Sunteți pe pagina 1din 8

Proiect didactic

 Data: 24.11.2021

 Institutor: Stăvaru Andra Gabriela

 Unitatea de învățământ: Școala Primară Nr. 2 Valea Cetățuia

 Clasa:a-III-a

 Disciplina de învăţământ: Arte vizuale și abilități practice

 Unitatea de învățare: Spectacolul toamnei

 Subiectul/Tema lecţiei: Toamna în fotografii

 Tipul lecţiei: formare de priceperi si deprinderi

Discipline integrate:
 Comunicare în limba română
 Muzică și mișcare
 Matematică și explorarea mediului
 Educație civică
Competențe specifice:
Arte vizuale și abilități practice
1.1. Sesizarea elementelor de detaliu ale unui mesaj vizual simplu, exprimat
printr-o varietate de forme artistice;
1.3. Manifestarea curiozităţii faţă de explorarea de mesaje artistice simple, exprimate vizual;
2.1. Identificarea unor caracteristici/ proprietăţi ale materialelor întâlnite în mediul cunoscut;
2.3. Realizarea de obiecte/construcţii/folosind materiale uşor de prelucrat şi tehnici accesibile;
2.5. Explorarea de utilizări în contexte variate a obiectelor/ lucrărilor realizate prin efort propriu;

Matematică și explorarea mediului


3.2. Manifestarea grijii pentru comportarea corectă în relaţie cu mediul natural;
4.2. Identificarea unor consecinţe ale unor acţiuni, fenomene, procese simple;

Comunicare în limba română


1.1. Identificarea semnificaţiei unui mesaj oral, pe teme accesibile, rostit cu claritate;
1.2. Identificarea unor informaţii variate dintr-un mesaj rostit cu claritate;
2.3. Participarea cu interes la dialoguri simple, în diferite contexte de comunicare;

Muzică și mișcare
2.1. Cântarea individuală sau în grup, asociind mişcarea sugerată de text şi de ritm;

Educație civică
2.2. Manifestarea unor deprinderi de comportament moral-civic în contexte de viață din mediul cunoscut;
Obiective operaționale:
O1 - să enumere materialele folosite pentru realizarea lucrării;
O2 - să descrie anotimpul toamna;
O3 - să descrie acţiunile desfăşurate în cadrul fiecărei etape a realizării produsului;
O4 - să aplice tehnici de lucru adecvate;
O5 - să analizeze critic şi autocritic lucrările;

O6 - să lucreze curat, ordonat;


.

Strategia didactică:
 Resurse procedurale: conversaţia, explicaţia , demonstraţia, observația, brainstorming, exerciţiul, turul
galeriei;
 Resurse materiale: hârtie albă, pensule, acuarele, pahar pentru apă;
 Forme de organizare: - activitate frontală, individuală;
Evaluare: continuă şi formativă
o Bibliografie: Programa şcolară pentru clasa a III-a –Arte vizuale şi abilităţi practice, Bucureşti, 2014;
Manual de Arte vizuale și abilități practice, Kovacs Ferenc, Iuliana Negruț, Diana Carmen Moldovan, Laura
Adela Borotea, Editura Didactică și Pedagogică, Bucuresti, 2021
DEMERSUL DIDACTIC

Nr. Etapele Ob. Eșalonarea conţinutului Strategia didactică


crt. lecţiei / Timp Op.
Activitatea
Activitatea profesorului elevilor
Metode, Mijloace Forme de Evaluare
procedee și de înv. organizare
tehnici did.
1. Momentul  Se asigură un climat de ordine şi disciplină necesar   Elevii își
organizatoric desfăşurării în bune condiţii a lecţiei. pregătesc
materialele
pentru
pictură
2. Captarea,  Amintindu-ne de lecția de astăzi de la Limba și
orientarea şi literatura română, ”Frunza curajoasă de Emilia
menţinerea O2 Plugaru”, încercăm să ne amintim de trăsăturile morale Elevii
atenţiei O5 ale frunzei. răspund la Conversația Frontală Orală
- Voi cu ce trăsături morale vă asemănați cu frunza din întrebări
poveste?

- Cum vă face să vă simțiți anotimpul toamna?

3. Anunţarea  Pentru că frunza ne-a inspirat și impresionat prin


temei şi a povestea ei, vom realiza din pictură arborele și frunza Elevii sunt  Conversația Frontal Orală
obiectivelor curajoasă care a decis să îi fie mereu alături, ea atenți Expunerea
nedesprinzându-se de arbore.
4. Dirijarea   Pentru buna desfășurare a activității de pictură, facem
învățării o ușoară încălzire a mâinilor.
Bloc de
Elevii își Exercițiul desen Individual
O1 În liniște, elevii își pregătesc materialle de lucru și încep desfășoară
să lucreze. Plimbându-mă printre bănci, observ modul activitatea Acuarele
O4 Demonstrația
de lucru al elevilor, apreciez și încurajez idei, tehnici de Pensule
lucru, pentru a le stimula creativitatea și imaginația Apă
elevilor. La nevoie sau la solicitarea elevilor, intervin
pentru a demonstra sau a-i ajuta.

În timp ce elevii pictează, le adresez întrebări referitoare


la frunza din poveste, cum era ea și ce trăsături morale
avea.
5. Obținerea Se va face turul galeriei și fiecare elev își va descrie
performanței O5 lucrarea, dar vor face și aprecieri față de lucrările Elevii  Observarea
colegilor. participă la sistematică Activitate
activitate, Frontal practică
fac turul Conversația Si
galeriei, Orală
apreciază
lucrările Turul galeriei
colegilor

6.. Asigurarea Se reamintesc titlul lucrării şi etapele de lucru parcurse. Elevii


retenției și O3 Se analizează lucrarea realizată. Vor fi apreciate răspund
transferului calităţi precum: întrebărilor, Conversația Individual Orală
 corectitudine
O6  acurateţe
 finisarea lucrării
 aspectul îngrijit

7. Aprecieri şi  Fac aprecieri generale privind modul în care elevii au  Elevii


recomandări participat la oră, dar şi individuale și primesc ascultă Conversația Frontal Orală
recompense pentru actvitatea plăcută și ordonată pe
Recompense
care au avut-o la lecție.

S-ar putea să vă placă și