Sunteți pe pagina 1din 5

PROIECT DIDACTIC

Data:
Disciplina: Istoria românilor și universală
Clasa: a VI-a „B”
Profesor: Lefter Tatiana
Subiectul: ,,Cultura Europei occidentale și Bizanț.
Tipul lecţiei: de predare-învăţare

Competenţe specifice:
CS 2
Un. competenţe:
UC 2.1; UC 2.2.
Obiective operaţionale:
O1 – să descrie trăsăturile distinctive ale evoluţiei culturii Europei de Vest şi Centrale în sec. XI-XV
O2 – să identifice inovaţiile medievale europene şi influienţa lor asupra dezvoltării culturii mondiale
O3 – să dezvolte o atitudine pozitivă faţă de evoluţia culturii mondiale

Strategii didactice:
a) metode şi procedee: jocul didactic, conversaţia euristica, brainstorming, explicaţia, expunerea, discuţia în şoaptă, graficul T,
argumentarea
b) moduri: frontal, individual şi în grup

Mijloace de învăţămînt:
 Manualul de istorie medievală, cl. VI, D.Dragnev, Gh.Gonța, P.Cocîrlă, E.Draghnev, Chişinău, Ştiinţa, 2001.
 Harta ,,Europa sec XIV-XV”.
 Prezentare Power Point.

DESFĂȘURAREA LECȚIEI

Etapele lectiei Ob Activitatea profesorului Activitatea elevuluui Tehnici Timp


Captarea Notarea absenţelor 1 min
atentiei Asigură condiţii optime pentru buna
desfăşurare a lecţiei.
Evocare Propune sarcini de lucru:
 Numiți statele existente în Europa central Elevii numesc statele și le Harta istorică
și de S-E, sec.XI-XV. localizează pe hartă 5 min
Pentru a destinde atmosfera propun jocul
didactic „ghici personalitatea” Elevii ghicesc Jocul didactic
 Professor universitar din Praga (Jan Hus) personalitatea
 Regele Ungariei în perioada 1458-1490
(Matias Corvin)
 Regele Poloniei 1337-1370 (Cazimir cel
Mare)
Verificarea  Regele Serbiei 1331-1355 (Ștefan Dușan)
temei de acasă Verificarea temei de acasă: Selectarea din
textul lecției enunțurile care conțin cuvintele: Sunt ascultați 3 elevi
coloniști germani, anarie feudală, cavaleri
teutorni, și alcătuirea unui text cu ele.

Anuntarea temei Auzind cuvântul ,,cultură”, ce va trece prin Elevii îşi expun părerile. Brainstorming
noi si a minte? Ce înţelegeţi prin acest cuvânt? Sunt interogaţi 3-4 elevi.
obiectivelor Cultura este totalitatea valorilor materiale şi Conversaţie
spirituale create de omenire, este ,,bunul euristică 3 min
suprem şi singur folositor”.
De aceea astăzi la lecţia de istorie vom studia Expunere
tema: ,,Cultura Europei de Vest şi Centrale în
sec. XI-XV” Elevii îsi fixează în caiete
Sunt anunțate obiectivele lecției. subiectul lectiei.
Realizarea Pentru a întelege cum a evoluat cultura în
sensului evul mediu, vă propun să lucrăm în echipe: 20 min
Elevii sunt grupaţi în echipe de cercetare:
Învăţământul Elevii răspund la întrebări Timp
 Numiți principalele centre de cultură Spaţiu
medieval: mănăstiri, universități
Elevii individual citesc
 Analizți studiu de caz Sorbona şi textul din manual și în Lucrul în grup
constată asemănările şi deosebirile dintr-o grup identifică răspunsul la
Universitate medievală şi una sarcini
contemporană. Conversaţia
O1 Ştiinţa
Elevii pregătesc o Studiu de caz
 Caracterizți cele mai importante comunicare despre
invenţii ale culturii medievale: tiparul, aspectul examinat.
universităţile
O2  Explicati de ce dintre toate
invenţiile, anume tiparul revolutionează
societatea medievală?
Elevii îsi exprimă opiniile
Profesorul expune unele date importante
biografice despre Johanes Gutenberg,
considerat inventatorul tiparului.
Literatura
 Numiţi şi caracterizaţi cele mai Noţiuni
O3 vestite opere ale Evului Mediu (cântece Elevii selectează din textul
lirice, legend epice, poeme epice, temei din manual operele
romane)
 Cine erau trubadurii? Elevii evidenţiază
Arta asemănări şi deosebiri
 Caracterizați stilul romanic și gotic dintre aceste stiluri
după algoritmul:
Stilul Stilul
romanic gotic
Dimensiuni
Plan
Aspect Graficul T
Arce
Ferestre
Susţinere
Decoraţii
Reflectia Învățământul 5min
 Precizați importanţa studierii temei despre
cultură. Elevii numesc principalele
Știința opere literare ale perioadei
 Explicați ce inovații datorăm culturii Conversaţia
medievale. Prezenţa bisericii în toate 2 min
Literatura domeniile culturii şi în
 Argumentați expresia: „Biserica leagăn al literatură, învăţămînt, artă
culturii medievale” Argumentează expresia
Arta Argumentarea 3 min
 Reafirmați şi accentuați mesajul cu care Formulează mesajul
trebuie să mergem de la lecție. lecției.
Va propun să formaţi cu termenii noi ca:
trubaduri, universitate, decan, rector, tipar –
propoziţii cu conţinut istoric.
Profesorul concluzionează şi îi întreaba pe 3 min
elevi, ce i-a impresionat cel mai mult. Conversaţia

Tema pentru De studiat tema. De răspuns la întrebarea Elevii îşi fixează tema în
acasa  Cum credeţi, cultura are nevoie de caiete 3 min
susţinerea statului? Care este legătura
dintre cultură şi dezvoltarea societăţii?

1 grup – Învățământul
 Precizați importanţa studierii
temei despre cultură.

2 grup – Știința
 Explicați ce inovații datorăm
culturii medievale.

3 grup – Literatura
 Argumentați expresia:
„Biserica leagăn al culturii
medievale”
Învăţământul
 Numiți principalele centre de cultură medieval: mănăstiri,
universități
 Analizți studiu de caz Sorbona şi constată asemănările şi
deosebirile dintr-o Universitate medievală şi una
contemporană.

Ştiinţa
 Caracterizți cele mai importante invenţii ale culturii
medievale: tiparul, universităţile
 Explicati de ce dintre toate invenţiile, anume tiparul
revolutionează societatea medievală?

Literatura
 Numiţi şi caracterizaţi cele mai vestite opere ale Evului
Mediu (cântece lirice, legend epice, poeme epice, romane)
 Cine erau trubadurii?
Arta
 Caracterizați stilul romanic și gotic după algoritmul:
Stilul romanic Stilul gotic
Dimensiuni
Plan
Aspect
Arce
Ferestre
Susţinere
Decoraţii

Stabiliţi valoarea de adevăr a următoarelor afirmaţii (A – adevărat, F - fals) :


1. Cruciadele erau îndreptate împotriva statelor musulmane. A
2. Literatura religioasă în Evul Mediu era alcătuită din poeme eroice. F
3. Literatura laică în Evul Mediu cuprindea poezii de dragoste. A

S-ar putea să vă placă și