Sunteți pe pagina 1din 9

Proiect didactic

Disciplina: Istoria
Data :
Clasa: VI
Profesor:Bobuțac Cristina
Tema: Marile descoperiri geografice și formarea
sistemului colonial
Tipul:predare-învățare

Obiectivele lecţiei:

O1-să explice noțiunile:azteci,caravelă,incași;


O2-să numească scopul descoperirilor geografice;
O3-să enumere consecințele descoperirilor geografice;
O4-să identifice etapele descoperirilor;

Competența:
-înțelegerea și utilizarea adecvată a limbajului de specialitate;

Subcompetența:
-identificarea cauzelor și efectelor unui eveniment din istoria medievală;

Mijloace:caiet, pix,

Metode: conversația, explicația,lucru cu dicționarul,discuția dirijată


Desfăşurarea activităţii

Etapele Ob. Timp Activitatea profesorului Activitatea Metode


lecţiei Lecţ elevului Proced.
Moment - consemnează absenţele; - răspund
organizato - organizează materialele; cerinţelor
- organizează clasa, profesorului;
ric
- creează un climat cooperant. - îşi pregătesc
materialele
necesare
desfăşurării orei;
Controlul temei de acasă Elevii raspund.
Evocarea
Azteci- (Persoană) care aparține populației
autohtone a Mexicului

Caravelă- Corabie cu pânze, rapidă, folosită


în trecut de spanioli și portughezi pentru
călătorii lungi.
Își notează
Conchistador- Aventurier spaniol plecat să
cucerească teritorii în America, imediat după
descoperirea acestui continent

Incași - Persoană) care făcea parte dintr-un


trib indian din zona de nord-est și central
andină a Americii de Sud
O1 Caravela
Realizarea
Precursori: - MARCO POLO – a
sensului
călătorit în China şi India
- Giovanni del Pian di Carpin
- W. van Rubruck

CAUZE: Necesitatea descoperirii unui


drum comercial spre India mai sigur şi
mai eficient.
Economice- sporirea cererii de
produse exotice,preţul foarte mare al
acestora.
Politice – centralizarea politică şi
unificarea teritorială.
Sociale - o burghezie interesată să-şi Notarea în
sporească veniturile. caiet.
Religioase-convertirea noilor
popoare la crestinism.
Cunostintele geografice- Completează
sfericitatea Pamnatului,subestimarea
dimensiunilor Pamantului.
Progrese în navigaţie:
perfectionarea busolei,inventarea
caravelei,inventarea carmei scufundate şi
întocmirea hărţilor.
Dominaţia ţărmului estic al Mării
Mediterane de către otomani.

CONSECINȚE:
Creşte consumul de mirodenii, țesături de
mătase, pietre prețioase și podoabe, care
proveneau din India, China și Africa.
Dezvoltarea comerţului la scară mondială
. În locul Mediteranei şi Balticei,
mări închise, Atlanticul devine
centrul comercial al lumii. Portugalia,
Spania, Franţa,Anglia devin
principalele puteri economice şi
comerciale.
A început decăderea lentă a porturilor
italiene sau hanseatice. Locul lor a fost luat
de cele de la Oceanul Atlantic. Cel mai
important centru comercial a devenit
Anvers.
Formarea imperiilor coloniale.
Marile descoperiri au schimbat radical
tabloul cunoștințelor despre Pământ și
Univers.
Îmbogăţirea cunoştinţelor geografice
despre lumea cunoscută.
Aclimatizarea de noi plante în Euroopa:
porumbul, fasolea, tutunul, cartoful.
Se confirmă ipoteza lui Ptolemeu că
pământul este rotund.

Extindere
Construiți axa cronologică plasând pe ea
4 evenimente alese la alegere di temă Elevii
construiesc axa

Laborator de creație

Mănăstirea Căpriana
Tema Verifică-ți competențele ex 1pag Elevii își
pentru notează tema
93 pentru acasă.
acasă

Notarea
DESCOPERIRI:
 1487 - Bartolomeu Diaz A DESCOPERIT CAPUL BUNEI SPERANȚE sau Capul Furtunilor,
deschizând drumul spre Oceanul Indian, Africa de sud și sud-est.
 1492 - Cristofor Columb aflat în slujba Spaniei a navigat spre vest, traversând Oceanul Atlantic, în căutarea
unei rute spre India, și a descoperit un nou continent, America.

 1498 - Vasco da Gama explorator portughez, A DESCOPERIT CALEA MARITIMĂ DINTRE EUROPA ȘI
INDIA, debarcând la Calicut.

 1497 - America de Nord a fost explorată de Giovanni Caboto (John Cabot), navigator venețian aflat în slujba
regelui Angliei .

 1499 - Amerigo Vespucci în drumul său spre America de Sud, descoperă țărmul Guyanei și țărmul sudic al
Mării Caraibelor. El a fost primul care și-a dat seama de dimensiuniile teritoriului. Germanul Martin
Waldseemüller a cartografiat planeta numind noul continent America, în anul 1507, fiind forma feminină a
prenumelui latinizat al lui Amerigo Vespucci, folosit de el în textele sale: Americus Vespucius.

 1500 - Pedro Álvares Cabral descoperă Brazilia.

 1519 - 1521 - Fernando Magellan portughez în serviciul Spaniei, a condus prima parte a expediției care,
pentru prima oară, a reușit să circumnavigheze Terra, trecând prin toate meridianele lumii. Cinci corăbii au
început expediția în 1519 din Sevilia, Spania. Pe timpul călătoriei, ca vasele de navigație să nu se piardă,
Magellan a elaborat un sistem de semnalizare foarte eficient. În 1521, Magellan este omorât în Filipine în
luptele cu băștinașii

 Între 1526 și 1528 - Francisco Pizarro González descoperă țărmurile Ecuadorului și ale Perului.

CONSECINȚE:
Creşte consumul de mirodenii, țesături de mătase, pietre prețioase și podoabe, care
proveneau din India, China și Africa.
Dezvoltarea comerţului la scară mondială
. În locul Mediteranei şi Balticei, mări închise, Atlanticul devine centrul comercial al
lumii. Portugalia, Spania, Franţa,Anglia devin principalele puteri economice şi
comerciale.
A început decăderea lentă a porturilor italiene sau hanseatice. Locul lor a fost luat de cele
de la Oceanul Atlantic. Cel mai important centru comercial a devenit Anvers.
Formarea imperiilor coloniale.
Marile descoperiri au schimbat radical tabloul cunoștințelor despre Pământ și Univers.
Îmbogăţirea cunoştinţelor geografice despre lumea cunoscută.
Aclimatizarea de noi plante în Euroopa: porumbul, fasolea, tutunul, cartoful.
Se confirmă ipoteza lui Ptolemeu că pământul este rotund.

Consolidarea instituţiei monarhice şi evoluţia ei spre absolutism;


Au fost introduce teme noi, atitudini şi mentalităţi în culturas europeană;
Dezvoltarea burgheziei;
Etapele descoperirilor:
1. de către portughezi:

 Henric Navigatorul  a încercat să găsească o nouă rută comercială spre Orient; astfel,
sunt descoperite insulele Azore şi Canare şi sunt deschise mai multe puncte comerciale pe
coasta vestică  a Africii. Henric întemeiază şi o şcoală de navigaţie.
 Bartolomeo Diaz a atins în 1488 extremitatea sudică a Africii, numită Capul Bunei
Speranţe.
 Vasco da Gama a plecat la 8 iulie 1497 din Portugalia, realizând primul înconjur al
Africii; traversând Oceanul Indian, ajunge la Calcutta, la 20 mai 1498, descoperind astfel
un nou drum spre acest ţinut.

.2 descoperirea Americii:

 Cristofor Columb a crezut că poate ajunge în India, navigând spre vest. Columb a
efectuat mai multe călătorii: la 3 august 1492, Columb a părăsit sudul Spaniei cu trei nave şi
90 de oameni. După 43 de zile de navigaţie spre vest, a ajuns în Insulele Antile, convins că a
descoperit India. Dar bogăţiile mult aşteptate nu ies la iveală nici după alte trei expediţii.
 Amerigo Vespucci a ajuns în Venezuela (1501-1502); geograful
german Waldseemuller boteza, în 1507, noul continent America, în onoarea lui
Vespucci.

3. înconjurul lumii:

 Fernando Magellan a realizat prima călătorie în jurul Pământului, demonstrând


sfericitatea acestuia; în 1519, escadrila comandată de Magellan, alcătuită din 5 corăbii şi 250
de oameni porneşte din Spania şi ajunge  în 1521 în Arhipelagul Filipine unde, într-o
confruntare cu băştinaşii, Magellan este ucis.
 Sub conducerea secundului său, Sebastian Elcano, Victoria, singura caravelă rămasă, se
întoarce în Spania cu doar 18 oameni, după ce navigase 85700 km. Expediţia a dovedit
sfericitatea Pământului şi posibilitatea navigării în jurul lui.

Consecinţele marilor descoperiri geografice


a. economice:

 Oceanul Atlantic devine axa comercială a lumii, comerţul decăzând în Marea Baltică şi în
Marea Mediterană;
 Veneţia şi Genova pierd monopolul comerţului cu Orientul, impunându-se noi oraşe
precum Sevilla, Cadiz, Lisabona etc.
 afluxul de metale preţioase şi creşterea preţului la produsele manufacturiere şi agricole;
 dezvoltarea comerţului, manufacturilor şi a băncilor a favorizat naşterea capitalismului;
 au fost aduse plante noi în Europa: porumbul, cartoful, tomatele, tutunul 
b. sociale:

 creşterea rolului burgheziei;


 datorită scăderii considerabile a domeniului feudal, pentru a nu pierde privilegiile,
nobilimea a acceptat autoritatea monarhului.

c. politice:

 nobilimea şi burghezia au sprijinit regalitatea, ca factor de stabilitate; în aceste condiţii


statul monarhic evoluează spre absolutism.
 Spania a devenit în secolul al XVI-lea un mare imperiu.

d. ideologice:

 au sporit cunoştinţele geografice;


 au apărut cunoştinţe noi în multe domenii: botanică, zoologie, medicină, religie etc.
 raţiunea a început să se axeze mai mult asupra omului şi a existenţei sale.
Premisele descoperirilor
geografice:
1.repopularea unui număr mare de
sate părăsite anterior;
2.creșterea volumului producției
meșteșugărești și agricole;
3.intensificarea comerțului și a
activității bancare
4.au fost modernizate mijloacele de
transport în special corăbiile (unde
în anul 1440 portughezii au
construit un nou tip de vase numite
Caravela)
5.a fost perfecționată busola și au
fost alcătuite hărți precise
6.s-a dezvoltat relațiile marfă-bani
Santa Maria,caravela lui C.Columb
Primele caravele aveau aproximativ 20-30 de metri lungime și cântăreau între 50 și 150 de tone. Viteza lor
era în jur de 5-8 noduri (aproximativ 10 km/h).

S-ar putea să vă placă și