Sunteți pe pagina 1din 6

PROIECT DIDACTIC

Disciplina: Geografie
Clasa: a V-a
Unitatea de învățare: Biosfera, solul și societatea umană a Terrei.
Subiectul lecției: Activitatea populaţiei în agricultură, industrie şi servicii. Caracteristici generale
Tipul lecţiei: Mixtă
Data:
Competenţe cheie: A învăța să înveți.
Competenţe specifice:
C1. Interpretarea realității geografice prin mijloace şi limbaje specifice, manifestând interes pentru dezvoltarea sustenabilă a mediului;
C2. Raportarea realităţii geografice la suporturi statistice, grafice și cartografice, dovedind spirit analitic și practic;
C5. Valorificarea patrimoniului natural și cultural sub aspect social, intercultural, antreprenorial, demonstrând spirit civic.
Unităţi de competenţe:
UC. 1.3. Aprecierea unor elemente, procese și fenomene geografice, observate direct sau indirect;
UC. 2.3 Formularea unor viziuni proprii despre realitatea geografică, în baza unor reprezentări cartografice ;
UC. 5.1. Identificarea diversității naturale și culturale a realității geografice.
Obiective operaționale:
O1. Să cunoască domeniile de activitate a populației din localitățile urbane și rurale din Republica Moldova;
O2. Să descrie componența ramurală a agriculturei, industriei și a serviciilor din țară, în baza suporturilor cartografice și textuale;
O2. Să enumere culturi agricole care se cultivă în satele noastre și produse industriale care se produc în localitățile urbane;
O3. Să evalueze implicarea cetățenilor din localitatea natală, realizând un studiu de caz.
Tehnologie didactică:
Resurse procedurale: discuția dirijată, analiza hărților tematice și a imaginilor, studiu de caz, asaltul de idei.
Resurse materiale: suport teoretic, hărți tematice, resurse TIC.
Forme de organizare a activităţii: frontală, individuală, în grup;
Evaluare: evaluarea formativă, conversaţia de verificare, apreciere verbală.
Bibliografie:
1. Geografie. Curriculum pentru învățământul gimnazial, ediția 2019, (aprobat prin ordinul MECC nr.906 din 17.07.2019);
2. Geografie. Manual pentru clasa a V-a. N. Râmbu, P. Prunici, M. Prunici, Z. Calanda. Chișinău. Ed. Lumina, 2020.
Secvențele Obiect Timp Activități de predare-învățare- evaluare Forme de Tehnologie
lecției ive activitate
didactică

EVOCARE 7ʹ - La solicitarea profesorului, elevii citesc informația de pe Activitate Discuție


slide-ul 3, PPT
frontală dirijată
- Elevii stabilesc legătura dintre citatele lecției cu tema nouă:
Implică-te!
„Activitatea populaţiei în agricultură, industrie şi servicii.
Caracteristici generale”.

REALIZARE Profesorul implică elevii prin rubrica: Activitate Brainstorming,


A
Amintește-ți!!! Individuală
SENSULUI
O1 25 ʹ - În ce domenii își desfășoară activitatea populaţia de pe
Glob?
Evaluare
- Ce cunoști despre preocupările populației în agricultură?
Informează-te! reciprocă
O2 - Care sunt activitățile populației în orașe? Analiza și
Analizează! imaginilor
Elevii împreună cu profesorul disting principalele ocupații ale
schemă din
Aplică! populației pe glob. Activitate
prezentarea
Se prezintă slide-ul 4,5 elevii analizează imaginile, își fac notițe în frontală PPT.
caiete.
Activitățile ce urmează pot fi realizate de către elevi individual, în
perechi sau în grup (realizarea sarcinilor propuse poate fi sub formă
de produse).
- Caracterizarea AGRICULTURII RM, că component al
economiei naționale/ mondiale, în baza textului pag. 113-114 și
imaginilor de pe slide-ul 6-7, prin algoritm:
a) stabilirea factorilor care influențează agricultura;
Individual / în
b) identificarea subramurilor, (Fig. 133. Componența pe ramuri a
perechi / în
agriculturii); slide-ul 6.
c) principale culturi cultivate/ specii de animale crescute pentru grup.
fiecare subramură.
d) cei mai mari producători/state ale lumii cu produsul respectiv.
e) formulează concluzii despre agricultura RM ca parte
componentă a economiei naționale.
Remarcă: aici subramurile agriculturii poate fi divizate în două
grupe de elevi, din cauza sursei/ informației destul de mare.
- Caracterizarea INDUSTRIEI RM, că componentă al economiei
naționale/mondiale în baza textului pag. 113, realizând sarcinile din
slide-ul 5-11 prin algoritmul:
a) stabilirea factorilor care influențează industria;
b) identificarea subramurilor, slide-ul 9.
Individual / în
c) principale produse industriale obținute pentru fiecare
perechi / în
subramură, slide-ul 10-11.
grup.
d) cei mai mari producători/state ale lumii cu produsul respectiv.
e) formulează concluzii despre industria RM ca parte componentă
a economiei naționale

Tehnica
- Caracterizarea SERVICIILOR RM, că component al economiei Asocierea
naționale/ mondiale în baza textului, pag. 115 realizând sarcinile imaginilor
din slide-ul 12-14.
a) stabilirea factorilor care influențează serviciile;
b) identificarea subramurilor, vezi slide-ul 12;
c) principale produse/servicii obținute pentru fiecare subramură,
Individual / în
slide-ul 13-14;
perechi / în
d) cei mai mari producători/state ale lumii cu produse/servicii
respective; grup.

e) formulează concluzii despre sectorul serviciilor din RM ca parte


componentă a economiei naționale

REFLECȚIE O3 10ʹ - Aprecierea integrării Republicii Moldova în economia la nivel Activitate Analiza datelor
Mondial sau global, prin analiza informației de pe slide-ul 15. statistice
frontală
- Stabilirea locului Republicii Moldova în topul statelor lumii / a
Apreciază!
Europei sau Mondial după produsele și serviciile oferite pentru
Argumentează! export.
- Analiza datelor statistice: Republica Moldova vezi slide-ul 16.
- Formularea concluziilor în baza datelor statistice.

EXTENSIE 3ʹ 1. Studiază tema 28, pagina 113.


2. Descrie serviciile care sunt prestate în localitatea natală.
Acționează! 3. Studiu de caz

S-ar putea să vă placă și