Sunteți pe pagina 1din 6

Școala Gimnazială Nr.

1 Baloteşti
Profesor: Galan Andreea-Mădălina

PROIECT DE LECȚIE

OBIECTUL: LIMBA ȘI LITERATURA ROMÂNĂ


CLASA: a VII-a A
UNITATEA DE ÎNVĂȚARE: V. Lumea de pe scenă
SUBIECTUL: Textul dramatic
TIPUL LECȚIEI: de transmitere de noi cunoștințe
DATA: 27. 03. 2024

COMPETENȚE GENERALE:
1. Participarea la interacțiuni verbale în diverse situații de comunicare, prin receptarea şi producerea textului oral;
2. Receptarea textului scris de diverse tipuri;
3. Utilizarea corectă, adecvată şi eficientă a limbii în procesul comunicării orale și scrise.

COMPETENȚE SPECIFICE:
1. Folosirea achiziţiilor privind structuri morfosintactice complexe ale limbii române literare, pentru înţelegere corectă şi exprimare nuanțata a
intenţiilor comunicative;
2. Aplicarea achizițiilor lingvistice pentru înțelegerea și producerea unor texte diverse;
3. Valorificarea relației dintre normă, abatere și uz în adecvarea strategiilor individuale de comunicare.

OBIECTIVE OPERAȚIONALE: La sfârșitul orei toți elevii vor trebui:


O1- să recunoască un text dramatic;
O2- să menționeze trăsăturile specifice textului dramatic;
O3- să aplice în contexte date noțiuni teoretice specifice operei dramatice;
O4- să utilizeze adecvat elementele de vocabular învățate;
O5- să participe activ la oră.

RESURSE EDUCAȚIONALE:
a) capacitatea de învățare și cunoștințele anterioare ale elevilor;
b) timpul destinat activității didactice: 50 de minute.
METODE DIDACTICE FOLOSITE:
- conversația euristică,
- brainstorming,
- învățarea prin descoperire,
- expunerea,
- dialogul,
- aprecierea verbală și scrisă.

MIJLOACE DIDACTICE:
- catalog,
- manuale,
- tabla smart,
- instrumente de scris.

FORME DE ORGANIZARE A ACTIVITĂȚII ELEVILOR:


- Activitate independentă;
- Activitate pe grupe;
- Activitate frontală.

BIBLIOGRAFIE:
- Limba și literatura română, Manual pentru clasa a VII-a, Editura Art, 2019
- Limba și literatura română, Ghidul profesorului pentru clasa a VII-a, Editura
Art, 2021
- Programa școlară pentru disciplina LIMBA ȘI LITERATURA ROMÂNĂ,
Anexa nr. 2 la ordinul ministrului educației naționale nr. 3393 / 28.02.2017
- O didactică a limbii și a literaturii române, Florentina Sâmihăian, Editura Art,
2014
SCENARIUL DESFĂȘURĂRII ACTIVITĂȚII DIDACTICE

Etapele instruirii Conținuturi instructiv educative Strategii didactice Evaluare

Activitatea profesorului Activitatea elevilor Forme de Resurse Resurse


organizar materiale procedural
ea e
învățării

1. Moment Salutul, verificarea prezenței Salută. Se pregătesc pentru Frontală Catalogul Dialog
organizatoric elevilor, pregătirea pentru lecție.
lecție, scurtă conversație.

2. Verificarea Verificarea calitativă și Elevii verifică rezolvarea temei. Frontală; Manualul, Conversaț Frontală;
temei cantitativă a temei; se fac individuală caiete ie chestionare
observații și aprecieri eruistică orală.
antrenând întreaga clasă; se
intervine – dacă este cazul –
prin corecturi și adaptări la
temă.

3. Reactualizarea Se adresează întrebări. Se vor Elevii își reamintesc noţiuni din Frontală Caiete, Conversaț Frontală
cunoștințelor reactualiza idei și probleme lecţia precedentă, dar şi din notițe, ia
dobândite „ancoră” dintre obiectivele clasele anterioare. manual euristică
anterior activităților didactice Dialog
precedente și cele ale
activității în curs de
desfășurare (cunoștințe din
anii de studiu anteriori).

4. Captarea Profesorul scrie pe tablă, în Elevii vin pe rând la tablă și Frontală, Tabla Brainstor Evaluare
atenției centru, cuvântul Teatru. scriu primul cuvânt/sintagmă Individuală ming frontală,
care le vine în minte atunci când individuală
se gândesc la teatru.
5. Anunțarea Profesorul menţionează că Elevii ascultă, sunt atenți și își Frontală Tabla, Expunere Observare
subiectului și a răspunsurile oferite la notează titlul lecţiei pe caiete. caiete, a, sistematică
obiectivelor exercițiul anterior conduc spre instrumente Dialogul
subiectul lecției de astăzi – de scris
Textul dramatic.

6. Dirijarea Se urmărește un material Elevii sunt antrenați în Frontală Tabla smart Conversaț Observare
procesului de digital, pe platforma expunerea secvenței didactice ia sistematică
învățare Eduboom, despre Textul noi: euristică
dramatic. ➢ problematizează; Expunere
➢ activează cunoștințe a
dobândite anterior; Dialogul

7. Prezentarea După prezentare, elevii fac Elevii citesc textul dramatic pe Frontală Manuale Dialogul; Evaluare
sarcinilor de predicții legate de textul roluri. La sfârșit, se verifică Individuală individuală
lucru dramatic pe care urmează să-l predicțiile. și pe grupe și pe grupe
citească, Vrem să vă dăruim
câte o fereastră.

8. Fixarea Se adresează întrebări Răspunsurile elevilor vor Frontală; Caiete, Conversaț Evaluare
cunoștințelor integratoare cu privire la integra elementele secvenței individuală. notițe ia individuală,
informațiile vehiculate în didactice noi. euristică Frontală
timpul secvenței didactice. Dialogul

9. Asigurarea Se realizează prin aprecieri Elevii ascultă. Frontală Expunere Observare


feedback-ului verbale pe parcursul lecției. a sistematică
vizând participarea elevilor, Explicația
calitatea argumentației,
claritatea și corectitudinea
exprimării.

10. Asigurarea Se comunică tema pentru Elevii notează tema în caiete. Frontală; Caiete, Exercițiul Observare
transferului / acasă. Individuală. manuale, Problemat sistematică
tema pentru Manual, pag. 158-159, ex. 4, instrumente izarea
acasă 5 de scris

S-ar putea să vă placă și