Sunteți pe pagina 1din 3

Proiect didactic

Disciplina: Istoria românilor și universală


Data :
Clasa: VII
Profesor:Bobuțac Cristina
Tema: Moldova și Țara Românească la răscrucea
sec. XVII-XVIII-lea
Tipul:predare-învățare

Obiectivele lecţiei:

O1-să explice noțiunea de:Liga creștină,independență,domnie ereditară;


O2-să caracterizeze Țara Moldovei și Țara Românească în timpul ofensivei
antiotomane;
O3-Să plaseze pe axa cronologică evenimentele cronologice a lecției,
O4-Să descrie Țările Române și creșterea puterii Rusiei;

Competența:
-Înțelegerea și utilizarea adecvată a limbajului de specialitate;

Subcompetența:
-Utilizarea termenilor istorici în caracterizarea evenimentelor istorice din epoca
modernă;

Mijloace:caiet, pix,

Metode: conversația, explicația,lucru cu dicționarul,discuția dirijată


Desfăşurarea activităţii

Etapele Ob. Timp Activitatea profesorului Activitatea Metode


lecţiei Lecţ elevului Proced.
Moment - consemnează absenţele; - răspund
organizato - organizează materialele; cerinţelor
- organizează clasa, profesorului;
ric
- creează un climat cooperant. - îşi pregătesc
materialele
necesare
desfăşurării orei;
Răspund tema de acasă. Elevii raspund.
Evocarea
Liga Creștină-coaliție antiotomană

Independență-starea politică și juridică Își notează


conform căruia un stat nu este supus vreunei
autorități străine și execută acte de politică
internă și externă fără a cere permisiunea
altui stat

Domnie ereditară-sistem de guvernare în


care tronul se lasă moștenire
Realizarea O1 Citirea temei: pag 116 Lucrul cu
sensului Scoate-ți din temă toate evenimentele manualul.
cronologice:

1.1683
2.1678-1688 Notarea în
3.1688 caiet.
4. 1683
5.1686
6.1691
7.1699
8.1696-1725
9.1697
10.1709
11.1690
12.1711
13.1714
14.1992
15.1716-1718
16.1736
17.1737
18.
Extindere Studiul de caz pag 119
Elevii răspund la
întrebări

Tema Elevii își


pentru notează tema
ex: 5 pag 119 pentru acasă.
acasă

Notarea

S-ar putea să vă placă și