Sunteți pe pagina 1din 13

LICEUL TEHNOLOGIC TIU DUMITRESCU

PROIECT DIDACTIC DE ACTIVITATE INTEGRATĂ

BALUL FLORILOR

PROPUNĂTOR: TUDOR CAMELIA


PROIECT DIDACTIC

UNITATEA DE ÎNVĂŢĂMÂNT : LICEUL TEHNOLOGIC TIU


DUMITRESCU
INVATATOARE: TUDOR CAMELIA
CLASA: a IV-a A
ARII CURRICULARE: Arte si Tehnologii
DISCIPLINA: Arte vizuale şi abilităţi practice
UNITATEA TEMATICĂ: BALUL FLORILOR
SUBIECTUL LECŢIEI: SPIRALA VERII
TIPUL LECȚIEI:Formare a priceperilor şi deprinderilor
DISCIPLINE INTEGRATE: Muzică și mișcare
Competenţe generale:
1.Explorarea de mesaje exprimate în limbaj vizual într-o diversitate de contexte
2. Realizarea de creaţii funcţionale şi/sau estetice folosind materiale şi
tehnici adecvate

COMPETENȚE SPECIFICE:
2.1. Valorificarea unor material și tehnici adecvate, pentru exprimarea clară a unui mesaj
intenționat;
2.2. Realizarea de compoziții la alegere, valorificând potențialul expresiv al limbajului plastic;
2.3. Realizarea de produse unicat, personalizate și utilizabile, în urmadesfășurării unor
activități dominant manuale, creative și ludice.

OBIECTIVE OPERAȚIONALE:
O1- să asambleze materialele cu scopul finalizări ilucrării;
O2- să își însușească tehnica de lucru;
O3- să utilizeze operații simple de lucru cu materialele date;
O4- să lucreze îngrijit și să ducă la bun sfârșit lucrarea;
Metode si procedee : explicaţia, conversaţia, demonstraţia, exerciţiul, observaţia,
turul galeriei
Mijloace de învăţământ :imagini ,hârtie colorată, carton foarfece, lipici, carioci
Forme de organizare : individual, frontal,
Forme de evaluare- orală
Resurse: temporale: 45 minute
BIBLIOGRAFIE

 Stan, L., Stan, I. - Abilităţi practice.Ghid metodologic, clasele I-IV,


Editura Aramis, 2002.
 ProgramaşcolarăpentrudisciplinaArteVizualesiabilităţi practice
pentruclasele a III a si a IV a , ordin de ministru 5003/ 2.12.2014
 Manual Artevizualeşiabilităţi practice- C. Stupineanu, S. Dobrescu, ed.
CD Press
DEMERSUL DIDACTIC
Strategii didactice
Momentele Metode şi Forme de
Conţinutul lecţiei Mijloace de Evaluare
lecţiei OB procedee Organizare
învăţământ

1.Moment Asigurarea unui climat educaţional Observarea


oraganizatoric favorabil pentru desfăşurarea lecţiei. sistematică

2. Captarea Le voi prezenta elevilor „Spirala Conversaţia


atenţiei verii” finalizată, folosind-o ca model Aplicatie Frontal Observarea
la activitatea de azi. Explicaţia sistematică

3.Anunţarea Astăzi vom realiza ”Spirala


temei şi a verii” datorită faptului că suntem în
Conversaţia Frontal Observarea
obiectivelor prima lună de vară și totodată ultima
sistematică
lună de școală.
4. Dirijarea Cer elevilor să identifice
învățării O1 materialele necesare.
Conversaţia Ghirlanda cu Frontal Observarea
Voi prezenta lucrarea model, dar in
O2 Demonstraţia flori Individual sistematică
acelaşi timp şi etapele confecţionării.
Observaţia
Atenția elevilor este orientată spre
O3 Explicaţia
lucrarea model finalizată.

Se explică procesul tehnologic al Foarfece

realizării produsului. Lipici

- Se decupează spirala și florile Foi colorate

din anexe. Proba practică


- Se asamblează florile, care se
lipesc din loc în loc pe spirală.
- Sunt atenți asupra modului de
folosire a materialelor și
instrumentelor.

-se urmărește executatrea lucrării.


-sunt date indicații individuale,
suplimentare.
-acolo unde este nevoie elevii vor fi
ajutați.
6.Obţinerea Lucrările vor fi executate pe un fond
performanţei muzical adecvat . Produsele Frontal Observarea
O4 Explicaţia finite Individual sistematică
Urmăresc executarea lucrărilor.
O5 Conversaţia
După finalizarea spiralei acestea vor
fi expuse și se va discuta din punct
Turul
de vedere calitativ pe baza
galeriei
următoarelor criterii:
-corectitudine
-acuratețe
-finalitate
Se fac aprecieri globale și individuale .
cu caracter motivant privind Explicaţia Frontal Aprecieri verbale
7.Aprecieri Conversaţia Individual
participarea elevilor la desfășurarea
finale O6
lecției.
Aceștia vor fi recompensați cu câte o
diplomă.
Spiralaflorilor

Materiale necesare:

 carton de culoareverde
 hartiecolorata
 foarfece
 lipici
 sabloanepentruspirala, florisi
frunze

Baza, spirala, se confecționează dintr-


un carton tare, iar florile, frunzele și
fluturii din hârtie colorată. Spre central
spiralei se așază flori, fluturi, frunze, de
dimensiune mică, urmând ca acestea să
creascăt reptat, spre exterior.

S-ar putea să vă placă și