Sunteți pe pagina 1din 6

Proiect didactic

Data:
Clasa: a VII-a
Obiectul: Geografia Continentelor şi Oceanelor
Subiectul lecţiei: Poziţia fizico-geografică a Eurasiei
Profesor: Angheluș Marta
Tipul lecţiei: de transmitere şi de dobîndire a cunoştinţelor noi
Timp rezervat: 45 minute

Subcompetenţe:

Sc1 – Comunicarea corectă în limba maternă cu utilizarea adecvată a termenilor geografici;


Sc2 – Examinarea hărţii la caracterizarea poziţiei fizico-geografice a continentelor;
Sc3 – Rezolvarea problemelor, a situaţiilor probleme, ce ţin de explicarea fenomenelor şi proceselor naturii continentelor.

Obiective operaţionale:

O1 – să explice noțiunea de poziție fizico-geografică, utilizînd termenii specifici;


O2 – să caracterizeze poziţia fizico-geografică a continentului Eurasia, conform unui algoritm;
O3 – să compare poziţia fizico-geografică a Eurasiei cu a altor continente, completînd Diagrama Venn;
O4 – să argumenteze particularităţile poziţiei fizico-geografice a Eurasiei, analizînd hărţile.

Strategii didactice:
 Metode şi tehnici: conversaţie euristică, lucrul cu harta, lucrul cu manualul, descrierea, algoritmizarea, problematizarea, Tehnica Excursie imaginară
pe hartă, Tabelul Extremităţile Eurasiei, Diagrama Venn, Graficul „T”.
 Mijloace de instruire: manualul, harta fizică, atlasul geografic, tabla, imagini cu elemente geografice.
 Materiale necesare: Harta fizică a lumii, atlasul geografic, hărţile-contur, SmartBoard (tabla interactivă), imagini.
 Forme de activitate: individuală, frontală, în perechi, în grup.
 Forme de instruire: conversaţie de verificare, analiza hărţii, brainstormingul, tehnica Tabelul comparativ, soluționarea situaţiilor problemă legate de
poziţia fizico-geografică, lucrul pe harta – contur.
Scenariul lecţiei

Timp (min)
Obiective
Activitatea profesorului/ Activitatea elevilor
Etapele
Situaţii şi sarcini de învăţare Strategii Evaluare
lecţiei

Momentul Salutarea. Pregătirea necesarului lecţiei de geografie. Notarea absenţelor.


organizatori 1 Elevii pregătesc necesarul lecţiei
c
Se va aduce la cunoştinţă elevilor o informaţie prezentată la tabla interactivă referitor la Prrezentarea la
recordurile Eurasiei. tabla interactivă
Profesorul va iniţia o conversaţie:
- Ce cunoaşteţi despre continentul Eurasia?
Evocarea O1 3
- Ce înţelegeţi prin poziţia fizico-geografică a unui continent? Chestionare
- De ce este necesar să cunoaştem poziţia fizico-geografică a Eurasiei? Conversaţie orală
- Ce aţi dori să aflaţi despre Eurasia? euristică
Elevii gîndesc şi răspund la întrebările adresate.
4 Divizarea clasei în două echipe (grupuri): Echipa Europa şi Echipa Asia.
Runda I: „Trasaţi hotarele...”.
Fiecare grup pe harta de contur primită va trasa hotarele terestre şi acvatice dintre Europa şi Analiza hărţii
Asia, indicînd următoarele elemente geografice: Munţii Ural, rîul Ural, Marea Caspică, fizice
Depresiunea Kuma-Manîci, Marea Azov, Strîmtoarea Kerci, Marea Neagră, Strîmtoarea Lucrul cu harta
Bosfor, Marea Marmara, Strîmtoarea Dardanele, Marea Mediterană, Strîmtoarea Gibraltar, Completarea
Oceanul Atlantic. hărţii-contur
Elevii îndeplinesc cerinţele indicate de profesor.
Runda II: „O călătorie în jurul Eurasiei”.
Realizarea Ambele grupe primesc o hartă-contur, realizînd o călătorie imaginară în jurul Eurasiei, Analiza hărţii
sensului identifică pe harta fizică extremităţile continentului, insulele, peninsulele, golfurile şi fizice
strîmtorele. Înscrie pe harta-contur denumirile geografice ale acestora. Echipa Europa de la Tehnica Excursie
Capul Roca-Capul Celiuskin-Capul Dejniov, Echipa Asia de la Capul Dejniov-Capul Piai- imaginară pe hartă Completarea
O4 6
Capul Roca. hărţii-contur
Înscrie toate elementele geografice identificate într-un tabel (Anexa nr. 1):
Extremităţile Mări / Oceane Strîmtori Golfuri Insule Peninsule Completarea
tabelului

Runda III: „Poziţia fizico-geografică a Eurasiei (PFG)”.


Analizînd textul din manual (p.42) şi harta fizică a Eurasiei, fiecare grup identifică
particularităţile PFG a Eurasiei. Structurează răspunsul în tabel (Anexa nr. 2): Lucrul cu manualul Analiza hărţii
fizice
Criterii Caracteristici
Poziţia faţă de Ecuator Lucrul cu harta
Meridianul 0 fizică
Tropicul Racului
O4 7 Cercul polar de Nord
Completarea
Mări / Oceane Descrierea tabelului
Alte continente
Zonele termice
Concluzie
Realizarea
sensului

Runda IV: „Coordonatele geografice”.


Aplicînd reţeaua de garde a hărţii din manual (p. 43) sau atlasul geografic, fiecare grup Analiza hărţii
determină coordonatele geografice. Un grup două extremități, și celălalt două extremități ale Lucrul cu harta fizice
continentului Eurasia. Notează răspunsul în tabelul următor (Anexa nr. 3): fizică
Extremitatea
Coordonatele geografice Aplicare
O2 5 Latitudinea Longitudinea Tabelul reţelei de
Capul Celiuskin Extremităţile grade
Capul Tanjung Piai
Capul Roca
Eurasiei
Capul Dejniov Completarea
tabelului
Runda V: „Desfăşurarea continentului”. Analiza hărţii
Utilizînd harta din manual (p. 43) sau atlasul geografic, fiecare grup calculează desfăşurarea fizice
continentului. Un grup determină pe meridian şi altul pe paralelă: Lucrul cu harta
O2 5 a) de la nord la sud, în kilometri şi grade, pe meridianul 1050 long. E.; fizică Aplicare
b) de la vest la est, în kilometri şi grade, pe paralela 500 lat. N (10 = 71,6 km); reţelei de
grade

Runda VI: „Recunoaşte elementele geografice”.


Ambele echipe vor primi imagini cu elemente geografice pe care trebuie să le recunoască, Analiza
indicînd denumirea lor. Lucrul cu imaginile imaginilor
4

Particularităţile PFG a Eurasiei – Activitate frontală


a) Elevii din ambele echipe completează tabelul la rubrica Consecinţe pe baza
particularităţilor privind PFG a Eurasiei, înscrierea lor pe fişe:
Completarea Analiza hărţii
Criterii Caracteristici Consecinţe
Diagramei Venn fizice
Poziţia faţă de

Ecuator
Meridianul 0
Tropicul Racului
Cercul polar de Nord
Mări / Oceane
Alte continente Completarea Completarea
Zonele termice
Concluzie
Graficului „T tabelului
O3
Reflecție 8
O4

b) Analizînd harta fizică, descoperiţi două asemănări şi două deosebiri între poziţia fizico-
geografică a Eurasiei şi America de Nord, completînd Diagrama Venn. Profesorul
completează diagrama la tablă cu ideile elevilor.

c) Completarea Graficului „T” referitor la avantajele şi dezavantajele poziţiei Eurasiei


(Anexa nr. 4).
Poziţia fizico-geografică a Eurasiei
Avantaje Dezavantaje
O parte mare din teritoriul situat în
Aflare în cele patru emisfere
partea de nord unde este slab populată
Prezenţa cutremurilor puternice şi a
Scăldată de toate oceanele
vulcanilor
Cuprinsă de aproape toate tipurile
de climă
Linia ţărmului puternic fragmentată

Bilanţul
lecţiei. 1 Aprecierea şi notarea elevilor. Prezintă agenda.
Aprecierea
Extensia 1 Exerciţiul 2 şi 4 pagina 45. Notarea temei în caiete şi agende.

Anexe
Anexa nr. 1

Extremităţile Mări / Oceane Strîmtori Golfuri Insule Peninsule

Anexa nr. 2: Poziţia fizico-geografică a Eurasiei


Criterii Particularităţi Consecinţe

Poziţia faţă de
Ecuator
Meridianul 0
Tropicul Racului
Cercul polar de Nord
Mări / Oceane
Alte continente
Zonele termice
Concluzie

Anexa nr. 3: Tabelul Extremităţile Eurasiei


Coordonatele geografice
Extremitatea
Latitudinea Longitudinea
Capul Celiuskin
Capul Tanjung Piai
Capul Roca
Capul Dejniov
Anexa nr. 4: Graficul „T”
Poziţia fizico-geografică a Eurasiei
Avantaje Dezavantaje
O parte mare din teritoriul situat în partea de nord unde
Aflare în cele patru emisfere
este slab populată
Scăldată de toate oceanele Prezenţa cutremurilor puternice şi a vulcanilor
Cuprinsă de aproape toate tipurile de climă
Linia ţărmului puternic fragmentată

S-ar putea să vă placă și