Sunteți pe pagina 1din 2

PROIECT DIDACTIC Disciplina: Limba latin Clasa: a-9-a A Profesor: Haure Mirela Tipul leciei: Mixt Subiectul leciei:

Indicativul imperfect al verbului esse i al verbelor regulate Scopul: Dezvoltarea unei gndiri logice i critice prin descoperirea elementelor i structurilor specifice limbii latine i civilizaiei romane prezente n diverse domenii ale cunoaterii i aciunii umane Durata. 50 minute Obiective cadru: 1. Receptarea textelor auzite sau scrise n diferite situaii de comunicare 2. Producerea de mesaje orale sau scrise adecvate unor anumite contexte 3. Realizarea de interaciuni n comunicarea oral sau scris

4. Transferul i medierea mesajelor orale sau scrise n situaii variate de comunicare


Obiective operaionale: 1. Recunoaterea verbelor de la indicativ imperfect din textul dat; 2. Anticiparea elementelor de coninut ale unui text latin pe baza unui titlu; 3. Identificarea sensului global ntr-un text de complexitate medie; 4. Recunoaterea organizrii interne a unui paragraf; 5. Prezentarea esenializat a coninutului unui text literar; 6. Susinerea argumentat a unui punct de vedere pe o tem specific; 7. Completarea informaiilor necesare pentru nelegerea i interpretarea unor texte dicionare; 8. Traducerea unor texte scurte i medii utiliznd dicionarul latin-romn; Valori i atitudini:

prin folosirea unor

Asumarea contient a unor repere fundamentale din patrimoniul spiritual european; Contientizarea contribuiei limbii latine i a civilizaiei romane la elaborarea modelului cultural european; antice; Valorizarea cretinismului ca element al civilizaiei europene i ca motenire a Romei

Formarea unei atitudini critice fa de fanatismul religios i fa de excesele comise n numele religiei; Metode didactice: expunerea, lucrul individual,lucrul n echip, nvarea prin descoperire, conversaia euristic; Resurse umane: elevii clasei a-9-a A, profesorii de la catedra de limbi strine; Resurse materiale: tabla, manualul, CD cu muzic religioas,Casetofon; Bibliografie: Dr. Fotea Mic dicionar de cuvinte, locuiuni, cugetri i citate strine; Curriculum-ul difereniat pentru filiera teoretic, profil umanist

Secvenele leciei Moment organizatoric Verificarea temei pentru acas

Timpul 2' 8'

5' Reactualizarea cunotinelor anterioare 5' Captatio benevolentiae

Dirijarea nvrii

28'

Activitatea profesorului Activitatea elevilor Profesorul noteaz absenele i creeaz o atmosfer favorabil desfurrii leciei; Profesorul ascult, corecteaz i Doi elevi citesc pe rnd tema realizat ncurajeaz elevii care citesc; acas: un comentariu efectuat pe baza uneia dintre cele 4 maxime discutate n ora anterioar; Profesorul adreseaz ntrebri privind Elevii rspund la ntrebrile formarea indicativului prezent la profesorului oferind exemple de verbe verbele latineti: Cte conjugri avem de la fiecare coniugare; n limba latin? Cum le recunoatem? Cum procedm pentru a conjuga verbe aparinnd fiecrei conjugri? Profesorul scrie pe tabl o maxim pe Elevii noteaz maxima pe caiete si o care elevii trebuie s o traduc i s traduc: nelepciunea este stiinta vieii; extrag nvtura: Sapientia ars vitae Ei deduc faptul c doar prin nvtur est(Seneca); devin nelepi; Profesorul noteaz pe tabl flexiunea Elevii noteaz n caiete, dup care, 5 verbului esse la indicativ imperfect i dintre ei vor merge pe rnd la tabl algoritmul dup care se conjuga pentru a conjuga cte un verb; verbele regulate(de fiecare conjugare) la indicativ imperfect i d explicaiile necesare; Profesorul numete cte un elev pentru Doi elevi vor veni pe rnd la tabl a conjuga la tabl verbe de fiecare pentru a rezolva sarcinile propuse; conjugare; Se scrie pe tabl pezia Stabat mater i li se cere elevilor s identifice verbele care sunt la modul indicativ imperfect si apoi restul predicatelor din text. Se trece la mprirea n propoziii si aflarea felului lor. Profesorul mparte clasa n echipe de cte 4 elevi (cte strofe are poezia) urmnd ca fiecare elev din grup s gseasc in dicionar, ct mai repede traducerea cuvintelor din cte o strof. Va ctiga echipa care termin traducerea cel mai repede i cel mai corect; Profesorul numete cte un elev din fiecare echip pentru a citi traducerile i stabilete care a fost cea mai bun. S-a asigurat pe tot parcursul leciei prin corectri, aprecieri verbale i ncurajri; Profesorul propune ca tem pentru acas conjugarea a cte trei verbe din fiecare coniugare; Fiecare elev lucreaz individual ca apoi s unesc propria traducere cu a colegilor din grup i s lucreze mpreun pentru a da poeziei o form ct mai reuit;

Elevii citesc traducerile eventualele corecturi;

fac

Asigurarea feedbachului Asigurarea reteniei i a transferului

2`

S-ar putea să vă placă și