Sunteți pe pagina 1din 4

PROIECT DIDACTIC – NAPOLEON I ȘI RĂSPÂNDIREA

IDEILOR REVOLUȚIEI FRANCEZE ÎN EUROPA

PROF. ARCHIP DIANA-MARIA


ȘCOALA GIMNAZIALĂ BÎRNOVA, JUDEȚUL IAȘI

ŞCOALA:
PROFESOR: Archip Diana-Maria
DATA: 20.03.2023
CLASA: a VI - a
ARIA CURRICULARĂ: Om şi societate
UNITATEA DE ÎNVĂŢARE: Spre o nouă societate
LECŢIA: Napoleon I și răspândirea ideilor revoluției franceze în Europa
TIPUL LECŢIEI: predare – învăţare
TIMP/ LOC: 50’/ sala de clasă
COMPETENŢE GENERALE: formarea unor opinii proprii asupra faptelor prezentate;
COMPETENŢE SPECIFICE: la sfârşitul lecţiei elevii au învăţat:
C1: localizarea în timp şi spaţiu a principalelor bătălii ale lui Napoleon Bonaparte, pe baza surselor
istorice
C2: descrierea unui fapt istoric din Epoca Modernă, pe baza surselor istorice
C3: să formuleze aprecieri asupra rolului istoric jucat de Napoleon Bonaparte
STRATEGII DIDACTICE:
a) metode de lucru: conversaţia, explicaţia, comparaţia, învăţarea prin descoperire, problematizarea
b) mijloace de învăţământ: hartă, imagini, fişe de lectură, rebus.

BIBLIOGRAFIE:
- Dufraisse, Roger, Napoleon, traducere şi note de Constantin Ionescu-Boeru, prefaţă de Alexandru-
Murad Mironov, Bucureşti, Editura Corint, 2003.
- Stiles, Andrina, Napoleon, Franţa şi Europa, traducere de Iuliu şi Mihail Popescu, Bucureşti, Editura
ALL, 1998.
- Atlas istoric şcolar, 2001.
- Istorie, manual pentru clasa aVI-a, Bucureşti, Editura ALL.

DESFĂŞURAREA OREI

Nr. Momentele Conţinuturi Compe Activitatea Activitatea


crt. lecţiei -tenţe profesorului elevilor
1 Momentul - organizează materialul - răspund cerinţelor
organizatoric şi clasa
2 Revitalizarea Revoluția - solicită elevilor să - prezintă ascensiunea lui
informaţiilor francez prezinte informaţiile pe Napoleon şi victoriile
necesare care le deţin despre sale militare din Italia şi
dobândirii de Napoleon Egipt
noi cunoştinţe
3 Anunţarea Napoleon I și - scrie pe tablă titlul noii - notează titlul lecţiei,
lecţiei noi răspândirea lecţii şi prezintă planul de idei, care se va
ideilor problemele ce vor fi completa pe parcursul
revoluției discutate, conform lecţiei
franceze în următorului plan: - urmăresc prezentarea
Europa 1. Consulatul (1799- profesorului
1804)
2. Imperiul (1804-1814,
1815)
a) principalele bătălii
b) restauraţia şi cele 100
de zile
3. Concluzii
4 Dobândirea 1. Consulatul - prezintă principalele - notează informaţiile în
de noi (1799-1804) C2 măsuri adoptate de caiete
cunoştinţe Napoleon pe plan intern - formulează aprecieri
şi extern în perioada asupra imaginii lui
Consulatului Napoleon ca împărat
2. Imperiul C1 - explică modul în care - localizează pe hartă
(1804-1814, C2 Napoleon devine împărat principalele confruntări
1815) C3 al Franţei militare şi identifică
a) principalele - stabileşte împreună cu statele implicate în
bătălii elevii principalele Blocada continentală
victorii şi înfrângeri ale împotriva Angliei
lui Napoleon I - utilizând fişele de
b) restauraţia C1 - explică de ce a fost lectură fac aprecieri
şi cele 100 de C2 posibilă întoarcerea lui asupra războaielor
zile Napoleon din exil napoleoniene
- stabileşte împreună cu - notează informaţiile în
C3 elevii rolul jucat de caiete
3. Concluzii Napoleon Bonaparte în - pe baza fişelor de
istorie lectură prezintă
trăsăturile de caracter
pozitive şi negative ale
lui Napoleon
- exprimă propriile păreri
cu privire la
personalitatea lui
Napoleon
5 Tema pentru Realizați un - explică cerinţele şi se - sunt atenţi la
acasă eseu cu titlul asigură că acestea au fost explicaţiile profesorului
”Personalitatea înţelese
lui Napoleon
Bonaparte”

FIȘE DE LECTURĂ:
Despre campania din Rusia (1812):
„Napoleon a pornit la război cu multe idei greşite. Sperând că ţarul Alexandru I va cere pace
înainte de venirea iernii, a refuzat să încarce convoaiele cu blănuri pentru soldaţi şi cu potcoave pentru
gheaţă pentru cai. Ruşii, inferiori numeric, s-au retras fără a da bătălia decisivă … Când Napoleon a
intrat în Moscova, a găsit oraşul distrus de un incendiu, care a lipsit armata de aprovizionarea sperată
… Atunci Napoleon a ordonat retragerea”.
(Roger Dufraisse, Napoleon)
„Marea armată se compunea acum dintr-o coloană de oameni năuciţi … împăratul, pe jos, în
spatele caleştii sale, înconjurat de câţiva călăreţi şi de ceea ce a mai rămas din garda sa, mergea cu un
băţ în mână. Înainte şi în spate, armata semăna cu o trupă de prizonieri … Nefericiţii, îngheţaţi de frig,
erau cuprinşi de o nevoie invincibilă de a dormi şi se prăbuşeau pe marginea drumului”.
(Henri Bidou, Soldatul imperial)
Despre Napoleon Bonaparte:
„Foarte inteligent şi plin de vitalitate, el a fost, în cea mai mare parte a vieţii sale de adult, un
împătimit al activităţii, lucrând uneori 18 sau mai multe ore pe zi. Scrisul său era indescifrabil – nu
putea, spunea el, să ţină pasul gândurilor, atât de repede îi veneau ideile – şi în mod normal îşi dicta
documentele oficiale unei jumătăţi de duzină de secretari deodată. S-a apreciat că a scris mai mult de
80.000 de documente în timpul celor 15 ani cât a fost la putere. Pentru că ducea o viaţă tensionată,
uneori devenea neliniştit şi temător – în special când era chemat să vorbească în public (lucru pe care îl
făcea foarte prost)”.
„Nu era niciodată dispus să-şi împărtăşească gândurile. Acest obicei de a-şi păstra ideile pentru
el însuşi a produs o slăbire a structurii de comandă”.
„El a fost egoistul suprem, singurul om pe care-l recunoştea era el însuşi – toate celelalte fiinţe
erau simple cifre”.
(Andrina Stiles, Napoleon, Franţa şi Europa)

Napoleon I și răspândirea ideilor revoluției franceze în Europa – structura lecţiei

1. Consulatul (1799-1804)
- în urma campaniilor victorioase din Italia (1796-1797) şi Egipt (1798), Napoleon Bonaparte devine
faimos şi se întoarce în Franţa cu gândul de a prelua puterea;
- la 18 Brumar (9 noiembrie) 1799 are loc lovitura de stat prin care Directoratul este înlocuit cu
Consulatul, iar Napoleon devine prim consul
- pe plan intern Napoleon adoptă o serie de măsuri:
- se numeşte consul pe viaţă pentru a-şi spori puterea,
- înfiinţează Banca Franţei (1800),
- încheie Concordatul cu papa Pius VII (1801) pentru a atrage clerul de partea sa,
- crează Legiunea de Onoare (1802) – distincţie acordată pentru servicii deosebite aduse statului,
- relansează industria şi comerţul,
- publică Codul Civil (1804), urmat de Codul Criminal, Codul Penal şi Codul Comercial –
inspirate din dreptul roman şi cuprinzând principii ale revoluţiei franceze,
- reintroduce sclavia în colonii.
- pe plan extern, prin tratatul încheiat cu Anglia de la Amiens (1802), Franţa obţinea recunoaşterea
dominaţiei sale asupra Belgiei şi Italiei, precum şi pacea cu toţi vecinii.
2. Imperiul (1804-1814, 1815)
- la 18 mai 1804, sub pretextul unui complot regalist, Napoleon este proclamat „împărat al tuturor
francezilor”; la 2 decembrie 1804, în Catedrala Notre Dame din Paris, Napoleon se încoronează singur
ca împărat în prezenţa papei Pius VII;
- ambiţia lui Napoleon de a crea un imperiu universal a atras nemulţumirea marilor puteri (Anglia,
Rusia, Austria, Prusia), care au format o coaliţie antifranceză;
a) principalele bătălii:
- marile victorii:
- Napoleon înfiinţat Marea Armată, care cuprindea aproximativ 600.000 de oameni, la care se adăugau
unităţile auxiliare recrutate din teritoriile cucerite; aceştia au asigurat victoriile răsunătoare din primii
ani ai imperiului;
- între anii 1805-1811, Napoleon a obţinut mari victorii împotriva celei de-a treia coaliţii antifranceze,
după cum urmează:
- Austria este învinsă la Austerlitz (1805) şi Wagram (1809);
- Prusia este învinsă la Jena (1806);
- Rusia este învinsă la Eylau şi Friedland (1807);
- Anglia s-a dovedit a fi cel mai puternic combatant al Franţei, obţinând victoria în bătălia de la
Trafalgar (1805) şi impunându-şi supremaţia asupra mărilor; totuşi, Napoleon găseşte soluţia
potrivită pentru a înlătura Anglia şi declară Blocada continentală (1806) pentru a-şi izola
inamicul din punct de vedere economic;
- după înfrângerea coaliţiei, Napoleon a ocupat şi alte state: Spania, Portugalia, Statul Papal;
- eşecurile militare:
- declinul lui Napoleon este cauzat de: crizele financiară şi alimentară din imperiu, răzvrătirea
poporului spaniol, nerespectarea de către Rusia a Blocadei continentale;
- Campania din Rusia (1812) s-a soldat cu un mare eşec militar pentru Franţa; încurajată de aceste
evenimente, coaliţia s-a refăcut şi l-a înfrânt pe Napoleon I în Bătălia Naţiunilor la Liepzig (1813); în
aceste condiţii, împăratul a fost nevoit să abdice şi să se retragă pe Insula Elba (1814).
b) restauraţia şi cele 100 de zile:
- după abdicarea lui Napoleon este adus pe tronul Franţei Ludovic XVIII, fratele lui Ludovic XVI;
- încurajat de dezbinarea aliaţilor, Napoleon revine în Franţa cu gândul de a reînvia Marele Imperiu, dar
este înfrânt din nou, după 100 de zile, la Waterloo (1815);
- silit din nou să abdice, Napoleon a fost exilat pe Insula Sfânta Elena, unde a murit în condiţii neclare
la 5 mai 1821.
3. Concluzii
- pierderi materiale şi de vieţi omeneşti cauzate de războaiele neîntrerupte;
- acţiunile lui Napoleon evidenţiază slăbiciunea monarhiilor absolutiste din Europa;
- lupta împotriva lui Napoleon a determinat prima afirmare a identităţii naţionale în secolul al XIX-lea;
- Napoleon este cel care duce mai departe, în Europa, principiile revoluţiei franceze;
- în artă se impune stilul imperial (Empire).

S-ar putea să vă placă și