Documente Academic
Documente Profesional
Documente Cultură
PROIECT
DE ACTIVITATE DIDACTICĂ
Educatoare: ....................
1
PROIECT DE ACTIVITATE
I. Date introductive
1. Data: 14.12.2023
2. Tema anuală de studiu: Cum este, a fost și va fi aici pe pământ?
3. Proiect tematic
4. Tema săptămânii: Târgul de Crăciun
5. Grupa: mare
6. Categoria de activitate : Activitate pe domenii experienţiale
7. Domeniul de dezvoltare/experiențial: Domeniul știință
8. Tema activităţii: Așeaza-mă la căsuța potrivită!
9. Modalitatea de realizare: joc logic
10. Tipul activităţii: consolidare și sistematizare
11. Durata activităţii: 30 minute
12. Scopul activităţii: Dezvoltarea capacității de recunoaștere, denumire și utilizarea formelor
geometrice
13. Dimensiuni ale dezvoltării:
E2- Cunoștințe și deprinderi elementare matematice pentru rezolvarea de
probleme și cunoașterea mediului apropiat
Etc.
14. Comportamente vizate:
2.2- Demonstrează familiarizarea cu informații despre mărime, formă, greutate,
înălțime, lungime, volum
Etc.
2
copilului, analiza produselor activității
18. Bibliografie
a) Oficială:
Curriculum pentru educația timpurie ( a copiilor de la naștere până la vârsta de 6 ani),
2019
Suport pentru explicitarea și înțelegerea unor concepte și instrumente cu care operează
curriculum pentru educația timpurie, 2019
Ghid de bune practici pentru educaţia timpurie a copiilor între 3-6 / 7 ani, MECT, Unitatea
de Management al Proiectelor pentru Învăţământul Preuniversitar, 2008
b) Pedagogică :
Albulescu Ion, Catalano Horațiu, Sinteze de pedagogia învățământului preșcolar, editura
Didactica Publishing House, 2019
Breban Silvia, Metode interactive de grup, editura Arves, 2002
Bocoș Mușata, Jucan Dana, Teoria și metodologia instruirii. Teoria și metodologia
evaluării, Editura Paralela 45,Buurești, 2007
Cerghit Ioan, Metode de învățământ, Editura Polirom, Iași 2006
Cucoş Constantin, Pedagogie, Editura Polirom, Iaşi, 2006
Ionescu Miron, Instrucţie şi educaţie, editura Garamond, Cluj-Napoca, 2003
c) metodico-didactică
Anghelache Valerica, Metodica activităților instructiv-educative din grădiniță, editura
Didactică și Pedagogică, București, 2017
d) surse internet: www.edu.ro, www.explore.org, youtube.com ........etc.
3
DESFĂŞURAREA ACTIVITĂŢII
MODALITĂŢI DE
STRATEGIA DIDACTICĂ
EVENIMENTELE EVALUARE
INSTRUIRII/ OB. Mijloace Aici trecem forma de
CONȚINUTURILE ÎNVĂȚĂRII Forme de
ETAPELE OP Metode materiale evaluare
organizare a
ACTIVITĂȚII didactice şi (EX: Formativă,
activ. copiilor
didactice inițială, sumativă)
Se asigură condiţiile optime desfăşurării Aprecieri asupra
activităţii: modului de
-aerisirea sălii de grupă; implicare a copiilor
-aranjarea spațiului de joc (mese, scaune etc.); în amenajarea sălii
Frontal,
Introducerea în joc -pregătirea materialului didactic; de grupă şi în
Individual
-plasarea organizată a preşcolarilor în spaţiul distribuirea
educaţional amenajat sugestiv. materialelor
didactice
4
Anunțarea titlului jocului: Așează-mă la căsuța
potrivită!
Se prezintă obiectivele urmărite pe parcursul
3. Anunţarea temei activității/ jocului.
şi a obiectivelor Precizări privind modul de organizare și
desfășurare a jocului (conținutul, forma de
desfășurare: frontal, pe echipe)
5
întâlnirea unui om de zăpadă, grupuri de
colindători( colegii) .
-se insistă asupra ritmului de lucru;
-reluarea jocului cu unul dintre copii;
-evidențierea rezultatelor;
6
ANEXE