Sunteți pe pagina 1din 8

PROIECT DIDACTIC

DATA:18.02.2019
GRUPA: Mică
EDUCATOARE: Vițăl Alexandra Adina
TEMA: “ Animale domestice”
MIJLOC DE REALIZARE: Activitate integrată
TIPUL DE ACTIVITATE: Transmitere şi însuşire de noi cunoştinţe
A D E : Educarea limbajului :„Povestea
măgăruşului încăpăţânat ” după
Vladimir Colin
A L A 1 :Ştiinţă: Puzzle cu animale domestice
Construcţii: „Adăposturi pentru animale”

A L A 2:Joc de miscare:”Unde s-a ascuns măgăruşul”

SCOP: Însuşirea şi utilizarea cunoştinţelor despre animalele domestice în formarea unor deprinderi,
comportamente şi atitudini în contexte variate.
OBIECTIVE OPERAŢIONALE:
O1.Să răspundă la întrebările educatoarei, pe baza suportului intuitiv ;
O2.Să exprime prin cuvinte stările emoţionale provocate de întâmplările poveştii ;
O3.Să construiască din materialul primit adăposturi pentru animale ;
O4.Să îmbine corect piesele puzzle-ului ;
O5.Să manifeste interes si cooperare pe parcursul activitatilor;

FORME DE ORGANIZARE: pe grupe, individual, frontal

STRATEGII DIDACTICE
 METODE ŞI PROCEDEE: povestirea , explicaţia,demonstraţia, observaţia, exerciţiul, jocul
exerciţiul muzical

 MATERIAL DIDACTIC:
ACTIVITATE DE GRUP: imagini cu animale domestice magar de jucărie, şoricel de jucărie, Moş „Nu vreau!”,
planşe care ilustrează momentele principale din poveste,jetoane reprezentând un măgăruş ( recompense) ,3 săculeţi
cu mancare (fân) , 3 siluete de măgăruşi.
STIINŢĂ:puzzle cu animale domestice
CONSTRUCŢII:cuburi, animale domestice de jucărie
ARTĂ:Imagini de colorat cu animale domestice,culori

MATERIAL BIBLIOGRAFIC:
MEdC: “Programa activităţilor instructiv-educative în grădiniţa de copii”, Ed. V. & Integral , Bucureşti,2000
Bucureşti, 2005

DESFĂȘURAREA ACTIVITĂȚII

STRATEGII DIDACTICE
EVENIMENTUL
CONŢINUT ȘTIINȚIFIC EVALUARE
DIDACTIC Metode și
Mijloace didactice
procedee

REACTUALIZAREA Educatoarea adresează întrebări Evaluare orală a


CUNOŞTINŢELOR legate de animalele domestice , Imagini cu animale modului de
ANTERIOR cu referire la: denumire, foloase domestice exprimare a
DOBÂNDITE şi reproducerea sunetelor nivelului
specifice fiecăruia. Observaţia cunoştunţelor
Copiii răspund la întrebări, dobândite în
având ca suport intuitive activităţile
imagini cu animale anterioare
domestice( câine, pisică, măgar,
vacă)

CAPTAREA ATENŢIEI Prezint preşcolarilor un măgăruş Observaţia


care este lăsat de către cineva la Măgaruș de pluș
uşă. Explicaţia
Le spun copiilor că măgăruşul a
venit sa le spună o poveste despre
ce i s-a întâmplat lui într-o zi.
ENUNŢAREA TEMEI Anunţ titlul poveştii: “Povestea Expunerea
ŞI A OBIECTIVELOR măgăruşului încăpăţânat”,
precizând că vom afla ce a paţit
măgăruşul datorită faptelor sale
rele.
PREZENTAREA Povestea
OPTIMĂ A Povestirea
CONŢINUTULUI
Observaţia

Explicaţia Vor raspunde la


intrebarile adresate
va fi expusă într-un mod cât mai
atractiv, folosind intonaţia Planșe cu
corespunzătoare, mimica şi poveste Vor intui
gestica adecvate. ,,Măgarușul materialele si vor
Odată cu derularea poveştii, se Explicaţia încăpățânat,, lucra la centrele de
vor prezenta imaginile Observaţia interes
corespunzătoare fiecărei
secvenţe, fiind afişate pe un Executa miscarile
panou. Exerciţiul indicate
La finalul poveştii voi adresa
întrebări copiilor cu referire la
aspectele pozitive şi negative
desprinse din poveste.
Prezentarea zonelor de activitate
cu materialele şi sarcinile
specifice se vor face de către
educatoare.
Copiii intuiesc materialele de la
fiecare arie, ascultă cerinţele
educatoarei şi sarcinile specifice
fiecăreia, îşi aleg şi se aşează la
sectorul preferat.
Copiii execută exerciţii pentru ,
dezvoltarea muşchilor mici ai
mâinii : morişca, plouă,
înşurubăm becul, cantăm la pian,
ne spălăm pe mâini.
DIRIJAREA STIINŢĂ Exerciţiul Piese lego,imagini Rezolvarea corectă
ÎNVĂȚĂRII Copiii vor îmbina piesele puzzle- cu a sarcinilor
ului pentru a obţine imagini cu animale,domestice, propuse
animale domestice. culori,puzzle-uri Reconstiruirea
ARTĂ:Copii vor colora imagini Exerciţiul cu animale puzzle-urilor
cu animale domestice domestice.
CONSTRUCTII Jocul
Copiii vor construi din piese lego
adăposturi pentru animale. Demonstraţia
OBȚINEREA După încheierea activităţilor la Interevaluarea
PERFORMANŢEI sectoare, copiii trec în grup pe la
fiecare sector şi apreciază Explicaţia
activitatea proprie si pe cea a
colegilor.
Dacă s-au respectat cerinţele
stabilite iniţial, realizându-se
lucrările propuse, măgăruşul de la
fiecare centru va primi câte un
săculeţ cu mâncare.

FEEDBACK
Cu toate lucrările copiilor ,se va Conversația
organiza o expoziție,copii vor
putea vedea lucrările și le vor
alege pe cele mai frumoase.

ASIGURAREA Voi adresa întrebări despre Exerciţiul Interpretarea


RETENŢIEI ŞI A acţiunea poveştii şi despre ce au musical jocului
TRANSFERULUI înţeles copiii în urma prezentării
acesteia.
Aşezaţi în semicerc, copiii se
vor juca jocul intitulat : ”Unde s-
a ascuns măgăruşul”

ÎNCHEIEREA Se vor face aprecieri globale şi Explicaţia


ACTIVITĂŢII individuale, asupra implicării
copiilor în activitate iar copiii
vor fi recompensaţi cu jetoane
reprezentând un măgăruş.

DURATA : 45-50 minute

S-ar putea să vă placă și