Sunteți pe pagina 1din 3

Proiect didactic

Disciplina: Istoria românilor și universală


Data :
Clasa: VIII
Profesor:Bobuțac Cristina

Tema: Al II-lea Reich German


Tipul:mixtă

Competența:

-Ânțelegerea și reprezentarea timpului și a spațiului istoric;

Subcompetența:

-Explicarea cauzelor schimbărilor survenite pe parcursul epocii moderne;

Obiectivele lecţiei:
O1-să explice noțiunea de:Reichstang,bundesrat,kaizer,federație,;
O2-să descrie constituirea celui de al II-lea Reich;
O3-Să explice perioada guvernări lui Otto von Bismarck;

Mijloace:caiet, pix,

Metode: conversația, explicația,lucru cu dicționarul,discuția dirijată


Desfăşurarea activităţii

Etapele Ob. Timp Activitatea profesorului Activitatea Metode


lecţiei Lecţ elevului
Proced.
Moment - consemnează absenţele; - răspund
cerinţelor
organizato - organizează materialele; profesorului;
ric
- organizează clasa, - îşi pregătesc
- creează un climat cooperant. materialele
necesare
desfăşurării orei;

Răspunderea temei pentru acasă Elevii raspund.

Reich-(germ.-imperiu)denumirea unor perioade


Evocarea
din istoria Germaniei.A vizat statul german și
după perioada Republicii de la Weimar (1933-
1945)

Reichstag-(germ.-dietă imperială)camera
inferioară a Parlamentului Germaniei în perioada
Reich-ului Wilhelmian camera inferioară a Își notează
forului legislativ a Republicii de la Weimar

Bundesrat- Adunare legislativă în imperiul


german.

Kaizer-denumirea folosită pentru suveranii


Sfîntului Imperiu romano-german apoi între
1870-1918 ai Germaniei

Federație- Uniune a mai multor state autonome


(care își păstrează propria organizare) în cadrul
unui stat unitar, cu un guvern central și cu
organe de stat comune.

Realizarea O1 Informații –conspect tema: Constituirea celui Âși notează


de-al II-lea Reich German
sensului
Manual cl.8:Autori:I.VARTA,I.ȘAROV

Lucrul cu manualul: Citirea temei

1.Caracterizați politica și personalitatea lui Otto


von Bismarck Lucrul cu
2. Caracterizați politica și personalitatea lui manualul.
Wilhelm al II-lea
3.Descrieți politica externă a Germaniei

Plasarea pe axa cronologică a evenimentelor:


1871
1879
1890
1914

Extindere Studiu de caz:Dezvoltarea științei și tehnicii Elevii răspund la


ân Germania întrebările doc
Pag 45

Tema Autodezvoltare Elevii își notează


tema pentru
pentru
acasă.
acasă Pag 45

Notarea

S-ar putea să vă placă și