Sunteți pe pagina 1din 13

PROIECT DE LECŢIE

Data: 12.11.2018
Şcoala: Școala Gimnazială “ Sfântul Dumitru”, Craiova
Clasa: a VI-a B Profesor: Ghincea Maria Iuliana
Aria curriculară: Literatură Disciplina: Limba și literatura română

Unitatea de învăţare: Genul epic

Tema lecţiei: Caracterizarea personajelor din nuvela istorică „Sobieski și românii”

Scopul/scopurile lecţiei: Dezvoltarea capacității elevilor de înțelegere a unei opere literare

Nivelul iniţial al elevilor: bun

Obiective operaţionale:
Cognitive:
- să deosebească personajele individuale de cele colective într-un text narativ
- să deosebească personajele principale de cele secundare
- să recunoscă mijloacele de caracterizare a unui personaj
-să identifice elementele de portret fizic şi moral
-să descopere cele mai importante trǎsǎturi din atitudinea şi comportamnetul personajului
-să caracterizeze succint personajele textului
Afective:
- să îşi dezvolte interesul şi afectivitatea pentru receptarea operei;
- sa își cultive plăcerea de a citi
- sa stimuleze gândirea autonomă, reflexivă și critică, prin lectura textelor.

Tipul lecţiei: Transmitere și asimilare de cunoștințe

Conţinut informativ esenţializat: Genul epic, caracterizarea directă și indirectă


Strategii didactice:

Resurse procedurale (metode şi procedee): lectura textului, conversaţia, exercițiul de


recunoaștere, lucrul cu manualul,

Mijloace de învăţământ şi materiale didactice: tablă, cretă, manual, caiete, instrumente


de scris

Moduri de organizare a elevilor: activitatea frontală, individuală

Locul de desfăşurare: sala de clasă

Durata: 50 de minute

Bibliografie consultată:
Limba şi literatura română, manual pentru clasa a VI-a, autori Elena Mazilu-Ionescu şi
Valentina Jercea, Editura Didactică şi Pedagogică, Bucureşti, 2010;
Programa şcolară pentru Limba şi Literatura română, clasa a VI-a, elaborată în cadrul
M.E.N, 2009.
Desfăşurarea lecţiei

Strategii didactice
Acţiuni ale
Ob. profesorului
Etapele lecţiei Timp Evaluare
Op. Acţiuni ale elevilor Mijloace Forme
Metode
de organizare

Asigură Se pregătesc pentru Conversația Frontală


ordinea și ora de limba și
1 min. pregătește literatura română
materialele
1. Moment organizatoric
necesare
pentru lecție
Verifică tema Citesc tema din Conversația Frontală Aprecieri verbale
2. Verificarea temei 5 min. cantitativ și caiete Individuală
calitativ,
solicitând
elevilor să Caiete
citească tema

3. Actualizarea 10 min. Profesorul Elevii raspund la Conversația Frontală Aprecieri verbale


cunoștințelor pune câteva întrebari: Indviduală
întrebari Intriga este
referitoare la elementul care
anterioare și captarea lecția modifică situația
atenției anterioară: inițială.
Ce este Desfășurarea
intriga? actiunii constituie
Ce este partea cea mai
desfășurarea amplă a operei
acțiunii? Ce literare și conține
conține ea? succesiunea faptelor
Ce este determinate de
punctul intrigă
culminant? Punctul culminant
Care este este momentul cand
punctul plaieșii ies din
culminant în cetate, iar văzând
textul studiat? numarul mic al
acestora, Sobieski
se înfurie și decide
să îi spânzure.
Strategii didactice

Acţiuni ale
Ob. profesorului
Etapele lecţiei Timp Acţiuni ale Evaluare
Op. Forme
Mijloace
elevilor Metode de organizare

Precizează subiectul şi Elevii Conversatia Frontala


obiectivele lecţiei. asculta iar
Scrie pe tablă titlul apoi noteaza
4. Anunțarea subiectului lecţiei:
in caiete.
și obiectivelor lecției „Sobieski si
romanii”de Costache
Negruzzi
*Caracterizarea
personajului
Atenţionează elevii
asupra corectitudinii
scrisului.
Le spune elevilor ce Elevii
5. Dirijarea învățării este nuvela. noteaza in
Nuvela este o specie a
caiete
genului epic în proză,
de dimensiuni mici, cu
un fir narativ central,
care implică un număr
redus de personaje.
Nuvela istorică
prezintă:
- fapte și evenimente
din trecut
- locul și timpul
acțiunii sunt precizate
- personajele au
trăsăturile specifice și
numele unor
personalități istorice
Le comunica elevilor
ce este personajul:
Personajul literar
este o persoană care
participă la actiunea
unei opere literare.
Personajele
principale
sau centrale sunt
vitale pentru
dezvoltarea și
rezolvarea
conflictului. Cu alte
cuvinte, intriga și
actiunea se invart in
jurul acestora.
Protagonistul e
personajul principal.
Personajele
secundare ajută la
completarea
personajelor
principale și
contribuie la derularea
evenimentelor.

Scrie pe tabla
mijloacele prin care se
realizează
caracterizarea unui
personaj.
Cracterizarea poate
fi de două feluri:
Directă
- de către autor

- de către alte
personaje
Elevii sunt
- de către personaj
rugati sa
(autocaracterizare)
citeasca
Indirectă fragmente Manualul
- din limbaj, gânduri
din text pe
-din fapte baza carora
vor deduce
- din relația cu alte
personaje trasaturi ale Conversația Frontală
personajelor Individuală
- vestimenție
În nuvela „ Sobieski și
românii” se regăsesc Isi noteaza
atat personaje in caiet
individuale cât și
citatul
personaje colective.
insotit de
Împarte tabla în două trasatura.
și începe
caracterizarea
primului personaj.
Sobieski- personaj
individual
Caracterizare directă:
„în floarea vârstei” ,
„posomorât”,
„gânditor”, „necăjit”,
„supărat”, „fala
leșilor”, „eroul
creștinătății”; preotul
îl numește „mare și
puternic”, iar plaieșii
„litfa cea păgână”.
Caracterizare
indirectă:
„Oh! voi să-mi răzbun
pre Cantemir care mă
înșălă, și mă făcu să
perd atâța viteji!” –
răzbunător
“nu va zice lumea că o
cetate s-a arătat
dinaintea lui Sobieski
fără a i se cuceri?”
mândru
“Trufia polonului
măgulindu-se de
aceasta groasă
lingușire” – îi place să
fie lingușit
“Voi ați cutezat a vă
împotrivi mie si a-mi
omorî atâța viteji? zise
regele. O, asta nu se
va trece așa! urmă
turbat de mânie; trebui
o pildă pentru cei
asemine vouă, și pilda
va fi groaznică și
vrednică de faptă “-
trufaș, plin de mânie
“Nu meritați a muri de
sabie, ci de ștreang. -
Spânzurați-i!” –
impulsiv
“Îti multămesc,
vrednice al meu
tovarăș de arme, zise
Sobieski ca deșteptat
din somn, îți
mulțămesc că m-ai
oprit de a face o faptă
defăimată”.-
recunoscător
“oamenii acestii s-au
purtat vitejeste. Să li
se deie fiecăruia câte
cincizeci de zloți.-
generos.

Plăieșii – personaj
colectiv
Caracterizare
indirectă:
La porți, flăcăi! zise
bătrânul. încuieți-le și
gramadiți bolovanii pe
ziduri. Așezați-vă toți
pe la metereze. Sa nu
zica leahul c-au intrat
într-o cetate
românească, ca într-o
tarina pustie. – au
simțul responsabilității
Dar noi suntem numai
nouăsprezece și asta-i
o oaste întreagă –
viteji
“laude si ingroziri de
aste am mai auzit noi,
si tot nu ne-am
spariet.”-
darji,curajoși
Văzându-se fără
muniție și fără hrană,
se hotărăsc să
capituleze și să predea
cetatea, știind că
polonezii nu aveau
cum să știe că ei nu
mai sunt apți de luptă
si vor accepta învoiala
– isteți
Își dau viața pentru a
apăra cetatea “ zece
din noi au murit”-
spirit patriotic
“se uitau cu nepasare
la pregătirile ce se
faceau pentru moartea
lor” - nu se tem de
moarte
Iablonovski- personaj
individual
Caracterizre directa
Unul dintre hatmanii
regelui Poloniei, mai
batran.
Caracterizare indirectă
“Eu aș zice să lăsăm
cetatea aceasta, zise
Iablonovski, și să ne
urmăm drumul
înainte. Avem tunuri
de câmp, nu de asalt.”-
înțelept
Îl înduplecă pe
Sobieski să dea pace
bisericii pe care voia
să o cotropeasca “
unul din hatmanii lui
i-au zis nu stiu ce.”
Mărinimos și bun
sfătuitor, îi salvează
pe plăieși de la
spânzurătoare “ Fie-mi
iertat, sire, zise atunci
Iablonovski,
apropiindu-se cu
respect” , “ acești
viteji n-au facut decât
datoria lor, datorie
patriotică și vrednică
de toată lauda, și că au
avut norocirea a
câstiga făgăduința
marelui Sobieski că
vor fi slobozi și
nesupărați.”

Potoțki – individual
Caracterizare directă
Unul dintre hatmanii
regelui Poloniei, mai
bătrân.
Caracterizare indirectă
“La vreme de razboi,
aici domnii Moldovei
obicinuiesc a-și trimite
averile lor” – lacom
“ Numele Măriei tale e
destul tun”- lingușitor
Are loc pe tot Elevii se Conversația Activitate frontală
6. Asigurarea feed – back- parcursul lecţiei prin implică în
ului aprecieri verbale. desfășurarea Lucrul cu manualul
lecției,
răspund la
întrebări.
De caracterizat oastea Elevii Conversația
7. Tema pentru acasă poloneză. notează în
caiete.

S-ar putea să vă placă și