Sunteți pe pagina 1din 5

PROIECT DIDACTIC

DATA: 5 MAI 2015


CLASA : a VIII-a B
COALA: coala Gimnazial nr.1 Coplau
PROFESOR: prof. Mitrofan Adina Simona
DISCIPLINA: Limba romn
SUBIECTUL LECIEI: Sintaxa frazei: propoziiile subordonate
TIPUL LECIEI: de recapitulare i sistematizare a cunotinelor
SCOPUL LECIEI: nsuirea temeinic a noiunilor de sintax
COMPETENE GENERALE:

Receptarea mesajului oral n diferite situaii de comunicare


Utilizarea corect i adecvat a limbii romne n producerea de mesaje orale n situaii de comunicare monologat i
dialogat
Utilizarea corect i adecvat a limbii romne n producerea de mesaje scrise, n diferite contexte de realizare, cu scopuri
diverse

COMPETENE SPECIFICE
1.4. sesizarea particularitilor lexico-gramaticale ale unui mesaj ascultat;
2.3. utilizarea corect a relaiilor sintactice n textele orale proprii;
4.2. utilizarea n redactarea unui text propriu a cunotinelor de morfo-sintax, folosind adecvat semnele ortografice i de punctuaie;
OBIECTIVE OPERATIONALE
O1: s identifice ntr-un text tipurile de subordonate nvate;
O2: s recunoasc termenii regeni i elementele de relaie;
O3: sa construiasc fraze folosind diferite elemente introductive;
O4: s realizeze contragerea subordonatelor i expansiunea parilor de propoziie corespunztoare;

O5: s recunoasc modificrile structurale care apar n condiiile contragerii i expansiunii;


O6: s-i exerseze priceperile i deprinderile de a rezolva exerciii de diverse tipuri;
STRATEGII DIDACTICE:
METODE I PROCEDEE: conversaia euristic i catehetic, problematizarea, exerciiul, lucrul cu manualul, analiza
gramatical;
MATERIALE DIDACTICE: fia de lucru, manualul, texte lingvitice;
FORME DE ORGANIZARE: Activitate frontal, independent individual, pe grupe
RESURSE EDUCAIONALE:
Capacitile de nvare ale elevilor, cunotinele nsuite anterior;
Timpul de lucru: 50 min;
Sala de clas, material didactic;
SCENARIU DIDACTIC
Momentele leciei i Timp
obiectivele operaionale

Coninutul leciei

Strategii didactice
Forme de
organizare
a activitii
frontal

1.Moment organizatoric

1 min.

Notarea absenelor
Pregtirea pentru lecie

2.Actualizarea
cunotinelor nvate
anterior
O1, O2, O3, O4
3.Anunarea subiectului
leciei i a obiectivelor
operaionale, prezentarea
sarcinilor de nvare

5 min.

-Verificarea temei
frontal
-Discuii pe baza temei, actualizarea unor noiuni individual
de sintax a frazei (prezentare ppt n care se
regasesc, schematic, subordonatele nvate)
-Prezentarea de ctre profesor a subiectului frontal
leciei, a obiectivelor urmrite;
-Elevii sunt mprii n patru grupe de cate 3-4 i
li se vor distribui fie de lucru ce conin diferite

4 min

Resurse
materiale i
procedurale
- conversatia

Modaliti
de evaluare

-exerciiul
-conversaia
-prezentare ppt

-rspunsuri
orale i n
scris

-conversaia
-explicaia

- oral

tipuri de itemi pentru consolidarea, recapitularea


i sistematizarea subordonatelor. Astfel, grupa I
va rezolva Itemi cu alegere dual, grupa a II-a va
rezolva Itemi de tip pereche, grupa a III-a- Itemi
cu alegere multipla, iar grupa a IV-a- Itemi de
completare si cu raspuns scurt. (Anexa)
Fiecare grup i alege un lider.
4.Conducerea procesului
de recapitulare i
sistematizare
O1, O2, O3, O4, O5, O6

35 min

Pe baza fiei de lucru, elevii sunt solicitai:


- s recunoasc tipurile de subordonate;
- s identifice elementele regente i
elementele de relaie;
- s realizeze contragerea i expansiunea
- s construiasc enunuri;

Independent
Frontal
Pe grupe

-exerciiul
-conversaia
-problematizarea
-explicaia
-fi de munc
independent

Rspunsuri
orale i
scrise, la
tabl

Profesorul monitorizeaz permanent activitatea


fiecrei grupe de elevi, i ndrum pentru a se
asigura c s-au transmis corect informaiile.
Liderul din fiecare grup citete rezultatele din
activitatea pe grupe sau le scrie pe tabl.
Profesorul completeaz, ndrum i corecteaz, la
nevoie, rspunsurile elevilor.
Elevii i completeaz exerciiile de la toate
grupele.
5. Asigurarea
feedbackului
5. Asigurarea reteniei i
a transferului
O1,O6

Are loc permanent, pe parcursul conversaiei i al analizei i se concretizeaz prin aprecieri verbale
fcute de ctre profesor sau prin solicitarea unor exemple formulate de elevi autoevaluare
2 min.

Tema pentru acas

Dai exemple de 5 proverbe romneti n care s se


regseasc 5 subordonate diferite. Precizai, pentru
fiecare exemplu, tipul de subordonat.

Anexa

FI DE LUCRU
Propoziiile subordonate
GRUPA I (Itemi cu alegere dual)
Citete cu atenie enunurile de mai jos i ncercuiete DA sau NU, n funcie de corectitudinea afirmaiilor:
1. Propoziia subordonat din fraza: ,,Trebuia s se rentoarc este subiectiv.
2. Propoziia subordonat din fraza: ,, Parerea lui este c primvara aceasta va fi ploioas" este predicativ .
3. Subordonata din fraza: ,, Am vizitat satul unde s-a nscut Ion Creang este circumstanial de loc.
4. In enunul: ,, Am aflat cnd se ntoarce i unde va locui, exista dou subordonate circumstaniale.
5. In fraza: ,, Mi-e dor de vremea cnd eram copil exist o circumstanial de timp.
GRUPA a II-a (Itemi de tip pereche)

DA/NU
DA/NU
DA/NU
DA/NU
DA/NU

Scrie n spaiul liber din dreptul fiecrei fraze litera care corespunde fiecrui tip de propoziie introdus prin adverbul relativ
cnd:
1.
2.
3.
4.
5.

tim cnd vor avea loc testrile naionale..........................


Se tie cnd vor fi afiate rezultatele finale.......................
Preocuparea mea este cnd voi termina de recapitulat...............
Ne-a spus anul cnd a avut loc rzboiul. ....................................
Ne gndim cu toii cnd vor sosi invitaii.................................

a. atributiv
b. predicativ
c. subiectiv
e. completiv direct
f. completiv indirect

GRUPA a III-a (Itemi cu alegere multipla)


ncercuiete litera corespunztoare rspunsului corect:
1. Subordonatele din fraza ,, E de mirare cum a reuit, dar e de neles c nu tie ncotro se ndreapt sunt n ordine:
a) CM, SB, SB
b) SB, SB, CL
c) SB, SB, CD
2. In fraza ,,Locul unde s-au ntlnit era minunat, dar au plecat unde au putut zri marea exist urmtoarele tipuri de
subordonate:

a) AT, CL
b) doua CL
3. Subordonatele din fraza: ,,i aduse aminte de cine i propusese s termine lucrarea al crei proiect atrsese atenia tuturor,
subordonatele sunt in ordine:
a) CI, CD, AT
b) SB, CD, AT
c) CI, AT, AT
4. In fraza: ,, Parerea lui este c primvara aceasta va aduce o excursie pe care nu o va uita niciodat, exist subordonatele:
a) PR, AT
b) SB, AT
5. Propoziiile din fraza: ,, Cltorul care nu cunoatea bine locurile s-a aezat acolo unde crucea de piatr punea semn
hotarului sunt n ordine:
a) SB, PP, CL
b) CD, PP, SB
c) PP, AT, CL
GRUPA a IV- a (Itemi de completare i cu rspuns scurt)
Completeaz spaiile punctate cu informaiile corecte:
In fraza: ,,Cnd voia s se retrag, episcopul i ntoarse ochii spre grumazul aplecat
1.
2.
3.
4.

Propoziiile sunt n ordine: ..


Realizeaz contragerea celei de-a doua propoziii: ..
Realizeaz expansiunea cuvntului aplecat..
Alctuiete fraze simple n care adverbul relativ cnd s introduc alte dou subordonate diferite de cea din text:
..
.

S-ar putea să vă placă și