Sunteți pe pagina 1din 6

PROIECT DIDACTIC

DATA: 10.03.2020
CLASA I B
ŞCOALA GIMNAZIALĂ ,,IORGU RADU” BȂRLAD
PROPUNĂTOR: Coman Mihaela
ARIA CURRICULARĂ: Arte şi tehnologii
OBIECTUL: Arte vizuale şi abilităţi practice
UNITATEA DE ȊNVĂŢARE: Magia primăverii
SUBIECTUL: ,,Zambila’’ – Hârtia – tehnici simple de lucru tăiere, lipire
TIPUL LECŢIEI: Formare de priceperi şi deprinderi
SCOPUL LECŢIEI: Cunoaşterea şi utilizarea unor tehnici de lucru învǎţate
(decupare dupǎ contur, asamblare, lipire) cu diverse materiale şi
ustensile în realizarea unui produs.
OBIECTIVE OPERAŢIONALE:
O1 - să denumească materialele de lucru necesare pentru realizarea temei
propuse;
O2 – să precizeze etapele de lucru şi tehnica de decupare / lipire a hârtiei;
O3 - să aplice tehnici de lucru adecvate ( decupare, pliere, lipire,
asamblare);
O4 – să respecte etapele de lucru în vederea realizării produsului final.

STRATEGIA DIDACTICĂ:
- METODE ŞI PROCEDEE DIDACTICE: conversația, explicația, instructajul,
demonstrația, exercițiul, jocul, turul galeriei.
- MIJLOACE DIDACTICE: model, carton colorat, lipici, foarfece, computer,
fond muzical, abţipilduri.
- FORME DE ORGANIZARE: frontală, individuală.
RESURSE UMANE: 26 elevi
RESURSE TEMPORALE: 45 minute
BIBLIOGRAFIE:
- Curriculum pentru învăţământul primar, Programa școlară pentru Arte vizuale
și abilități practice, Clasa pregătitoare, București 2013;
-Organizarea interdisciplinară a ofertelor de ȋnvăţare pentru formarea
competenţelor cheie la şcolarii mici, Suport de curs, 2013;
DEMERS DIDACTIC

T Strategia didactică
Etapele lecției Obiective Conținutul instructiv-educativ Metode și Resurse Forme de Evaluare
operaționale procedee materiale organizare
1. Moment Se creează condiţiile organizatorice necesare
organizatoric 1’ unei bune desfăşurări a lecţiei de Arte vizuale şi
abilităţi practice.

2. 2’ O1 Elevii intuiesc materialele primite pe pupitru. conversaţia carton observarea


Reactualiza Le vor enumera şi vor preciza ȋn ce alte colorat, sistematică
rea activităţi le-au mai utilizat. lipici,
cunoştinţelor foarfece,
asimilate abţipilduri
3. Captarea 4’ Se realizează prin prezentarea unor ghicitori conversaţia ghicitori activitate observarea
atenţiei care au soluţie denumirea florilor de primăvară. observaţia frontală sistematică
Elevii vor observa zambila în ghiveci şi vor afla explicaţia
că este o planta care înfloreşte doar 3 săptămâni
pe an, în luna martie, când sunt şi sărbătorite,
pe 7 martie, şi care încântă cu parfumul
deosebit şi cu florile mici, în formă de clopoţel.
Pentru a ne bucura cât mai mult de aceste flori,
încercăm să le confecţionăm noi.
4. Anunțarea Se comunică elevilor că vor decupa şi vor lipi conversaţia observarea
subiectului 2’ zambila, vor respecta etapele de lucru, vor lucra explicaţia activitate sistematică
lecției și a ȋngrijit şi vor realiza lucrarea ȋn timp, realizând frontală frontală
obiectivelor un tablou pentru o persoană dragă.
urmărite
5. Dirijarea 30 Prezentarea modelului model
ȋnvăţării ’ Se prezintă modelul. Se va realiza descrierea observaţia cartoane activitate
acestuia cu ajutorul elevilor. explicaţia colorate, frontală
lipici,
Identificarea materialului didactic necesar foarfece
Se va cere elevilor să precizeze, orientându-se observarea
O1 după model, materialele necesare pentru sistematică
realizarea lucrării. a elevilor

Explicarea şi demonstrarea modului de


lucru
O2 Se vor pune în practică tehnicile de lucru
O3 învăţate ( decupare după contur, pliere, lipire) instructajul
O4 în funcţie de nevoie. Se va demonstra frontal. verbal
- decuparea părţilor componente: frunze,
tulpină, fâşiile pentru petale;
- rularea fâşiilor pentru petale;
- lipirea părţilor componente pe pagina
suport;
- lipirea petalelor;
- finalizarea şi decorarea tabloului.
În acelaşi timp se realizează instructajul
necesar.
Exerciţii pentru încălzirea muşchilor
mâinilor
Înainte de a se trece la realizarea propriu-zisă a
lucrării, se vor efectua exerciţii pentru
încălzirea musculaturii mici a mâinilor (ex.
Morişca, Cântăm la pian/fluier, Plouă, etc).
“Mișcăm degeţelele
Batem tare palmele
Răsucim încheietura
Și dăm mingea dura-dura”

Activitate independentă exerciţiul activitate


Supraveghez modul în care lucreazǎ elevii şi indepen
ofer informaţii suplimentare acolo unde este dentă
nevoie. Fac observaţii asupra modului de
folosire a materialelor de lucru şi a poziţiei
corpului, asupra acurateţei lucrării. Le cer
elevilor sǎ lucreze cât mai corect şi estetic,
respectând etapele de lucru;
Asigur un climat favorabil lucrului cu ajutorul
unei audiţii muzicale.
6. 4’ O2 Câţiva copii vor prezenta tablourile ȋn faţa conversaţia activitate aprecieri
Asigurarea O3 clasei, precizȃnd etapele de lucru respectate în frontală verbale
retenţiei şi a confecţionarea acestora.
transferului
7. Evaluarea 2’ O4 Se vor afișa în fața clasei lucrările. Se va conversaţia stimulente activitate aprecieri
realiza turul galeriei pe rând, şi vor fi analizate, turul frontală verbale
critic şi autocritic, după următoarele criterii: galeriei
- corectitudinea execuţiei;
- aspectul estetic;
- gradul de finalitate.
Se realizează igienizarea spaţiului de lucru.
Se vor face aprecieri asupra întregii activităţi a
elevilor şi asupra esteticii lucrărilor.

S-ar putea să vă placă și