Sunteți pe pagina 1din 10

Proiect de lecţie

Titlul lecţiei: Anglia de la absolutism la monarhie constituțională


Clasa: a VI-a, 1h/săptămână
Data: 26.04.2018
Timp: 50’
Tipul lecției: achiziționare de cunoștințe
Locul desfă urării: sala de clasă
Competenţe specifice:
3.6. Compararea informaţiilor din surse istorice referitoare la un aspect al civilizaţiilor de la sfârşitul
Evului Mediu şi din Epoca Modernă, în vederea stabilirii unor asemănări şi a unor deosebiri
4.2. Realizarea de comparaţii referitoare la fapte istorice, utilizând informaţii din medii non-formale

Obiective operaționale
 să definească si să utilizeze termenii-cheie: război civil, republică, protectorat,
restaurație, monarhie constituțională, revoluția glorioasă
 să indice cauzele şi consecinţele războiului civil
 să determine importanţa Declaraţiei Drepturilor, pe baza materialelor puse la dispoziţie
 să citească și să analizeze surse istorice variate: hărți, imagini, texte, scheme
 să enumere personalități politice ale Angliei sec. al XVII-lea și să cunoască rolul lor în
transformarea Angliei în monarhie constituțional

Valori şi atitudini vizate:


- relaţionarea pozitivă cu ceilalţi;
- coerenţă şi rigoare în gândire şi acţiune;
- gândire critică şi flexibilă.

Strategii didactice:
a. Metode i procedee didactice:
expunerea, explicaţia, conversaţia euristică, învăţarea prin descoperire, lucrul cu
documentul istoric
b. Mijloace didactice:
fişe de lucru, calculator, videoproiector, atlas istoric, prezentare ppt
c. Forma de orgnizare a activităţii: frontal, individual

Evaluare: (ce dovezi există că elevii au învăţat lecţia?)


a) de conţinut: răspunsurile la întrebările orale; analiza surselor istorice; definirea termenilor :
Război civil, Protectorat, Republică, Monarhie constituțională, Declarația Drepturilor,
Revoluție glorioasă;
b) de utilizare a operaţiilor gândirii: explicarea cauzelor i consecințelor fenomenelor istorice,
analiza, comparația.

Bibliografie:
1. L. Burlec, L. Lazăr, B. Teodorescu, Istorie. Manual pentru clasa a VI-a, Editura All Educational,
Bucureşti, 2001
2. Jean Carpentier, Francois Lebrun, Istoria Europei, Editura Humanitas, Bucure ti, 2005
3. G. M. Trevelyan, Istoria ilustrată a Angliei, Editura tiințifică, Bucure ti, 1975
4. Nicolae Postolache, Didactica istoriei, Ed. Fundația România de Mâine, Bucure ti, 2008
Desfăşurarea lecţiei:
1. Moment organizatoric
2. Verificarea temei
Va fi solicitat un elev să prezinte câteva informații despre Anglia în timpul Reginei Elisabeta I.
Restul elevilor vor preda tema profesorului pentru a fi corectată i evaluată.

3. Aciziționarea de noi cunoștințe


a. Captarea atenției, comunicarea titlului i a obiectivelor lecției
Profesorul prezintă elevilor o hartă i un afi i le cere să recunoască țara i să încerce să traducă
textul de pe afi .
Profesorul prezintă elevilor titlul noii lecții: Anglia de la absolutism la monarhie constituțională.
Profesorul le spune elevilor că la finalul lecției va trebui să rețină cauzele războiului civil, urmările
sale, să tie să explice termenii noi, să explice evoluția Angliei de la stat absolutist la monarhie
constituțională, să precizeze puterile în stat, cine le deține i ce face fiecare putere.

b. Dirijarea învățării i obținerea performanței


Pe parcursul secvenței de învățare elevii, folosind surse istorice și analizând imagini, vor învăța
despre cauzele războiului civil din Anglia, despre desfășurarea acestuia și despre victoria taberei
Parlamentului.
Profesorul solicită elevilor să citească textul I, despre Războiul civil i să răspundă la întrebări.
Elevii răspund pe rând la întrebările din fi ă.
Expunere: profesorul sintetizează relația dintre Parlament i regele Carol I Stuart, define te
Războiul civil, precizează cele două tabere implicate în conflict i liderii acestora. (elevii notează în
caiete)
Elevii citesc textul II, despre Armata Noului Model i răspund pe rând la întrebări.
Expunere: profesorul precizează că este armata organizată de Cromwell. (elevii notează în caiete)
Elevii urmăresc imagini care reprezintă scene din timpul Războiului Civil (gravuri i picturi de
epocă, dar i reconstituiri din prezent)
Expunere: profesorul enumeră cele mai importante bătălii i precizează că regele Carol I a fost
capturat i condamnat la moarte în 1649.
Elevii analizează harta Angliei i constată că forțele Parlamentului erau mult superioare celor ale
regelui. Privesc apoi o gravură care reprezintă decapitarea regelui Carol I Stuart.

Pe parcursul secvenței de învățare elevii vor descoperi trecerea Angliei de la monarhie la


republică, apoi la protectoratul lui Cromwell
Profesorul cere elevilor să citească textul III i să răspundă la întrebări.
Expunere: profesorul solicită elevilor să scrie în caiete principalele evenimente care au avut loc în
Anglia până la instaurarea Protectoratului.
Profesorul explică termenul Protectorat, precizează măsurile luate de Cromwell i sfâr itul
Protectoratului. (elevii notează în caiete)

Pe parcursul secvenței de învățare elevii se vor familiariza cu evoluția Angliei spre monarhie
constituțională și vor descoperi principiul separării puterilor în stat.
Expunere: profesorul prezintă restaurația Stuarților, conflictul pe care ace tia îl au din nou cu
Parlamentul, abdicarea ultimului rege din dinastia Stuard i aducerea pe tronul Angliei a lui Wilhelm de
Orania. Acesta semnează în 1689 un document numit Declarația Drepturilor, care stabile te principiul
separării puterilor în stat. Din acest moment putem spune că Anglia devine monarhie constituțională.
(elevii notează în caiete).
Elevii citesc ultimul text i răspund la întrebări.
Profesorul le solicită să analizeze schema cu separarea puterilor în stat i să completeze pe fi ele
de lucru cum se nume te fiecare putere i cine o deține.
4. Asigurarea retenției și transferul
La finalul orei elevii vor primi un rebus pe care trebuie să îl completeze.

5. Tema pentru acasă


Elevii primesc fi a cu tema pentru acasă. Este un text la prima vedere cu întrebări pe baza textului
i întrebări din lecție. Elevii sunt familiarizați cu acest tip de temă i nu au nevoie de explicații
suplimentare.

Anglia de la absolutism la monarhie constituțională


schița lecției

1. Războiul civil (1638 - 1649)


a.Cauze
- conflictul dintre regele Carol I Stuart i Parlament pe tema dreptului regelui de a impune taxe
i impozite
- noiembrie 1640 Carol I a convocat Parlamentul cel Lung pentru a-i cere să voteze noi taxe ;
Parlamentul a refuzat i a elaborat un document prin care regele nu mai putea dizolva
Parlamentul
- 1641 Mustrarea cea Mare – document prin care Parlamentul critica politica regelui
b.Desfășurarea războiului civil
- Tabere implicate în război :
1. Tabăra regală condusă de regele Carol I
(sprijin de la nobili, catolici, anglicanii moderați, scoțieni)
2. Tabăra Parlamentului condusă de Oliver Cromwell
(sprijin de la oră eni, anglicanii radicali)
- Cromwell a organizat Armata Noului Model
- cele mai importante bătălii:
- Marston Moor
- Naseby
- Preston
- Războiul civil a fost câ tigat de Oliver Cromwell; regale a fost condamnat la moarte i
decapitat în 1649

2. Republica
- 1649 Anglia a devenit republică
- Camera Lorzilor a fost desființată
- Cromwell a ocupat Irlanda i a anexat Scoția
- prin Legile de navigație a fost sprijinit comerțul privat

3. Protectorartul
- este dictatura militară a lui Cromwell
- a fost zdrobită orice fel de opoziție, iar acest lucru a provocat nemulțumire

4. Restaurația Stuarților
- după moartea lui Cromwell, în 1653, pe tronul Angliei a revenit dinastia Stuart
- ace tia au intrat din nou în conflict cu Parlamentul, iar Iacob II Stuart a fost nevoit să abdice
- pe tronul Angliei, în 1688 a fost adus prințul Wilhelm de Orania, eveniment cunoscut ca
revoluția glorioasă
- Wilhelm de Orania a semnat în 1689 Declarația Drepturilor, care introducea principiul
separării puterilor în stat :
1. Legisaltivă – Parlament
2. Executivă – Guvern
3. Judecătorească – instanțe judecătore ti

Anglia de la absolutism la monarhie constituțională

I. Cauza Războiului Civil


„Războiul civil a fost un conflict între dinastia scoţiană Stuart – absolutistă, antiparlamentară şi Parlament
(Camera Comunelor) pe tema dreptului regal de a impune noi taxe i impozite. Războiul civil a început în 1638.
În noiembrie 1640 regele a convocat Parlamentul pentru a vota noi taxe; regele avea nevoie de bani pentru
războiul împotriva Scoției; Parlamentul s-a împotrivit i a semnat un document care interzicea regelui să îl dizolve.
Acest Parlament se nume te Parlamentul cel Lung (1640- 1653). Parlamentul a trimis regelui un document numit
Mustrarea cea mare, prin care critica abzurile acestuia.
Regele Carol I Stuart se baza pe forţa militară a vechii nobilimi, pe anglicanii moderaţi, pe catolici i pe
scoţieni, în timp ce trupele parlamentare sprijinite de ora e şi de anglicanii radicali, au fost organizate de Generalul
Oliver Cromwell în Armata Noului Model - The New Model Army”.
Pornind de la textul de mai sus, răspundeți la următoarele întrebări:
1. Precizați în ce problemă Camera Comunelor s-a împotrivit regelui.
2. Precizați sub ce denumire este cunoscut Parlamentul convocat în 1640.
3. Precizați ce este Mustrarea cea Mare.
4. Identificaţi cele două tabere.
5. Numiţi liderii.
6. Precizaţi cauza conflictului.

II. Armata Noului Model


„Armata parlamentară era condusă de Oliver Cromwell – un bun strateg militar şi politic. Soldaţii proveneau
în special din oraşele dezvoltate din sud-estul Angliei. Mai toţi aparţineau sectei radicale anglicane a Puritanilor
(fanatici religioşi). Instrucţia militară era foarte dură. Se baza pe manuale de luptă , disciplină, repetarea obsesivă a
exerciţiilor militare, tragerea la ţintă, posturi si rugăciuni nesfârşite.”
Pornind de la textul de mai sus, răspundeți la următoarele întrebări:
1. Cine conducea armata Parlamentului?
2. De unde provenea cea mai mare parte a soldaților?
3. Ce erau puritanii?
4. Descrieți cum se făcea instrucția militară.

III. Republica
1649 regele Carol I Stuart este decapitat; Anglia a devenit Republică
 Camera Lorzilor este desfiinţată (era formată din vechea nobilime medievală)
 Cromwell ocupă Irlanda catolică
1651 – Revolta scoţienilor regalişti conduşi de Carol II Stuart este zdrobită, iar Scoţia este anexată la
Anglia
1652 Legile de navigaţie –statul sprijină dezvoltarea comerţului privat şi al companiilor navale particulare
Pornind de la evenimentele istorice prezentate mai sus, răspundeți la următoarele întrebări:
1. Explică de ce Camera Lorzilor dispare.
2. Prezintă motivaţia religioasă a invadării Irlandei.
3. Explică cauza revoltei scoţiene regaliste
4. Prezintă o motivaţie a adoptării de către Cromwell a Legilor de navigaţie

IV. Revoluția glorioasă


„Pentru multe generaţii revoluţia din 1688-1689 a fost glorioasa revoluţie. Gloria ei nu a constat în vreo
faptă de arme, în vreun act excepţional. Adevărata glorie stă în faptul că a fost făcută fără vărsare de sânge, fără
război civil, fără masacre sau proscripţii şi, mai presus de toate, că s-a ajuns la o reglementare a problemelor
religioase prin consimţământ mutual. Reglementarea constituţională din 1689 a rezistat încercării timpului.”
(G. M. Trevelyan, Istoria ilustrată a Angliei)
Răspundeţi la următoarele întrebări:
1. Precizați numele autorului textului i cartea din care a fost extras textul de mai sus.
2. Menţionaţi evenimentul la care face referire textul.
3. Precizați pe baza textului cum se nume te revoluția din 1688 – 1689. Argumentați de ce se nume te în
acest fel.
4. Specificaţi legea adoptată în 1689, pe care autorul o numeşte reglementarea constituţională i care era
regele care a adoptat această lege.
5. Analizând graficul prezentat în timpul lecției, scrieți care sunt puterile în stat i cine le deține.
Grafic : Separarea puterilor în stat
Rezolvând acest rebus corect, pe verticală veţi descoperi denumirea adunării reprezentative instituite în
Anglia.

B
1. Formă de stat proclamată în 1649.
2. Dinastie de regi engleză.
3. Dinastie de regi engleză.
4. Război armat între două grupuri adverse din aceea i țară, cu scopul de a prelua puterea.
5. Fiul lui Iacob I Stuart, a intrat în conflict cu Parlamentul i a fost decapitat în 1649.
6. Document prin care Parlamentul critica a abuzurile domniei regelui Carol I.
7. Cromwell.
8. Parlament care a durat aproape 13 ani.
9. Reîntronare a unui suveran sau a unei dinastii care fusese detronată.
Temă:

I. Citiţi textul de mai jos şi răspundeţi la cerinţe:


„Lorzii spirituali i temporali ai comunelor declară înainte de toate: 1 Că pretinsa putere a
autorității regale de a suspenda legile sau aplicarea legilor fără consimțământul Parlamentului este
ilegală… 4. Că orice impozitare bănească făcută în beneficiul Coroanei, fără consimțământul
Parlamentului, indiferent de durata i de modul în care va fi percepută, daca nu este consfinţită
(acceptată) de Parlament este ilegală. …6 Că ridicarea i întreţinerea unei armate în regat este contrară
legii….8. Că alegerile membrilor Parlamentului trebuie să fie libere …13. Că în sfârşit, pentru a repara
toate aceste prejudicii… Parlamentul va trebui convocat cu regularitate”.
(Declaraţia Drepturilor, Anglia)

1. Precizați numele documentului din care a fost extras textul de mai sus.
2. Precizați țara în care a fost adoptat acest document.
3. Precizați pe baza textului numele instituției care trebuia să accepte impozitele băne ti.
4. Precizați pe baza textului cum trebuie să fie alegerile membrilor Parlamentului.
5. Precizați pe baza textului o cauza a conflictului dintre rege i Parlament.
6. Definiți absolutism i monarhie constituțională.
7. Precizați care sunt cele 2 tabere ale războiului civil i cine le conduce.
8. Precizați o urmare a războiului civil.
9. Precizați o consecință a adoptării de către regele Wilhelm de Orania a documentului intitulat
Declaraţia Drepturilor.
10. Enumerați puterile în stat i precizați cine le deține.
Anglia de la absolutism la monarhie constituțională

I. Cauza Războiului Civil


„Războiul civil a fost un conflict între dinastia scoţiană Stuart – absolutistă, antiparlamentară şi Parlament
(Camera Comunelor) pe tema dreptului regal de a impune noi taxe și impozite. Războiul civil a început în 1638.
În noiembrie 1640 regele a convocat Parlamentul pentru a vota noi taxe; regele avea nevoie de bani pentru
războiul împotriva Scoției; Parlamentul s-a împotrivit și a semnat un document care interzicea regelui să îl dizolve.
Acest Parlament se numește Parlamentul cel Lung (1640- 1653). Parlamentul a trimis regelui un document numit
Mustrarea cea mare, prin care critica abzurile acestuia.
Regele Carol I Stuart se baza pe forţa militară a vechii nobilimi, pe anglicanii moderaţi, pe catolici și pe
scoţieni, în timp ce trupele parlamentare sprijinite de orașe şi de anglicanii radicali, au fost organizate de Generalul
Oliver Cromwell în Armata Noului Model - The New Model Army”.

Pornind de la textul de mai sus, răspundeți la următoarele întrebări:


1. Precizați în ce problemă Camera Comunelor s-a împotrivit regelui.
2. Precizați sub ce denumire este cunoscut Parlamentul convocat în 1640.
3. Precizați ce este Mustrarea cea Mare.
4. Identificaţi cele două tabere.
5. Numiţi liderii.
6. Precizaţi cauza conflictului.

II. Armata Noului Model


„Armata parlamentară era condusă de Oliver Cromwell – un bun strateg militar şi politic. Soldaţii proveneau
în special din oraşele dezvoltate din sud-estul Angliei. Mai toţi aparţineau sectei radicale anglicane a Puritanilor
(fanatici religioşi). Instrucţia militară era foarte dură. Se baza pe manuale de luptă , disciplină, repetarea obsesivă a
exerciţiilor militare, tragerea la ţintă, posturi si rugăciuni nesfârşite.”
Pornind de la textul de mai sus, răspundeți la următoarele întrebări:
1. Cine conducea armata Parlamentului?
2. De unde provenea cea mai mare parte a soldaților?
3. Ce erau puritanii?
4. Descrieți cum se făcea instrucția militară.

III. Republica
1649 regele Carol I Stuart este decapitat; Anglia a devenit Republică
 Camera Lorzilor este desfiinţată (era formată din vechea nobilime medievală)
 Cromwell ocupă Irlanda catolică
1651 – Revolta scoţienilor regalişti conduşi de Carol II Stuart este zdrobită, iar Scoţia este anexată la Anglia
1652 Legile de navigaţie –statul sprijină dezvoltarea comerţului privat şi al companiilor navale particulare
Pornind de la evenimentele istorice prezentate mai sus, răspundeți la următoarele întrebări:
1. Explică de ce Camera Lorzilor dispare
2. Prezintă motivaţia religioasă a invadării Irlandei.
3. Explică cauza revoltei scoţiene regaliste
4. Prezintă o motivaţie a adoptării de către Cromwell a Legilor de navigaţie.

IV. Revoluția glorioasă


„Pentru multe generaţii revoluţia din 1688-1689 a fost glorioasa revoluţie. Gloria ei nu a constat în vreo
faptă de arme, în vreun act excepţional. Adevărata glorie stă în faptul că a fost făcută fără vărsare de sânge, fără
război civil, fără masacre sau proscripţii şi, mai presus de toate, că s-a ajuns la o reglementare a problemelor
religioase prin consimţământ mutual. Reglementarea constituţională din 1689 a rezistat încercării timpului.”
(G. M. Trevelyan, Istoria ilustrată a Angliei)

Răspundeţi la următoarele întrebări:


1. Precizați numele autorului textului și cartea din care a fost extras textul de mai sus.
2. Menţionaţi evenimentul la care face referire textul.
3. Precizați pe baza textului cum se numește revoluția din 1688 – 1689. Argumentați de ce se numește în
acest fel.
4. Specificaţi legea adoptată în 1689, pe care autorul o numeşte reglementarea constituţională și care era
regele care a adoptat această lege.
5. Analizând graficul prezentat în timpul lecției, scrieți care sunt puterile în stat și cine le deține.
Rezolvând acest rebus corect, pe verticală veţi descoperi denumirea adunării reprezentative instituite în
Anglia.

A
1

B
1. Formă de stat proclamată în 1649.
2. Dinastie de regi engleză.
3. Dinastie de regi engleză.
4. Război armat între două grupuri adverse din aceeași țară, cu scopul de a prelua puterea.
5. Fiul lui Iacob I Stuart, a intrat în conflict cu Parlamentul și a fost decapitat în 1649.
6. Document prin care Parlamentul critica a abuzurile domniei regelui Carol I.
7. Cromwell.
8. Parlament care a durat aproape 13 ani.
9. Reîntronare a unui suveran sau a unei dinastii care fusese detronată.

Temă:
I. Citiţi textul de mai jos şi răspundeţi la cerinţe:
„Lorzii spirituali și temporali ai comunelor declară înainte de toate: 1 Că pretinsa putere a autorității
regale de a suspenda legile sau aplicarea legilor fără consimțământul Parlamentului este ilegală… 4. Că
orice impozitare bănească făcută în beneficiul Coroanei, fără consimțământul Parlamentului, indiferent de
durata și de modul în care va fi percepută, daca nu este consfinţită (acceptată) de Parlament este ilegală.
…6 Că ridicarea și întreţinerea unei armate în regat este contrară legii….8. Că alegerile membrilor
Parlamentului trebuie să fie libere …13. Că în sfârşit, pentru a repara toate aceste prejudicii… Parlamentul
va trebui convocat cu regularitate”.
(Declaraţia Drepturilor, Anglia)

1. Precizați numele documentului din care a fost extras textul de mai sus.
2. Precizați țara în care a fost adoptat acest document.
3. Precizați pe baza textului numele instituției care trebuia să accepte impozitele bănești.
4. Precizați pe baza textului cum trebuie să fie alegerile membrilor Parlamentului.
5. Precizați pe baza textului o cauza a conflictului dintre rege și Parlament.
6. Definiți absolutism și monarhie constituțională.
7. Precizați care sunt cele 2 tabere ale războiului civil și cine le conduce.
8. Precizați o urmare a războiului civil.
9. Precizați o consecință a adoptării de către regele Wilhelm de Orania a documentului intitulat
Declaraţia Drepturilor.
10. Enumerați puterile în stat și precizați cine le deține.

S-ar putea să vă placă și