Sunteți pe pagina 1din 3

Proiect didactic

Disciplina:Istoria rom.și univ


Data :
Clasa: V-a
Profesor:Bobuțac Cristina
Tema: Modul de viață a Daco-Romanilor

Tipul:predare-învățare

Obiectivele lecţiei:

O1-să definească noțiunile de: obște sătească;


O2-să enumere ocupațiile daco-romanilor;
O3-să caracterizeze cum s-a dezvoltat cultura;

Competența:
-determinarea relațiilor de cauzalitate și schimbare în istorie;

Sucompetența:
-cultivarea interesului pentru trecutul istoric;

Mijloace:caiet, pix, laptop, foi A4,

Metode: conversația, explicația,audiția.


Desfăşurarea activităţii

Etapele Ob. Timp Activitatea profesorului Activitatea Metode


lecţiei Lecţ elevului Proced.
Moment - consemnează absenţele; - răspund
organizato - organizează materialele; cerinţelor
- organizează clasa, profesorului;
ric
- creează un climat cooperant. - îşi pregătesc
materialele
necesare
desfăşurării orei;
O1
Evocarea Obște sătească- formă de comunitate Notează
umană. În antichitate este menționată
obștea gentilică, ce reprezintă o formă
specifică de organizare socială bazată
pe legătura de sînge și pe proprietatea
colectivă asupra pământului și a
mijloacelor de muncă.
Realizarea O2
sensului Realizarea tabelului:
Obștea Ocupațiile Dezvoltare - elevii sunt
sătească daco- a culturii atenţi la
romanilor argumentele
aduse de
profesor

Conversaț
-elevii notează. ia
Ocupațiile daco-romanilor

Ocupațiile
daco-
romanilor

Citirea subtemei despre dezvoltarea


culturii pag 191 cu

A 3 subtema de la tema:
Cum s-a dezvoltat cultura?

Extindere Facerea axei pag 190 Notează

Sec VI sec VIII

Tema Vei reuși dacă punctul A pag 190 Elevii își Explicația
pentru notează tema
pentru acasă.
acasă

Notarea

S-ar putea să vă placă și