Sunteți pe pagina 1din 4

PROIECT DIDACTIC

Unitatea de învățământ: Liceul Pedagogic ,,Nicolae Iorga’’ Botoșani

Data: 24.10.2023

Grupa: Steluțe- nivel 2

Profesor învățământ preșcolar: Strugaru Claudia

Profesor metodist: Butnariu Carmen

Profesor coordonator al practicii pedagogice: Corolea Viorica

Elev practicant: Chirilă Georgiana

Tema anuală de studiu: Cine sunt/suntem?

Tema săptămâni:

Domeniul activitate: DȘ1(cunoașterea mediului)

Tema activității: ,,Familia mea’’

Tipul activității: Consolidarea cunoștințelor

Scopul activității: dezvoltarea capacităților de cunoaștere și autocunoaștere

Obiective operationale:

O1: Să indice ocupațiile membrilor familiei;

O2: Să identifice membri familiei;

O3: Să recunoască activitățile prezentate în cântec.

Metode și procedee: observația , conversația, explicația

Material didactic: casă de hartie, siluete care reprezintă mebri familiei, videoclip

Forme de organizare: frontal , individual


Locul de desfașurare: sala de grupa

Durata: 25-30 minute

Desfasurarea activității:

Secvențele Ob Conținutul învățării Activitate Metode Materia Forma Evaluare


Instruirii op a copiilor și l de
procede didactic organiz
e are
1.Moment Crearea unor condiții Se așază
organizatri necesare bunei desfășurări pe
c a activități: scaune
-aerisirea sălii de grupă;
-aranjarea mobilierului

2. Captarea Li se vor arăta o căsută de Observa O Frontal


atenției hartie 3D tia casuta
3.Anunțare Anunț tema activității: Ascultă Convers
a temei și a ,,Familia’’ și precizez tema zilei ația Frontal
obiectivelo obiectivele într-o manieră și Explicați
r accesibilă copiilor sarcinile a
de lucru

4.Dirijarea
învățării Incep să le pun urmatoarele
întrebări: Frontal, Aprecieri
 Cine locuieste in Răspund Convers Individu verbale
casuta? la ația l
 Cine sunt mama și întrebări Explicați
O1 tata? formulate a
 Ce face mama acasă?
 Dar tatăl tău?
 Ce fac bunici ?;
 Cine are frați sau
surori acasă să ridice
mâna.
 Ce fac frați și surorile
voastre acasă?
Pentru fiecare întrebare voi
numi câțiva copii și atrag
atenția ca să răspundă în
propoziție.

Voi aduce o cutie ,iar ei


trebuie să extragă o siluetă. Indentific Convers Siluate Indvidu Aprecieri
O3 ,,Copii pe rând fiecare îmi ă ația din al verbale
va spune ce membru al membrii hartie
familiei a extras și îl veți familiei
pune pe tablă.’’ (Anexa 1)

Voi pune cântecelul ,,Bate Cântă și Convers Videocli Frontal Aprecieri


vântul frunzele’’ pe care îl imită atia p verbale
cânt și voi imita gesturile gesturile
specifice pentru al
O4 interpreta mai ușor

Ii voi întreba:
 ,,Ce membri ai
familiei sunt prezenti
în cântec?
 Ce face mama?
 Dar bunica?’’
5.Obținere La sfârșitul activități se vor
a pune urmatoarele întrebări
performanț precum: Răspund Convers Frontal
ei  ,,Despre ce am vorbit la atia
astăzi?’’ intrebări
 ,,Care sunt membri
unei familie?’’

6. Se fac aprecieri verbale și Ascultă Convers Frontal Aprecieri


Incheierea individuale cu ația Individu verbale
activități atenție al
concluziil
e si
observații
le

S-ar putea să vă placă și