Sunteți pe pagina 1din 4

PROIECT DE ACTIVITATE DIDACTICĂ

Unitatea de învăţământ: Gră diniţa cu P.P.nr. 276, București


Propunătoare: Oancea Cerasela Elena
Nivel de grupă: Mare
Data:10.11.2022
Aria curriculară: Limba si comunicare
Activități integrate: ADE
Tema anuală de studiu: ,,Reteta sanatatii”
Tema săptămânii: ,,Fă mișcare zi de zi!”
Tema zilei: ,,Sporturi preferate”
Tema activității: ,,Ursulețul fotbalist”
Forma de realizare: povestea educatoarei
Scopul activitatii:
Dezvoltarea limbajului prin imbogatirea vocabularului cu noi cuvinte si expresii ;
exprimarea in propozitii corecte din punct de vedere gramatical in timpul redarii povestii.
Competente specifice:
Își promovează imaginea de sine, prin manifestarea sa ca persoană unică, cu caracteristici
specifice .
Obiective operaţionale :
A.Cognitive
 să asculte cu atentie expunerea educatoarei pentru a retine personaje si actiuni ale
acestora;
 să recunoasca momentele principale din poveste pe baza imaginilor;
B.Afectiv-atitudinale
 să -și exprime propriile dorințe cu privire la practicarea unui sport sau o altă
activitate de viitor;
C.Psihomotorii
 să exerseze motricitatea fină și grosieră în realizarea sarcinilor de lucru și a
jocurilor;

STRATEGII DIDACTICE:
-Metode şi procedee: povestirea, conversația, explicația, exercițiul
-Mijloace didactice de învăţământ: imagini cu aspecte din poveste, elementul
surpriza ,,Ursuletul Bogdanel”, recompense
-Forme de organizare: frontal , individual
Resurse:
a.Umane: 19 preșcolari
b. Temporale: 30 de minute
c. Materiale : laptop , tabla magnetica
Bibliografie:

- Metodica activitatilor instructiv-educative in gradinita de copii ,Valerica Anghelache , Editura


didactică și pedagogic, 2017
-Curriculum pentru Educație Timpurie, 2019

SCENARIUL ACTIVITĂ Ț II DIDACTICE


Nr. Secvența Conținut - sarcini de Strategia didactică
crt. didactică activitate
(Dozare)
Evaluare
Metode și Mijloace Forme de
procedee didactice organizare
didactice
1. Organizarea Se creează condiţii optime Conversatia Frontal Observ comportamentul
activităţii pentru desfăşurarea copiilor
grupei de copii
activităţiilor:
-se aerisește sala de grupă;
-se aranjează mobilierul;
-se pregătește materialul
necesar desfășurării
activității;
-se organizează colectivul de
copii

2. Captarea -Apare ,,Ursul Bogdanel”, Conversatia -Ursuletul Frontal Observ comportamentul


atenţiei de plus copiilor
care era trist. El a fost la
gradinita , dar nu a retinut -Imagini
nicio poveste. Ar dori ca puse pe
astazi sa stea cu copiii in tabla
grupa si sa invete o poveste interactiva
pentru a o putea spune
mamei.
- Copii , doriti sa-l primim azi
pe Bogdanel la noi si sa-l
invatam o poveste?
3. Verificarea şi Se inițiază o discuție pe tema Conversatia Observ comportamentul
actualizarea factorilor care influențează copiilor
achiziţiilor
anterioare
pastrarea sănătății
organismului
-Este important să fim
sănătoși?
-De ce?

4. Anunţarea Le spun copiilor ca astazi le Conversatia Frontal Observ interesul


obiectivelor şi voi citi o poveste manifestat de copii
a temei
abordate
numita ,,Ursuletul fotbalist” ,
pe care trebuie sa o asculte
atenti , deoarece vor avea de
raspuns la intrebari pe baza
acesteia la finalul activitatii.
5. Dirijarea/ Copiii se vor aseza frumos pe Concersatia Tabla Frontal Observ interesul
Conducerea scaune , timp in care eu le Lectura magnetica manifestat de copii
învăţării
asez pe tabla prima plansa. Le educatoarei
spun titlul si autorul povestii Individual
si incep sa le citesc. Pe Planse cu
masura ce citesc din poveste , povestea
le arat intamplarile si in
plansele de pe tabla si le
explic cuvintele sau expresiile
pe care nu le cunosc. Voi Explicatia
pune accentul pe ideile
principale ale povestii si le
voi cere si copiilor sa descrie
imaginile pe care le vad. Lectura dupa
Daca observ ca nu au inteles imagini
ceva , revin asupra aceleasi
parti din poveste.Procedez
astfel pana termin toata
povestea.
6. Fixarea Dupa finalizarea povestii voi Conversatia Frontal Aprecieri verbale
achizițiilor pune copiilor cateva intrebari euristica individuale.
/Obţinerea
performanţei
despre aceasta:
 Despre ce este vorba Observ comportamentul
in poveste ? copiilor
 Care sunt
personajele?
 Ce dorinta avea
ursuletul?
 A fost
sustinut/incurajat de
cineva ?
 A renuntat la visul
sau ?
 Ce ne invata aceasta
poveste ?
Dupa ce au raspuns la toate
intrebarile , voi chema aleator Repovestirea Planse cu Individual
unul-doi copii si ii voi ruga sa povestea
isi aleaga o imagine de pe
tabla si sa o descrie pe scurt ,
cu cuvintele lui.
7. Evaluarea Felicit copiii pentru Conversatia Aprecieri verbale
performanţei raspunsurile pe care le-au dat individuale.
si incheierea si pentru ca s-au descurcat
activitatii minunat.Ii poftesc sa mearga
la toaleta si sa bea apa , timp
in care eu ma pregatesc
materialele pentru urmatoarea
activitate.

S-ar putea să vă placă și