Sunteți pe pagina 1din 5

Proiect didactic al lecției în baza strategiei ”Clasa inversată”

Propunător: Goța Ina,


profesor de Geografie, grad didactic unu
Gimnaziul ”G.Asachi” s. Cucoara

Clasa: VIII-a
Disciplina: Geografia fizică a Republicii Moldova
Unitatea de conținut: Protecția naturii.
Subiectul lecției: Ariile naturale protejate. Rezervațiile științifice.
Obiective operaționale:
La sfârșitul lecției elevul va fi capabil:
1. Să descrie principalele arii naturale protejate, în baza studierii diferitor surse de informare;
2. Să clasifice ariile naturale protejate, în baza studierii unui fragment de text;
3. Să argumenteze necesitatea creării ariilor naturale protejate, în baza studierii diferitor surse de informare.
Produsele lecției: carte de vizită a rezervației naturale.
Resurse umane: 12 elevi
Resurse informaționale și metodologice:
● Manualul de geografie clasa VIII-a, V.Sochircă, Editura Știința, 2019;
● Curriculum la disciplina geografie, pentru învățământul gimnazial, ediția 2010.
● www.youtube.com, www.icopil.md ;
Resurse materiale:
Forme de realizare a lecției:frontal,grup, individual.
Tipul lecției:de însușire a cunoștințelor noi și de dezvoltare a capacităților
Tehnologia didactică a lecției:
● metode, procedee, tehnici: tehnica ”imagini în avans”, conversația, lucrul cu manualul, lucrul cu textul, algoritmizarea, lucrul cu harta,
lucru cu harta contur, jurnalul de succes, învățare prin descoperire, exercițiul.
● mijloace instrucționale: calculator, proiector, tablete, tablă, manualul, Harta ariilor naturale ale R.Moldova, harta contur,
Proiect didactic al lecției în baza strategiei ”Clasa inversată”

● instrumente TIC:www.canva.com, www.thinklink.com, www.storyjamper.com


● modelul de învățare inversată: clasa inversată standard

Organizarea activităților de învățare ale elevilor pentru acasă (pre clasă)


1.Sarcină:
Vizionați secvențele video/text despre ariile naturale protejate în republica Moldova.
❏Rezervația științifică ”Prutul de jos”- https://youtu.be/gfH8KHIY7LQ
❏Rezervația științifică ”Codrii„- https://www.youtube.com/watch?v=z3VkKVnCZX8
❏Rezervația științifică ”Plaiul fagului”- https://www.youtube.com/watch?v=5VpAYPlLzFM
❏Rezervația științifică ”Pădurea domnească”-https://www.youtube.com/watch?v=5VpAYPlLzFM
❏Rezervația științifică ”Iagorlîc”- https://icopil.md/altele/iagorlic-rezervatie-stiintifica/
2. Sarcină:
Realizați ”Cartea de vizită a rezervației științifice” cu ajutorul unei aplicații digitale recomandate(puteți utiliza aplicațiile www.canva.com,
www.thinklink.com, www.storyjamper.com ) . Completați cartea de vizită, utilizând secvența video și textul din manual, pag. 114-116, tema 28
”Arii naturale protejate. Rezervațiile științifice”. Algoritmul de caracterizare al ariei naturale:
https://www.canva.com/design/DAE-HkUIlj0/GaJijQbAc4wt7JkJNkMYOA/view?utm_content=DAE-
HkUIlj0&utm_campaign=designshare&utm_medium=link&utm_source=publishsharelink
3. Sarcină:
Studiați conținutul temei de la pag. 122-124 din manual ”Alte categorii de arii naturale protejate” și realizați în caiete o schemă/ciorchine la
acest subiect.
Notă: Elevii au timp de pregătire 7 zile.
Elevii sunt împărțiți în 5 grupuri pentru studierea materiei propuse.
Proiect didactic al lecției în baza strategiei ”Clasa inversată”

Designul instrucțional al lecției


Secvențe Ob. Conținutul lecției Strategii didactice Evaluare
instrucțion
ale în Timp Sarcini didactice Metode și Mijloace didactice Forme de
conformit procedee, organizare
ate cu tehnici didactice
modelul
ales

Evocare O1 2 min Evocare Tehnica Prezentarea frontală orală


Prin tehnica ”Imagini în avans”, se prezintă elevilor ”Imagini în lecției în format
imagini cu specii de plante, animale, peisaje din ariile avans” digital;
naturale protejate din R.Moldova cu scopul notebook,
identificării subiectului lecției. proiector.
Se anunță subiectul lecției și se deduc împreună cu
elevii obiectivele lecției.

Realizarea O1- Realizarea sensului conversație


sensului O3 3 min Discuție ghidată privitor la necesitatea protejării
speciilor de plante, animale, peisajelor naturale din
5 min țara noastră.
Studierea fragmentului de text din manual și a lucrul cu manualul frontal formativă
termenilor cheie și tipurilor de arii naturale protejate manualul;
de stat și efectuarea exercițiului „Continuă enunțul”. lucru cu textul;
● ariile naturale protejate sunt…
● scopul creării ariilor naturale este…
5 min ● rata terenurilor protejate în țara noastră este
de…
Profesorul propune elevilor exercițiul interactiv tablete individuală formativă
10 https://learningapps.org/view12333619 cu scopul
min verificării conținuturilor studiate privitor la tipurile de
arii protejate de stat.
Proiect didactic al lecției în baza strategiei ”Clasa inversată”

Profesorul propune celor 7 grupuri de elevi să-și algoritmizarea; poster grup poster
imagineze că sunt angajații unei agenții de turism care
5 min vor prezenta cărțile de vizită ale ariilor naturale
protejate de stat în țara noastră. (Fiecare grup prezinta
5min conținuturile studiate acasă).
După prezentarea produselor realizate de fiecare grup lucrul cu harta harta ariilor individuală orală
se va identifica la harta din manual poziția geografică contur; naturale;
a rezervației studiate și se va depune pe harta contur. harta contur;
Realizarea jocului interactiv cu ajutorul platformei execițiul; tablete individuală formativă
https://wordwall.net/ro/resource/3143403.

Reflecție 5 min Reflecție


Evaluarea produselor elaborate de elevi cu ajutorul jurnalul de criterii de grup evaluarea
4 min unei grile de succes. succes; evaluare a produsului
Autoevaluare prin completarea grilei: autoevaluare produsului
1. Prin realizarea sarcinilor am învățat…. individual autoevaluare
2. Am întâmpinat dificultăți…
3. Cred că mi-aș putea îmbunătăți performanța
dacă…
4. Mi-a plăcut…
5. Activitatea mea poate fi apreciată cu
calificativul…

Extindere 1min Extindere


a) Realizarea unui cinquain despre ariile naturale explicația tabla interactivă frontal observarea
protejate în R.Moldova.
b) Redarea orală a temei studiate prin 10-13
enunțuri.
c) Localizarea pe hartă a ariilor protejate de stat.
Proiect didactic al lecției în baza strategiei ”Clasa inversată”

S-ar putea să vă placă și