Sunteți pe pagina 1din 2

PROIECT DIDACTIC

DATA: 11.10.2023
CLASA a V-a
DISCIPLINA: Dezvoltare personală
SUBIECTUL: ”Povestea familiei mele”
Unitatea de învățare Identitatea personală și relaționarea armonioasă
Unități de competență:
1.1.Recunoașterea propriilor nevoi, calități, atitudini pentru fortificarea încrederii în sine.
1.2.Utilizarea diverselor modalități adecvate de exprimare a opiniilor și emoțiilor în contextul școlii.
1.3Aprecierea schimbărilor specifice treptei de gimnaziu pentru evoluția propriei persoane
OBIECTIVE OPERAȚIONALE:
O1 .- să denumească membrii care alcătuiesc familia în ansamblul său.
O2: - să definească familia, utilizând cuvintele proprii, raportându-se la definiția dată (formă social
de bază care unește părinții de copii, prin căsătoria părințiilor)
O3: - să enumere sarcini sau roluri pe care le are fiecare membru al familiei
STRATEGII DIDACTICE:
Metode şi procedee: observația, conversaţia, explicaţia
Material didactic: casă, imagine familia, jetoane cu membrii familiei
Forme de organizare: frontal, individual
DEMERS DIDACTIC
Momentele Metode şi
Activitatea didactică Evaluare
activităţii procedee
Se organizează spaţiul unde se va desfășura activitatea:
Moment
scăunele sunt aşezate în semicerc, se aerisește sala de grupă, se
organizatoric
pregătește materialul didactic la îndemâna educatoarei.
Această etapă se va realiza prin prezentarea unei case și se
Observarea
adresează următoarea întrebare copiilor : ,,Pe cine întâlnim în
comportame
Evocare casă ?” . Pe baza răspunsurilor copiilor, educatoarea va ghida Conversaţia
n-tului
discuția către tema activității, anuntându-i pe copii că toți acești
copiilor
membrii formează o familie.
Copiii sunt anunțați că astăzi vor observa ,,Familia”,
Conversația
componența unei familii, dar li se vor face cunoscute și anumite
Realizarea Frontală
roluri și sarcini pe care le are de îndeplinit fiecare membru al
sensului Explicaţia
unei familii.
Definirea familiei
Observarea familiei începe de la planul general, astfel încât Conversatia
preșcolarii alături de cadrul didactic stabilesc împreună o
definiție comună a familiei.
Astfel, cadrul didactic le adresează copiilor întrebarea:,, Ce Frontală
reprezintă familia pentru tine?”
Pornind de la fiecare răspuns, cadrul didactic le precizează Observaţia
copiilor una din definițiile date familiei, pe înțelesul acestora.
Sinteza parţială :
Se realizează sinteza parțială în care se precizează ce este
familia.
,,Familia este o formă socială de bază, realizată prin
Explicatia
căsătorie sau nu, care unește un bărbat și o femeie, precum și
descendenții acestora, anume copiii. Familia poate însemna
multe lucruri pentru fiecare, iar aceasta ne definește ca
persoane”.

Se îndreaptă atenția spre observarea membrilor din care este


alcătuită familia.
Observaţia
Observarea membrilor familiei.
Se precizează fiecare membru al familiei și se observă
aceștia cu ajutorul unei planșe model în care este prezentată
Conversaţia
familia.
Se precizează că familia este alcătuită, de obicei, din mamă,
tată, copii. Se aduce în discuție că fiecare familie diferă, deoarece
unele familii au 1 copil, altele doi sau chiar mai mulți. Printre
Observaţia
copiii se identifică frați și surori care pot fi mai mari sau mai
mici. Unii pot avea și frați gemeni, asta însemnând că sunt
născuți în aceeași zi, respectiv an.
Observarea
Se observă că alături de acești membri, sunt prezentați și
comportame
bunicii, aceștia fiind părinții părinților.
n-tului
Sinteza parțială :
copiilor
Se realizează sinteza parțială de către 1-2 copii care cu
sprijinul educatoarei vor preciza care sunt membrii care
Conversația
alcătuiesc familia în ansamblul ei.

Observarea și identificarea rolurilor și a sarcinilor pe


care le au de realizat membrii familiei.
După ce se discută despre membrii familiei, atenția copiilor
este întreptată spre sarcinile și rolurile fiecărui membru. Cadrul
didactic le va preciza pentru fiecare membru câte un rol/ sarcină,
astfel:
-mama – sarcini: educația copilului, sprijin familiar,
Explicația
gospodină
-tata – sarcini: educația copilului, întreținerea familiei
-fratele –sarcini: să se joace, să învețe, să fie ordonat
Observația
-sora – sarcini: să se joace, să învețe, să fie ordonat
-bunicul –sarcini: sprijin față de familie
-bunica - sarcini: sprijin față de familie
Această listă va fi completată cu ajutorul copiilor.

Realizarea unui pliant : ”Povestea familiei mele ” Conversația Frontală


REFLECȚII
Bilanțul Se vor face aprecieri generale asupra modului de desfăşurare Aprecieri
Conversaţia
lecției a activităţii. generale

S-ar putea să vă placă și