Sunteți pe pagina 1din 5

Proiect didactic

Data: 31.01.2020
Clasa: a VII-a
Profesor: Cazacu Ludmila
Disciplina: Geografia continentelor și oceanelor
Subiectul lecției: Lacurile, ghețarii și mlaștinile Eurasiei
Tipul lecției: de transmitere a cunoștințelor și formare a competențelor
Unități de subcompetente :
Comunicarea corectă în limba maternă cu utilizarea adecvată a termenilor geografici.
Alcă tuirea unui poster sau un proiect la temă , utilizarea altor metode complexe la caracterizarea particularită ților ce țin de
componentele naturale ale continentelor.
Obiectivele lecției:
- să explice tipurile de lacuri din Eurasia, dupa originea cuvetei lacustre, analizâ nd schema;
- să descrie lacul Baikal studiind fragmentul de text;
-să descrie ghețarii și mlaștinile , studiind fragmentul de text.
-să argumenteze rolul apelor Eurasiei pentru natură și om completâ nd o schemă .
Strategii didactice:
 Metode/tehnici/procedee: expunerea în power-point cu ajutorul proiectorului, Cine știe, ră spunde, conversatia, demonstratia,
descoperirea, problematizarea, lucrul cu harta, atlasul, lucrul cu textul, algoritmizarea, graficul T,că lă toria geografică ,completarea
schemei.
 Metode/tehnici de evaluare: evaluarea curentă , conversația de verificare, completarea hă rții-contur, jocul evaluativ, analiza,
algoritmizarea.
 Mijloace de învă ță mâ nt: laptopul, harta fizică a lumii, atlase școlare, hă rți-contur, fișe de lucru
 Forme de organizare: frontală ,individuală , în perechi
Surse de informare:
1.Geografia Continentelor si Oceanelor, Manual, cl. a VII-a, Natalia Odoleanu, Vitalie Sochircă , Larisa Ungurean, Camelia Marian, 2012
2.Geografia continentelor și oceanelor, cl. a VII-a, Ghidul profesorului, ARC 2012
3. www. didactic.ro
Desfășurarea lecției

Etapele lecției Ob Timp Activitatea de predare/învățare/evaluare


. Forme de activitate/resurse materiale/metode/tehnici/procedee
Op
.
Organizarea clasei
Se anunță Buletinul meteo:
Astăzi vom avea parte de un soare generos, care va va împărți raze de bunătate, atenție, prietenie și
colaborare. Nu va lipsi din agendă nici vântul care prinde azi curaj și va sufla cu multe informații utile.
Codul roșu va fi valabil doar pentru răspunsuri corecte și complete.Sunt posibile ninsori cu depuneri
însemnate pe hartă. Temperatura aerului va fi cu valori pozitive și emoții de neuitat.
Evocare
10 Reactualizarea cunoștințelor ,, Cine știe, răspunde!,,
min 1.Numiți bazinele de scurgere ale râurilor Eurasiei. – toate 4 oceane și bazinul endoreic
2.Fluviu numit în antichitate Istros, Donaris, Danubius?- Dunărea
3.Care fluviu are lungimea cea mai mare din Eurasia?- Yangtze
4.Numiți un fluviu care formează la gura de vărsare o deltă.- Dunărea, Brahmaputra, Huang He
5.Demonstrați printr-un exemplu dependența râului de relief.- râu de munte cu praguri, cascade, de
câmpie
6.Demonstrați printr-un exemplu dependența râului de climă.- ploi musonice în S-E Eurasiei,iarna
cad puține precipitații, Amudaria cu puțină apă.
Ce reprezintă imaginea?
Se demonstrează la proiector imagini ale unui lac, ghețar și mlaștină. Elevii identifică ce semnifică
imaginea.
Se anunță că călătoria în Eurasia continuă și că azi vom face popas în lumea lacurilor, ghețarilor și
mlaștinilor acestui continent.
Se anunță obiectivele lecției.
Realizarea O1 25min I.Lacurile Eurasiei
sensului O2 1.Analizați harta din atlas și determinați care sunt cele mai mari lacuri din Eurasia.
2.Localizați-le pe harta fizică, apoi pe harta-contur.
3.Studiați fig. 2.74 din manual și descoperiți tipurile de lacuri după origine.
Elevii vor îndeplini pe rând fiecare sarcină, studiind shema din manual, analizând hărțile din manual și
atlas. Vor depune lacurile pe harta –contur.

1. Descrierea lacului Baikal


Activitate în perechi. Elevii vor analiza imaginea fig. 2.75, vor studia textul din manual, p.79-80, după
O3 care vor evidenția caracteristicile principale ale lacului Baikal
- Cel mai adânc lac și cel mai vechi de pe Terra
- Originea lacului- tectonic
- Se înregistrează anual peste 2000 cutremure de pământ
- E considerat ,, muzeu viu,,: peste 800 specii de animale și 245 plante endemice
- Aici se întâlnesc foci
- E un obiect turistic de valoare mondială.

Se va demonstra elevilor imagini ale lacurilor- record:


- Lacul Fumarol ( pen.-la Kamceatka)
- Lacul Arport-Tso ( pod. Tibet)
- Lacul Balhaș ( Asia, Kazahstan)
- Finlanda- țara cu peste 187.888 lacuri

I. Ghețarii
Elevii vor studia fragmentul de text și vor relata despre ghețari în baza unui algoritm:
O4 1.Unde se întâlnesc ghețarii?
2.Cum se clasifică ghețarii?
3.Comparați ghețarii montani cu ghețarii continentali.

Prezentarea imaginilor cu cei mai mari ghețari montani din Eurasia:


- Fedcenco ( Munții Pamir)
- Himalaya ( Munții Himalaya)
- Hindukush ( Munții Hindukush)
- Caucaz ( Munții Caucaz)
- Alpi ( Munții Alpi)
Vor localiza pe harta fizică ghețarii montani și continentali ( pen.-la Taimâr, Kola). Compară tipurile de
ghețari completând graficul T.

- Ghețari montani ghețari continentali ( înghețul peren)

1.sunt răspândiți în munți la altitudini mari 1. Sunt răspândiți pe suprafața terestră


2.dau începutul multor râuri 2. Se formează datorită iernilor foarte reci
3. dețin o sursă mare de apă potabilă 3. Prezintă mari piedici în construcția
drumurilor, caselor de locuit, pentru
cultura plantelor.
4. au un rol în formarea mlaștinilor și bălților

O4 Popasul al III-lea ,, Mlaștinile,,


Se vor descrie mlaștinile cu ajutorul întrebărilor de reper:
1.Cum se formează mlaștinile
2.Ce prezintă mlaștinile?
3.Localizați pe hartă regiunile cu mlaștini.
4.Demonstrați printr-un exemplu rolul mlaștinilor în natură.
Prezentarea mlaștinii Satchinez din România, se aduc careva informații.
Reflecție 10 Să reflectăm!
min Activitate independentă
Lucrul cu fișe
O5 1.Elevilor li se cere să clasifice lacurile enumerate conform originii cuvetei, completând un tabel. Prezintă
rezultatele.
2.Completarea casetelor cu câte un exemplu ce reflectă importanța apelor Eurasiei pentru natură și om.
3. Jocul evaluativ ,, Arată pe hartă unde mă aflu,, Elevii sunt încurajați să localizeze pe harta fizică a
lumii lacurile:
Baikal, Issîk-Kul, Balhaș, Ladoga, Onega, Caspic, Aral, Marea Moartă)
Extindere Portofoliu,, Călătorie imaginară pe un lac din Eurasia,,-elvi dotați
De trasat pe harta contur lacurile Eurasiei-elevi medii
Timp de realizare 20 min

S-ar putea să vă placă și