Sunteți pe pagina 1din 5

PROIECT DIDACTIC

Disciplina Geografia uman Republicii Moldova. Clasa a IX a Profesor Dalnichii Tudor Subiectul Cultura plantelor tehnice i industriile de prelucrare . Tipul leciei Lecia de dobndire de noi cunotine. Varianta de lecie Lecia cu ajutorul manualului sau a altor surse de documentare. Competene specifice - Explicarea fenomenelor i proceselor specifice mediului la nivel local , regional i global; - Aprecierea aspectelor sociale, civice i culturale ale spaiului geografic la nivel local, regional i mondial; - Raportarea coninuturilor geografice la un suport cartografic i grafic. Citirea i interpretarea hrii geografice. - Identificarea relaiilor dintre componente, fenomene i procese natural. Subcompetene - Caracterizarea economiei naionale. - Specificarea formelor de relaii economice; - Citirea i interpretarea hrilor tematice . Obiective operationale O1 S explice termenul de culturi tehnice n baza studierii fragmentului de text din manual ; O2 S disting culturile tehnice care se cultiv n ar analiznd textul din manual ; O3 - S explice domeniile de utilizare a produselor obinute din culturile tehnice , n baza unei conversaii; O4 S identifice particularitile dinamicii cu plante tehnice i a produselor obinute din acestea analiznd materiale grafice din manual. O5 - S argumenteze particularitile repartiiei spaiale a culturilor tehnice analiznd harta. . Resurse procedurale : Lucrul n grup, individual; Analiza; Discuia dirijat, Observaia; Emiteri de idei; Problematizarea; Expunerea. Resurse materiale (tehnice) manualul, grafic referitoare temei, Harta Economic a Republicii Moldovei; Forme de activitate - frontal , individual i n perechi.

Scenariul leciei
Momentele leciei Timp Evocare Ob. Activitatea profesorului Organizeaz clasa de elevi pentru lecie Capteaz atenia. Cere elevilor s aleag cte o fis unde este notat o cultur tehnic pentru completare . Activitatea elevului
Procedurale

Resurse
Tehnice

Evaluare Provoac participarea tuturor elevilor i determin grupele s se autoevalueze apreciind rspunsurile de grupurile concurente.

-Se mobilizeaz pentru lecie : -Realizeaz nsrcinarea propus de profesor timp de 2 minute

Lucrul n grup. Observarea. Analiza.

4 fie.

Realizarea O1 sensului

Cere elevilor s citeasc definiia termenului de culturi tehnice din rubrica dicionar. Propune elevilor s enumere culturile tehnice i grupeaz clasa n 4 grupe pentru a caracteriza cte o cultur tehnic i utilizarea ei n industriile de prelucrare.

Explic termenul cu ajutorul dicionarului din manual.

Observarea. Analiza.

Curenta. Manualul.

O2

Ascult, analizeaz i realizeaz Analiza. nsrcinarea naintat Observaia de profesor. Discuia dirijat.

Lucrul cu manualul Anim participarea elevilor i evalueaz rspunsurile lor.

O3

O4 O5

Cere elevilor s urmreasc harta din fig.4.18,pag. 71, menionnd repartizarea culturilor tehnice , centrele industriale, produsele fabricate i localizarea lor pe hart, cit i structura suprafeei cultivate.

Analizeaz harta i textul din manual, pentru a meniona repartizarea culturilor tehnice , centrele industriale, produsele fabricate i localizarea lor pe hart, cit i structura suprafeei cultivate. Analizeaz si noteaz urmrind schema si harta. Observ specificul repartizrii culturilor tehnice.

Analiza. Deducia. Observaia.

Continu. Lucrul cu manualul, cu harta.

Discuia dirijat. Problematizarea. Observarea.

Provoac participarea tuturor elevilor i evaluarea ideilor.

Reflecie

Propune exerciiul Exercit nsrcinarea 1 din manual, de la cerut de profesor. pagina 73 . Cere Prezint ppt. elevilor s argumenteze pro i contra industria tutunului n Republica Moldova. Concluzioneaz i noteaz n caiete activitatea elevilor tema pentru acas. n timpul leciei i apreciaz elevii mai activi.Propune pentru tema de acasa realizarea unui proiect despre dezvoltarea culturilor n Republica Moldova!

Emiteri de idei. Discuii dirijate.

Lucrul cu manualul, hrile tematice.

Anim participarea elevilor i evalueaz rspunsurile lor.

Extensie

Dezbaterea. Expunerea. Explicaia.

Manualul. Agende.

Observare

S-ar putea să vă placă și