Sunteți pe pagina 1din 13

PROIECT DIDACTIC

UNITATEA DE ÎNVĂȚĂMÂNT: Scoala Gimnazială Nr.1 Uda


EDUCATOR: Popescu Dalia
DATA: 17.09.2019
GRUPA: Mijlocie
TEMA ANUALĂ: Evaluare inițială
TEMA SĂPTĂMANII: „Uite cât de multe știu”
TEMA ZILEI: „Căsuța din povești”
FORMĂ DE REALIZARE:Activitate integrată(ALA+DLC+DEC)
TIPUL DE ACTIVITATE: Verificarea cunoștințelor și priceperilor practice

 ALA –joc liber al copiilor

Activități de învățare:

 ADP
Întâlnirea de dimineață
Daca aș avea o pensulă magică, aș picta…
Rutine:
Deprinderi specifice mesei
Tranziție: „Câte unul pe cărare”, activitate individuală de explorare a unui subiect de care este
interesat copilul
 ADE

1.”Cutiuța cu surprize” –DLC (joc didactic)

Obiective operaționale:
O1- Să recunoască povestea, enumerând personajele acesteia, în mod corect;
O2 - Să asocieze replicile cu personajele din poveşti;
O3- Să aşeze imaginile în ordinea desfăşurării evenimentelor;
O4- Să completeze Diagrama Venn conform cerinţelor.

2.„A,a,a acum e toamnă,da”-DEC (repetare cântece)


Obiective operaționale:
O1: Să intoneze cântecul în mod expresiv;
O2: Să respecte tonul și semnalul de început;
O3:Să reproducă textul şi melodia cântecului în mod corect.
-

 ALA
Jocuri pe centre de interes:

1
”Iată, vara a trecut ”
Bibliotecă: Sortare imagini
Construcții:„Căsuța din povești”
Joc de masă: Puzzle „Scufița Roșie”

La Bibliotecă, copiii vor sorta imagini din povești


Mijloace de învățământ:imagini
La centrul Construcții, copiii vor construi o casuță din piese LEGO.
La centrul Artă copiii vor picta un peisaj de vară.
Mijloace de învățământ: imagine cu peisajul de vară, pensule, pahare, acuarele,apă.

ALA:“Trenuleţul la stop” (pornire/oprire la semnal), „Ocolește floarea”-joc distractiv

 ADP: „Mă spăl pe mânuţe/Că sunt mai drăguţe!”-deprinderi specifice mesei și


îngrijirii personale

Tranziție- Diverse tipuri de mers

Strategii didactice:
a.Metode și procedee didactice:conversația, explicația, exercițiul, demonstrația, jocul
didactic,
discuția
b.Mijloace de învățământ: imagini, pensule, pahare, acuarele,apă
c.Forme de organizare: frontal, individual

Locul desfășurării: Sala de grupă


Resurse umane:educatoarea, copiii
Durata:o zi

Scenariul zilei

Activitatea debutează cu ALA –joc liber al copiilor. Are loc primirea copiilor în
sala de grupă , unde copiii au posibilitatea să-şi împărtăşească ideile , de a-şi manifesta
starea de spirit , de bună dispoziţie.

La ADP- „Întâlnirea de dimineaţă” activitatea se va desfășura astfel:

Salutul se realizează în grup:


„Bună dimineaţa, fluturași drăgălași!”
„Bună dimineaţa, doamna educatoare!”

2
Prezenţa
Vom face prezența, prin atașarea fotografiei corespunzătoare copiilor prezenți în dreptul
numelui.

Calendarul naturii
Vom purta o discuţie despre vremea de afară, anotimpul în care suntem şi cu ajutorul meu
vom stabili ziua, data, luna, aşezând cartonaşele respective la locul lor pe calendar.

Împărtăşirea cu ceilalţi
Fiecare copil va spune, pe rând, ce ar picta daca ar avea o pensulă magică.

Activitatea de grup
Copiii sunt anunţaţi că vom juca un joc „Alege ce să facem!”. Copiii vor alege, pe rând,
între îmbrățișare/dans/să bată palma/să sară în sus.

Noutatea zilei
Se realizează prin aducerea unui colet şi a unei scrisori de la Zâna Poveştilor.

Tranziție: „Cate unul pe carare”


Cate unul pe carare
Mergem in padurea mare
In padure pasarele
Canta sus pe ramurele.

Refren:
Uite sus si uite jos
Totu-i vesel si frumos
Fiecare-n fel si chip
Cip cirip si cip cip cip.

Umbla ursii prin padure


Dupa fragi si dupa mure
Ascultati si glasul lor
Mor, mor, mor si mor, mor, mor

Refren:

Intr-o zi se intalnira
Ei pe loc se sfatuira
Ca sa cante toti in cor
Cip, cirip si mor mor mor

Refren:

La ADE vom realiza două activități:

3
1.LA DLC vom realiza un joc didactic in care copiii să recunoască poveștile în funcție de imagini.
Se impart pe două echipe copiii.
Proba 1 – pentru ambele echipe:
Câte un membru de la fiecare echipă, ales de baghetă, vine şi rezolvă câte o
sarcina. Dacă răspunsurile sunt corecte echipa primeşte un punct. Dacă trecem această
probă, vom trece mai departe deschizând următoarea cutie . În interiorul ei descoperim o
altă proba.
Proba 2 – pentru ambele echipe - “Aşează imaginile în ordinea desfăşurării
evenimentelor şi spune cum se numeşte povestea”.(Imagini din povestea„Capra cu 3 iezi”
si din povestea “Scufiţa Roşie)

2. La DEC
Copiii vor fi familiarizaţi cu conţinutul cântecului şi li se vor explica noile cuvinte şi expresii. Anunţ
titlul cântecului şi interpretez o dată cantecul model. Se va face ritmizarea textului pentru o mai bună
conştientizare a acestuia ( observ cu atenţie dicţia copiilor şi îi corectez dacă este cazul). Se trece la
învăţarea cântecului pe strofe ( prima strofă, a doua strofă, se fixează prima şi a doua strofă, a treia
strofă, se fixează tot cântecul).

La ALA, la centrul Bibliotecă, copiii vor sorta imagini din povești, la centrul
Construcții, copiii vor construi o căsuță din piese LEGO, iar la centrul Artă vor picta
un peisaj de vară.

 ALA:“Trenuleţul la stop” (pornire/oprire la semnal)

Copiii, așezați sub formă de trenuleț, unul în spatele celuilalt, pornesc la semnul
verde.La semnul roșu se opresc, rămânând într-o poziție fixă. Cei care nu se opresc sunt
eliminați din joc.

„Ocolește floarea”-joc distractiv


Copiii sunt așezați pe un singur rand, unul in spatele celuilalt inaintea liniei de
plecare.Copilul trebuie să intre în tunel, să meargă pe palme și genunchi, până la ieșirea
din tunel, apoi va trebui să ocoleasca coșulețul cu flori și apoi să se așeze în spatele
ultimului copil.

 ADP: „Mă spăl pe mânuţe/Că sunt mai drăguţe!”-deprinderi specifice îngrijirii


personale

Tranziție- Diverse tipuri de mers

4
PROIECT DE ACTIVITATE DIDACTICĂ

GRUPA:Mijlocie
TEMA ANUALĂ: Evaluare inițială
TEMA SĂPTĂMANII: „Uite cât de multe știu”
TEMA ACTIVITĂȚII: ” Cutiuţa cu surprize”
DOMENIUL EXPERIENŢIAL: DLC
FORMA DE REALIZARE: joc didactic
TIPUL DE ACTIVITATE: evaluarea cunoştinţelor
Scopul: consolidarea cunoştinţelor despre poveştile şi personajele din poveştile
cunoscute exersând un limbaj corect din punct de vedere gramatical
Obiective operaţionale:
O1- Să recunoască povestea, enumerând personajele acesteia, în
mod corect;
O2 - Să asocieze replicile cu personajele din poveşti;
O3- Să aşeze imaginile în ordinea desfăşurării evenimentelor;
O4- Să completeze Diagrama Venn conform cerinţelor;

Sarcina didactică:
- Identificarea personajelor şi a poveştilor pe baza imaginilor şi a replicilor personajelor;
Regula jocului:
Copilul care a fost cel mai cuminte din fiecare echipă va fi atins cu bagheta fermecată şi
va rezolva o sarcină, astfel echipa din care face parte va fi recompensată ;
Elemente de joc: surpriza, bagheta fermecată, întrecerea, ghicirea, aplauzele, limitarea
timpului, mânuirea materialelor.

Strategii didactice:
a.Metode şi procedee didactice: conversaţia, explicaţia, observaţia, ,
brainstormingul,exerciţiul,diagrama Venn;
b.Mijloace de învățământ: Cutia cu surprize, planşe cu momente din poveşti,
panou, jetoane cu personaje din poveşti, replici ale personajelor, bagheta, plicuri
cu întrebări, scrisoarea, ecusoane, carton pentru realizarea Diagramei
c.Forme de organizare: frontal, pe grupe, individual

Metode de evaluare: aprecieri verbale, observaţia sistematică

Desfăşurarea activităţii
Evenimentul Conţinutul activității Strategii Evaluare
didactic didactice

5
1. Moment Se asigura condiţiile optime pentru
organizatoric buna desfăşurare a activităţii:
- aerisirea sălii de grupă;
- aranjarea mobilierului si a
materialului didactic;
- intrarea ordonata a copiilor in
sala de grupa.

2.Captarea Captarea atenţiei se va realiza prin


atenţiei aducerea unui colet şi a unei scrisori de
la Zâna Poveştilor.
Educatoarea adresează copiilor
următoarea întrebare:
-De la cine credeţi că este scrisoarea?
Copii vor ghici răspunsul, deoarece pe a.Conversatie
plic va fi imaginea Zânei Poveştilor, Explicaţia Observare
dacă nu, educatoarea le va spune de la c.Frontal sistematică
cine este scrisoarea.
Deoarece copiii sunt nerăbdători să afle
mesajul Zânei, educatoarea va citi
scrisoarea:

3.Anunţarea Dragi copii, Observare


temei activităţii V-am trimis un colet si o bagheta a.Conversatie sistematică
şi a obiectivelor asemănătoare cu a mea deoarece am Explicaţia
aflat că vouă vă plac poveştile, dar eu c.Frontal
sunt curioasă să aflu cât de bine
cunoaşteţi poveştile şi personajele din
poveşti, ce ştiţi despre acţiunea
acestora,care sunt personajele pozitive
şi cele negative. De aceea v-am pregătit
surprize pe care sper să le puteţi
descoperi, dar nu oricum ci numai dacă
veţi trece peste probele mele jucându-vă
un joc care se numeşte „Cutiuţa cu
surprize”. Sunt sigură că veţi reuşi!
D-na educatoare vă va explica regulile
jocului,să fiţi atenţi şi să o ascultaţi.
Cu mult drag,
Zâna Poveştilor

4.Reactualizarea - Ce poveşti cunoaşteţi voi? (Scufiţa


cunoştinţelor Roşie, Fata babei şi fata moşneagului,
Ursul păcălit de vulpe, Capra cu trei iezi Conversaţia Observare
etc.) sistematică

6
Educatoarea aprobă răspunsurile Aprecieri
copiilor şi spune că acum ar dori ca să verbale
înceapă jocul pe care ni l-a propus Zâna Observare
Poveştilor pentru a-i arăta cât de multe sistematică
cunosc ei despre poveşti.

5.Dirijarea 1.Explicarea şi demonstrarea regulilor


învățării jocului a.Explicaţia Observare
Copiii se împart în 2 echipe în funcţie Demonstraţia sistematică
de semnul pe care îl au în piept. Fiecare Exerciţiul
echipă va trebui să rezolve corect Jocul didactic
sarcinile trimise de Zână pentru a putea Conversaţia
deschide cutia şi a ajunge la săculeţul cu b.Cutia cu
surprize. Când spun „Cu bagheta surprize, planşe
fermecată/Eu te voi numi îndată”, cu momente
copilul atins de baghetă rezolva sarcina din poveşti,
propusă. Pentru fiecare răspuns corect panou, jetoane
voi pune in coşuleţ câte o bulină. cu personaje
„Să vedem ce scrie pe plicul de pe din poveşti,
cutie”. Voi citi conţinutul plicului şi le replici ale
voi explica copiilor că nu putem desface personajelor,
cutia decât dacă trecem o probă. bagheta, plicuri
Se realizează jocul de probă, se oferă cu întrebări,
explicaţii suplimentare în cazul în care scrisoarea,
se constată că regulile sau modul de ecusoane
desfăşurare nu au fost bine înţelese. c. Frontal
“Priviţi cu atenţie imaginea pe care v-o
arăt! Cum se numeşte povestea?” - Pe grupuri
“Care sunt personajele din această
poveste?”
(Cele două poveşti vor fi “Scufiţa
Roşie” şi “Capra cu trei iezi”)
Dacă răspunsurile sunt corecte atunci
vom putea deschide cutia cu surprize pe
care a trimis-o Zâna Poveştilor.
Când vom desface cutia, vom găsi în
interiorul ei altă sarcină, pentru a
continua mai departe va trebui să o
rezolvăm.
Proba 1 – pentru ambele echipe:
- “Cui aparţine replica?”
Echipa Piticilor :
“Eu sunt vesela fetiţă
Ce am roşie scufiţă
La bunica am plecat
Cu coşuleţul încărcat.”

7
(Scufiţa Roşie)

Lupul apasă pe clanţă si intră, deschise


uşa, se repezi glonţ spre patul bunicii şi,
fără să scoată o vorbă, o înghiţi. Se
îmbrăcă apoi cu hainele ei, îşi puse pe
cap scufia, se culcă în pat şi trase
perdelele.
— Apasă pe clanţă şi intră ! răspunse
bunica. Că eu mă simt slăbită şi nu mă
pot da jos din pat.(lupul)
Echipa Iezilor:
„Văleu cumătră, talpele mele! Mă rog
scoate-mă că-mi arde inima-n
mine!...Cumătră, mă pârlesc,ard de
tot,mor,nu mă lăsa!” (lupul)
„Trei iezi cucuieți
Ușa mamei descuieți !
Că mama v-aduce vouă :
Frunze-n buze,
Lapte-n țâțe,
Drob de sare
În spinare,Mălăieș
În călcăieș
Smoc de flori
Pe subsuori.”(capra)

Câte un membru de la fiecare echipă,


ales de baghetă, vine şi rezolvă câte o
sarcina.
Dacă răspunsurile sunt corecte echipa
primeşte un punct.
Dacă trecem această probă, vom trece
mai departe deschizând următoarea
cutie . În interiorul ei descoperim o altă
proba.
Proba 2 – pentru ambele echipe -
“Aşează imaginile în ordinea
desfăşurării evenimentelor şi spune cum
se numeşte povestea”.
(Imagini din poveștile “Scufiţa Roşie”
şi “Capra cu trei iezi”)

8
6.Obţinerea Proba 3 - Pe panou sunt desenate două a.Diagrama Observarea
performanţei cercuri care se intersectează. Echipa Venn sistematică
piticilor au de aşezat în primul cerc Conversația
personajele din povestea „Scufiţa b. Carton
Roşie”, iar echipa iezilor în al doilea pentru
cerc personajele din povestea „Capra cu realizarea
trei iezi”. Diagramei
După ce vor aşeza imaginile le voi c.Frontal
adresa următoarea întrebare: „Ce
observaţi atunci când priviţi personajele
din ambele poveşti? Ce credeţi că ar
trebui să aşezăm în intersecţia celor
două cercuri?”.
Echipa care răspunde corect primeşte
un punct („În intersecţia celor două
cercuri se aşează personajul comun:
lupul”).
7.Asigurarea Fișă de lucru(Anexa 1) a.
retenţiei şi a b.Cutiuța cu
transferului surprize, plic
c.Frontal

8.Evaluarea Se vor număra punctele acumulate de


cele două echipe şi se desemnează a.Conversaţia Aprecieri
echipa câştigătoare. c.Frontal verbale
Toţi copiii vor primi recompense.
Voi face aprecieri cu privire la modul
cum s-a desfăşurat întreaga activitate.

9.Retenția Deschidem ultima cutie şi in interiorul a.Explicaţia Observație


ei se afla un săculeţ cu recompense de la Conversaţia sistematică
Zâna şi un bileţel pe care scrie: Brainstorming-
“Deschide săculeţul după ce vei ul
răspunde corect la următoarele
întrebări:
+Despre care poveşti am vorbit noi
azi?

PROIECT DE ACTIVITATE DIDACTICĂ

9
GRUPA:Mijlocie
TEMA ANUALĂ: Evaluare inițială
TEMA SĂPTĂMANII: „Uite cât de multe știu”
TEMA ACTIVITĂȚII: ” A, a, a acum e toamnă, da”
DOMENIUL EXPERIENŢIAL: DEC
FORMA DE REALIZARE: repetare cântec
TIPUL DE ACTIVITATE: verificarea cunoştinţelor
Obiective opreraţionale:
O1: Să intoneze cântecul în mod expresiv;
O2: Să respecte tonul și semnalul de început;
O3:Să reproducă textul şi melodia cântecului în mod corect.
-
Strategii didactice:
a. Metode şi procedee: explicaţia, demonstraţia, conversaţia, exerciţiul,
problematizarea;
b. Material didactic folosit: prezentare PPT, scrisoare, stimulente;
c. Forme de organizare: frontal, individual;

A, a, a, acum e toamnă, da.

A, a, a,

Acum e toamnă, da.

Frunza-n codru-ngălbenește,

Iarba-n câmp se veștejește,

A, a, a,

Acum e toamnă, da.

E, e, e,

Plăcută vreme e.

10
Mere, prune,nuci si pere,

Noi avem după plăcere,

E, e, e,

Plăcută vreme e.

I, i, i,

Haideți copii la vii.

Strugurele must se face

Și nouă mustul ne place.

I, i, i,

Haideți copii la vii.

11
Demers didactic
Evenimentele Ob.op Conţinutul activitatii Strategii didactice Metode de
activitatii . evaluare
Moment Pregătirea sălii de grupă prin: - -
organizatoric -asigurarea unui climat favorabil;
-aranjarea mobilierului în semicerc;
-pregătirea materialelor necesare
pentru activitate;
-intrarea ordonată a copiilor în sala
de grupă.

Captarea a.Conversația Observare


atenţiei -Copii , am primit astazi o scrisoare. b.Plic sistematică
Deschide scrisoarea şi o citeşte c.Frontal
copiilor.

Anunţarea Copiii vor fi anunţaţi că vor repeta a. Conversația Observare


temei şi a cântecul „Acum e toamna, da”. sistematică
obiectivelor c.Frontal

Dirijarea O1 Încălzirea vocii a.Conversația, Observare


învăţării O2 Se execută jocuri cu pretext pentru explicația, sistematică
O3 reglarea respiraţiei şi mobilităţii demonstrația,
corzilor vocale: exercițiul
1- “Mirosim o floare” c.Frontal, individual
2- “Suflăm un fulguşor”
3- “Umflăm balonul”
4- “Cântăm ca trompeta”
5- “Cântăm la vioară”
6- “Cântăm la tobă”
Copiii vor fi familiarizaţi cu
conţinutul cântecului şi li se vor
explica noile cuvinte şi expresii.
Anunţ titlul cântecului şi interpretez o
dată cantecul model. Se va face
ritmizarea textului pentru o mai bună
conştientizare a acestuia ( observ cu
atenţie dicţia copiilor şi îi corectez
dacă este cazul). Se trece la învăţarea
cântecului pe strofe ( prima strofă, a
doua strofă, se fixează prima şi a doua
strofă, a treia strofă, se fixează tot
cântecul).

Obţinerea După ce s-a învăţat tot cântecul a. Problematizarea Observare


performanţei se va face consolidarea cu ajutorul sistematică
și asigurarea procedeului “alternanţei asimetrice”- c.Frontal, individual
alternanţa între educatoare- copii.

12
feed-back-
ului

Evaluarea Se fac aprecieri colective şi a. Conversația Observare


individuale, se oferă stimulente c.Frontal sistematică

13

S-ar putea să vă placă și