Sunteți pe pagina 1din 4

PROIECT DIDACTIC

Disciplina: Elemente de limbă latină și de cultură romanică


Clasa: a VII-a B
Data: 10.X.2019
Profesor: Mitrofan Adina-Simona
Tipul lecţiei: însușire de noi cunoștințe
Scopul lecţiei:cultivarea interesului pentru studiul limbii latine şi a culturii şi civilizaţiei romane
Subiectul lecţiei: Roma - de la cetatea lui Romulus la centrul lumii latinofone;
Mituri fondatoare și eroi fondatori: copilăria lui Romulus și Remus; întemeierea Romei
Domeniul de conținut: Elemente de civilizație greco - romană și de cultură romanică

Competență generală:
2. Valorificarea elementelor de limbă, cultură și civilizație grecoromană în dezvoltarea personalității
și în asumarea identității socioculturale

Competente specifice:
2.1. Identificarea unor locuri, personaje, fapte, procese şi concepte definitorii pentru civilizaţia romană
2.2. Identificarea unor modele culturale clasice relevante pentru reprezentarea lumii

Obiective operaționale:la sfârșitul orei, elevii vor fi capabili:


O1: să recunoască modele umane, simboluri în mituri, legende;
O2: să coreleze fapte de cultură și civilizație a Antichității greco-latine cu cele ale societății contemporane;
O3: să-și exprime argumentat propria opinie.
04: să explice semnificația unor cuvinte și expresii de origine latină.
STRATEGIA DIDACTICĂ
a) metode didactice: expunerea, lucrul individual, lucrul în echipă, învăţarea euristică dirijată, conversaţia euristică, problematizarea;
b) forme de organizare a activităţii elevilor: activitatea frontală în alternanţă cu activitatea individuală şi pe grupe;
c) resurse umane: elevii clasei a VII-a B
d) resurse materiale: tabla, manualul, laptop, dicționar latin-roman, videoproiector;
e) forme de evaluare: evaluare formativă;
f) Bibliografie:

 Victor Kernbach, Dicționar de mitologie generală, Editura Științifică și Enciclopedică, București, 1989
 Anca Balaci, Mic dicționar de mitologie greacă si romană, Editura Mondero, București, 1992;
 George Lăzărescu, Dicționar de mitologie, Casa Editorială Odeon, București, 1992;
 Eugen Cizek, Istoria literaturii latine, Societatea Adevărul, 1994;

SCENARIUL DIDACTIC

Nr. Etapele lecţiei Ob. Timp Conţinutul învăţării Strategia didactică Evaluare
crt oper. Metode şi Mijloace de Forma de
procedee învăţământ organizare
Se asigură condiţiile necesare
Moment organizatoric defăşurării optime a activităţii: Conversaţia Activitate frontală
1 1’ asigurarea liniştii, pregătirea
materialului didactic.

Verificarea temei Profesorul verifică tema făcută acasă Conversaţia Caietul de Activitate frontală orală
scrise şi a . Elevii au avut de realizat o teme
2 cunoştinţelor însuşite activitate de documentare referitoare
anterior 3’ la legenda întemeierii Romei. Sunt
menționate sursele folosite:
enciclopedii, dicționare, internet.
3 EVOCAREA 2’ Captarea atenției se realizează Conversaţia Video- Activitate frontală
Captarea atenţiei printr-o conversație legată de proiectorul
semnificația și etimologia cuvântului
legendă.

4 REALIZAREA Profesorul anunţă tema şi obiectivele Conversaţia Activitate frontală


SENSULUI 2’ lecţiei.
Anunţarea temei şi a
obiectivelor
Desfăşurarea Având ca suport prezentarea power- Expunerea
procesului de însușire O1 point, este parcurs firul narativ al Învățarea Prezentare ppt Activitate frontală Orală
a cunoştinţelor 30’ legendei întemeierii Romei, având ca euristică
puncte de reper: dirijată
- sosirea lui Eneas în Latium; Problematizare
- conflictul dintre Numitor și a
O3 Amulius;
- nașterea și adolescența lui Romulus
și Remus;
- rolul lupoaicei;Lupa capitolina;
- întemeierea Romei de către
O4 Romulus;cele șsapte coline ale
Romei;
- conflictul dintre frați etc.
Elevii sunt solicitați să-și exprime
opinia, în 50-70 de cuvinte, cu privire
la semnificația expresiei latine Dura
lex, sed lex.
- expresie care subliniază caracterul Lucrul Caietul Activitate
dur al legii în comunitate; legea individual elevului individuală
trebuie respectată, indiferent de Exprimarea
efectele sale asupra individului. argumentată a
opiniei
personale

5 REFLECŢIA O2 12’ Elevii rezolvă exercițiile din manual, Lucrul în Manualul Activitate pe Scrisă
pag. 23. echipă Caietul grupe Orală
Elevii primesc ca temă pentru acasă: Conversația elevului
Cele șapte coline ale Romei
(documentare)

S-ar putea să vă placă și