Sunteți pe pagina 1din 5

Ministerul Educaţiei al Republicii Moldova

Direcţia Generală Învăţămînt Sîngerei


Gimnaziul Bălăşeşti

Proiect didactic
la geografia continentelor şi oceanelor
clasa a VI-a
Subiectul lecţiei:
Unităţile structurale, evoluţia geologică,
substanţele minerale utile şi relieful

Realizat de:
prof.de geografie
Rotaru Dina
Gimnaziul Bălăşeşti
2013
Proiect didactic
Disciplina: Geografia
Clasa: a VI-a
Modulul V: Australia şi Oceania;
Subiectul lecţiei: Unităţile structurale, evoluţia geologică, substanţele minerale utile şi
relieful;
Subcompetenţe curriculare:
S1. Comunicarea corectă în limba maternă, cu utilizarea adecvată a termenilor geografici.
S5. Citirea şi interpretarea hărţilor tematice la caracterizarea componentelor naturii
continentului.
S6. Identificarea relaţiilor dintre componentele naturale specifice continentelor.

Obiectivele lecţiei: La finele lecţiei elevii vor fi capabili:


O1: Să utilizeze termenii specifici în comunicările geografice orale.
O2: Să analizeze evoluţia teritoriului Australiei în diferite ere geologice, analizînd tabelul.
O3: Să descrie principalele unităţi de relief, studiind un fragment de text/harta.
O4: să deducă dependenţa amplasării principalelor substanţe minerale utile ale Australiei
de evoluţia geologică, analizînd schema.
O5: Să identifice principalele unităţi de relief ale Australiei, analizînd harta.
Tipul lecţiei: Lecţie de formare a capacităţilor şi de înţelegere a cunoştinţelor.
Strategii didactice.
-metode/ procedee/ tehnici: brainstorming, conversaţia euristică, analiza hărţii, lucrul cu
harta, învăţarea prin descoperire, lucrul cu manualul, problematizarea, tabelul
caracteristicilor, prezentare power point,
-mijloace de instruire: manualul şcolar, harta, computerul:
-materiale necesare: harta fizică a lumii, harta tectonică, atlasele geografice.
Forme de activitate: individuală, frontală, în grup.
Tipuri/ metode/ tehnici de evaluare: evaluarea curentă, portofoliul, conversaţia de
verificare, repovestirea, analiza schemelor, Recunoaşteţi continentul.

Scenariul lecţiei
Secvenţele Tim- Obiec- Activitatea profesorului şi a Strategii Evaluarea
lecţiei pul tive elevului didactice

1.Moment 1min -organizarea clasei;


organizatoric -formarea grupelor;
-pregătirea materialelor necesare.
Verificarea 5min
temei de Tehnica „Recunoaşte continentul” Tehnica Evaluare
acasă -Recunoaşteţi continentul după indicii Recunoaşte curentă
următori: continentul
1.E scăldat de două oceane, unul dintre Frontal
ele fiind cel mai mare, celălalt – cel mai
cald;
2.În partea nordică a continentului se află
cele mai multe peninsule;
3.E traversat de Ecuator aproape la
mijloc;
4.E întretăiat doar de Tropicul de Sud;
5.E traversat de meridianul de origine;
6.E întretăiat de ambele tropice;
7.Cea mai mare parte a continentului e
situat în zona termică caldă;
8.Este separat de Eurasia de arhipelaguri. Conversaţia
Conversaţie: Frontal de
-Explicaţi cum este aşezată Australia faţă Conversaţie verificare
de: Ecuator, meridianul de origine, Analiza hărţii
tropice, cercul polar, poli.
-Arătaţi pe harta fizică extremităţile
Australiei;
-Descrieţi poziţia Australiei faţă de mări,
oceane şi alte continente.

3min Prezentare la computer: Evoluţia Prezentare


Captarea teritoriului Australiei. Power Point
atenţiei Anunţarea temei şi a obiectivelor
8min lecţiei.
Consolidarea 1.Unităţile structurale ale scoarţei Analiza
materiei şi O1 terestre (analiza hărţii). Conversaţie hărţii
formarea O2 -Ce structuri tectonice se află la baza euristică
capacităţilor O3 teritoriului Australiei? (R: Platforma
Australiană şi Regiunea de orogen vechi,
caledonic.)
2.Evoluţia geologică a teritoriului: Analiza
Analiza tabelului 5.1 pag.101 tabelului
-Cum arăta suprafaţa terestră a Australiei Conversaţie
acum 2500-4500 milioane de ani?
-Cum arăta suprafaţa terestră a Australiei Activitate
în orogeneza caledonică şi în cea frontală
hercinică?
-Ce s-a produs pe teritoriul Australiei în
orogeneza mezozoică?
-Cum arăta scoarţa terestră în orogeneza
7min alpină?
3.Substanţele minerale utile:
O1 Pe baza textului din manual se propune Activitate în Analiza
O2 elevilor să completeze Schema „Unitate perechi Hărţii
O4 structurală – Roci – substanţe minerale Completarea
utile ale Australiei”( Anexa 1) schemei
-Identificaţi substanţele minerale utile ale Lucrul cu
Australiei, studiind fig.5.1,pag.98 harta şi cu
12min 4.Relieful Australiei: manualul
Tehnica „Excursie imaginară pe hartă” Analiza
-Identificaţi unităţile de relief ale Tehnica hărţii
O3 Australiei, analizînd fig.5.1, pag.98 Excursie
O5 -Completaţi tabelul „Particularităţi şi imaginară
consecinţe”, activitate în grup. Activitate
Relieful Australiei frontală
Particularităţi Consecinţe Tabelul
8min (Anexa 2) Particularităţi/ Evaluare
Evaluarea -prezentarea rezultatelor de către membrii consecinte curentă
grupurilor. Activitate în
grup
Tehnica „Diagrama Venn”
-Generalizaţi asemănările şi deosebirile
dintre relieful Australiei şi cel al Africii, Diagrama
analizînd hărţile fizice. Venn
Lucru în
Aprecierea activităţii elevilor. perechi
Bilanţul Exerciţiul 4, pag.104
lecţiei 1min
Tema pentru
acasă
Anexa 1: Relaţia Unitate structurală-Roci-Substanţe minerale utile ale Australiei

Platforma Australiană Regiuni de orogen

Roci magmatice şi
Roci vulcanice Roci sedimentare Roci sedimentare
metamorfice

Munţii Hamersley Munţii Marii


Aur, platină, Fosforite, Cumpene de Ape
polimetale, cărbune de
uraniu şi piatră,
bauxită, cărbune Mine- Petrol, Cositor,
minereuri de brun, petrol, reuri gaze polimetale,
fier, plumb, gaze de naturale, aur,
zinc, cositor, naturale, fier cărbune minereuri
minereuri săruri. brun, cuprifere,
cuprifere cărbune titan.
de piatră.

S-ar putea să vă placă și