Sunteți pe pagina 1din 5

INSPECTORATUL ŞCOLAR JUDEŢEAN ALBA

LICEUL „HOREA, CLOŞCA ŞI CRIŞAN”ABRUD MINISTERUL


Strada Republicii, nr. 18, 515100, jud. Alba EDUCAȚIEI
Tel/fax: 0258780623 /0258780601 NATIONALE
hcc.abrud@yahoo.com, www.hccabrud.ro

PLAN DE LECTIE

PROF. PSIHOPEDAGOGIE SPECIALA DEOANCA CRISTINA


DATA: 08.12.2022
CLASA: a IV-a (deficienţe severe, profunde şi/sau asociate)
ARIA CURRICULARA: Arte și tehnologii
DISCIPLINA: Educație plastică
UNITATEA DE INVATARE: ,,Frumusețile iernii “
SUBIECTUL LECŢIEI: ,,Peisaj de iarnă”-colaj
TIPUL LECŢIEI: consolidare
FORMA DE REALIZARE: activitate integrată
SCOPUL LECŢIEI:
DISCIPLINE INTEGRATE: Abilitati de comunicare si limbaj
Muzică, ritm și mișcare

Competențe specifice vizat


Abilitati de comunicare si limbaj
1.1. Identificarea semnificaţiei unui mesaj scurt, pe teme familiare, rostit clar şi rar
1.2. Identificarea unor informaţii variate dintr-un mesaj scurt, rostit clar şi rar

Muzică, ritm si miscare


2.1. Cântarea în colectiv, asociind mişcarea sugerată de text;

Scopul lecției: Identificarea obiectelor in functie de clasificarea lor


activizarea vocabularului elevilor și a deprinderii de comunicare;
OBIECTIVE OPERAŢIONALE: Pe parcursul lecţiei, elevii vor fi capabili:
a) cognitive:
O1-să identifice instrumentele și materialele de lucru utilizate;
O2-să aplice în situații noi, tehnici de lucru învățate;
O3-sa execute corect asocierea obiect-imagine ;
O4-sa asculte cu atentie continutul lectiei;
O5-sa verbalizeze anumite cuvinte
O6- sa recunoasca imaginile din jetoane ;

b)psihomotorii:
O7-sa manuiasca corect materialul didactic;

c)afective:
O8-sa participe cu interes la lectie;
O9-sa aiba o atitudine pozitiva fata de colegi si profesor, fata de sarcinile didactice

STRATEGII DIDACTICE:
 METODE ŞI PROCEDEE: conversaţia, explicaţia, observaţia, exerciţiul
 MATERIALE: hârtie colorată, dischete, acuarele, pensule, paie
 FORME DE ORGANIZARE: individual

RESURSE:
 UMANE: 5 elevi;
 TEMPORALE: 45 de minute;
 SPAŢIALE: sala de clasă
Desfăşurarea activităţii
Strategii didactice
Etapele lecţiei Ob. Activitate Evaluare
Metode şi Mijloace de Mod de
op.
procedee învăţământ organizare a
didactice activităţii
1. Moment Asigurarea unui climat optim necesar desfăşurării
organizatoric eficiente a orei, prin pregătirea materialelor, aranjarea
mobilierului.

2. Captarea Cadrul didactic le prezintă planșele cu cele 4


atenţiei O1 anotimpuri, iar elevilor, li se va cere să indice planșa
O2 corespunzătoare anotimpului în care se află. După planse
identificarea răspunsului corect, profesorul le spune o exerciţiul Aprecieri verbale
O3 scurtă prezentare a anotimpului de iarnă.
individual

Individual
Profesorul le anunță tema ,,Peisaj de iarnă”,
3. Anunţarea prezentându-le modelul, instrumentele și materialele de
O4 Conversaţia
subiectului lucru. Profesorul le reamintește copiilor tehnicile de
lecţiei lucru: lipire și pictură, și le va arăta, pas cu pas, modul
de lucru.
Paie ,acuarel Frontal
4. Recapitularea Mai întâi, copiii vor lipi pe planșa albastră, copacul, e.pensule,
cunoştinţelor şi O5 apoi, omul de zăpadă, realizat din dischete, iar la final, Conversaţia dischete Aprecieri verbale
deprinderilor vor realiza fulgii de zăpadă, prin tehnica suflării cu
asimilate
paiul. Copiii vor fi îndrumați în permanență de către
anterior 09 Individual
profesor, iar acolo unde este cazul, îi va ajuta în
realizarea fiecărei etape de lucru.

Exercitiul Aprecieri verbale

5. Obţinerea Elevii care reușesc să lucreze singuri, vor realiza un alt


08
performanţei colaj, reprezentând un peisaj de iarnă, folosindu-și
Individual
propria expresie artistică.Se afiseaza toate lucrarile , iar
Turul galeriei este metoda prin care elevii pot sa se
fişe de lucru
autoevalueze.
Aprecieri verbale

6.Evaluarea
activității
Se fac aprecieri globale şi individuale cu caracter
motivant privind participarea elevilor la lecţie.
Se afiseaza creațiile elevilor,

S-ar putea să vă placă și