Sunteți pe pagina 1din 14

PROIECT DIDACTIC

DATA: 5.01.2022
UNITATEA DE ÎNVĂȚĂMÂNT: ȘCOALA GIMNAZIALĂ PARTICULARĂ ETHOS, CRAIOVA
ARIA CURRICULARĂ: LIMBĂ ȘI COMUNICARE
DISCIPLINA: ELEMENTE DE LIMBĂ LATINĂ ȘI DE CULTURĂ ROMANICĂ ROMÂNĂ
CLASA: a VII-a B
GRUPUL ȚINTĂ: 16 ELEVI
PROFESOR: VIERU DANIEL
SUBIECTUL LECȚIEI: Roma, caput mundi
TIPUL LECȚIEI: DE DOBÂNDIRE DE NOI CUNOȘTINȚE
DURATA: 50 MINUTE

SCOPUL LECȚIEI:
Formarea la copii a compențelor specifice: lingvistică, antreprenorială și de comunicare interculturală, prin studierea unor elemente de istorie si limbă ale Romei antice.

Competențe generale:
1. Receptarea adecvată a elementelor lingvistice esențiale ale limbii latine prin raportare la limba română și la alte limbi romanice/moderne
2. Valorificarea elementelor de limbă, cultură și civilizație grecoromană în dezvoltarea personalității și în asumarea identității socioculturale

Competențe specifice:
1.1. Identificarea unor elemente esențiale ale limbii latine în diverse contexte
1.2. Utilizarea elementelor lexicale și gramaticale într-o varietate de contexte, în limba latină și în limba română/ alte limbi romanice/moderne
2.1. Identificarea unor locuri, personaje, fapte, procese şi concepte definitorii pentru civilizaţia romană
2.3. Integrarea faptelor de cultură și civilizație romană în actualitate

Valori și atitudini:
- cultivarea interesului pentru limba și cultura romană;
- stimularea gandirii autonome,reflexive și critice în raport cu diverse mesaje receptate;
- cultivarea unei atitudini pozitive față de comunicare prin conștientizarea impactului limbajului asupra celorlați ;
- dezvoltarea interesului față de comunicarea interculturală;

Obiective operaționale:
Pe parcursul și la sfârșitul activității, elevii vor fi capabili:
O1- să dovedească cunoșterea unor elemente de istorie și cultură antică
romană;
O2- să identifice formele verbului esse și formule de adresare în limba
latină;
O3- să argumenteze diverse puncte de vedere asupra unei teme date;

O4-să reflecteze asupra valorii și atitudinilor altor culturi și a modului în care diferă de cele proprii;
O5-să-și consolideze identitatea culturală și imaginea de sine,identificând valori morale necesare formării și dezvoltării individuale;
O 6-să colaboreze, în echipă, în vederea formulării celui mai bun răspuns;

Strategia didactică:
- metode și procedee: conversația, exercițiul creator, brainstormingul; - conversația euristică dirijată; - învăţarea intuitivă; - dezbaterea; - concursul; - uzul coerent al
softurilor educaționale; - activităţi în echipă, în alternanţă cu lucrul individual
- mijloace de învățământ: manualul Elemente de limbă latină și cultură romanică, caietele elevilor, calculatorul, tabla, creta.
- forme de organizare a activității: activitate frontală, activitate individuală, activitate pe grupe.

Condiții prealabile
-capacitatea normală de învățare a elevilor de clasa a VII-a;
-deprinderi de a lucra în echipă și de a folosi anumite metode;

Evaluare:evaluarea orala, făcută de profesor, interevaluare.

Bibliografie:

Manualul de Elemente de limbă latină și cultură romanică, de Alexandru Dudău, Simona Georgescu, Theodor Georgescu, editura ArtKlet
DEMERSUL DIDACTIC
MOMENTUL CONȚINUTURI O.O. ACTIVITĂȚI DE STRATEGIA DIDACTICĂ EVALUARE
LECȚIEI ÎNVĂȚARE RESURSE RESURSE FORME DE
PROCEDURALE MATERIALE ORGANIZARE

Moment Se asigură un climat optim


organizatoric pentru desfășurarea lecției.
I.EVOCAREA Elevii primesc un proverb în Exercițiu de Conversația Tabla/ foaia Frontal Interpretarea corectă și
latină și vor încerca să îl lectură și Individual reflectarea asupra
Spargerea gheții traducă traducere sensului.

In absentia lucis,
tenebrae vincunt – În
lipsa luminii
întunericul triumfă
Captarea atenției Profesorul verifică prezența la Elevii se pregătesc Conversația Frontal
clasă. să parcurgă etapele Individual
lecției

Anunțarea titlului Profesorul scrie titlul lecției pe Vizionarea unui clip Conversații Computer, Frontal Vizionarea clipului si
lecției și a tablă și anunță obiectivele despre Roma- explicative sistem audio Individual copletarea fisei de lucru.
obiectivelor lecției: Roma caput mundi ROMA ANTICĂ –
operaționale ( Roma – toate drumurile duc la Natura și
Roma Populația.
Legenda
întemeierii
Romei

https://
www.youtube.com/
watch?
v=gEPaGOGbDbo
II. REALIZAREA Profesorul cere elevilor să Exerciții de tipul Conversația Fișa de Frontal Care sunt principalele
SENSULUI urmărească fișa 1 și să întrebare-răspuns lucru 1 repere ale lecției?
completeze răspunsurile Exerciții de
sinteză

Elevii
noteaz
Exerciții de Conversația ă în Frontal Care este legenda
Profesorul cere elevilor să
reconstituie legenda întemeierii rezumare, de caiete întemeierii Romei?
Romei identificare a
ideilor principale
Dirijarea învățării Profesorul prezintă un ppt, Exerciții de Lectura Caietele Lucru Elevii notează noile
și asigurarea Roma, caput mundi interpretare, e expresivă elevilor individual informații
feed-back-ului traducere din
latină în română

Elevii notează în caiete


Profesorul notează pe tablă Exerciții de Învățarea prin Fișă de lucru 2 Lucru în
diverse propoziții în limba traducere descoperire echipă
latină și cere elevilor să le
traducă

Elevii notează în caiete


Profesorul scrie prezentul Exerciții de Conversația Fișa de lucru Frontal
verbului esse și îl conjugă conjugare a unui 3 Individual
comparativ în alte limbi verb
romanice
Învățarea euristică Caietele Frontal Care sunt formele
Obținerea Profesorul oferă elevilor fisa Exerciții de copiilor Individual verbului esse, la
performanței numărul 4 completare Conversația prezent?
Foaie albă

Ce învățăm din acest


III.REFLECȚIA Conversația Fișa de lucru Frontal proverb?
Profesorul oferă elevilor Exerciții de Individual
următorul proverb: argumentare
Ia timp să construieşti castele.
Roma nu a fost construită într-o
singură zi.

Și le cere să îl interpreteze.
cu definițiile lor,apoi fac
schimb de fișe și corectează.

IV.EXTENSIA Tema pentru acasă

Realizați un proiect
cu titlul Roma, caput mundi,
în care să prezentați
principalele să dezvoltați
una din secvențele
prezentate azi:
1. Așezarea
geografică
2. Locuitorii Greciei
antice
3. Întemeierea
Romei.
4. Societatea
romană.
FIȘA NR.1

Roma antică. Populația și natura. Legenda întemeierii Romei


Reperele lecției:
1. Așezarea geografică
2. Locuitorii Greciei antice
3. Întemeierea Romei.
4. Societatea romană.

Cuvinte:
Ligurii -
Samniții -
Latini -
Sabini -
Etrusci -
1. Așezarea Geografică

Italia se află în Peninsula Apenină și seamănă cu o cizmuliță. Italia este scăldată de trei mări: Marea Tireniană (V), Marea Adriatică ( E), Marea
Mediterană (S). Alături, trei insule: Sicilia, Sardinia si Corsica ( Franța).
Munți: N-S – Munții Apenini; N- Munții Alpi – sunt bogați în minereuri.
Câmpii întinse
Râuri: Pad și Adige (N) Tibru – centru. Pe Tibru e așezat orașul Roma.
Locuitorii Romei:
În mileniul II, i.e.n. popoarele italice s-au format din unirea triburilor indo-europene cu triburile locale, ligurice.
Ocupația: păstoritul și meșteșugurile
În mileniul I, i.e.n., au năvălit etruscii – au creat orașele Capua, Padua, Florența și Bologna. Etruscii –alfabet propriu, metalurgie și ceramică. Au creat în
Italia una dintre cele mai evoluate civilizații din sec VII-VI, i.Hr.
Grecii- rol important în dezvoltarea civilizației și culturii romane. Romanii au împrumutat zeii greci și i-au redenumit. Au întemeiat în Sud – mai multe
colonii. Numele Italia în greacă- Țara vițeilor

Întemeierea Romei
Conform legendei, orașul Roma a fost înființat de cei doi frați Romulus și Remus în anul 753, i.HR., orașul poartă numele lui Romulus, primul din cei 7 regi
ai Romei. Roma era situată în regiunea Latium, pe malul râului Tibru.
Care sunt factorii care au dus la dezvoltarea orașului, conform lui Titus Livius?
R:

Legenda întemeierii Romei:


Alba-Longa -
Numitor -
Rhea-Silva -
Amulius -
Zeul Marte -
Faustulus -
Cum și de ce murit Remus?
R:
Roma – Cetatea eternă, Capitala lumii, Orașul celor 7 coline
Societatea romana. Structura societății romane
GINTA-CURIE-TRIB
STRUCTURA:
A. Patricienii – nobilimea. Populus romanus
B. Plebea – Plebs- oameni liberi, fără drepturi cetățenești
C. Sclavii
Fișa 2

• Hic Roma est. Romae sumus.( Aici este Roma. Suntem romani)
• Romani hunc murum facerunt. (Romanii au facut acest zid)
• At quis Romam condidit? (Dar cine a intemeiat Roma?)
• Romulus Romam condidit. (………………………………………………)
• Ita Romulus primus rex Romae est (Astfel, ……………………………….)

Observații:

În limba latină, verbele sunt la finalul propoziției.


Fișa 3
Formele la prezent ale verbului esse, comparativ cu alte limbi romanice.

esse A fi etre essere ser ser


latină română franceză italiană spaniolă portugheză
Sg. I Sum sunt suis sono soy sou
II Es ești es sei eres es
III est este est e es e
Pl. I sumus suntem sommes siamo somos somos
II estis sunteţi etes siete sois sois
III sunt sunt sont sono son sao

Observații:

În limba latină, persoana este inclusă în forma verbală


Fișa 4

Completați cu formele verbului esse următoarele enunțuri:

Frater meus Remus…..(est)


Vos Romae cives ……(estis)
Salve! Ubi ......? (es)
In templo romano… (sum) tu et luca ubi….? ( estis)
In mercatu ….( sumus)

S-ar putea să vă placă și