Sunteți pe pagina 1din 5

PROIECT DE ACTIVITATE CURENTĂ

DATA: 13.10.2023

UNITATEA ȘCOLARĂ/GRĂDINIȚA: Grădinița cu program prelungit „Curcubeul copilăriei”

GRUPA DE APLICAȚIE: Mică „Ursuleții”

PROF. INV. PRESCOLAR: Roșca Oana

PROFESOR METODIST: Țancu Izabela

PROFESOR COORDONATOR: Țăndăreanu Tania Ștefania

PROPUNĂTOR: Stoica Nicoleta Sabina

CLASA: a 11-a B

TEMA ANUALĂ DE STUDIU: „Cine sunt/suntem?”

TEMA SĂPTĂMÂNALĂ: La Grădiniță

TEMA ACTIVITĂȚII: „Cum au fugit odată jucăriile de la un copil?”

CATEGORIA DE ACTIVITATE: activitatate pe domeniu experiențial : Domeniul Om și Societate- Educație pentru Societate

TIPUL ACTIVITĂȚII: Transmitere de cunoștințe

FORMA DE REALIZARE: povestea educatoarei


Domeniul de dezvoltare: B, D

Comportamente vizate de programă: B2.2, B2.5, D1.2

SCOPUL ACTIVITĂȚII: dezvoltarea capacitații de a asculta o poveste, demonstând înțelegerea acesteia și mesajul transmis,
dobândind informații despre ingrijirea jucăriilor și corectarea comportamentului

OBIECTIVE OPERAȚIONALE:

a)Cognitive- OC 1 să urmărească atent povestea concomitent cu imaginile

OC2- să răspundă corect la întrebările puse pe baza poveștii

OC3- să înțeleagă mesajul textului

b)Afectiv-atitudinale- OA1 să participe cu interes la activitate

c)Psiho-motorii-OPM 1 să păstreze o poziție corectă pe scăunele.

STRATEGIA DIDACTICĂ:

 Metode si procedee didactice: povestirea,conversația, explicația


 Resurse materiale/ mijloace de învățământ: planșe, jucării diverse (cutie surpriză)
 Forme de organizare: frontală, individuală

LOCUL DE DESFĂȘURARE: sala de grupă


RESURSE TEMPORALE: 15 minute

Bibliografie:

- „Curriculum pentru educaţia timpurie”, Ministerul Educaţiei Naționale, București, 2019;


- Maican Cristina, Pachef Ramona, „Didactica predării in invatamantul prescolar si primar”, Ed. Politehnica Press, București,
2012;

DESFĂȘURAREA ACTIVITĂȚII

Etapele Obiec Continutul informativ STRATEGIA DIDACTICĂ: Evaluare


activității tive
operaț Activitatea propunatorului Activitatea copiilor Metode şi Resurse Forme de
ionale procedee materiale organizare
didactice

Moment Se asigură condițiile necesare desfășurării Se așează pe scăunele și conversatia frontală Observare
organizatoric activității în parametrii optimi (se aerisește așteaptă începerea Sistematică A
clasa, se așează scăunelele în semicerc, se activității. comportament
pregătește materialul didactic). ului
Captarea Se realizează cu ajutorul unei jucării, care va Copiii privesc cu atenție Conversația Jucăria frontală Observare
atenției ajuta educatoarea să spună povestea. jucăria și ascultă indicațiile (ursulețul sistematică
date. de pluș)

Reactualizarea Înaintea lecturii, se va adresa o intrebare Copiii răspund întrebării Conversația frontală Evaluare
cunoștințelor despre ce se invață săptămâna aceasta. adresate. verbală

Anunțarea Copiii sunt anunțați că vor afla consecințele Preșcolarii abia așteaptă să Conversația Jucăria frontală Observare
temei și a unei purtări necorespunzătoare cu jucăriile afle. povestito sistematică
obiectivelor din povestea „Cum au fugit jucăriile de la un are
copil”.

Dirijarea Se povestește textul, regăsindu-se în poveste Cei mici ascultă povestea Conversația Imaginile frontală Observarea
învățării elemente importante si clare din text, se jucăriilor, urmărind cu Explicația legate de sistematică a
povestește expresiv cu un ton și mimică atenție mesajul jucăriilor. text răspunsurilor
adecvată. date
Copiii ascultă întrebările
1: În camera lui Petrișor stau înghesuite în adresate, apoi răspund la
cutie jucăriile lui rupte și neglijate. acestea, observând și
imaginile.
2: Acestea își propun să fugă de acasă pentru
a se întoarce la magazinul de unde provin.

3: Jucăriile au fost găsite de vânzători și


expuse.
4: Peste câteva zile Petrișor le gasește pe
tejghea și își dă seama că sunt jucăriile lui.

5: Vânzatorul și restul copiiilor din magazin îl


dojenesc pe acesta pentru faptul că nu are
grijă de jucăriile lui.

6: Petrișor devine conștient de greșeala lui și


promite că o să aiba grijă de jucării.

Se poartă o scurtă conversație pe baza


poveștii audiate, adresându-se următoarele
întrebări, care vor fi ulterior asociate unor
imagini reprezentative

-De ce fug jucăriile de la copil?

-Cum stăteau jucăriile in cutie?

-Ce vede Petrișor în magazin?

-își primește Petrișor jucăriile înapoi?

Feedback și Se vor face aprecieri asupra activitații copiilor Copiii sunt apreciați pentru conversația frontală Evaluare
evaluare din cadrul lecției și se oferă recompense. răspunsurile lor și primesc verbală
laude.

S-ar putea să vă placă și