Sunteți pe pagina 1din 7

lOMoARcPSD|39158451

PROIECT DIDACTIC
Data: 27.03.2024
Unitatea de învăţământ: Şcoala Gimnazială ”Discovery Kids” Valcea
Clasa: I
Prof. înv. primar: Adela Popescu
Aria curriculară: Arte și tehnologii
Disciplina dominantă: Arte vizuale și abilități practice
Unitatea tematică: „Magia primăverii”
Subiectul lecției: „Zambila – lucrare din hârtie. Decupare, asamblare și lipire”
Discipline integrate:
 Comunicare în limba română
 Muzică și mișcare
Tipul lecției: predare
Forma de realizare: activitate integrată
Tipul activității: formare de priceperi și deprinderi
Scopul: formarea priceperilor și deprinderilor de a realiza o lucrare, folosind tehnici de lucru cu diverse materiale și ustensile.
Competențe specifice:
 Arte vizuale şi abilităţi practice
1.3. Manifestarea curiozității faţă de explorarea de mesaje artistice simple, exprimate vizual;

2.3. Realizarea de aplicaţii/compoziţii/obiecte/construcţii simple, pe baza interesului direct;

2.4. Transformarea unui material prin tehnici simple.


 Comunicare în limba română
1.1. Identificarea semnificaţiei unui mesaj scurt, pe teme familiare, rostit clar şi rar;
2.3. Participarea cu interes la dialoguri scurte, în situații de comunicare uzuală.
lOMoARcPSD|39158451

 Muzică și mișcare
3.1. Manifestarea liberă, adecvată pe muzică, apelând la diverse forme de exprimare, funcţie de conţinutul şi caracterul muzicii

Obiective operaționale:
O1 – să manifeste interes față de activitatea desfășurată;
O2 – să identifice materialele de lucru primite pe bănci;
O3 – să prezinte schimbări semnificative din mediul înconjurător ale anotimpului primăvara.
O4 – să asambleze corect, estetic și creativ în spațiul de lucru elementele componente respectând indicațiile primite;
O5 – să combine în mod creativ materialele pentru realizarea unui produs original;
O6 – să se încadreze corect în suportul de lucru și în timpul de lucru;
Strategii didactice:
Metode și procedee: conversaţia, observația, explicația, expoziția, turul galeriei, lectura model a învățătorului, lucrarea model;
Mijloace de învățământ: hârtie colorată, foarfeci, lipici, bețișoare;
Forme de organizare: individual, frontal;
Resurse temporale: 30-35 minute pe categoria de activitate + 10-15 minute activități recreative;
Resurse umane: 22 elevi
BIBLIOGRAFIE:
 Programe şcolare pentru clasa pregătitoare, clasa I şi clasa a II-a , MINISTERUL EDUCAŢIEI NAŢIONALE, 2013;
 Corina Istrate, Dora Măcean, Manuela Koszorus - Auxiliar „O călătorie distractivă spre cunoaștere” – clasa I: caiet de creație,
Editura Edu, Târgu Mureș, 2019.
lOMoARcPSD|39158451

SCENARIU DIDACTIC
ETAPELE OB. STRATEGII DIDACTICE
LECŢIEI OPER. CONŢINUTUL LECȚIEI METODE MIJLOACE DE FORME DE EVALUARE
ÎNVĂȚĂMÂNT ORGANIZARE

1. Momentul Se asigură condiţiile necesare desfăşurării în


organizatoric
condiţii optime a orei de AVAP:
2 min
 Aerisirea sălii de clasă; Conversaţia Frontal Observare
 Amenajarea spaţiului de desfăşurare individuală
a activităţii;
 Se distribuie materialele necesare:
hârtia colorată, bețișoarele, lipici,
foarfecă.

2. Captarea atenției Captarea atenției se realizează cu ajutorul


5 min Lectura Frontal
fragmentului din „Aventurile lui Habarnam” de model
Nikolai Nosov, citită de învățătoare. (anexa 1)
Fișă cu poezia Observare
Se explică o serie de cuvinte necunoscute din Explicația Individual sistematică
textul liric propus.
Elevii sunt atenți și ascultă explicația
cuvintelor.
3. Anunțarea titlului Învățătoarea le spune elevilor că azi vor avea
și
a obiectivelor de realizat o zambilă din hârtie, pentru a
3 min O1 întâmpina sosirea anotimpului primăvara, Conversaţia Frontal Observare
sistematică
fiind enumerate obiectivele într-un limbaj Explicația
accesibil elevilor.
lOMoARcPSD|39158451

4. Formarea și Prezint planşa model.


consolidarea de a)Intuirea materialului şi prezentarea
O2
lucrării model: Invit elevii să se uite cu Lucrarea model
priceperi și
O3 atenţie la planşa model. Se analizează
deprinderi lucrarea model, precizându-se materialele Observare
O4 şi tehnicile folosite: Explicația Frontal sistematică
25 min Individual
Materiale: hârtie colorată, foarfecă, lipici,
O5 bețișoare.
Tehnici de lucru: decupare, îndoire şi lipire.
O6
b)Explicarea şi demonstrarea modului de
lucru
Voi explica și voi demonstra etapele de lucru
pentru realizarea zambilei:
-se îndoaie din bucata de hârtie colorată
primită 1 cm din marginea cea mai lungă; Hârtie colorată
- se taie fâșia de hârtie colorată sub
formă de franjuri cu lățimea de 1 Bețișoare
cm; Foarfecă
-se rulează cu creionul fiecare franjure;
Lipici
-se înfășoară bățul cu hârtie colorată verde -
tulpina;
-se îndoaie colțurile de sus spre interior;
-se aplică lipici de-a lungul fâșiei care va fi
rulată pe tulpină;
-se răsucește hârtia cârlionțată în jurul tulpinei,
începând de sus în jos;
-se decupează dintr-o bucată de hârtie frunzele
și se înfășoară in jurul tulpinii.
c)Executarea lucrării de către elevi
Înainte de a începe să lucreze, copiilor li se
atrage atenţia asupra curăţeniei la masa de
lucru şi asupra respectării etapelor de lucru.
Se efectuează exerciții de încălzire a
mușchilor mici ai mâinilor:
lOMoARcPSD|39158451

5. Obținerea ”Degetele răsfirăm / Și apoi le adunăm.


performanței Ploaia bate ușor în geam / Iar noi cântăm la
10 min pian.
Degetele-mi sunt petale / Se deshid ca și o
floare.”
O7 Ajut elevii care întâmpină dificultăţi
în realizarea modelului. Turul galeriei Lucrările Individual Observare
d)Analiza lucrărilor Expoziția elevilor sistematică
Elevii vor veni în faţa clasei unde vor prezenta
colegilor produsele realizate.
Lucrările se evaluează de colectivul de elevi,
apoi de către învățător în funcție de următoarele
criterii de evaluare:
- respectarea temei date;
- aspectul îngrijit al lucrării;
- respectarea etapelor de lucru;
- decuparea corectă a pieselor;
- așezarea corectă a pieselor;
- lipirea corectă și curată a pieselor;
- finalizarea lucrării.
6. Asigurarea Se va purta o discuție în care elevii vor spune ce
feedbackului O1 culori și metode au folosit pentru realizarea
3 min Aprecieri
lucrării. Conversația Individual verbale
7. Încheierea lecției Se fac aprecieri generale şi individuale
2 min asupra participării elevilor la lecţie, precum
şi asupra comportamentului lor pe parcursul Conversația Frontal Aprecieri
verbale
orei. Elevii vor fi apreciați pozitiv.
lOMoARcPSD|39158451

Anexa 1 Fragment din „Aventurile lui Habarnam” de Nikolai Nosov


lOMoARcPSD|39158451

Anexa 2

S-ar putea să vă placă și