Sunteți pe pagina 1din 4

Proiect didactic

Disciplina: Dezvoltarea personală


Data :
Clasa: V
Profesor:Bobuțac Cristina

Tema: Respectul.Manifestări în diverse situații,respect


versus servilism
Tipul:dobândire de noi cunoștințe

Obiectivele lecției:

O1- Să identifice comportamente pozitive în diferite situaţii.;


O2-să explice noțiunea de respect;
O3- Să utilizeze corect formule de politeţe în diverse situaţii;
O4- Să adopte o atitudine pozitivă (respect, acceptare) faţă de semeni;

Competența:
-exprimarea identității personale în relaționarea constructivă cu familia și ceilalți,
prin explorarea sinelui și resurselor sociale;

Mijloace:caiet, pix,

Metode: explicația,prezentarea,lucrul în grup,jocul didactic.


Desfăşurarea activităţii

Etapele Ob. Timp Activitatea profesorului Activitatea Metode


lecţiei Lecţ elevului Proced.
Moment - consemnează absenţele; - răspund
organizato - organizează materialele; cerinţelor
- organizează clasa, profesorului;
ric
- creează un climat cooperant. - îşi pregătesc
materialele
necesare
desfăşurării orei;
RESPÉCT -s. n. Atitudine sau sentiment de Discuția
Evocarea stimă, de considerație sau de prețuire dirijată
deosebită față de cineva sau de ceva.
Realizarea Dimineața când eu plec,
Iată-n uşă mă opresc, Anexa
sensului Şi salut, cald, cu plăcere:
V-am pupat! La revedere!
Dar la prânz mă-ntorc acasă,
Mulțumită, bucuroasă!
Şi-o salut frumos pe buna:
Buni-am venit! Sărut-mâna!
Ziua iar s-a isprăvit!
Răspund la
De la joacă am venit;
Soarele coboară "scara", întrebările puse
Şi salut cu: Bună seara! de profesor.
(ANEXA 1)
Dau o listă a
Citesc elevilor poezia „Salutul” de Aurora Luchian.
însuşirilor şi
Ce face fetiţa din poezie?(…salută)
Când salută ea?(…dimineaţa, la prânz şi seara.) aptitudinilor
Cum este ea în acest caz?(…o fetiţă femeii
respectuoasă.)
Când vrem să dăm dovadă de respect folosim
anumite cuvinte magice.
Bună ziua! Salut!
Vă rog frumos!
Te rog frumos!
Mă scuzați! Scuză-mă! Răspund
Vă mulțumesc!

Îți mulțumesc!
Astăzi vom avea ca temă „Respectul în relaţiile cu
ceilalţi ”. Vom desfăşura diverse aplicaţii la
această temă. Dacă sunteţi atenţi la sfârşitul orei
veţi şti ce anume se cuvine să respectaţi în viaţă şi
modalităţile prin care o puteţi face .

Notez titlul lecţiei pe tablă.

Extindere Elevii vor spune ce cred ei că înseamnă cuvântul


„respect”, apoi li se dă explicaţia din DEX. Anexa
RESPÉCT -s. n. Atitudine sau sentiment de stimă,
de considerație sau de prețuire deosebită față de
cineva sau de ceva.
Ce subînțelegem prin cuvântul RESPECT?
RESPECT= Cinste, Stimă, Prețuire
Față de cine manifestăm RESPECT?
MANIFESTĂM RESPECT FAŢĂ DE: Părinți,
Colegi, Învățători, Adulți.
Cum manifestăm RESPECT?
NE MANIFESTĂM RESPECTUL
- ţinându-ne promisiunile;
- prin politeţe folosind formulele de salut si de
adresare potrivite;
-în mijloacele de transport, oferind locul nostru unei
persoane mai în vârstă.
Ce subînţelegem prin cuvântul politeţe ?
POLITEŢE= Amabilitate, Atenție, Bunăcuviință.
Asociază acțiunile enumerate în coloana A cu
formele de respect din coloana B: (ANEXA 2).
coloana A:

1. în autobuz ofer locul


unei persoane mai în vârstă;
2. atunci când salut, îmi
scot șapca de pe cap și
mâinile din buzunare;
3. când se intonează Imnul de stat mă ridic în
picioare;
4. nu deranjez niciodată
orele și sunt atent la tot
ceea ce ne comunică d-na
învățătoare;
5. ascult întotdeauna
sfaturile părinților mei.

Coloana B:
a) respect față de părinți;
b) respect față de simbolurile naționale;
c) respect față de persoanele mai în vârstă;
d) respect față de învățători;
e) respect față de regulile de politețe.
Vor rezolva fişele date(ANEXA4).
Concluzii la lecție.
- Cui sunt specifice atitudinile de respect, încredere?

- Omului!
ANEXA 2

Asociază acțiunile enumerate în coloana A cu formele de respect din coloana B:


coloana A coloana B
1. în autobuz ofer locul a) respect față de părinți
unei persoane mai în
vârstă;
2. atunci când salut, b) respect față de simbolurile naționale
îmi scot șapca de pe
cap și mâinile din
buzunare;
3. când se intonează c) respect față de persoanele mai în vârstă
Imnul de stat mă ridic
în picioare;
4. nu deranjez d) respect față de învățători, profesori
niciodată orele și sunt
atent la tot ceea ce ne e) respect față de regulile de politețe
comunică d-na
învățătoare;
5. ascult întotdeauna
sfaturile părinților
mei.

ANEXA 3
Conținutul învățării: Respectul în relațiile cu ceilalți
Numele și prenumele:--------------------------------------

FIȘĂ DE LUCRU
1. Ce a uitat Ionel să spună?
Ionel intră în clasă unde au sosit aproape
toți colegii. Fără să spună nimic se așază -------------------------------------
în bancă. -------------------------------------
-------------------------------------
Mama i-a pregătit lui Ionel mâncarea -------------------------------------
preferată. A mâncat și a ieșit repede la ------------------------------------
---------------------------
joacă după masă. ------------------------------------
------------------------------------
În curtea școlii, copiii se joacă. Din fugă, ------------------------------------
-----------------------------------
Ionel a îmbrâncit-o pe Ema și aceasta a
căzut. Ionel se joacă mai departe.
---------------------------
-----------------------------------
La ora de desen, Ionel nu are acuarele.
-----------------------------------
-------------------------------------
Trebuie să deseneze și să coloreze. -----------------------------------
-------------------------------------
- Dă-mi și mie culorile! ----------------------------
-------------------------------------
-------------------------------------
2. Completează proverbele alegând cuvintele potrivite din paranteză:

 Vorba …………………….. mult aduce!


 Ce ție nu-ți ……………….. altuia nu-i face!
 ……………………………. .ca să fii respectat!
(respectă, dulce, place)

3. Jocul ,, Sunt respectuos”. Uniți prin linii ceea ce se potrivește.

Vine bunica în vizită. Salut ! Ce faci?


Mă ridic de la masă. Bună ziua!
Doamna învățătoare intră în clasă. Mulțumesc pentru masă!
Mă întâlnesc cu un coleg sau prieten. Sărut mana!

S-ar putea să vă placă și