Sunteți pe pagina 1din 4

Proiect didactic al lecției de biologie –-clasa a VII-a –profesor: Brașoveanu Ala, grad didactic I – IPG Diomid Gherman” s.

Risipeni, r. Fălești. Proiectul poate fi accesat pe:


https://docs.google.com/presentation/d/13J-AXjhJy1mVctKsNRzfbCqvxTlLKcUqsw8x8tI8WC0/edit#slide=id.p

Diversitatea frunzelor în natură.


Structura şi funcţiile frunzei.
ACTIVITATE INTEGRATĂ STEM CU TEHNOLOGII DIGITALE

Propunător: Brașoveanu Ala, Profesor de biologie și chimie, grad didactic I,


Instituția de învățământ – Instituția Publică Gimnaziul „Diomid Gherman” , s. Risipeni, r. Fălești
● Clasa: a VII-a
● Disciplina de bază: biologia
● Discipline înrudite: chimia, informatica, arte
● Tipul proiectului: informativ-aplicativ
Subiectul proiectului: Diversitatea frunzelor în natură. Structura şi funcţiile frunzei.
• Scopul proiectului: a dezvolta cunoștințele elevilor despre structura, diversitatea și funcțiile frunzelor.
● Obiectivele lecției:
La sfârșitul lecției, elevul va fi capabil
O1 Să definească noțiunile: frunză, limb, pețiol, nervuri.
O2 Să recunoască părţile principale ale structurii frunzei;
O3 Să destingă funcțile frunzei.
O4 Să identifice Importanța frunzelor pentu natură și om;
O5 Să utilizeze tehnici, aparate și materiale de laborator în procesul de investigație a frunzei ca organ vegetativ ale plantelor cu flori.
Sarcina de proiect formulată pentru elevi: caracterizați frunza ca organ vegetativ al plantelor conform algoritmului: structura externă;
structura internă; funcții; tipuri de frunze; importanța frunzei pentru natură și om.
● Produsele proiectului: exerciții rezolvate; test rezolvat; un produs digital, la alegere: carte digitală, pliant, infogafic etc...; aplicații din
frunze
● Resurse umane: elevi, profesor
● Resurse materiale: manuale, calculator, proiector, notebook-uri, telefon mobil, colecție de frunze
● Resurse informaţionale şi metodologice: N. Bernaz- Sicorschi, V. Copil, G. Rudic, Manual de Biologe, clasa a 7-a, Știința 2020;
Curriculum naţional la biologie, pentru învățământul gimnazial și liceal, ediția 2019, aprobat prin ordinul MECC nr.906 din 17.07.2019;
Ghid Biologie pentru învăţământul gimnazial şi liceal, elaborat conform curricula la disciplină, Chișinău 2019.
Site-urile utilizate: www.edu.md; www.edu.ro; www.didactic.ro; www.wikipedia.com, www.storyjumper.com, www.wordwall.net/ro,
Proiect didactic al lecției de biologie –-clasa a VII-a –profesor: Brașoveanu Ala, grad didactic I – IPG Diomid Gherman” s. Risipeni, r. Fălești. Proiectul poate fi accesat pe:
https://docs.google.com/presentation/d/13J-AXjhJy1mVctKsNRzfbCqvxTlLKcUqsw8x8tI8WC0/edit#slide=id.p

www.learningapss.org , www.youtube.com, www.educațieonline.md


• Forme de realizare a proiectului: frontal; individual, în grup, în perechi
● Tehnologia didactică a lecției:
− modelul lecției: Modelul CECERE
− metode, procedee și tehnici: „Hrană minții”(M), conversația (C), observaţia(O), discuție dirijată (D), descoperire dirijată (DD), învăţarea
prin descoperire (ÎD), prezentare (PPT), problematizare (P).
− mijloace instrucţionale:
● Evaluarea: formativă
● metode de evaluare: test-joc virtual pe platforma Wordwall,
Designul instrucțional al
lecției
Secvențe Obiec- Conţinutul lecţiei Strategii didactice Evaluare
instrucți- ti ve Resur- Sarcini didactice Metode, Mijloace Forme de
se de procedee şi
onale timp organizare
tehnici didactice
Context 2 Dragi elevi, vă salut! Cum vă simțiți? Pentru a ne simți și mai bine frontal forma-
min efectuam următorul exercițiu: Exercițiu(E) Notebok tivă
1. Aşezaţi-vă comod; conversația Proiector
2. Închideți ochii; (C)
3. Inspirați adânc;
4. Rețineți 5-6 sec respirația;
5. Expirați incet;
6. Repetați de trei ori
Doi elevi comenteză cum se simti după realizarea exercițiului.
Explorare 4 Etapa de explorare se va realiza în baza apicației descoperire Notebook individual Inițială
min https://learningapps.org/display?v=pwzc4wgqj21 dirijată Proiector
Fiecare elev are pe suprafaţa de lucru pe notebook o aplicație la tema (DD) Learning
de acasă ,,Diversitatea tulpinei. Structura şi funcţiile tulpinii Apps
prezentarea Learning Apps ,,Alegeți perechile”.
Elevii sunt antrenaţi să efectueze aplicația, apoi se verifică rezultatele.
Cooperare O1 2 învăţarea Notebook frontal formativă
Tema nouă va fi dedusă de elevi prin comparea a două imagini.
min (procesul de respirație la om și fotosinteza la plante) și explicarea prin Proiector
descoperire
Proiect didactic al lecției de biologie –-clasa a VII-a –profesor: Brașoveanu Ala, grad didactic I – IPG Diomid Gherman” s. Risipeni, r. Fălești. Proiectul poate fi accesat pe:
https://docs.google.com/presentation/d/13J-AXjhJy1mVctKsNRzfbCqvxTlLKcUqsw8x8tI8WC0/edit#slide=id.p

legăturii logice între ele. (ÎD)


Elaborare 22 Anunțarea temei noi și a obiectivelor. Notebook lucru formativă
min Lucru diferențiat în trei grupe: Proiector diferențiat
O1 I grupă - definirea noțiunilor: frunză, limb, pețiol, nervuri Wordwall, în grup
https://wordwall.net/resource/16386430/untitled1 Learning
O2 II grupă - structura frunzei, Apps,
https://learningapps.org/display?v=pinkdx4fc20 Educație
III grupă - tipuri de frunze online
http://aplicatii.educatieonline.md/potriveste-perechi/8332
O1 Manuale de
Prezentare
Se discută despre structura externă a frunzei, tipurile de frunze după PPT biologie
diferite criterii, funcțiile frunzei. clasa a VII-a
O3 Elevii fac cunoștință cu structura internă a frunzei vizionâd filmulețul
O5 de pe Youtube https://www.youtube.com/watch?v=XUZgLsipqUA video Youtube
Completează tabelul, individual în caiete. Youtube (VY)
Structura internă a frunzei.
Componente Țesuturi Particularități Funcții comple-
lucru
tarea
structurale structurle indepen- tabelului
Epidermă dent în
Mezofil caiet
Nervură

Elevilor li se propun curiozități despre frunze.


Se fac concluzi, împreună cu elevii, despre părțile componente ale ale
O4 frunzei, structura internă, funcțiile frunzei. discuție
Se discută despre importanța frunzelor în baza unei cărți digitale dirijată (D) carte
https://www.storyjumper.com/book/read/108295126/brasoveanuala# digitală
storijumper
Reflecție 6 Ca activitate de consolidare a celor studiate, elevilor li se propune să descoperire Telefon în grup formativă
O1 min identifice cu ajutorul aplicației dirijată (DD) mobil
O2 conectat la
https://play.google.com/store/apps/details?id=com.fws.plantsnap2
căror plante le aparțin frunzele propuse, să descrie conform internet
algoritmului:
Proiect didactic al lecției de biologie –-clasa a VII-a –profesor: Brașoveanu Ala, grad didactic I – IPG Diomid Gherman” s. Risipeni, r. Fălești. Proiectul poate fi accesat pe:
https://docs.google.com/presentation/d/13J-AXjhJy1mVctKsNRzfbCqvxTlLKcUqsw8x8tI8WC0/edit#slide=id.p

1. Specia
O3 2. Tipul frunzei ( simplă, compusă)
O4
3. Prezența, lipsa pețiolului
4. Forma limbului
5. Tipul nervurii
6. Importanța
O5 Realizarea unui produs digital, la alegere: carte digitală, pliant,
infogafic etc...
Evaluare O1 4 Evaluarea se va face printr-un test-joc ,,Milionar”, creat în baza test-joc Notebook indepen- formativă
O2 min aplicației: http://aplicatii.educatieonline.md/millionar/7592 virtual Educație dent
O3 Elevii vor parcurge nivele jocului și după certificatul acordat de online
O4
O5
Educație online, cu indicarea punctajul acumulat, se va putea de judeca
la ce nivel de cunoaștere a temei sunt.
Temă O1 1 Elevilor li se propune tema pentru acasă: studierea & 3,3, pag. 86-88
pentru min rezolvarea ex. 5, elaborarea unui Atlas botanic ( temă de lungă durată,
acasă O2 două săptămâni)
O5
aplicație din Colecție de
4 Ca extindere la tema nouă elevii sunt încurajați să creeze aplicații frunze frunze în perechi formativă
min (animale) din diverse frunze.

S-ar putea să vă placă și