Sunteți pe pagina 1din 9

PROIECT DIDACTIC

Data: 10.03.2024
Unitatea de învăṭământ:
Clasa: I
Profesor înv. primar: Adela Popescu
Aria curriculară: Limbă şi comunicare
Disciplina: Limba și literatura română
Discipline integrate: Arte vizuale și abilități practice; Matematică și explorarea mediului; Dezvoltare personală; Arte
vizuale și abilități practice
Unitatea de învățare: Magia primăverii
Subiectul lecṭiei: : Consolidarea cunostintelor
 Text suport: ,,Aventurile lui Habarnam”, Nikolai Nosov ( prima oră)
Forma de realizare: activitate integrată
Scopul lecției: Formarea abilităților de receptare a mesajului scris și de exprimare corectă în scris și oral
Tipul lecṭiei: Formare de deprinderi și priceperi intelectuale
Durata: 50 minute
Competenţe specifice:
Limba și literatura română
1.2. Identificarea unor informații variate dintr-un text audiat;
1.4. Exprimarea interesului pentru receptarea de mesaje orale, în contexte de comunicare cunoscute;
2.1. Formularea unor enunțuri proprii în situații concrete de comunicare;
2.3. Participarea cu interes la dialoguri în diferite contexte de comunicare;
3.1.Conceperea unor mesaje scrise, întȃlnite în mediul cunoscut;
4.1. Scrierea unor mesaje în diverse contexte de comunicare
Matematică și explorarea mediului
4.2 Formularea unor consecinţe rezultate în urma observării unor fenomene, procese simple
Dezvoltare personală
2.3. Explorarea abilităţilor de relaţionare cu ceilalţi
Arte vizuale și abilități practice
2.2. Exprimarea ideilor şi trăirilor personale prin utilizarea liniei, punctului, culorii şi formei

Obiective operaţionale:
O1: Să evidențieze înțelesuri diferite ale cuvintelor, sinonime și antonime, activându-și cunoștințele anterioare;
O.2. Să citească în mod corect, conştient, fluent şi expresiv textul de la pagina 84 din manual;
O.3. Să răspundă corect la întrebările referitoare la textul ,,Aventurile lui Habarnam”, după Nikolai Nosov, dovedind
înţelegerea acestuia ;
O.4.Să identifice personajele textului, acțiunile și însușirile lor;
O.5. să-şi exprime propria părere în legătură cu întâmplările și personajele din text;

Strategie didactica:

Sistemul metodologic: lectura , conversația, explicația, exercițiul, metoda cadranelor, jocul didactic, cvintetul;
Sistemul mijloacelor de învățământ: manual, rebus, caiet, stilou, fișe de lucru, calculator, tabla interactivă
Formele de organizare a activității elevilor: frontală și individuală.

Webografie și bibliografie:
 Programa şcolară pentru clasa I, aprobată prin ordin al ministrului nr. 3371 / 19.03.2013
 Cleopatra Mihăilescu,Tudora Pițilă, 2018, Limba și literatura română, Manual Clasa a I-a, Editura Didactică și
Pedagogică.
 wordwall.net
 genial.ly
DEMERSUL DIDACTIC

Nr. Momentele Conținutul învățării Activitatea elevilor Strategii didactice


crt. Lecției
Metode și Resurse Forme de Evaluare
procedee materiale și organizare
temporale
1. Moment Asigur condițiile optime desfășurării orei. Elevii se pregătesc pentru oră. conversația -materiale frontal; Observarea
organizato- Le cer elevilor să își pregătească rechizitele necesare individual; sistematică
ric necesare acestei ore. lectiei; 1 min

2. Verificarea Verific calitativ și cantitativ tema de casă. Elevii numiți citesc tema, conversația Caiet, stilou, frontal; Observarea
cunoștințe- ceilalți corectează eventualele explicația pix verde individual sistematică
lor greșeli. 5min
dobândite
anterior
3. Captarea Se face cu ajutorul unui rebus ( Anexa 1). Elevii rezolvă rebusul și îl conversația Rebus frontal; Observarea
atenției Le cer elevilor cȃteva informații despre lipesc în caiet . explicația planșă individual sistematică
numele obținut,, Habarnam” . joc didactic 5min

4. Anunțarea Anunț că azi vom realiza explorarea Elevii ascultă și scriu în caiet conversația Caiet frontal 1 min
titlului și a textului „Aventurile lui Habarnam” după data și titlul lecției. explicația stilou
obiectivelor Nicolai Nosov, vom reciti textul, vom
formula răspunsuri la întrebări și vom
lucra diverse exerciții legate de textul
studiat
Scriu pe tablă titlul lecției :
Textul narativ ,,Aventurile lui Habarnam”,
Nikolai Nosov

5. Dirijarea Expun pe table prezentarea de pe genial.ly: Elevii citesc textul în lanț, conversația Prezentare frontal; 14 min
învățării https://view.genial.ly/ selectiv , pe roluri cu voce tare explicația genial.ly individual
65ed4efd0e86d400148e09a8/presentation- citirea
aventurile-lui-habarnam-lectie
Le solicit elevilor să citescă textul în lanț,
selectiv și pe roluri .
După lectura în lanț, cer elevilor să spună
cȃte un cuvânt cu înțeles asemănător
pentru:
- aventură; Răspund întrebărilor adresate
- vestit;
- poznă ;
-a născoci;
Elevii vor citi selectiv cateva prpoziții:
-din care aflăm cine era Habarnam;
-din care aflăm cine l-a lovit în ceafă pe
Habarnam;
-din care aflăm ce a crezut Habarnam că i
s-a întâmplat;
-din care aflăm cu cine s-a întâlnit
Habarnam;
-din care aflăm ce s-ar fi întâmplat dacă s-
ar fi desprins o părticică din soare;
-din care aflăm cine i-a liniştit pe pitici; Elevul solicitat ,intoarce cartea, jocul
-din care aflăm cum a fost considerat citește intrebarea și îi cere unui didactic Tabla
Habarnam de ceilalţi pitici după pozna sa. alt coleg să formuleze interactivă
răspunsul. Calculator
Pentru verificarea înțelegerii textului, le
propun ,, Jocul provocărilor” cu ajutorul Conversația
aplicației wordwall, dirijată
https://wordwall.net/ro/resource/
11805492/aventurile-lui-habarnam-
%C3%AEn%C8%9Belegerea-textului
Solict elevii să iasă la tabla interactivă , să
întoarcă pe rȃnd cȃte o carte de joc, să
citească cu voce tare întrebarea și să ii
provoace un alt coleg să formuleze Elevii răspund întrebărilor.
răspunsul. Elevul care a dat răspunsul
corect va alege o altă întrebare.

6. Fixarea  Le împart elevilor o fișă de lucru Elevii răspund întrebărilor. Conversația 14 min
cunoștințe- ce cuprinde exerciții structurate dirijată
lor în cadrane (Anexa 2) Rezolvă
Manual frontal
Le cer rezolvarea primelor două cadrane individual
la tablă, iar a ultimelor două individual.

Le propun,(dacă permite timpul) să


ordoneze cronologic acțiunile lui Fișa de lucru
Habarnam rezolvȃnd exercițiul 1 de pe fișa
(Anexa 3)
7. Asigurarea Le cer elevilor să completeze un cvintet Elevii răspund oral și Conversația Fisă de frontal 3 min
retenției pentru personajul principal al textului completează cvintetul. lucru individual

8. Încheierea Apreciez modul în care s-au comportat Elevii notează temiia de casă. Conversația Caiet Aprecieri
organizată a elevii la oră și faptul că ne-am atins Explicația stilou verbale
activității obiectivele și anume: au citit corect textul, 2 min
au formulat răspunsuri la întrebări și au
înțeles mesajul textului.
Fixez tema de casă: exercițiul 2 de pe fisa
de lucru (Anexa 3)
după Nikolai Nasov
METODA CADRANELOR
CADRANUL I CADRANUL II
Descoperă în text cuvintele cu sens opus Alege prin subliniere însușirile care i se potrivesc lui
următoarelor și scrie-le: Habarnam : renumit, ȋnţelept, caraghios, leneș, răbdător,
mincinos, plimbăreț, calm, bun la inimă, egoist, ȋnţelegător,
uriaș  ____________________ nepăsător, grijuliu, iubitor. Alcătuiește enunțuri cu trei dintre
necunoscut  ________________ acestea.
acum  ____________________ _______________________________________________
împreună ___________________ _______________________________________________
drăguț  _____________________ _______________________________________________
un întreg  ___________________
_______________________________________________
CADRANUL III CADRANUL IV
Ești de acord cu fapta lui Habarnam? Argumentează în 2-3 Realizează un desen inspirat din textul studiat.
enunțuri alegerea făcută.
_______________________________________________
_______________________________________________
_______________________________________________
_______________________________________________
_______________________________________________

S-ar putea să vă placă și