Sunteți pe pagina 1din 9

PROIECT DE ACTIVITATE INTEGRATĂ

NIVEL: I (4-5 ani )

GRUPA: Mijlocie

TEMA ANUALĂ DE STUDIU:Cum exprimăm ceea ce simțim?

TEMA PROIECTULUI :În lumea poveștilor

TEMA SĂPTĂMÂNII:Unde au fugit odată jucăriile de la un copil?

TEMA ACTIVITĂȚII : Petrișor și jucăriile

TIPUL ACTIVITĂȚII: consolidare de cunoștințe ,priceperi și deprinderi

MIJLOC DE REALIZARE: povestire+pictură prin amprentare

ELEMENTE COMPONENTE ALE ACTIVITĂŢII INTEGRATE:


- ADP: Întâlnirea de dimineață ,,Rugămintea lui Petrișor’’-Împărtășirea cu
ceilalți

- ALA1: Joc de rol-,,De-a magazinul de jucării’’


Știință: -,,Așază la locul potrivit!’’-sortare jucării(criteriu: de
pluș/din plastic)
Joc de masă: ,,Jucării’’-puzzle

- ADE:
DLC(Educarea limbajului)+DEC(Educație plastică): Activitate
integrată:,,Petrișor și jucăriile’’: ,, Unde au fugit odată jucăriile de la un
copil?’’, de Nina Stănculescu –povestirea educatoarei/ ,,Mingea din
poveste’’-pictură prin amprentare

- ALA2: ,,Jucării săltărețe’’-joc de mișcare

SCOPUL ACTIVITĂŢII: Consolidarea deprinderii de a audia o poveste şi de


a reține mesajul educativ.

OBIECTIVE:

* Să asculte cu atenţie povestea spusă de educatoare;


* Să se exprime coerent, corect din punct de vedere gramatical, răspunzând
adecvat la întrebări;
*Să recunoască personajele;

*Să rețină mesajul textului;

* Să picteze respectând tehnica de lucru.

STRATEGII DIDACTICE:

*Metode și procedee: observația, conversația, povestirea, explozia stelară,


explicația, jocul, demonstrația,exercițiul, mâna oarbă

*Materiale didactice: imagini din poveste, jucării(personaje),steluțe


decupate(diferite culori), planșă pentru pictură, acuarele, cârlige de rufe, pom-
pom, jucării din pluș și plastic, bani de jucărie, puzzle personaje din poveste,
jucăria preferată, laptop, filmulețe create de educatoare

FORME DE ORGANIZARE: frontal, individual

SCENARIUL ACTIVITĂȚII

Salut copiii:Bună dimineața, copii buni!. Copiii răspund salutului:Bună


dimineața, doamna educatoare! Fac prezența copiilor. Se completează
calendarul naturii .
Prezint copiilor un filmuleț: -Rugămintea lui Petrișor-

-Vă salut, prieteni!/Eu sunt Petrișor./Când eram puțin mai mic/Să vă spun ce am
pățit:/ Într-o zi când m-am trezit/Și am vrut eu să mă joc/Cu mirare am văzut /Că
nu mai am jucării./De ce oare au fugit /Și dacă înapoi au venit? /Astăzi veți afla!
Eu atât vreau să vă rog:/ Să aveți grijă de jucării!-

Ce ne roagă Petrișor, copii?Copiii răspund.

DLC

Anunț copiii că vor asculta povestea –Unde au fugit odată jucăriile de la un


copil?- Trebuie să asculte povestea cu atenție pentru a afla tot ce s-a întâmplat.

Povestesc. Verific înțelegerea textului, se recunosc personajele jucării (Din


căsuța lui Petrișor/ Oare cine a ieșit, copii?). Fixez înțelegerea textului folosind
metoda –explozia stelară-.Insist asupra învățăturii textului: -Trebuie să avem
grijă de jucării!-

Tranziție: Și acum, dragii mei,vreau să fiți atenți!

Vizionare filmuleț:-Eu sunt mingea săltăreață/Și culoarea mi-am


pierdut./Colorată vreau să fiu!/Vă rog să m-ajutați, copii!/Ca-n poveste să mă
pictați!-

DEC

Se desfășoară activitatea de pictură . Copiii vor picta mingea , folosind culoarea


albastră și tehnica amprentării. Se expun lucrările și se fac aprecieri.

Tranziție: Vizionare filmuleț:-Vă salut și eu ,copii!/Cartea de povești eu


sunt!/Cred că toți ați înțeles/Cum să vă purtați cu noi./ Am găsit mai multe
jocuri/Care sigur vă încântă:/ ,,De-a magazinul de jucării’’/-,,Așază la locul
potrivit!’’/Sau ,,Jucării’’-puzzle./Atenție la doamna și spor la joacă!-

Le spun copiilor că își pot alege unul din jocurile propuse de Carte sau se pot
juca toate jocurile.
Ofer indicații pentru fiecare joc.

Joc de rol-,,De-a magazinul de jucării’’-Copilul cumpără /vinde jucării


Știință: -,,Așază la locul potrivit!’’-sortare jucării(criteriu: de pluș/din
plastic)-Așază jucăriile de pluș pe masă!Așază jucăriile din plastic pe scaun!
Joc de masă: ,,Jucării’’-puzzle –Recompune imaginile cu jucării cu ajutorul
pieselor de puzzle.

Fac aprecieri asupra felului cum s-au jucat(au lucrat) copiii .

Tranziție: -Eu, Ursulețul din poveste,/Vă rog în brațe să vă luați /Jucăria de pluș
preferată/Și un joc să vă jucați./Jocul se numește:Jucării săltărețe./Doamna
educatoare vă spune/Cum să îl jucați.-

Le explic modul de desfășurare a jocului: Pe jos sunt așezate diferite obiecte .


Fiecare copil se plimbă cu jucăria preferată în brațe, iar când întâlnește un obiect
(obstacol ) trebuie să sară peste el. Jocul se desfășoară atâta timp cât își doresc
copiii.

Fac aprecieri asupra modului cum s-au comportat copiii și îi recompensez .


DEMERSUL DIDACTIC

Nr.crt Etapele Conținutul științific Strategii Evaluare


activității didactice
1 Moment Conversația Observarea comportamen tului
organizatoric Asigurarea condițiilor pentru buna copiilor
desfășurare a activitățiI

2 Captarea Se realizează prin prezentarea unui filmuleț: Observarea comportamenului


atenției -Rugămintea lui Petrișor- Conversația copiilor
3 Anunțarea Se anunță tema zilei: Explicația Observarea comportamentului
temei și a -Petrișor și jucăriile- copiilor
obiectivelor Copiii vor asculta o poveste din care vor
afla cum trebuie să se poarte cu jucăriile. De
asemenea , vor picta un personaj din
poveste. Trebuie să asculte cu atenție
povestea, să răspundă la întrebări, să
recunoască personajele, să picteze, folosind
tehnica amprentării.
4 Prezentarea DLC Observarea comportamen
noului Educatoarea va preciza titlul poveştii: tului copiilor
conținut și “Unde au fugit odată jucăriile de la un Povestirea evaluare orală
dirijarea copil?”. Conversația
învățării Se vor preciza sarcinile copiilor: să
asculte cu atenţie povestea pentru a o putea
povesti și ei .
Expunerea textului povestirii
Conţinutul povestirii va fi prezentat clar,
coerent, corect şi expresiv, cu un ton şi o
mimică adecvată.
Se va sublinia mesajul(învățătura )
textului.
Cu ajutorul întrebărilor și al imaginilor se
fixează povestea.
Conversația
DEC Explicatia
La activitatea plastică preșcolarii vor trebui Demonstrația
să picteze mingea din poveste. Exercițiul Evaluare frontală
Se realizează intuirea materialelor de Evaluare individuală
lucru,se prezintă modelul și se explică
modul de realizare a temei.
Se vor executa câteva exerciții de încălzire a
mușchilor mici ai mâinilor,iar la semnalul
„Spor la treabă!”copiii vor începe să
picteze.
La sfârșit vor prezenta lucrările și le vor
aprecia .
5 Obținerea Se recunosc personajele: -Din căsuța lui Orală
performanței Petrișor/Cine a ieșit, copii?- Jocul
Mâna oarbă

6 Evaluare Se folosește metoda –Explozia stelară- Explicația Orală


Steluțele au culori diferite. Copilul alege o
steluță. Educatoarea citește întrebarea. Conversația
Copilul răspunde .
Steluța roșie: Cine este Petrișor? Explozia
stelară
Steluța galbenă:Ce au făcut jucăriile lui
lui Petrișor?

Steluța verde: De ce au plecat jucăriile de la


Petrișor?

Steluța albastră:Unde au ajuns jucăriile?

Steluța portocalie: Când și-a primit Petrișor


jucăriile înapoi?

7 Încheierea Se fac aprecieri asupra modului de Evaluarea globală


activității desfășurare a activității și asupra gradului de Explicația
implicare al copiilor în activitate. Observarea comportamen-
Se acordă recompense. Conversația tului copiilor
Stimulente

ANEXĂ
Unde au fugit odată jucăriile de la un copil?

de Nina Stănculescu

(povestirea educatoarei)

Într-o noapte raza lunii intră în camera lui Petrișor și lumină o grămadă de jucării înghesuite:o cutie de creioane colorate , o carte de povești, un ursuleț de pluș
și o minge albastră. Cum le atinse raza lunii, cum începură să se miște.Creioanele căzură din cutie chiar peste ursuleț.Ursulețul sări ca ars, se sperie foarte
tare:-Aoleo, ce –i asta?Mă omoară!- Se înghesui în cartea de povești care , somnoroasă , îl certă:-Vezi că mi-ai îndoit filele!Și așa sunt ruptă și mâzgălită.-
Cartea de povești se sprijini, se atinse, de mingea albastră care începu să se rostogolească prin cameră.

Ursulețul mânios, adică foarte supărat, o certă pe cartea de povești că nu este așezată la locul ei pe raft și certă și cutia de creioane că nu-și ține bine creioanele.
Cutia de creioane se plânse că Petrișor i-a rupt capacul , iar cartea de povești spuse că are foile ferfeniță , foarte rupte. Ursulețul spuse și el că are laba ruptă,iar
mingea albastră se teme să nu fie spartă pentru că Petrișor dă cu ea în toate geamurile.

Toate jucăriile îl auziră pe ursuleț spunând că el nu mai stă la Petrișor:-Eu plec. Mă duc la magazinul de jucării de unde am venit. Acolo eram îngrijit.Poate
găsesc alt copil care să-mi repare laba ruptă și să se poarte frumos cu mine.-

Și celelalte jucării se hotărâră să plece de la Petrișor împreună cu ursulețul.

Ajutate de raza lunii, jucăriile călătoriră , merseră mult pe străzile orașului adormit. Nu era nici țipenie de om, adică nu era nimeni pe stradă. Când veni
dimineața și raza lunii dispăru, jucăriile ajunseseră obosite în fața magazinului cel mare din centrul orașului și adormiră.

Vânzătorii care sosiră dimineața se minunară când găsiră jucăriile acelea rupte și neîngrijite în fața magazinului.Vânzătorul de la jucării le luă totuși în
magazin gândindu-se că poate va veni cineva să le ceară.

Într-o dimineață , după câteva zile, în magazinul cel mare, intră Petrișor cu mama sa. Băiatul alergă drept la raionul, magazinul de jucării să vadă jucăriile cele
noi. Acolo văzu chiar jucăriile lui. Îi spuse vânzătorului că sunt jucăriile sale, dar acesta îl întrebă ce căutau în fața magazinului dacă sunt ale lui.
Copiii care priveau și ei jucăriile spuseră că poate au fugit de la el, că sunt neîngrijite, rupte și probabil nu se poartă frumos cu ele. Petrișor tăcea, cu ochii în
pământ, rușinat. Vânzătorul se gândi și zise că ar trebui să le dea altui copil , dar Petrișor, plângând, promise că de acum încolo va avea grijă de ele.

Și vânzătorul și ceilalți copiii au fost de acord să îi dea jucăriile, dar numai pentru un timp ca să vadă cum se poartă cu ele.

Petrișor și-a strâns jucăriile în brațe și a plecat repede acasă.

Eu am auzit că din ziua aceea Petrișor știe să se poarte frumos cu toate jucăriile . Nici o jucărie nu a mai vrut, vreodată, să plece de la Petrișor. Și voi, copii,
trebuie să aveți grijă de jucării, să vă purtați frumos cu ele!

S-ar putea să vă placă și