Sunteți pe pagina 1din 10

PROIECTE DIDACTICE

“ PE URMELE PRIETENILOR MEI


CĂȚELUL ȘI PISICA”
PROIECT DIDACTIC

DATA: 26.03.2019
GRĂDINIȚA: cu P.P. Guliver Satu Mare
PROPUNĂTOR: Szalozsan Veronica Evelina
GRUPA: mică
TEMA DE STUDIU: ”Cu ce şi cum exprimăm ceea ce simţim?”
TEMA SĂPTĂMÂNII: ”Câinele și pisica”
TEMA ZILEI: “Pe urmele prietenilor mei cățelul și pisica”
CATEGORII DE ACTIVITĂŢI:
 ACTIVITĂŢI DE DEZVOLTARE PERSONALĂ- ADP
Rutina: “Mâini curate cu săpun spălate”
Exersarea deprinderii de a se spăla pe mâini utilizând corect apa și săpunul.

ÎNTÂLNIREA DE DIMINEŢĂ

SALUTUL:”Bună dimineaţa!”(joc-cântec de cunoaștere a prenumelor colegilor)


PREZENŢA:”Notăm prezența prin strigarea numelor copiilor.”
ASISTENTUL ZILEI: “Asistentul zilei de azi este...”
CALENDARUL NATURII: “Cum e vremea?”(soare,nori..)
ȘTIREA ZILEI: “Cutia misterioasă” ( un cățel de pluș)
Tranziții:
”Trenulețul”
“Azi Grivei e mânios”

 JOCURI ȘI ACTIVITĂŢI DIDACTICE ALESE I

BIBLIOTECĂ: ”Citim cărți despre animalele de companie”


ARTĂ: ”Blana câinelui și a pisicii” – lipire fire textile
CONSTRUCȚII: ”Cușca lui Grivei”

 ACTIVITĂŢI PE DOMENII EXPERENŢIALE – ADE


DOMENIUL LIMBĂ ȘI COMUNICARE : “ Cine a spus miau?” de Vladimir Suteev (povestire)

TIPUL ACTIVITĂȚII: mixtă


SCOPUL ACTIVITĂŢII:
• Formarea deprinderii de a audia o poveste şi de a desprinde ideile principale şi mesajul educativ;
• Consolidarea cunoştinţelor referitoare la animalele domestice (câinele şi pisica);

OBIECTIVE OPERAŢIONALE:
 Să redea cu ajutorul siluetelor conținutul poveștii respectând succesiunea logică a întâmplărilor;
 Să enumere cel puțin trei personaje întâlnite în poveste;
 Să pronunțe corect onomatopeea sugerată de fiecare animal (personaj) din poveste;
 Să construiască prin alăturare și suprapunerea materialelor cușca pentru Grivei;

 Să întindă pasta de lipit pe suprafața dată, siluete ce reprezintă câinele și pisica;

 Să exerseze răsfoirea cărților, filă cu filă;

METODE SI PROCEDEE DIDACTICE:conversația, observaţia, povestirea, explicaţia, demonstrația, jocul

MATERIALE DIDACTICE: cutia misterioasă, cateluş de pluș,siluete cu animalele din poveste, cuburi de lemn, fire textile, lipici.

FORMA DE ORGANIZARE: frontal, în grupuri mici de copii și individual;


LOCUL DE DESFĂȘURARE: sala de grupă
SCENARIUL ACTIVITĂŢII
EVENIMENTU CONŢINUTUL ŞTIINŢIFIC METODE ŞI MODALITĂŢI DE
L DIDACTIC PROCEDEE EVALUARE
DIDACTICE

1. Moment Se asigură condiţiile optime desfăşurării activităţii: Conversația Modul de implicare a


-aerisirea sălii de grupă; copiilor în amenajarea
organizatoric Observația sălii de grupă şi în
-pregătirea materialului didactic; distribuirea
-plasarea organizată a preşcolarilor în spaţiul educaţional materialelor
didactice;
amenajat sugestiv;
-copiii vor fi aşezaţi pe pernuţe.

Se realizează prin prezentarea “cutiei misterioase” în care se Conversaţia Observarea


2. Captarea găseşte un cățeluș de pluș. Preşcolarii descoperă conţinutul comportamentului
atenţiei cutiei prin manipularea acesteia şi răspunsurile pe care le Observația copiilor
primesc la întrebările adresate.

Grivei nu știa cine spune ”Miau”. De aceea a venit să le


povestească copiilor prin câte peripeții a trecut până a înțeles
3. Anunţarea Conversația Observarea
cine zice ”miau”.
temei si comportamentului
Explicația copiilor
enuntarea Educatoarea anunță titlul poveștii, ”Cine a spus miau? ”.
obiectivelor
4. Prezentarea Expunerea textului. Observarea

optimă a Conţinutul povestii va fi prezentat de educatoare clar, coerent, Povestirea comportamentului


noului corect,expresiv cu un ton si o mimica adecvata. copiilor
conținut Explicaţia
Momentele povestirii sunt:
Conversaţia
1.Cainele este trezit din somn la auzul unui miorlăit; 2

.Curios, se uita prin preajmă, dar nu vede pe nimeni;

3 .Iese afara, întâlneşte un cocoş şi-l întreabă:

- Tu ai spus,,miau?”

4. Pentru a afla cine a spus,,miau” se mai întalneste cu


şoricelul, câinele din cuşcă, albina;

5. Ajuns pe malul lacului, intra în apă, unde întalneşte


peştele si o broscuţă pe care îi întrebă acelaşi lucru.

6 .Obosit şi ud se intoarce în casă;

7. In faţa sa, pe pervazul ferestrei, apare pisica care îl zgarie pe


bot, miorlăind;

8.Dupa ce s-a lamurit cine spune ,,miau”,obosit, ud si zgâriat se


culcă mulţumit.
5. Asigurarea Repovestirea de către copii cu ajutorul educatoarei a poveștii Conversația Aprecieri pozitive
conform planului principal de idei redate prin siluetele asupra raspunsurilor
retenției Exercițiul
animalelor din poveste. copiilor

Copiii realizează macheta poveștii, apoi sunt antrenați într-o


scurtă conversație despre animalul, personajul preferat întâlnit

în poveste motivând alegerea făcută.

6. Obținerea Prin tranziția “Azi Grivei e mânios” copiii vor trece la centrele Conversația Observarea modului
performanței de activitate. de realizare a
Observația
La centrul Artă preșcolarii vor realiza blana cățelului și a pisicii sarcinilor:
prin lipirea de fire textile. Exercițiul
-corectitudinea de
La centrul Construcții preșcolarii au de realizat cușca lui Grivei Demonstrația realizare;
cu ajutorul cuburilor de lemn. -modul de înțelegere
La centrul Biblioteca preșcolarii vor răsfoi filă cu filă cărți a sarcinilor de către
adaptate temei saptămânii. copii;
Dirijez acţiunea copiilor şi intervin cu sprijin, sfaturi, îndrumări - nevoia de sprijin din
unde este cazul şi când e nevoie. partea educatoarei
solicitat de
către copii;
7. Evaluarea Vom expune lucrările de la artă pe un panou. Conversatia Aprecieri generale și
performantei individuale asupra
Vom purta o scurta discuție despre ce le-a plăcut cel mai mult in modului în care s-au
cadrul activității. implicat pe parcursul
derulării activității
Adresez câteva întrebări copiilor prin care le cer să descrie ceea
ce au realizat în cadrul sectoarelor de activitate.

Voi face aprecieri generale.

8. Încheierea Copiii vor ieși din sala de grupa prin tranziția “Trenulețul” spre Conversaţia Observarea
activitatii baie, apoi spre activitatea psiho-motrică. comportamentului
copiilor

S-ar putea să vă placă și