Sunteți pe pagina 1din 8

Proiect didactic de lectie

Data: 07.06.2016

Clasa: a VI a A

Profesor: Onu Mihaela Simona

Obiectul: Geografia Europei

Subiectul lectiei: Norvegia

Tipul lectiei: de predare invatare, insusire de cunostinte noi.

Competente generale:

 Utilizarea limbajului specific in prezentarea si explicarea realitatii


geografice.
 Utilizarea corecta a numelor proprii si a termenilor in limbi straine.
 Transferarea unor elemente din matematica stiinte si tehnologie in
studierea mediului terestru.
 Raportarea realitatii geografice la un suport cartografic si graphic
 Accesarea si utilizarea continuturilor cu character geografic prin
tehnologia informatiei si comunicarii.
 Identificarea si explicarea dimensiunii sociale, civice si cultural a
caracteristicilor spatiului geografic.
 Dobandirea unor deprinderi si tehnici de lucru pentru pregatirea
permanenta
 Elaborarea unor modele si solutii de organizare a spatiului geografic din
perspective dezvoltarii durabile.

Competente specifice:

 1.3.Utilizarea termenilor geografici simpli in context cunoscute sau in


contexte noi.
 3.2.Explicarea fenomenelor si proceselor naturale si umane specifice
Norvegiei.

Pagină 1 din 8
 4.3.Pozitionarea corecta a elementelor geografice pe reprezentarile
cartografice ale Europei.
 4.4.Utilizarea reprezentarilor grafice simple pentru ilustrarea elementelor
de geografie a Europei
 6.2.Explicarea diversitatii naturale, umane si culturale a Europei realizand
corelatia cu informatiile dobandite la alte discipline scolare.
 7.2.Utilizarea metodelor simple de investigare ( observare, analiza,
interpretare)

Strategii didactice: dirijata, cognitive, euristica

Metode si procedee: expunerea si explicatia, conversatia, comparatia, lucrul cu


harta si manualul, brainstorming( ciorchine)( M1),lucrati – ganditi in perechi,
comunicati( M2),stiu- vreau sa stiu-am invatat- invat( M3).

Materialul didactic: calculatorul( conectat la internet), videoproiectorul,harta


fizica si politica a Europei,reprezentari grafice, atlasul geographic, manualul,
imagini.

Material bibliografic:Statele lumii- Matei Horia, Negut Silviu.

Didactica geografiei-1996- Maria Dulama

Geografia Europei, manual pt clasa a VI a – Viorela Anastasiu,Ion Marin,


Dan Dumitru

Desfasurarea lectiei
Timp Momentele metode Activ prof Activ Tipul Strategii Evaluare
lectiei elevi activ didactice

1 min Organizarea M1 -verif -pregatire frontala observarea atentionare


clasei prezentei caiete si a
elevilor. documentelor
-aranjare scolare.
material
necesar pt
lectie

Pagină 2 din 8
10 Verificare M1 Adreseaza Asculta, frontala Conversatia Analiza
min cunostinte interogatii analizeaza, exercitiu rasp,stimularea
lectie de control Gandesc si elevilor si
anterioara privitoare la formuleaza evaluarea
prin intrebari continuturile raspunsurile rezultatelor
scurte predate si asteptate,fiind invatarii
invatate indrumati de
anterior profesor.
1-2 Pregatire M2-M3 Se anunta Elevii isi frontala Conversatia Observarea
min aperceptiva elevii, ca noteaza in euristica comportamentului
astazi vor caiete titlul. elevilor,
avea o lectie stimularea
de predare participarii
altfel.se elevilor la
aplica formularea
metoda stiu raspunsului.
vreau sa stiu
invat.
Se scrie pe
tabla titlul
lectiei
Elevii sunt Elevii se frontala conversatie Stimularea
solicitati sa gandesc si fac participarii
scrie o lista analogii cu elevilor.
cu idei pt alte tari
rubric stiu studiate in
despre cadrul
Norvegia. regiunii
Europa de
nord.le scriu
in dreptul
rubricii stiu:
Se afla in
Europa de
Nord.
Are multe
fiorduri.
Elevii Pe grupe Activitate conversatie Stimularea
trebuie sa elevii pe grupe participarii
adreseze intocmesc elevilor
intrebari liste cu
despre ceea intrebari
ce ar dori sa referitoare la
cunoasca tema in
mai mult in discutie; se
legatura cu scriu la rubric
tema data. Vreau sa stiu:
Aici locuiesc
laponii?

Pagină 3 din 8
20-25 Dirijarea Se porneste Identifica Descoperirea Provoaca
min predarii prezentarea Norvegia pe participarea
invatarii lectiei continent tuturor elevilor si
incepand cu Observarea ii determina sa
prezentarea dialogheze, sa se
tarii pe autoevalueze sau
continetul sa evalueze
european raspunsul dat de
alti colegi.

Se cere elevilor sa Urmares Conversatia idem


identifice vecinii. prezentarea si
Se cere elevilor sa identifica
descopere pe harta vecinii
fizica a Europei Comparatia
relieful Norvegiei Localizeaza
precum si fiecare
principalele rauri. unitate de
Se urmareste relief si Descoperirea
prezentarea si se precizeaza
discuta pe principalele
marginea ei despre rauri si fluvii. Lucrul cu
clima, vegetatie. manualul si
Pe baza unor harta
imagini
descopera
tipurile de
vegetatie si
inteleg in ce
conditii de
clima se
dezvolta
acestea.
Sa citim harta Localizeaza Conversatia Provoaca
Norvegiei privind Noteaza in participarea
repartitia caiete Lucrul cu tuturor
oraselor,imaginilor manualul si elevilor si ii
cu orase. harta determina sa
dialogheze
3-4 min Atingerea Explicate Reanalizeaza, Exercitii Stimularea
feed-back- diversitatea sintetizeaza geografice participarii
ului faptelor geografice si explica elevilor,
din Norvegia. varietatea. analiza
Geografica in raspunsurilor
functie de si evaluarea
suprafata, prin note.
diversitatea
reliefului, a
conditiilor de
clima, a
modului de

Pagină 4 din 8
populare a
teritoriului
Norvegiei.

10 min Asigurarea si Completatti fisa de Selecteaza Interogatii Evaluare


intensificarea evaluare cu informatiile de control si finala
retentiei si informatiile pentru dialogul.
transferului corepunzatoare. completarea
cunostintelor si formularea
corecta a
raspunsurilor.
1-2 min Precizarea Comunica Asculta si Explicarea.
activitatilor sugestiile si noteaza.
pe care elevii continuturile ce
le vor vor fi parcurse
desfasura spre studiu.
acasa

Schema lectiei

Regatul Norvegiei- caracterizare geografica


Capitala – Oslo

Monarhie constitutionala

Limba oficiala- norvegiana

Moneda coroana norvegiana

Pozitie geografica: Norvegia este un stat situate in Europa de Nord in vestul


Peninsulei Scandinave.

Vecini:N- Oceanul Arctic( Marea Barents), S- Marea Nordului, V- Oceanul


Atlantic si Marea Norvegiei, E- Suedia, Finlanda si Rusia.

Relieful: relief muntos, Alpii Scandinaviei, munti vechi, erodati cu aspect de


platouri puternic fragmentati de vai adanci, dominate de culmi muntoase cu
piscuri inalte, spre vest formand tarmurile abrupt sic restate de fiorduri.
Pagină 5 din 8
Altitudinea maxima atinge 2469 m in vf Galdhopiggen din muntii Jotunheimen.

Pe litoral campiile ocupa suprafete foarte restranse: Campia Jaeren, Campia


Trodelag.

Clima:climat temperat oceanic influentat de Curentul Norvegiei care incalzeste


apele litorale si din aceasta cauza fiordurile norvegiene nu ingheata niciodata.

In partea Nordica o clima subpolara, in zona litorala o clima temperat oceanic


iar in interiorul tarii o clima temperat continental cu ierni aspre si veri blande.

Hidrografia:

Raurile au trasee scurte dar cu o curgere vijelioasa fiind alimentate din


ghetari:Glomma, Otra, Lagen.

Lacul Mjosa, lacurile Hornindalsvatnet( cel mai adanc din Europa – 514 m, lac
glaciar)

Vegetatia:

-paduri de conifere

-tundra

Populatia:

4,5 milioane loc , majoritatea populatiei concentrate in sudul tarii si pe litoral.

Densitate populatie- 14,1loc./kmp.

Populatie urbana 80%.

Culte- Protestantism( evanghelisti luterani)-89%, catolici, islamici.

Orase: Oslo- capital tarii, Bergen, Trondheim, Stavanger,Baerum,

Economia:

Resurse:

-petrol si gaze naturale in Marea Nordului la Ekofisk,Eldfisk,Statfjord, ocupand


locul 2 la productia de petrol si 4 la cea de gaze naturale.

-minereuri de fier

Pagină 6 din 8
-metale neferoase( cupru, nichel, zinc)

-bauxita( din care se obtine aluminiul)

Industria:

Energie electrica prin forta apelor curgatoare locul 1 in lume

Industrie constructoare de masini nave in orasele porturi de la Marea Norvegiei.

Industria pescuitului locul 10 in lume.

Metalurgie

Constructii de utilaje petroliere

Constructii de nave maritime

Chimie

Rafinare petrolului

Prelucrarea pestelui

Prelucrarea lemnului.

Principalele centre urbane sunt si centre dezvoltate industrial- Oslo, Stavanger,


Bergen.

Potentialul hidroenergetic al raurilor este foarte bine valorificat , intreaga


productie de energie electrica este obtinuta in hidrocentrale.

Agricultura:

Cresterea animalelor- bovine si ovine

Cultura plantelor- orz, plante furajere, cartof dar terenurile cultivate reprezinta
doar 4 % din suprafata tarii datorita climatului si reliefului mai putin favorabil.

Transporturile:

Are o retea rutiera foarte bine intretinuta care din anul 2000 include si cel mai
lung tunel din lume Laerdal ( 24,5 km).

Transportul maritime foarte bine dezvoltat cu o flota de 693 nave maritime.

Pagină 7 din 8
Norvegia este o tara maritime caracterizata printr un pescuit active ( hering, cod)
si o puternicaa flota alcatuita din petroliere, mineraliere, nave frigorifice.

Turismul:

Peste 3 milioane turisti viziteaza annual aceasta tara.Cele mai vizitate obiective
turistice sunt: Oslo cu Palatul Regal,casele memorial Fr.Nansen si
Amundsen,fiordul omonim, centrul de ski Lillehammer,fiordurile Savangern,
Hadanger.

Plimbari cu vapoare in lungul fiordurilor

Spectacolul aurorelor boreale

Soarele de la miezul noptii( ziua polara)

Pagină 8 din 8

S-ar putea să vă placă și