Sunteți pe pagina 1din 6

PROIECT DE LECTIE

DATA:17 mai 2011 CLASA:a X-a OBIECTUL:Geografie SUBIECTUL:Regiunile industriale OBIECTIVE DE REFERINTA: Dobandirea de noi cunostinte privind regiunile industriale ale lumii si factorii care determina aparitia lor; Exersarea deprinderilor de rezolvare a unor situatii-problema, de interpretare a hartii ; Exersarea deprinderilor de localizare pe harta.

OBIECTIVE OPERATIONALE : 1. sa numeasca factorii initiali si actuali ai localizarii industriei pe Glob ; 2. sa localizeze pe harta principalele regiuni industriale , analizand si factorii care au determinat aparitia lor ; 3. sa caracterizeze pe scurt cele mai importante regiuni industriale, localizandu-le pe harta si evidentiind elementele de specificitate, pe baza cunostintelor dobandite anterior si a observatiei dirijate a profesorului ; 4. sa compare diferite regiuni industriale, avand la baza criteriul de clasificare a statelor in tari dezvoltate(Nord) si tari in dezvoltare(Sud), pe baza cunostintelor dobandite anterior si a observatiei dirijate a profesorului ; 5. sa localizeze pe harta principalele regiuni industriale din Europa, precizand elementele de specificitate, folosind si informatiile din lectiile anterioare referitoare la resurse, agricultura etc. METODE SI PROCEDEE :conversatia euristica, problematizarea, algoritmizarea, demonstratia, observatia, explicatia, munca independenta, Cubul, Mozaicul de baza, Diagrama Venn MATERIAL DIDACTIC(MIJLOACE DE INVTAMANT) :Harta fizica alumii, Harta politica, atlase, planes, Cubul, fise de lucru MATERIAL BIBLIOGRAFIC: Dulama, Maria Eliza(2002)-Modele, strategii si tehnici didactice activizante cu aplicatii in geografie, Ed. Clusium, Cluj-Napoca ; Ilinca, N.(2006)- Didactica geografiei ,Ed. Didactica si Pedagogica, Bucuresti. INSTRUMENTE SI TEHNICI DE EVALUARE:fisa de evaluare, Diagrama Venn

STRATEGIA PEDAGOGICA :semialgoritmica, dirijata, euristica TIPUL LECTIEI:lectie de dobandire de noi cunostinte. PROFESOR :STILPEANU VIRGINIA GR. SC. C. D. NENITESCU BUZAU.

SCENARIUL LECTIEI:
Momentele lectiei 1.Moment organizatoric Desfasurarea lectiei(Activitatea profesorului) -se noteaza absentele; -se pregatesc materialele necesare lectiei; -se impart elevii pe grupe . -se realizeaza o verificare din lectiaRegiuni si peisaje agricole, mai mult calitativ decat cantitativ;pentru verificarea cunostintelor despre regiunile agricole se foloseste metoda Cubul ;clasa e impartita in 6 grupe de cate 4 elevi.Pe fiecare fata a cubului sunt notate cerinte la care trebuie sa raspunda fiecare grupa, dupa ce arunca cubul.dupa fiecare raspuns al grupelor,profesorul bifeaza in centralizator(pe o coala alba)participarea fiecarei grupe. -Ceritele de pe fetele cubului sunt:1.Numeste !,2.Descr ie !,3.Compara !,4.Locali zeaza !,5.Enumera !,6.Al ege !Profesorul comleteaza aceste cerinte, de ex :Numeste culturile specifice 2 Comportamentul psihpedagogic(Activita tea elevilor) -elevii isi pregatesc materialele necesare lectiei ; -se organizeaza pe grupe. -elevii se pregatesc pentru a fi verificati ; Strategii didactice -conversatia -frontal

2.Captarea atentiei 3.Verificarea cunostintelor

-conversatia de verificare

metoda Cubul -se impart pe grupe ; -activitate pe grupe, frontal

-arunca cubul si raspund, pe grupe, la cerinte ;

-participa cat mai activ la lectie pentru a obtine puncte cat mai multe in centralizator ; -demonstratia -observatia -conversatia euristica -jocul didactic -raspund la intrebari, localizeaza pe harta,

regiunii mediteraneene !,Descrie regiunea agricola temperata!,Compara agricultura comerciala cu cea de subzistenta(2 asemanari si 2 deosebiri)etc. -pentru verificarea cunostintelor despre peisajele agricole, se prezinta o plansa cu diferite peisaje agricole de pe Terra ;fiecare grupa primeste o ilustratie cu un tip de peisaj pe care trebuie sa-l recunoasca si sa-i prezinte 2-3 elemente de specificitate.Dupa fiecare prezentare, profesorul consemneaza rezultatele in centralizator. 4.Reactualiza -se reactualizeaza acele rea cunostinte care sunt cunostintelor necesare in intelegerea insusite noii lectii, respectiv cele anterior despre sectoarele unei economii, despre importanta agriculturii si a industriei in economie, despre resurse, materii prime, mestesuguri, Revolutia industriala, dezvoltarea oraselor paralel cu dezvoltarea industriei(au devenit mari centre de consum).Se localizeaza pe harta.

compara, caracterizeaza diferite regiuni agricole ale Terrei.

-observa si analizeaza plansa, ilustratiile primite, recunosc tipul de peisaj si il caracterizeaza oral in fata clasei.

-conversatia de verificare -demonstratia -observatia

5.Enuntarea

-li se precizeaza elevilor 3

-participa la lectie ; -numesc sectoarele unei economii :primar(agricu ltura si industria extractiva),secundar(ind ustria prelucratoare si constructiile) si cel tertiar(serviciile). -subliniaza importanta agriculturii si a industriei intr-o economie ; -numesc principalele resurse, tipuri de resurse, localizeaza pe harta,numesc activitatile premergatoare Revolutiei industriale(mestesuguri), precizeaza cand a izbucnit Revolutia industriala si ce reprezinta aceasta, localizeaza pe harta orase care s-au dezvoltat pe baza industriei etc. -constientizeaza ceea ce

-conversatia de verificare -conversatia euristica -algoritmizarea

-demonstratia -observatia -explicatia

-conversatia

scopurilor si ca, asa cum exista regiuni a obiectivelor agricole pe Glob, asa noii lectii exista si regiuni industrialecare concentreaza elemente despre care s-a discutat pana acum. 6.Anuntarea -se noteaza titlul pe tabla temei si pe caiete : Regiunile indistriale . 7.Dirijarea -profesorul, in colaborare invatarii cu elevii, prezinta noul continut al lectiei, utilizand si harta si alte materiale didactice.Se completeraza schema lectiei pe tabla . -se defineste si se explica notiunea de regiune industriala; -se precizeaza factorii initiali ai localizarii industriei, pe baza cunostintelor anterioare ale elevilor(forta de munca, materii prime, porturi, centre urbane de consum). -profesorul numeste si explica factorii actuali importanti in aparitia regiunilor industriale :resurse financiare, forta de munca inalt calificata si specializata, tehnopolii.Se explica notiunea de tehnopl, se dau exemple si se localizeaza pe harta principalii tehnopoli :Marsilia, Boston, Chicago, Los Angeles etc. -se prezinta apoi o plansa cu principalele regiuni industriale ; -se foloseste apoi metoda 4

au de studiat azi.

euristica problematizare

-elevii isi noteaza titlul pe caiete. -participa la lectie;

-conversatia

-isi completeaza schema lectiei pe caiete; -explicatia -demonstratia -numesc factorii initiali ai localizarii industriei ; -observatia invatarea prin descoperire -numesc factorii actuali ai localizarii industriei ; -conversatia euristica

-frontal explica notiunea de tehnopol, noteaza definitia, dau exemple, localizeaza pe harta.

-elevii observa plansa pe -demonsratia care sunt scrise -observatia principalele tipuri de problematizare regiuni industriale pe Glob.

Mozaicul de baza ;elevii sunt impatiti pe 6-7 grupe, fiecare grupa primeste cate un text(fragment din lectie)pe care trebuie sa-l studieze, sa-i formuleze ideile principale si pe care trebuie sa-l prezinte in fata clasei -profesorul vine cu completari, cu lamuriri, completeaza schema lectiei pe tabla, prezinta ilustratii cu exemple de regiuni industriale, orase etc. -la finalul prezentarilor, profesorul consemneaza in centralizator participarea fiecarei grupe.

-elevii studiaza,pe grupe, urmatoarele regiuni industriale : 1.regiuni industriale bazate pe traditia mestesugareasca ; 2.regiuni industriale carbonifere ; 3.regiuni industriale petrolifere ; 4.regiuni industriale metalurgice ; 5.regiuni industriale urbane ; 6.regiuni industriale portuare ; 7.regiuni industriale mixte. -prezinta fiecare grupa, observa ilustratiile, fac comparatii etc.

- Mozaicul de baza -conversatia euristica problematizare algoritmizarea -demonstratia -observatia -explicatia -munca independenta -activitate pe grupe -activitate frontala -analiza hartii -analize comparative -observatia -demonstratia

Conexiunea inversa

-profesorul prezinta regiunile industriale din Europa si principalele caracteristici ale lor ; -le precizeaza elevilor ca tarile lumii sunt impartite in doua categorii, dupa nivelul de dezvoltare :Nordul(tari dezvoltate) si Sudul(tari in dezvoltare),numeste si localizeaza regiunile ce apartin de N sau S.Explica notiunile de reconversie, descentralizare. -li se da elevilor un exercitiu de comparatie intre doua regiuni industriale, folosind metoda Diagrama

-observa pe harta regiunile industriale din Europa, le noteaza ;

-observa impartirea actuala a lumii in 2 categorii, dupa nivelul de dezvoltare economica :Nord si Sud ; -noteaza explicatiile date de profesor.

problematizare

-explicatia -conversatia euristica activitate frontala

-compara cele doua regiuni, pe baza

- Diagrama Venn

observatiei dirijate a Venn :Comparati profesorului. regiunea Marilor Lacuri Americane cu regiunea Sao Paulo-Belo Horizonte-Rio de Janeiro(doua asemanari si doua deosebiri).

-analiza comparativa -frontal

8.Asigurarea retentiei si transferului

9.Verificarea si aprecierea rezultatelor

10.Tema pentru acasa

-li se da elevilor o fisa de evaluare, cu punctaj. 1.Numiti 2 factori ai localizarii industriei.....2p 2.Explicati notiunea de descentralizare specifica marilor orase din Nord.....1p 3.Numiti doua regiuni industriale petrolifere.......2p 4.Numiti 2 regiuni industriale mixte........2p 5.Comparati regiunea industriala BeijingTianjin cu regiunea industriala Middlands(Marea Britanie)-o asemanare si o deosebire.............2p +1 punct din oficiu Total :10 puncte -se strang fisele care vor fi corectate ulterior ; -se apreciaza activitatea fiecarei grupe conform centralizatorului si se evidentiaza grupa castigatoare ; -se noteaza elevii care sau remarcat. -se da tema :de comparat regiunea industriala Ruhr cu regiunea PretoriaJohannesburg.

-elevii primesc fisele de evaluare si rezolva cerintele individual ;

-munca independenta individual

-pentru exercitiul de comparatie, pot folosi Diagrama Venn .

Diagrama Venn -timp de lucru :8 minute

-elevii participa la aprecieri, fac autoaprecieri.

-conversatia

-isi noteaza tema.

-conversatia -frontal.

S-ar putea să vă placă și