Sunteți pe pagina 1din 11

PROIECT DIDACTIC

Clasa: a V-a/ a VI-a


coala: coala Gimnazial I. Slavici Tuii de Sus structura Satu Nou de Sus
Profesor: Farca Mihaela
Obiectul: Limba i literatura romn
Aria curricular: Limb i comunicare
Subiectul leciei: Cprioara etapele aciunii / Modul supin
Tipul leciei: de dobndire de noi cunotine

Clasa aV-a
COMPETENE SPECIFICE:
1.5. aplicarea principiilor ascultrii active
n manifestarea unui comportament
comunicativ adecvat;
2.1. nlnuire clar a ideilor ntr-un mesaj
oral;
2.4. adaptarea vorbirii la parteneri i la
situaia de comunicare;
3.2. recunoaterea modurilor de expunere
utilizate ntr-un text narativ;
4.1. redactarea unor lucrri scurte pe o
anumit tem, urmrind un plan;
4.4.redactarea unor texte imaginative i
reflexive n scopuri i n contexte variate.

Obiective operaionale:
a) cognitive
O1 s precizeze crui gen literar
aparine textul;
O2 s identifice etapele unei aciuni
prezentate ntr-o naraiune;
O3 s neleag relaia dintre aciune
i verbele prin care aceasta este
comunicat;
O4 s selecteze ideile principale.
b) afective
O5 s fie dispui s recepteze
informaii noi;
O6 s consimt la continuarea
efortului de atenie;
O7 s doreasc s aplice

Clasa aVI-a
COMPETENE SPECIFICE:
1.2. sesizarea verbelor la modul supin
n funcie de context
1.3. sesizarea abaterilor de la normele
gramaticale ntr-un mesaj oral
2.5. participarea la diferite situaii de
comunicare, manifestnd o atitudine
favorabil progresiei comunicrii
4.2. utilizarea unui lexic diversificat,
recurgnd la categoriile semantice
studiate i la mijloacele de mbogire a
vocabularului, pentru exprimarea
nuanat

Obiective operaionale:
a) cognitive- Elevii vor fi capabili:
OC1: S defineasc modul supin;
OC2 : S identifice verbele la modul
supin;
OC3 : S identifice elementele de structur
ale verbelor la modul supin;
OC4: S fac trecerea unui verb de la
modul participiu la modul supin;
OC5 : S analizeze verbe la modul supin;
OC6:
S identifice funcia sintactic a
verbelor la modul supin.
b) afective- Elevii vor fi capabili:
OA : S participe afectiv la lecie;
OA : S accepte solicitrile profesorului i
s se mobilizeze pentru realizarea lor;
OA : S resping atitudinea negativ a
unor elevi fa de activitatea de nvare.

cunotinele dobndite;
O8 s fie dispui s diferenieze, s
explice, s motiveze;
O9 s fie interesai s rezolve
exerciiile.

RESURSELE I MANAGEMENTUL
TIMPULUI
Resurse materiale: Limba i literatura
romn manual clasa a VI-a; fie de
Resurse:
lucru; tabla
Metodologice:
Resurse de timp: - timpul de desfurare:
- metode i procedee: conversaia,
explicaia, exerciiul, braimstormingul, 50 de minute
METODE I PROCEDEE: conversaia
problematizarea, discuia,
euristic, lucrul cu manualul, nvarea
-mijloace de nvmnt: caiete, tabla,
prin descoperire, cadranele, analiza
creta, manual, fia de lucru
forme de organizare: frontal, individual, gramatical ,metoda ciorchinelui,
activitatea n echipe;
perechi
Temporale: 50 min.
Bibliografice:
- Crian, Alexandru; Dobra, Sofia,
Smihian, Florentina, Limba
romn. Manual pentru clasa a Va, ed. a VI-a, Humanitas
Educational, 2003

SCENARIU DIDACTIC
Clasa a V-a
1. Moment organizatoric 1 minut
- Voi avea grij ca elevii s-i
pregteasc materialele necesare orei de
limba romn.
- Voi asigura linitea i disciplina clasei
pentru o bun desfurare a activitii
didactice.

Clasa aVI-a
1. Moment organizatoric 1 minut
- Voi avea grij ca elevii s-i
pregteasc materialele necesare orei de
limba romn.
- Voi asigura linitea i disciplina clasei
pentru o bun desfurare a activitii
didactice.

2. Verificarea temei 5 minute

2. Verificarea temei 5 minute. Se verific


tema pentru acas a elevilor i se fac
aprecieri asupra modului n care elevii au
rezolvat tema;

Se noteaz absenii, sunt ntrebai frontal


despre ce au discutat ora trecut
3. Formarea grupelor de elevi,
stabilirea responsabilitilor i a
sarcinilor n funcie de nivelul

3. Reactualizarea cunotinelor nvaate


anterior 5 minute.
Ascultarea noiunilor predate
anterior(modul participiu)

intelectual, dar
i de afiniti

DESFURAREA ACTIVITII
PROPRIU-ZISE
Clasa are 4 elevi. Fiecare elev va
lucra independent.

ntrebrile profesorului:
Ce mod nepersonal am nvat ora
trecut?
De ce este modul participiu un mod
nepersonal?
La ce ne ajut modul participiu?
Ce moduri i ce timpuri au n
componena sa verbe la modul
participiu?
Ce funcii sintactice poate avea un
verb la modul participiu?
Care sunt particularitile verbelor
la modul participiu?
3. Captarea ateniei:
n debutul orei noastre, vom pleca de la
rezolvarea unui rebus. n final, pe axa AB,
vei obine un cuvnt care ne va conduce la
tema orei de astzi.
Rspundei la urmtoarele ntrebri:

Se scriu dinainte ideile pe tabl n


aa fel nct s se poat trece etapele
aciunii n dreptul fiecrei idei n
acelai timp n care elevii prezint
rezolvarea sarcinilor de lucru.
Se descoper plana cu etapele
aciunii i se fixeaz acestea pentru
textul Cprioara.
Se povestete textul reliefnd
etapele.
ASIGURAREA FEED BACK-ului
Se distribuie fia de lucru elevii
vor lucra individual 10 minute.
Se adun fiele i profesorul le
corecteaz acas.
Se distribuie rebusul.

1.Moduri a cror verbe nu au numr i


persoana.
2.Modul nepersonal ce conine verbe
terminate n ind i nd.
3.Verbe ce ajut la formarea predicatului
nominal.
4.Modul a crui form verbal este cea din
dicionar.
5. Modul personal ce se formeaz cu
ajutorul conjuniei s,
Anunarea subiectului lecie i a
obiectivelor:
Dup cum v-ai dat seama, astzi vom
vorbi despre verbele la modul supin.
Anun obiectivele operaionale ale leciei
(1, 2, 3, 4, 5, ).
A
s
u
p
i
n

ASIGURAREA RETENIEI I
TRANSFERULUI
Se d tema pentru acas, la alegere:
o compunere continuai povestirea
urmrindu-l pe ied pn sus pe
ancuri
un desen care s ilustreze un moment
al aciunii
APRECIERI ASUPRA
ACTIVITII
Se vor face aprecieri asupra
activitii.
Se vor evidenia elevii care au
rspuns cel mai bine.

Elevii rspund ntrebrilor puse, rezolv


rebusul, obinnd pe axa AB noiunea de
SUPIN
1.NEPERSONALE
2. GERUNZIU
3. COPULATIVE
4. INFINITIV
5. CONJUNCTIV
4.Desfurarea leciei
Profesorul le explic elevilor din ce se
formeaz verbele la modul supin i le
propune un exerciiu.Din trei plicuri
colorate diferit elevii vor trebui s extrag
cte un verb(fiecare verb va conine verbe
la conjugri diferite) i vor trebui s le
gseasc participiul cu ajutorul crora vor
forma supinul verbului.
Profesorul le d elevilor o fi de lucru cu
cteva propoziii n care ei vor trebui s
descopere funcia sintactic a verbelor la
supin.
Profesorul scrie pe tabl toate funciile
sintactice descoperite de ctre elevi i i
ntreab de ce nu apare i funcia sintactic
de predicat verbal?
Profesorul le explic elevilor c verbele la
modul supin sunt nepredicative( nu pot
forma predicatul).

Profesorul propune elevilor rezolvarea


exerciiului nr.1 de la pagina 67 (Subliniai
verbele la modul supin i analizati-le)
avnd ca scop evaluarea cunotinelor

Retenia i transferul
Profesorul propune pentru evaluarea
cunotinelor o fi de lucru pe care elevii o
vor rezolva ,dup ce vor primi explicaiile
profesorului.
Notarea
Explicarea temei pentru acas

SARCINI DE LUCRU cls. aV-a

GRUPA NR. 1 ALBINUA


Cutai n text indicii spaiali;
Cutai n text indicii temporali;
Care sunt personajele aciunii;
Descriei atmosfera n care sunt prezentate personajele.

GRUPA NR. 2 FURNICUA


Identificai n text cuvintele care sugereaz hotrrea cprioarei de a porni la drum.?
Ce sentiment ncoltete n sufletul mamei ?. Din ce cauz ?.
GRUPA NR. 3 RNDUNICA
Prezentai drumul celor dou animale spre ancuri.
Prin ce pri de vorbire sunt surprinse aciunile lor?
GRUPA NR. 4 FLUTURA
Cutai n text un cuvnt care anun schimbarea de ritm a aciunii.
Gsii elementul care ntrerupe drumul celor dou personaje.
Gsii cuvintele care creaz impresia de rapiditate a aciunii.
Cum se sfrete aciunea ?

1.Moduri a cror verbe nu au numr i persoana.


2.Modul nepersonal ce conine verbe terminate n ind i nd.
3.Verbe ce ajut la formarea predicatului nominal.
4.Modul a crui form verbal este cea din dicionar.
5. Modul personal ce se formeaz cu ajutorul conjuniei s

Anexa 2

A cumprat o
main pentru
tuns iarba.
I-am artat un
aparat pentru
cusut nasturi.

Am de curat
toi pomii din
grdin.

Filmul este
de vzut.

Funciile
sintactice ale
verbelor la
modul supin

A fost uor de
reinut ideea.

Este util de
tiut o limb
strin.

A plecat la cules de mueel.


S-au plictisit
de privit la
televizor.

FISA DE EVALUARE-Modul supin


Nr. Item
Punctaj
crt.
1.
Completeaz spaiile punctate :
2p
Modul
supin
este
un
mod

deoarece.
Modul
supin
se
formeaz
din.. i la care se
adaug.......
2.
Precizeaza, n spaiul liber din dreptul cuvntului, funcia 3p
sintactic a verbelor la modul supin.
subiect
A. E uor de citit o carte.
atribut
B.S-au plictisit de privit la televizor.
complement.
C. Am cumprat hrtie pentru scris.

Timp
1min.

1min.

3.

Subliniaz verbele la modul supin:


nvlmeala brazilor era de nenchipuit
...e greu de fcut treburi din astea

2p

1min.

4.

Pune verbele din parantez la modul supin:


2p
Budulea nu mai avea timp.............................(a
pierde),nu avea altceva ....................(a face) dect s
ncerce.

1min.

Se acord 1p din oficiu.


Succes!!!

S-ar putea să vă placă și