Sunteți pe pagina 1din 5

PROIECT DIDACTIC

UNITATEA DE ÎNVĂŢĂMÂNT: LICEUL TEHNOLOGIC,,AUREL VLAICU’’CLUJ-NAPOCA


PROFESOR: BRATU ILEANA
DATA: 02.06.2015
CLASA: a IX-a P
ARIA CURRICULARĂ: Limba şi comunicare
DISCIPLINA: Limba si literatura română
SUBIECTUL LECŢIEI: Romanul ,,Baltagul’’de Mihail Sadoveanu-caracterizarea personajui principal
MODULUL 5: PERSONALITĂȚI, EXEMPLE, MODELE
TIPUL LECŢIEI: MIXTĂ
DURATA: 50 ‘

COMPETENŢE GENERALE:
1. Utilizarea corectă şi adecvată a limbii române în receptarea şi în producerea mesajelor în diferite situaţii de comunicare
2. Folosirea modalităţilor de analiză tematică, structurală şi stilistică în receptarea diferitelor texte literare şi nonliterare

COMPETENŢE SPECIFICE:
1.1 utilizarea adecvată a achiziţiilor lingvistice în receptarea diverselor texte
1.3 exprimarea orală sau în scris a propriilor reacţii şi opinii privind textele receptate
1.4 redactarea unor texte diverse
1.5 utilizarea corectă şi adecvată a formelor exprimării orale şi scrise în diverse situaţii de comunicare
2.4 analizarea componentelor structurale şi expresive ale textelor literare studiate şi discutarea rolului acestora în tratarea temelor

OBIECTIVE OPERAŢIONALE:
O1 – să argumenteze idei proprii legate de tema romanului;
O2 – să explice semnificaţia unor pasaje importante din roman;
O3 – să facă referiri pertinente despre încadrarea personajelor în operă;
O4 – să identifice modalităţile de caracterizare a personajului din operă;
O5 – să-şi exprime în scris păreri, atitudini, sentimente faţă de personaj;
O6 – să lucreze în echipă, respectând părerile partenerilor
STRATEGII DIDACTICE :
● metode şi procedee: conversaţia euristică, problematizarea, descoperirea, brainstormingul, explicaţia, organizatorul grafic

 forme de organizare a activităţii instructive: frontală, individuală, pe grupe

 forme de dirijare a activităţii: dirijată de profesor / independentă

● resurse materiale: tabla, creta albă şi colorată, Limba şi literatura română-Manual pentru casa a IX-a/Editura Art Grup Editorial, fişe de lucru
● resurse umane: elevii(clasă de nivel mediu)

METODE DE EVALUARE: evaluare continuă pe parcursul lecţiei, fişă de evaluare/autoevaluare

BIBLIOGRAFIE:
- M. Sadoveanu – Baltagul , Ed. 100+1 Gramar, Bucureşti, 2003
- M. Iancu – Limba şi literatura română, manual pentru clasa a VIII-a, Ed. Corint, Bucureşti, 2000
- A. Crişan, S. Dobra – Limba şi literatura română, manual pentru clasa a VIII-a, Ed. Humanitas, Bucureşti, 2009
- C-tin Ciopraga – Mihail Sadoveanu, Ed. Tineretului, Bucureşti, 1966
- C. Parfene – Metodica studierii limbii şi literaturii române în şcoală, Ed. Polirom, Iaşi, 1999
- V. Marinescu – Metodica predării limbii şi literaturii române, Ed. Fundaţiei România de mâine, Bucureşti, 2002
- A. Pamfil – Limba şi literatura română în gimnaziu. Structuri didactice deschise, Ed. Paralela 45, Piteşti, 2003
- I. Cerghit – Metode de învăţământ, Ed. Polirom, Iaşi, 2006
SCENARIUL ACTIVITĂŢII DIDACTICE

ETAPELE CONŢINUT ŞI SARCINI METODE ŞI MIJLOACE DE FORME DE EVALUARE


LECŢIEI DE ÎNVĂŢARE PROCEDEE ÎNVĂŢARE ORGANIZARE
Activitate
Moment organizatoric: Conversația frontală
Conversaţia
Se asigură un climat favorabil desfăşurării lecţiei şi Observare
materialele necesare pentru o bună desfăşurare a sistematică a
activităţii. comportamentului
EVOCARE
Activitate in elevilor
Verificarea cunoștințelor dobândite anterior/ Captarea Exerciţiul perechi
atenției:

Se verifică cunoştinţele elevilor despre romanul


,,Baltagul’’de Mihail Sadoveanu- noțiuni legate de
conținut, sursa de inspirație, personaje.
Se distribuie o fişă de lucru ce conține itemi
semiobiectivi de completare pe care elevii o vor
rezolva pe grupe.
(ANEXA 1)

REALIZAREA Anunțarea subiectului lecției și a obiectivelor Fișe de lucru ce contin


SENSULUI operaționale: diferite sarcini : După realizarea
Se anunţă şi se scrie pe tablă titlul lecţiei: - identificarea și fiecărei sarcini de
analiza modalităților de -Activitate învăţare, profesorul
,,Baltagul’’de Mihail Sadoveanu-caracterizarea caracterizare a frontală va face aprecieri,
personajui principal personajului pe tot parcursul
Identifică trăsăturile personajului principal din Învățarea prin - evidențierea orei, în legătură cu
romanul Baltagul de Mihail Sadoveanu și precizează descoperire trăsăturilor personajului nivelul activităţii
mijloacele de caracterizare, pe baza citatelor Conversația principal având cs sursă (general sau
propuse.(ANEXA 2) citate din roman; Activitate in individual) al
perechi elevilor şi va face
- realizarea schemei referiri la calitatea
Fixarea noţiunilor : relaționale a răspunsurilor.
Completează organizatorul grafic pe baza informațiilor -Exerciţiul personajului principal Activitate
dobândite la execițiul anterior!(ANEXA 3) cu celelalte personaje; frontală
REFLECŢIE Asigurarea feed-back-ului: Conversația - exerciții de reflecție
Exercițiu de imaginație: asupra personajului; Activitate
● Cum credeți că ar arăta și s-ar comporta Vitoria - exerciții de individuală
Lipan în zilele noastre? Problematizarea identificare a
● Poate fi considerat acest personaj un model pentru procedeelor artistice
voi?Argumentați! folosite în conturarea
profilului fizic și moral
al personajelor( limbaj,
cuvinte-cheie,
construcții sintactice
proprii firii și
comportamentului
personajului).

S-ar putea să vă placă și