Sunteți pe pagina 1din 10

Proiect didactic

Disciplina: Geografia uman i economic a lumii


Grupa: C1622
Data: 30.10.17
Profesor: Tataru Lilia
Subiectul: Structura economiei mondiale. Agricultura mondial. Caracterizare general. Cultura
plantelor. Creterea animalelor.
Subcompeten
Sc. 1. Clasificarea ramurilor economiei mondiale

Sc 2. Caracterizarea factorilor de dezvoltare a ramurilor agriculturii.

Obiective operaionale:
Elevii vor fi capabili:
O1 s explice cu cuvinte proprii esena noiunilor fond funciar, agricultura mondial i
agricultura tradiional
O2 s povesteasc cu cuvinte proprii importana agriculturii n economie
O3 s disting principalele subramuri ale agriculturii
O4 s explice principalii factori de amplasare a subramurilor agriculturii
O5 s recunoasc pe hart principalele regiuni agricole de pe Glob
O6. s identifice subramurile culturii plantelor, utiliznd schema 5 din manual.
O7. s caracterizeze subramurile culturii plantelor;
O8. s argumenteze importana culturii plantelor pentru economia mondial.
O9. s identifice subramurile creterii animalelor, utiliznd schema 5 din manual
O10. s identifice principalii productori ai creterii animamelor, utiliznd hrile tematice i
datele statistice
Strategii didactice:
Metode dominante: conversaia, lucrul cu manualul.
Procedee: analiza, algoritmul, discuia, problematizarea, asalt de idei, studiul de caz, alctuirea
conspectelor de reper
Tehnici activizante: tehnica SINELG; tabelul explicativ, scheme, Jocul Ping-Pong, diagrama
Venn.
Surse de nvare i documentare: manualul, calculatorul, imagini, hri tematice, Harta
politic a lumii, postere, tabelul Fondul funciar mondial i utilizarea lui pe regiuni mari ale
Terrei, Harta Cele mai mari peisaje agricole

Desfurarea leciei

Etapele leciei Strategii Evaluare Timp


Activitatea
profesorului Activitatea elevului
Moment Organizarea clasei salut profesorul; 1 min
organizatoric se pregtesc pentru
lecie
Evocarea Comenteaz spusele Elevii citesc motoul 4 min.
economistului scoian leciei i l
Adam Smith: comenteaz
Adevrata bogie a
unei ri nu sunt banii,
ci pmntul, imobilile ei
i diverse obiecte de
consum. Izvorul
acestora este munca.
Verificarea (elevii nchid manualele Elevii rspund la 10
cunotinelor i lucreaz numai cu ntrebrile adresate min.
hrile i atlasul) de catre profesor.3.
Elevii extrag din cosulet
fisa cu ntrebari si
raspund la ele
Comunicarea Profesorul le propune i noteaz tema n 2 min.
subiectului elevilor s deduc caiete.
leciei. subiectul leciei.
Conform rotaiei acelor
de ceasornic pornii de
la litera accentuat i
citii tema leciei.
Structura economiei
mondiale. Agricultura
mondial.
Caracterizare general.
Cultura plantelor.
Creterea animalelor.
Anexa 1
Enumerarea Profesorul anun i noteaz 3 min.
obiectivelor obiectivele leciei. obiectivele n
operaionale (obiectivele sunt scrise caieele
pe tabl)
Realizarea
sensului Explicai cu cuvinte Elevii explic Apreciere 2 min
proprii noiunile noiunile verbal
-Economie mondial
Economie naional

Elevii alctuiesc sub


Alctuii sub form de form de shem
schem Structura Strctura ramural a
ramural e economiei economiei mondiale
mondiale

Jocul mbinri de Agricultura este una


cuvinte din ramurile
Pe tabl sunt scrise principale ale
mbinri de cuvinte produciei materiale,
profesorul le propune ea creaz produse
elevilor s formeze vegetale i
O2 noiunea de agricultur animaliere, care sunt Apreciere 2 min
Ramurile produciei din folosite ca materie verbal
ale una materiale este prim n unele
creaz ramuri industriale i
produseanimaliere ea asigur produse
care vegetale ca folosite alimentare de baz.
sut i unele materiale n
ramuri prima asigur i
industriale de
O1 alimentar baz produse
agricultura. Anexa 2
Apreciere
-Care este importan verbal
agriculturii n economia 3 min
naional
-Din ce sector al
economiei face parte
agricultua?

Explicai termenii fond Elevii explic


funciar, agricultur noiunile cu cuvinte
modern i agricultur proprii i apoi le
tradiional ( elevii verific cu ajutorul
primesc cte un poster i dicionarului
trebuie s explice geografic.
noiunea cu cuvinte
proprii )
O4 Profesorul le propune
elevilor s deschid
dicionarul geografic i
s verifice dac
noiunile din dicionar
se aseamn cu ale lor.

-Ce factori determin


dezvoltarea agriculturii Elevii numesc Apreciere
factorii care factorii ce determin verbal 3 min.
influieneaz asupra dezvoltarea
dezvoltrii agriculturii agriculturii.
(elevii formeaz - naturali
grupuri) (relieful,
clima,
Explicai fiecare factor hidrografia,
O3 I grup- relieful, solul solul)
II grup clima, - tehnici
hidrografia - social 2 min.
III grup tehnic i economici
social economic

Profesorul le propune
elevilor sa alctuiasc Agricultura:
sub form de clastering - cultura
Componena ramural plantelor
a agriculturii cultura cerealelor
cultura plantelor
tehnice
cultura cartofului,
leguminoaselor Apreciere
pomicultura verbal
viticultura
cultura plantelor
furajere
- creterea 5 min
animalelor
bovinelor
porcinilor
ovinelor i
caprinelor
cabalinelor
avicultura
sericicultura
apicultura
piscicultura

n funcie de factorii 3 min


tehnici i social -
O5 economici se cunosc
dou tipuri principale Apreciere
de agriculturi: verbal
- agricultura
tradiional
- agricultura 3 min.
modern
profesorul le propune
elevilor sa alctuiasc
sub form de conspect
de reper tipurile
agriculturii
I-III agricultura
traditional
II grup agricultura
modern

Profesorul le propune
elevilor sa scie pe fise Apreciere 2 min
cte un stat n care este verbal
rspndita agricultura
tradiional i
agricultura modern(
culoare roie a.m.,
culoare galben a. t.) i
s le lipeasc pe hart
Elevii analizeaz
O importan tabelul Structura Apreciere 3 min
primordial pentru fondului funciar verbal
dezvoltarea agriculturii mondial
au resursele funciare
Analizati tabelul
Structura fondului
funciar
Elevii analizeaz
Profesorul le propune harta Cele mai mari Apreciere 2 min
elevilor s analizeze peizaje agricole verbal
harzta Cele mai mari mondiale
peizaje agricole

Activitate n grup.
Activitate n grup. I grup - Apreciere 4 min
completeaz schema verbal
I grup - completeaz Importana
schema Importana culturilor agricole n
culturilor agricole n economia
economia mondial. mondial.
II grup - completeaz II grup -
schema Importana completeaz schema
zootehniei n economia Importana
mondial zootehniei n
economia
mondial.

Elevii snt
Tehnica SINELG solicitai s
(Sistem interactiv de construiasc tabelul:
Notare pentru Apreciere 3 min
Eficientizarea Lecturii V + - ? verbal
i Gndirii).
Profesorul propune
sarcinile:
1. Citii fragmentul
de text Cultura
cerealelor i
completai cu un
creion simplu
prima coloan cu
informaiile pe
care le-ai
cunoscut despre
cultura plantelor
2. Punei un V pe
margine dac
informaia citit
confirm ceea ce
tiai sau credeai
c tii.
3. Punei un + pe
margine dac o
informaie pe care
ai citit-o este
nou.
4. Punei un pe
margine dac o
informaie pe care
ai citit-o
contrazice Elevii analizeaz
cunotinele fig.28. Structura
voastre anterioare suprafeelor
sau nu este cultivate cu cereale
convingtoare. i formuleaz
5. Punei un ? pe concluzii referitor la
margine dac schem.
informaia pare
confuz sau cere o
documentare
suplimentar.
Dup finalizarea
lecturii, textul citit se va
analiza din perspectiva
semnelor aplicate pe
marginea tabelului.
De analizat fig.28.
Structura suprafeelor
cultivate cu cereale.

De identificat Apreciere 3 min


Elevii analizeaz verbal
principalele regiuni fig.29 i identificat
mondiale de cultivare a principalele regiuni
orezului utiliznd fig.29. mondiale de
cultivare a orezului
i explic de ce
orezul este cultivat
anume n aceste
regiuni.

Elevii studiaz
Profesorul cere textul
elevilor Apreciere 3 min
Culturile verbal
s studieze textul tehnice i
Culturile tehnice i s completeaz
completeze tabelul tabelul propus.
propus. (anexa) (anexa)

Utiliznd harta
Utiliznd harta
Principalele regiuni Principalele regiuni Apreciere 3 min
mondiale de cultivarea mondiale de verbal
a sfeclei de zahr i a cultivarea a sfeclei
trestiei de zahr din de zahr i a trestiei
fig.30 identificai: de zahr din fig.30
1.Regiunile principale elevii identific:
de cultivare a sfeclei de 1.Regiunile
zahr i a trestiei de principale de
zahr. cultivare a sfeclei de
2.Patria trestiei de zahr i a trestiei de
zahr. zahr.
Principalele direcii ale 2.Patria trestiei de
exportului de zahr brut zahr.
din trestie Principalele direcii
ale exportului de
zahar brut din
trestie.

Viticultura este larg Apreciere 3 min


rspndit n Europa. verbal
Regiunile
mediteraneene i cele
balcanice au o pondere
nsemnat n producia
mondial de struguri.
Din primele 20 ri
productoare de struguri
face parte i Republica
Moldova.
Elevii vor meniona
urmtoarele
RT are o influen schimbri:
mare i asupra - Obinerea de
agriculturii. Printr-o soiuri noi
conversaie euristic se nalt
evideniaz schimbrile productive;
care au avut loc n - Extinderea
agricultur suprafeelor
irigate
Utilizarea tehnicilor
moderne, a
ngrmintelor i
substanelor de
protecie a plantelor

Elevii n 2-3 minute


scriu ce
informaie le ofer
harta dat.

Profesorul propune Apreciere


elevilor s analizeze Elevii vor studia verbal 5-6
rile cu cel mai mare fragmentul de text i min
eptel de vite din figura vor structura
37 i n 2-3 minute s rspunsul dup
scrie ce informaie le urmtorul algoritm:
ofer harta data. - Factorul de
rspndire
- rile lider n
Activitate n grup. ramura dat.
Elevii vor studia I grup creterea
fragmentul de text i porcinelor i
vor structura rspunsul ovinelor.
dup urmtorul II grup
algoritm: aviculture,
- Factorul de sericicultura,
rspndire apicultura.
- rile lider n III grup
ramura dat. piscicultura
I grup creterea
porcinelor i ovinelor. Elevii analizeaz
II grup aviculture, figurile
sericicultura, apicultura. 39,40,41,42,43 i
III grup piscicultura evideniaz
ponderea
Propune s analizeze principalelor state n 3 min
figurile 39,40,41,42,43 eptelul mondial de
i evideniaz ponderea bovine, porcine,
principalelor state n ovine, psri i
eptelul mondial de argumenteaz de ce
bovine, porcine, ovine, statele date snt
psri. lideri

Reflecia I echip reprezint Elevii alctuiesc 5 min


agricultura printr-un proverbe, eseu,
proverb ghicitoare, poveste
II echip eseu
III echip ghicitoare
IV echip poveste
Extindere Explicai de ce n Elevii explic de Apreciere 5 min
agricultura statelor n ce n agricultura
curs de dezvoltare statelor n curs de
creterea animalelor dezvoltare creterea
joac un rol secundar? animalelor joac un
Ce ai propune ca i rol secundar.
n statele n curs de Elevii propun
dezvoltare creterea opiniile lor .
animalelor s posede
prioritate. Se informeaz din
manual de la
paginele 80,81
despre oportunitile
ramurilor
agriculturii.
Bilanul leciei Aprecierea realizrii 3min
obiectivelor

Tema pentru Cultura plantelor. noteaz n caiet 2 min


acas Creterea animalelor tema pentru acas;
Notarea Folosind diagrama
elevilor Venn comparai
sectorul zootehnic n
diferite grupe de state.
Apreciaz activitatea
elevilor

Anexa 1

S T R U C T U R A E C
M O N D I A L C A O
A U L T U R A P L R N
R C E A A N I M A A O
U R G T R S A N C M
T L E B U E Y L T T I
L A T L R O L E E E E
U R E R C R O L R I
C E N E G E R A Z I M
I R G A E L A I D N O

Anexa 2
Ramurile produciei din ale una materiale este creaz produseanimaliere ea care vegetale ca
folosite sut i unele materiale n ramuri prima asigur i industriale de alimentar baz produse
agricultura. (Agricultura este una din ramurile principale ale produciei materiale, ea creaz
produse vegetale i animaliere, care sunt folosite ca materie prim n unele ramuri industriale i
asigur produse alimentare de baz.)

Anexa 3
Agricultura tradiional Agricultura modern

Anexa 4

Culturile tehnice

Denumirea Factorii ce contribuie la dezvoltarea culturii Principalii


culturii tehnice tehnice productori

S-ar putea să vă placă și