Ministerul Educaţiei Culturii si Cercetării al Republicii Moldova
Direcţia Educaţie Anenii Noi
IP CE GG ,,Luceafărul” Delacău
PROIECT DIDACTIC
LA GEOGRAFIA FIZICĂ A REPUBLICII MOLDOVA
Clasa a VIII-a
Subiectul : „ Procesele exogene”
Profesor: Pavalachi Galina
Proiect didactic
Disciplina: Geografia
Subiectul lecţiei: Procesele exogene
Tipul lecţiei: de asimilare a cunoştinţelor şi de formare a competenţelor.
Subcompetențe:
S.1. Comunicarea corectă în limba maternă cu utilizarea adecvată a termenilor geografici.
S.5. Analiza materialelor statistice, grafice şi cartografice la caracterizarea proceselor exogene.
Obiective operaţionale:
O1. Să explicăm esenţa eroziune, alunecări de teren, proces carstic, în baza studierii fragmentului de text.
O2. Să clasificăm procesele exogene conform diferitor criterii.
O3. Să deducă cauzele alunecărilor de teren.
O4. Să recunoască poziţia geografică a trei tipuri e văi, în baza analizei hărţii.
O5. Să argumenteze rolul a proceselor exogene în modelarea reliefului, studiind fragmentul de text.
Strategii didactice:
Metode/procedee: Conversaţia euristică, studierea unui fragment de text, explicarea, observarea, Ciorchinele, analiza hărţii, Metoda “Explozia
stelară”, Tehnica: Hârtia de un minut”, Joc didactic : Răspune-Aruncă-Interoghează Metoda Inteligenţelor Multiple, Prezentare Power Point.
Forme de învăţămînt: frontală, individuală, în grup
Materiale didactice: Harta fizică a Republicii Moldova, schema „Clasificarea proceselor exogene”, Prezentare PPT „Procesele exogene din
[Link]”
Desfăşurarea lecţiei
Etapele Ob Tim Activitatea profesorului Activitatea elevului Strategii
lecţiei . p didactice
Evocare Bună ziua.
Mesaj
Prezentare
Se verifică tema de acasă PPT
Elevii vor răspunde la întrebări după Metoda
“Explozia stelară” Răspund la întrebări după Metoda
Ce reprezintă procesele endogene? “Explozia stelară” Activitate
De ce pe teritoriul Republicii Moldova se prouc frontală
cutremure de pământ?
Cum trebuie să ne comportăm în caz de Tehnica
cutremur? „ Explozia
Când a început mişcările tectonice noi pe stelară ”
teritoriul Republicii Moldova?
Unde sunt localizaţi vulcanii noroioşi?
Notaţi tema lectiiei de astazi. Conversaţie
„Proesele exogene”. Notează tema lecţiei euristică
Se anunță obiectivele lecției. „Procesele exogene”
Notează tema lecţiei în caiet şi citesc
Tehnica: Hârtia de un minut obiectivele lecţiei.
Numeşte rolul energiei solare, al apei şi al Activitate
vântului în modelarea reliefului Notează în caiete. individuală
- Explicaţi esenţa noţiunii „Procese exogene” , Procesele exogene sunt procesele care
Realizare O1 studiind primul fragment de text. au loc la suprafaţa scoarţei terestre în
a sensului urma acţiunilor agenţilor exogeni.
În Republica Moldova un rol deosebit în Notează în caiete. Conversaţie
O2 formarea reliefului o are : euristică
Procesele erozionale Activitate
Procesele gravitaţionale frontală
Procesele fluvial
Procesele carstice
Ce reprezintă eroziunea? Proces de roadere şi de spălare a
O1 scoarţei terestre
Activitate în
-Se formează 4 grupe de elevi. Fiecare grup grup
primesc cîte o însărcinare: Lucrul cu
manualul
I grup: Studiați aliniatul 2, pag. 26 și descrieţi
fenomenul geografic.
II grup: Studiați aliniatul 2, pag. 26 și descrieţi
tipurile procesului erozional.
Tipurile
Studiază fragmentul de text şi
completează „Ciorchinele” „Ciorchinele”
Studiază tema din manual și
III grup: Studiați aliniatul 2, pag. 26 și completează „Soarele ideilor”
descrieţi consecinţele proceselor erozionale
completând ͈Soarele ideilorʺ
O1
Tehnica
Consecinţele Soarele
migraţiei ideilor
O3
IV grup: Studiați aliniatul 2, pag. 26 și
O4 localizaţi pe harta fizică a Republicii Moldova
regiunile cu acest fenomen geografic.
Harta fizică
a Republicii
Moldova
- Procesul gravitaţional – este un agent din Imagini
interior ce modelează relieful, ele sunt Notează în caiete
O1 determinate de prezenţa unor văi cu versanţi
alcătuite din roci.
Procese gravitaţionale : Analiza
Hârtoape schemei
Alunecări de teren Conversaţie
Surpările Explicare
Se propune lucrul în grup. Explicare
I grup: Alunecările de teren. Alunecările de teren:
1. Care sunt tipurile de roc i ce alcătuiesc Roci-permiabile şi impermiabile Conversaţie
alunecările de teren Regiuni-Podişuul Codrilor,Pod.
2. Unde întâlnim alunecările de teren pe Nistrului,Dealurile Ciulucurilor,Colinele
teritoriul Republicii Moldova Tigheciului
Activitate în
grup
O5
Factorii :Naturali Prezenţa pantelor Scheme
O3 II grup: Factorii alunecărilor de teren. abrupte;Gravitaţia terestră;Excesul de
1. Numiţi factorii ce declanşează acest tip umiditate; Lipsa vegetaţiei cu rădăcini Lucrul cu
de relief pivotante. harta
2. Enumeraţi măsurile de protecţie a Antropogeni Irigarea abundentă a
alunecărilor e teren terenurilor în pantă; Defrişarea
arborilor;
Metode de protecţie:
Tasarea pantelor;
Captarea (drenajul) apelor de pe
pante;
Împădurirea terenurilor cu risc
de alunecare;
Construirea zidurilor de sprijin;
Utilizarea corectă a terenurilor
situate pe pante.
III grup: Hârtoape.
1. Explicaţi noţiunea de hârtop Hârtop- adâncitură în care se adună
2. Ce forme au apa.
3. Care sunt dimensiuunile Forme- ovale circulare
Dimensiuni- luungimi e 4 km
Surpări-deplasarea blocurilor de roci
VI grup: Surpările Cauze cutremure de pământ,dezghețuri
1. Ce reprezintă surpările primăvara
2. Din ce cauză se produc
Procese fluviale Contribuie la apariţia
tipurilor de văi
Tipurile de văi: Canion, defileu, trapezoială Notează în caiete
Procesele carstice Numim relief carstic relieful
specific format pe roci solubile. Printre rocile
solubile pe care poate lua naştere relieful carstic
se numără calcarul, sarea şi ghipsul. Activitate în
O4 grup
Activitate în grup Fiecare grup rezolvă însărcinarea
I grup: Studiați fig.27, pag. 28 și caracterizaţi primită. Analiza
tipul de vale canion . hărții
II grup: Studiați fig.27, pag. 28 și caracterizaţi Schema
tipul de vale defileu . Analizează harta și formulează
III grup: Studiați fig.27, pag. 28 și răspunsuri
caracterizaţi tipul de vale trapezoială.
IV grup: Identificaţi ce forme de relief apar în
Reflecţie O5 urma acţiunilor proceselor carstice pag.29. Exerciţiu
Activitate
Formulează întrebări și răspunsuri: frontală
Joc didactic :
Răspune-Aruncă-Interoghează
Formulați întrebări referitoare la tema de astazi
Extindere
Noteză tema pentru acasă
Exercițiul 2,3 pag.29
Se face bilanţul lecţiei. Se apreciază cu note
elevii.