Sunteți pe pagina 1din 9

PROIECT DIDACTIC

DATA: 20. III. 2017


ŞCOALA GIMNAZIALĂ “PROF. DINU MIHAIL-DAN”
PROFESOR: Pătulea Iuliana
CLASA: a VI-a A
DISCIPLINA: Limba şi literatura română
ARIA CURRICULARĂ: Limbă şi comunicare
UNITATEA DE ÎNVĂŢARE: Literatura folclorică. Opera lirică
TITLUL LECŢIEI: ADJECTIVUL
TIPUL LECŢIEI: actualizare
SCOPUL LECŢIEI: actualizare a cunoştinţelor despre adjectiv;
DURATA: 50’
COMPETENŢE GENERALE:

2. Utilizarea corectă şi adecvată a limbii române în producerea de mesaje orale în situaţii de comunicare monologată şi dialogată;
3. Receptarea mesajului scris, din texte literare şi nonliterare, în scopuri diverse.

COMPETENTE SPECIFICE:

2.3.- utilizarea categoriilor gramaticale învăţate, în diverse tipuri de propoziţii;


3.4.- sesizarea organizării morfologice şi sintactice a textelor citite (nonliterare şi literare);

OBIECTIVE OPERATIONAL-EDUCATIONALE COGNITIVE:


La sfârşitul orei elevii vor fi capabili:
O1- să definească adjectivul;
O2- să identifice cel puţin 4 adjectivele din diferite context, clasificându-le după diferite criterii;
O3- să identifice functiile sintactice ale adjectivului din diverse texte;
O4- să analizeze morfologic şi sintactic 2 adjective dintr-un text suport.

RESURSE:
- capacităţi normale de învăţare a elevilor;
- cunoştinţele lor anterioare;
- timpul de învăţare: 50 minute.
METODE ŞI PROCEDEE: copacul ideilor, conversaţia euristică, ciorchinele, exerciţiul, analiza gramaticală, explicaţia.

MIJLOACE DIDACTICE:

 Limba şi literatura română. Manual pentru clasa a VI-a, Anca Şrban, All Educational, Bucureşti, 2000;
 Fişe de lucru;
 Planşă copac;
 Marker;
 Planşă ciorchinele;
 Caietele elevilor;
 Tablă.

FORME DE ORGANIZARE A ÎNVĂŢĂRII : activitate frontală, activitate individuală şi activitate pe grupe;

MODALITĂŢI DE EVALUARE:

 Evaluare frontală
 Evaluare prin note sau puncte

BIBLIOGRAFIE:

Ada Iliescu, Gramatica practică a limbii române actuale, Ed. Corint, Bucureşti, 2007;
Emanuela Ilie, Didactica literaturii române, Ed. Polirom, Iaşi, 2008;
Limba şi literatura română. Manual pentru clasa a VI-a, Anca Şrban, All Educational, Bucureşti, 2000;
V. Goia, Metodica predării limbii şi literaturii române, Ed. Dacia, Cluj-Napoca, 2002.
SCENARIUL DIDACTIC:

ETAPELE Timp FORME DE MIJLOACE EVALUARE


LECŢIEI ORGANIZARE DIDACTICE
ACTIVITATEA PRESORULUI ACTIVITATEA ELEVILOR

Se asigură condiţiile optime pentru Se pregătesc pentru începerea orei de Activitate Rechizitele,
I. Momentul buna desfăşurare a lecţiei: limba română. 2’ frontală, materialele
organizatoric. pregătirea materialului didactic şi conversaţia pentru lecţie
stabilirea liniştii.

Verificarea
Elevii au avut de realizat un dialog modului în
între o persoană care solicită Activitate caietele care elevii au
II. Verificarea Profesorul verifică temele elevilor. informaţii şi vânzătorul care i le oferă. 5’ individuală elevilor alcătuit tema
În realizarea dialogului, elevii vor fi pentru acasă
temei
şi corectarea
folosit numerale colective şi
eventualelor
fracţionare. greşeli.

Pe o foaie de flipchart, profesorul are


desenat un copac (ANEXA 1).
3’ Activitate -planşă,
Elevii vor avea de scris, pe câte o
III. Captarea frunzuliţă, câte o însuşire a fiecăruia,
Elevii vor completa, pe rând, frontală marker
atenţiei care să completeze propoziţia „Eu propoziţia.
sunt un copil....”, scrisă pe trunchiul
copacului.
Profesorul va anunţa temă şi Tabla,
IV. obiectivele lecţiei: Activitate caietele
Anunţarea Astăzi vom discuta despre partea Scriu titlul lecţiei în caiete şi ascultă 3’ frontală, elevilor,
titlului lecţiei de vorbire numită Adjectiv. obiectivele lecţiei. conversaţia obiecte de
şi a Profesorul notează titlul pe tablă, euristică scris.
obiectivelor iar elevii notează pe caiete.

Elevii sunt întrebaţi ce exprimă


Activitate Planşă, fişe Evaluare
adjectivele utilizate de ei în frontală, de lucru, frontală
15’ individuală obiecte de
completarea propoziţiei.
Elevii vor răspunde la întrebare. Conversaţia scris.
Pornind de la răspunsurile elevilor euristică,
V. ciorchinele
se va formula definiţia
Actualizarea
cunoştinţelor adjectivului pe care profesorul o
însuşite
anterior va nota pe tablă: Adjectivul este
Elevii vor nota definiţia pe caiete.
partea de vorbire flexibilă care
arată însuşirea unui obiect, a unei
fiinţe sau a unei idei.
Pentru actualizarea cunoştinţelor
se va completa ciorchinele
(ANEXA 2).
VI. Fixarea Profesorul va împărţi elevii în 8 Elevii vor lucra pe grupe.
cunoştinţelor grupe. 20’ Activitate pe Fişe de Evaluare
grupe, lucru prin note
exerciţiul, sau puncte
analiza
gramaticală

VII. Elevii vor avea de rezolvat Activitate


Asigurarea exerciţiile 1,2, de la pagina 165. -Elevii îşi vor nota tema. frontală, Caietele
retenţiei şi a 2’ explicaţia elevilor
transferului
ANEXA 1
ANEXA 2

VALOARE
STILISTICĂ
AAA ĂŢĂ

ADJECTIVUL
FUNCŢII
FELUL SINTACTICE

ACORDUL CU
SUBSTANTIVUL

TOPICA
ANEXA 3
Fişa de lucru- Nivel 1

1. Subliniază adjectivele din textul următor:

-Stăpâne, ziceau servitorii cu goarne,


mistreţul acela nu vine pe-aici.
Mai bine s-abatem vânatul cu coarne,
ori vulpile roşii, ori iepurii mici... (Şt. Augustin Doinaş, Mistreţul cu colţi de argint)

2. Identifică prin subliniere cu o linie adjectivele variabile şi precizează-le formele:


Limpede, înalt, disco, latino, serios, grijuliu.

3. Găseşte antonimele adjectivelor:


mic înalt harnic
tânăr frumos curat

4. Formează câte un adjectiv de la partea de vorbire dată :


copil A trece România
piatră fum plumb

5. Faceţi acordul adjectivului cu substantivul determinat în propoziţiile:


Norii (mare)_____________ acopereau rapid zarea până nu de mult (senin)_____________. Soarele
(speriat)____________ îşî trăsese parcă o perdea de lacrimi (rece) ______________peste chipul
(luminoasă)_____________. Atmosfera era (răcoros)_______________.

6. Identificaţi adjectivele din enunţul următor şi precizaţi ce figură de stil formează:


Noaptea era neagră, mohorâta, noapte de toamnă tristă şi năbuşitoare.
Fişa de lucru- Nivel 2

1. Identifică şi clasifică după provenienţă( origine) adjectivele din enunţul:

a) Bătrânica se opri şi deschise o gură fără dinţi, cu buzele uscate şi supte.


b) Doctorul acesta pansează rana sângerândă.
c) Haina mea este pe scaun.

2. Dă exemple de două adjective invariabile nume de culori şi alte două nume de trăsături umane.

3. Găseşte sinonimele adjectivelor:


ciudat imens inteligent
decis tolerant mânios

4. Formează câte un adjectiv derivate cu prefixele şi sufixele:


-esc -os
-ui -iu
ne- dez-

5. Faceţi acordul adjectivului cu substantivul determinat în propoziţiile şi motivaţi ortografia:


(Cenuşiu)_____________nori vor aduce ploaie.
Îmi plac (vesel)____________oameni de acolo.
(Roşii)____________ bujori au înflorit.
(Zglobiu) ____________ copii plecaseră spre casele lor.
Se zaresc stoluri de păsări pe (albastru) ____________ cer.
6. Precizaţi cazul şi funcţia sintactică a adjectivelor din enunţurile următoare şi analizaţi unul la alegere:

Ea este o elevă silitoare.


Spun colegilor apropiaţi adresa lor.
Povestea despre frumoasele fete o veţi citi.
Frumoşilor copii, ascultaţi-mă!

S-ar putea să vă placă și