Sunteți pe pagina 1din 4

Proiect didactic

Disciplina: Istoria
Data :
Clasa: VIII

Tema: Mișcarea națională românească din Transilvania


și Bucovina
Tipul:mixtă

Obiectivele lecţiei:

O1-să explice noțiunile de:liberalizare,ducat,germanizare,regim constituțional;


O2-să caracterizeze regimul neoabsolutist și regimul constituțional liberal;
O3-Să enumere principalele mișcări naționale;
O4-să descrie Bucovina sub administrație Austriacă;

Mijloace:caiet, pix, manualul,

Metode: conversația, explicația,lucru individual și cu dicționarul


Desfăşurarea activităţii

Etapele Ob. Timp Activitatea profesorului Activitatea Metode


lecţiei Lecţ elevului Proced.
Moment - consemnează absenţele; - răspund
organizato - organizează materialele; cerinţelor
- organizează clasa, profesorului;
ric
- creează un climat cooperant. - îşi pregătesc
materialele
necesare
desfăşurării orei;
Mișcarea națională a românilor din
Evocarea Transilvania și Bucovina s-a manifestat prin
constituirea organizațiilor politice și
societăților culturale,care se opuneau
politicii de deznaționalizare și asimilare a
românilor,promovată de Habsburgi.
Liberalizare-destinderea,democratizarea
vieții social-politice și economice.
Ducat-unitate teritorial-administrativă cu un Notarea în
stat autonom în cadrul unei formațiuni caiete
statale în evul mediu și epoca modernă.
Germanizare-impunerea sau adoptarea
limbi,obiceiurilor,culturii și instituțiilor
germane.
Regim constituțional-sistem de organizare
și de conducere a vieții economice,politice și
sociale a unui stat,bazat pe principii
constituționale.
Realizarea O1 Lucrul individual:
sensului
1.Caracterizați regimul Neoabsolutist
(1849-1860) și regimul Constituțional
Liberal (1860-1867)

2.Descrieți mișcarea națională


românească în condițiile regimului Lucru
constituționa liberal independent

3.Cum a decurs mișcarea națională a


românilor Transilvăneni în primii ani ai
dualismului Austro-Ungar.

4.Cum a devenit Bucovina sub


administrația Austriacă.
Extindere Elevii lucrează
Studiu de caz pag29 cu manualul

Tema Elevii își


pentru notează tema
pentru acasă.
acasă

Explicați pag 29

Notarea

S-ar putea să vă placă și