Sunteți pe pagina 1din 9

Grădiniţa cu Program Prelungit Nr.

7 HUȘI

PROIECT DIDACTIC

ACTIVITATE INTEGRATĂ

„ÎN FAMILIE”

Prof. Harnagea Alexandra

PROIECT DIDACTIC
DATA: 14 octombrie 2022
UNITATEA: GRĂDINIȚA CU PP NR.7 HUȘI
EDUCATOARE: HARNAGEA ALEXANDRA
GRUPA: Mare
TEMA ANUALĂ: „Cine sunt/suntem?”
TEMA PROIECTULUI: „Despre mine”
SUBTEMA: „Familia mea”
TEMA ZILEI: „Tablou de familie”
ACTIVITATEA: ADP+ADE: DOS-EPS+DOS-AP+ALA1+ALA2
FORMA DE REALIZARE: Activitate integrată(povestea educatoarei +lipire)
TIPUL DE ACTIVITATE:Consolidare de cunoștințe și deprinderi
ELEMENTELE ACTIVITĂȚII INTEGRATE:
Activități de dezvoltare personală (ADP)
-Salutul , împărtăşirea ideilor cu ceilalţi, activitatea de grup, prezenţa copiilor;
-Întâlnirea de dimineață, „Album de familie”;
-Înviorare printr-un joc muzical ,,Bună dimineața!”;
-Tranziție „Strumfii ne spun”, “Trenul de famile-Trenul tuc tuc”
Activități pe domenii experiențiale (ADE)
 Domeniul Om și Societate – Educație pentru societate: „Iedul cu trei capre”,
consolidarea de cunoștințe.
 Domeniul Om și societate- Activitate practică “Frățiori pentru ieduț”, consolidarea
deprinderilor însușite.

Jocuri și activități liber-alese (ALA1)


 Joc de masă-puzzle: „Familia mea”;
 Bibliotecă: „Tablou de familie”-grafisme;
 Artă: „Rame colorate”-colorare in contur;

Jocuri și activități liber-alese (ALA2)
 Joc distractiv: “Familia colorată”
 Joc de atenție “Fiecare la locul său”

MIJLOACE DE REALIZARE A ACTIVITĂȚII INTEGRATE: povestea educatoarei,


expunerea, conversația, explicația, joc didactic, demonstrația.

TIPUL DE ACTIVITATE: consolidare de cunoștințe, priceperi și deprinderi.

SCOPURILE ACTIVITĂȚII: formarea și dezvoltarea capacității de a aprecia in situații


concrete unele comportamente și atitudini în raport cu normele cunoscute; consolidarea și
sistematizarea deprinderilor însușite anterior.

DOMENII DE DEZVOLTARE:
A. Dezvoltarea fizică, a sănătății și igienii personale
C. Capacități și atitudini de învățare
D. Dezvoltarea limbajului, a comunicării și a premiselor citirii și scrierii
E. Dezvoltarea cognitivă și cunoașterea lumii

COMPORTAMENTE VIZATE:
A 1.3. Utilizează mâinile și degetele pentru realizarea de activităţi variate;
A 2.3. Își coordonează mișcările în funcție de ritm, cadență, pauză, semnale sonore,
melodii;
B 2.2 Își însușește și respectă reguli; înțelege efectele acestora în planul relațiilor sociale,
în contexte familiare;
C 1.1. Manifestă curiozitate şi interes pentru experimentarea și învăţarea în situații noi;
C 2.1. Realizează sarcinile de lucru cu consecvență;
C 3.3. Demonstrează simț muzical ritmic, armonic prin cântec, joc cu text și cânt, dans etc.
D 2.2. Respectă regulile de exprimare corectă, în diferite contexte de comunicare;
E 1.1. Identifică elementele caracteristice ale unor fenomene/relații din mediul apropiat;

OBIECTIVE OPERAȚIONALE
ADE:
O1-să reproducă titlul și autorul poveștii;
O2-să formuleze, după model, propoziții folosind cuvintele nou învățate;
O3-să folosească simbolurile potrivite pentru a aproba sau a dezaproba comportamentele
redate prin imagini;
O4-să intuiască materialele și tehnica de lucru folosite;
O5-să lipească corespunzător valorificând lucrarea model.
ALA1:
O1-să imbine piesele de puzzle in vederea realizării imaginii;
O2-să decoreze rama tabloului respectând punctele date;
O3-să decupeze și să lipească materialele date în vederea realizării ramei.
ALA2:
O1-să așeze corespunzător cilindrii;
O2-să respecte regulile jocului “Fiecare la locul său”

SARCINI DE LUCRU:
-Salută educatoarea, salută pe ceilalți copii;
-Cântă și execută mișcările potrivite, pe ritmul muzicii;
-Așează corespunzător pentru a realiza imaginea familiei tale;
-Colorează rama tabloului așa cum dorești;
-Decorează rama unind punctele în vederea realizării unor semne grafice;
-Ascultă povestea;
-Formulează propoziții folosind cuvintele nou învățate;
-Argumentează ce ți-a plăcut și ce nu ți-a plăcut în comportamentul iedului;
-Învârte roata, apoi descrie imaginea prezentată și arată simbolul potrivit;
-Realizează frățiori pentru ieduț;
-Privește și spune ce lucrare este realizată corect;
-Așează cilindrul pe culoarea corespunzătoare înaintea colegului tău.

STRATEGII DIDACTICE :
Metode şi procedee: conversaţia, expunerea, povestirea, explicaţia, demonstraţia,
instructajul, exerciţiul, surpriza, Brainstorming, euritmia, jocul, turul galeriei;
Mijloace de învățământ: șorțul povestitor Iedul cu trei capre, roată lemn, imagini cu
secvențe din poveste, siluete polistiren, vată, lipici, cilindri colorați, imagini colorate cu
membri ai familiei, puzzle, fișe, creioane colorate, calculator.
Forma de organizare: individual, frontal, pe grupe;

RESURSE UMANE: educatoarea, grupa de copii;

RESURSE PROCEDURALE: durata activității integrate: 60 min, locul desfăşurării: sala


de grupă.

RESURSE BIBLIOGRAFICE:
- „Curriculum pentru educație timpurie” (a copiilor de la naștere până la vârsta de 6 ani),
2019
- www.didactic.ro
- „Ghid de educație fizică”, editura Diana, Prof. dr. Conona Petrescu
- „Activitatea integrată în grădiniţă”, editura Didactica Publishing HOUSE, 2008
-,,Suport didactic pentru aplicarea curriculumului pentru educația timpurie”, nivelul II,
editura Delta Cart Educațional, Alexandra Manea, Mirela Tăbârcă, Mariana Dudnicov
- „Metodica predării educației fizice în grădinița de copii”, editura D Art, Pitești, 2016
NR.CRT. CONȚINUTUL INTRUCTIV-EDUCATIV STRATEGII DIDACTICE EVALUARE

Metode şi Mijloace de Forma de


procedee învăţământ organizar
e

1.Moment Se pregăteşte sala de grupă şi materialul necesar pentru


organizatoric buna desfăşurare a activităţii. Se iau următoarele măsuri:
- aerisirea sălii de grupă
- aranjarea scăunelelor sub formă de semicerc
- pregătirea materialului didactic demonstrativ și
distributiv.
2.Captarea Activitatea va începe cu Întâlnirea de dimineață. Liniștea Surpriza Decor Frontal Orală
atenției va fi întreruptă de o voce. Este un ieduț dintr-o poveste Calculatoru
care le spune că le-a ascultat poveștile de familie toată Conversația l
săptămâna și că a auzit doar povești frumoase. Apoi îi
Explicația Observarea
întreabă dacă nu vor să audă și povestea lui, să descopere
și ei din cine formată familia iedului dar și o pățanie sistematică
întâmplată nu demult! De asemenea le va spune copiilor
că el nu are frați și tare și-ar dori si el unul!
3.Anunțarea Se prezintă copiilor tema şi obiectivele propuse. Astăzi Expunerea Frontal
temei și a vom asculta povestea IEDUL CU TREI CAPRE. Apoi
obiectivelor vom realiza frățiori pentru ied!

4.Reactualizare Educatoarea întreabă copiii despre famiile lor, cați Conversația Frontal Orală
a cunoștințelor membri au și cine sunt aceștia.
Observarea
însușite anterior
sistematică

5. Dirijarea Voi povesti povestea IEDUL CU TREI CAPRE scrisă de Povestirea Șorțul Frontal Observarea
învățării Octav Pancu Iași folosind șorțul povestitor. Voi folosi o Conversația povestitor comportamentulu
intonație adecvată, voi explica cuvintele necunoscute, i copiilor
voi folosi atât limbajul verbal cât și cel nonverbal pentru Explicația Roată de Cu toată
a transmite mesajul poveștii. După terminarea poveștii lemn grupa
voi propune copiilor să jucăm jocul ROATA Aprecieri verbale
SURPRIZELOR. Copiii vor trebuie să învârtă roata, să Imagini din Individual
Conversația
descrie imaginea aleasă și să aleagă silueta poveste
corespunzătoare comportamentului descries ( aprobare Evaluare practic-
sau dezaprobare). Vom continua așa până la parcurgerea Siluete acțională
tuturor imaginilor. emoji
TRANZIŢIE: ” Trenulețul familiei – trenul tuc-tuc”
(recitare ritmică):
Unu-doi, unu-doi
Mergem toţi în pas vioi.
Spre baie noi plecăm
Mâinile să le spălăm.

6. Obținerea Dragi copii, iedul ne-a spus în mesajul său că este trist Conversația Siluete Frontal Observarea
performanței pentru că nu are și el frați așa cum aveți voi. Acum vă polistiren modului de
propun să realizăm frățiori pentru el! Pentru asta vom Observația mișcare a
folosi siluete de polistiren pe care vom lipi vată, aceasta Lipici degetelor
Individual
fiind blanița iezișorilor.
Bețișoare Observarea
Înainte de a incepe trebuie să ne încălzim mâinile pentru de urechi modului de lucru
a putea lucra. Voi oferi explicații suplimentare în vederea
Turul
realizaării lucrărilor. Dupa finalizarea lucrărilor, acestea Lucrare Analiza lucrărilor
vor fi expuse. Toți copiii le vor analiza și vor face galeriei model
precieri asupra modului de lucru. Fiecare dintre ei va Observare orală
alege lucrarea pe care o consideră a fi cea mai corect Calculator
realizată.
Tranziție: “Clap clap song”-muzicogramă Explicația Fișe
Puzzle Observarea
Vom continua activitățile pe centre de interes: Dragi Pe grupe modului de lucru
copii, vă amintiți că ieduțul ne-a spus că ne-a urmărit Foarfece
întreaga săptămână și că tare mult i-a plăcut familia Lipici Evaluare practic-
fiecărui dintre voi? Eu va propun să ii facem o surpriză și acțională
să realizăm fiecare câte un tablou cu famila noastră
pentru a-și aminti mereu de noi! Creioane
ALA1 : Activităţi pe centre de interes colorate
Individual
 Joc de masă-puzzle: „Familia mea”;
 Bibliotecă: „Tablou de familie”-grafisme;
 Artă: „Rame colorate”-colorare in contur;

7. Asigurarea Voi adresa întrebări copiilor : despre Conversația Individual Orală


retenției și a ce am vorbit astăzi? Ce anume am învățat din povestea
de azi? Ce am făcut pentru a-l înveseli pe ieduț? Frontal Aplauze
transferului

8. Încheierea Voi face aprecieri asupra modului în Explicația Imagini Frontal Aprecieri
activității care copiii au participat la activități, le voi spune ca sunt colorate stimulative,
foarte mândră de ei. Iar drept răsplată le voi propune să membri ai Individual
aplauze
jucăm jocul “Familia colorată!” familei
Cu toată
Cilindri
ALA 2: colorați grupa
Demonstrați
 Joc distractiv: “Familia colorată” a
 Joc de atenție “Fiecare la locul său”

S-ar putea să vă placă și