Sunteți pe pagina 1din 16

PROIECT DIDACTIC

DATA: UNITATEA DE NVMNT: Grdinia Nr. 231 Bucureti EDUCATOARE: Pisic Mdlina GRUPA: Mare 2 TEMA ANUAL DE NVARE: Cu ce i cum exprimm ceea ce simim? TEMA SPTMNII: Lumea fermecat a povetilor TEMA ZILEI: Cltorie n lumea povetilor TIPUL ACTIVITII: Mixt FORMA DE REALIZARE: Activitate integrat ALA I + ADE (DLC+DOS) + ALA II DURATA: o zi MODELUL INTEGRRII: ramificat ELEMENTELE COMPONENTE ALE ACTIVITII INTEGRATE: ADP: Cu ce personaj de poveste vreau s seamn? De ce?-convorbire ,,Azi, cerul este ...(completarea calendarului naturii), Rutine: ,,Facem ordine unde lucrm(rutin deprinderea de a face ordine la locul unde au lucrat) Tranziii: Cte unul pe crare joc muzical; ALA I: Surprize de la Michidu Bibliotec: Unete fiecare personaj cu povestea cruia i aparine. Coloreaz doar personajele care i-au gsit csua. Lipete tot attea personaje ct i indic cifra - fi Joc de mas: Poveti n buci- puzzle; Art: Marionete pentru degete ALA II: Joc tafet: Mrul fermecat ADE: DLC ,,n lumea povetilor- joc didactic DOS ,,Semn de carte nuruire, lipire SCOPUL ACTIVITII: verificarea cunotinelor despre povetile cunoscute i aplicarea acestora n diverse contexte de nvare;

OBIECTIVE OPERAIONALE: ACTIVITI PE DOMENII EXPERENIALE: DOMENIUL LIMB I COMUNICARE O1 s identifice pe baza fragmentelor prezentate titlul povetilor, obiectivul fiind realizat dac toi copiii vor identifica 3 din 4 poveti; O2 s ordoneze imaginile din poveste n ordinea desfurrii evenimentelor, obiectivul fiind realizat dac toi copiii vor ordona imaginile n ordinea corect n 1 din 2 poveti; O3 - s recunoasc personajele dup replicile caracteristice acestora, obiectivul fiind realizat dac toi copiii vor recunoate corect 4 din 6 personaje; O4 s asocieze personajele din poveti cu cadrul de poveste corespunztor, obiectivul fiind realizat dac toi copiii vor aeza corect personajele n 4 din 6 cazuri; O5 s identifice personajele din poveti pe baza ghicitorilor, obiectivul fiind realizatdac toi copiii vor identifica corect n 3 din 4 situaii; DOMENIUL OM I SOCIETATE O6 - S nuruiasc pe conturul semnului de carte, introducnd firul de jos n sus, obiectivul fiind realizat dac toi copiii vor nurui fr ajutor cel puin 80%; O7 - S decoreze la alegere semnul de carte cu diferite elemente, obiectivul fiind realizat dac toi copiii vor decora semnul de carte cu cel puin 5 elemente; O8 - Si exprime opinia fa de lucrarea propie i fa de lucrrile celorlali, motivndu-i prerile, obiectivul fiind realizat dac toi copiii vor evalua cel puin lucrarea lor; ACTIVTI LIBER ALESE (I) BIBLIOTEC - s uneasc fiecare personaj cu povestea cruia i aparine; s coloreze doar personajele care i-au gsit casa (povestea); s lipeasc tot attea personaje ct indic cifra; JOC DE MAS s lipeasc piesele puzzle pe carton, reconstituind imagini din poveti cunoscute; s realizeze din imaginile obinute o carte de poveti;

ART s decupeze pe linia punctat; s lipeasc materialul decupat astfel nct s realizeze marioneta pentru deget;

ACTIVTI LIBER ALESE (II) s respecte regulile jocului; S utilizeze deprinderi motrice nsuite (alergare printre obstacole, transport de obiecte lingura de lemn cu mr ) pentru a rezolva sarcina jocului; Scopul jocului Fixarea i consolidarea cunotinelor referitoare la poveti; Rezolvarea diverselor sarcini legate de poveti; Un copil numit de educatoare rostogolete cubul povetilor. n funcie de culoarea indicat de cub se rezolv sarcinile specifice, fiind aduse n centrul ateniei materialele necesare. Jocul continu pn ce toate sarcinile specifice fiecrei fee colorate din cubul povetilor va fi rezolvat corect. Fiecare rspuns corect este apreciat de colegi prin aplauze i ofer recompens un jeton cu un personaj de poveste, n funcie de echipa n care este. Rspunsurile greite sunt corectate de ceilali copii, copilul care corecteaz greeala avnd dreptul de a primi un jeton. Sarcina didactic:

Regulile jocului:

Strategii didactice: a) Metode i procedee: conversaia, explicaia, demonstraia, jocul, diagrama Venn, exerciiul, problematizarea; b) Elemente de joc: mnuirea materialului, aplauzele, ntrecerea, micri; c) Resurse materiale: ecusoane, marioneta Michidu, plane din poveti cunoscute, siluetele personajelor din poveti, ghicitori, plane, jetoane, tabl magnetic, fie, creioane colorate, puzzle cu imagini din poveti, lipici, suporturi cu personaje, acuarele, vase cu ap, machet, siluete personaje prietenii lui Michidu, cartoane colorate, beioare, aracet, medalioane cu personaje din poveti, baghete, mti, casetofon cu CD, CD PitiClic pe drumul crii, recompense; d) Forme de organizare: frontal, pe grupe, individual Durata: o zi
3

Bibliografie: Ministerul Educaiei, Cercetrii i Tineretului, Curriculum pentru nvmntul precolar (3 6/ 7 ani), 2008 Proiectarea pas cu pas (ndrumtor pentru cadrele didactice din nvmntul precolar), Daniela Rileanu, Dorina Vieriu, Iuliana Alecsa, Editura Diamant, 2010 Aplicaii ale noului curriculum pentru nvmntul precolar, Daniela Rileanu, Elena Ungureanu, Otilia Flocea, Anioara Bereholschi, Editura Didactica Publishing House, 2010

SCENARIUL ZILEI
Ziua ncepe prin descoperirea materialelor din cadrul centrului tematic. Se denumesc materialele gsite aici, se discut despre modul n care trebuie pstrate i rsfoite crtile de poveti. Prin intermediul lui Piti Clic copiii descoper o bibliotec i scurte informaii legate de modul de pstrare i utilizare a crilor mprumutate de la bibliotec (activitatea de grup). Copiii fac cunotin cu marioneta Michidu care i introduce pe copiii n lumea fermecat a povetilor. El le prezint copiilor tristua cu poveti n care se afl cubul povetilor. Copiii urmeaz ca pe parcursul acestei zile s rezolve sarcinile date de cubul povetilor, eliberndu-i astfel pe prietenii lui Michidu, iar apoi vor realize nite semne de carte pe care le vor folosi atunci cnd citesc poveti. SALUTUL n cadrul ntlnirii de diminea, copiii se vor grupa n cerc i se vor saluta cu formula ,,Bun dimineaa, copil vesel/frumos! salut nsoit de o mngiere pe faa colegului, apoi fiecare grup de copii va fi salutat de educatoare cu aceleai formule. CALENDARUL NATURII I PREZENA Li se va cere copiilor s precizeze cum e vremea n aceast diminea i cum au venit mbrcai pn la grdini, dac le-a fost cald sau frig i vor completa calendarul naturii, specificnd anotimpul, starea vremii, cu ajutorul etichetelor tiprite i cu simboluri corespunztoare. Apoi, vor completa tabela prezenei, fiecare copil aezndu-i fotografia n Trenuletul prezenei. (Cti copii cltoresc astzi n lumea povetilor?). Se vor numra, compara, care sunt mai muli, mai puini. MPRTIREA Aezai pe covor n cerc, copiilor li se va propune un exerciu de imaginaie, trebuind s rspund la ntrebarea Cu ce personaj de poveste vreau s semn? De ce?. n momentul n care copilul va rspunde la aceast ntrebare, motivnd rspunsul dat, va ine n mn o carte mic de poveti pe care o va nmna apoi altui coleg. MESAJUL ZILEI n urma mprtirii se va desprinde i mesajul zilei:,,Povetile ne nva lucruri bune despre via!. ALA I Astfel, pe fond muzical, executnd micrile sugerate de versurile jocului muzical Cte unul pe crare, se va realiza tranziia spre etapa urmtoare, copiii fiind grupai n trei echipe, n funcie de
5

simbolul primit n piept la nceputul zilei (echipa crilor roii, portocalii i galbene ) i invitai s rezolve sarcinile de la cele trei centre puse la dispoziie. La centrul Bibliotec copiii rezolv sarcinile unei fie de lucru, copiii trebuind s uneasc personajele din poveti cu povestea cruia i aparine, s coloreze doar personajele care i-au gsit casa i s lipeasc tot attea personaje ct indic cifra. La centrul tiin copiii reconstituie imaginile din poveti, lipind piesele puzzle pe coli i realiznd din acestea o carte de poveti. La centrul Art copiii vor decupa pe linia punctat pentru a realiza marionete pentru degete. ADE Copiii vor fi invitai s rezolve sarcinile date de cubul povetilor. Astfel, un copil numit de educatoare rostogolete cubul povetilor. n funcie de culoarea crii indicat de cub se rezolv sarcinile specifice, fiind aduse n centrul ateniei materialele necesare. Jocul continu pn ce toate sarcinile specifice fiecrei cri colorate din cubul povetilor va fi rezolvat corect. Jocul este demonstrat iniial de educatoare apoi se trece la desfurarea lui propriu-zis. Fiecare rspuns corect este apreciat de colegi prin aplauze i ofer celui care a dat rspunsul corect un jeton. Rspunsurile greite sunt corectate de ceilali copii, copilul care corecteaz greeala avnd dreptul de a primi un jeton pentru echipa sa. n final va ctiga echipa cu cele mai multe jetoane. Dup ce i-au eliberat pe prietenii lui Michidu i au primit mulumiri de la acetia, copiii vor confeciona semne de carte pe care le vor folosi atunci cnd citesc poveti. ALA II Copiii vor fi mprii n dou echipe (aceleai echipe ca i la jocul didactic) pe baza ecusonului primit diminea. Acetia trebuie s parcurg un traseu ce presupune alergare printre obsacole i transport de greuti n echilibru. La semnalul sonor primul copil din fiecare echip pornete n alergare printre obstacole, ajunge la msua pe care este mrul i lingura de lemn, aeaz mrul n lingur i se ntoarce la linia de pornire n mers, fr s scape mrul. Copilul care ateap ia lingura cu mr, se deplaseaz n mers pn la msu, las ligura i mrul i se ntoarce n alegare printre obstacole. Jocul continu pn lucreaz toi copiii i va ctiga echipa care va termina prima.

Nr. crt.

Etapele activitii

Ob. op.

Coninut tiinific

Strategii didactice Metode i procedee Mijloace didactice Forme de organiz.

Evaluare

1.

Moment organizatoric

Pregtirea i aranjarea materialului didactic, amenajarea mobilierului, aerisirea slii de grup. Captarea ateniei se realizeaz prin introducerea lui Michidu, un prin dintr-o poveste demult uitat, care i-a pierdut prietenii i are nevoie de ajutorul copiilor pentru a-i gsi. Prietenii lui sunt personaje din povetile pe care copiii le cunosc: Alb ca Zpada, capra cu trei iezi, ursul, cei 7 pitici, cocoul cu pungua cu doi bani, Scufia Roie, ba chiar i vulpea cea ireat. Activitatea noastr de astzi se numete Cltorie n lumea povetilor activitate n care vom ptrunde n lumea povetilor cunoscute, rezolvnd sarcinile cubului cu poveti din tristua fermecat a lui Michidu i l vom ajuta pe Michidu s i gseasc pe prietenii si.
7

2.

Captarea atentiei

Conversaia

Marioneta Michidu

Activitate frontal

3.

Anuntarea temei si a obiectivelor

explicaia Activitate frontal

4.

Desfurarea activitii

Explicarea regulilor Se explic copiilor regulile jocului. Copiii vor fi mprii n dou echipe, n funcie de ecusoanele primate. Un copil numit de educatoare rostogolete cubul povetilor. n funcie de culoarea feei indicat de cub se rezolv sarcinile specifice. Jocul continu pn ce toate sarcinile specifice fiecrei fee colorate din cubul povetilor va fi rezolvat corect. Fiecare rspuns corect este apreciat de colegi prin aplauze i printr-un jeton. Echipa care va avea mai multe jetoane la finalul jocului va fi ctigtoare. Rspunsurile greite sunt corectate de ceilali copii, copilul care corecteaz greeala primind un jeton pentru echipa sa. Se demonstreaz modul de desfurare a jocului apoi se trece la desfurarea lui propriu-zis. Copiii rostogolesc cubul povetilor i rezolv sarcinile specifice fiecrei fee Demonstraia Cubul povetilor Explicaia Explicaia Activitate frontal

colorate de pe cub. Fiecare sarcin este citit i explicat de educatoare, fiind aduse n centrul ateniei materialele necesare rezolvrii acesteia. Jocul de prob Sarcina 1: Ascult cu atenie fragmentul i denumete povestea din care face parte. Echipa Cocoilor: ntr-o zi, capra i chem iezii de pe afar i le zice: O1 -Dragii mamei copilai, eu m duc n pdure, ca s mai aduc ceva de-ale gurii. Dar voi ncuiai ua dup mine, ascultai unul de altul i s nu cumva s deschidei pn ce nu-i auzi glasul meu. Cucoul cum scp din minile moneagului, fugi de acas i umbla pe drumuri, bezmetec. i cum mergea el pe un drum, numai iaca gsete o pungu cu doi bani. Activitate frontal explicaia exerciiul Anexa 1 Activitate pe echipe Evaluare oral I1: Recunoate povetile! jocul

Echipa Ginuelor: ns cum au pornit boii, vulpea a i nceput cu picioarele a mpinge petele jos din car. ranul mna, carul scria i petele din car cdea. Dup ce hoaa de vulpe a aruncat o mulime de pete, binior sare i ea din car, i cu mare grab, l ia, l duce la vizuin i ncepe a mnca, c tare-i mai era foame. i atunci primul pitic zise: -Cine a stat pe scunelul meu? Al doilea urm: -Cine a mncat din talerul meu? Al treilea: -Cine a mucat din pinioara mea? Al patrulea: -Cine- a luat din legumele mele? Al cincilea: -Cine a umblat cu furculia mea?

10

Desfurarea jocului O2 Sarcina 2 poveste fac parte? Ordoneaz imaginile n ordinea desfurrii evenimentelor. Echipa Cocoilor: Echipa Ginuelor: Sarcina 3 O5 corect.
Echipa Cocoilor:

explicaia exerciiul

plane poveti,

Activitate pe echipe

Evaluare oral I2: Aranjeaz n ordine cronologic imagiile.

Activitate frontal

i rspunde

explicaia exerciiul

Ghicitori Anexa 2

Activitate pe echipe

Evaluare oral I3: Recunoate

Pe crare tot mergnd A-ntlnit lupul flmnd De sfatul mamei a uitat i greala a costat Cine este oare? (Sufia Roie) i pe iezi i pe Scufi Imediat i-a nghiit Dar i-a venit de hac Vntorul iscusit. Ghici ! (lupul) explicaia exerciiul Activitate frontal

personajele din poveti pe baza descrierilor din ghicitori.

11

Echipa Ginuelor: Lupul ru m-a pclit Creznd c-i nepoata mea nuntru l-am poftit i pe loc m-a nghiit. (bunicua) Farfurii, cecue, oale Stau acum frumos pe raft. i hinue i ptuuri Astzi le-a aerisit, Iar piticii pot s vin, Totul este pregtit. S vedem dac ghicii Despre cine am vorbit! " (Alba ca Zpada) Sarcina 4 O4 Michidu a ncurcat povetile! Ajut-l s gseasc locul fiecrui personaj n povestea potrivit. Echipa Cocoilor: Echipa Ginuelor: explicaia exerciiul siluete personaje, cadre din poveti; Activitate frontal Activitate pe echipe Evaluare acionalpractic

12

Variante ale jocului Sarcina 5 Jocul pclelilor Corecteaz propoziiile pentru a fi adevrate. Echipa Cocoilor: Vulpea a rmas fr coad. Alb ca Zpada avea 10 pitici. Echipa Ginuelor: Ursul i-a bgat coada n balt. Capra l-a pedepsit pe lup. Explicaia conversaia Replici ale personajelor din poveti Conversaia Explicaia Exerciiul Activitate pe echipe explicaia exerciiul Anexa 3 Activitate frontal

Sarcina 6 Cine sunt eu? O3 Echipa Cocoilor: Oglinjoar din perete, oglinjoar, Cine e cea mai frumoas din ar? Ia mai pune-i pofta-n cui cumtre, c doar nu pentru gustul altuia m-am muncit eu. Cucurigu! Boieri mari, Dai pungua cu doi bani!

Anexa 4

Activitate frontal

I5: Recunoate personajele pe baza replicilor din poveti.

13

Echipa Ginuelor: Bunicuo, de ce ai urechile att de mari? Fat frumoas i harnic, grijete-m i cur-m de omizi, c i-oi prinde i eu bine vreodat. Trei iezi cucuiei,/ Mamei ua descuiei, C mama v-aduce vou:/ Frunze-n buze,/ Lapte-te,/ Drob de sare/ n spinare,/ Mlie/ n clcie,/ Somc de flori/ Pe subsuori. Evaluarea formativ Sarcina 7 O4 Completai diagrama Venn astfel: n cercul rou aezai personajele din povestea Fata babei i fata moneagului, iar n cercul albastru personajele din povestea Pungua cu doi bani. Gsii personajele comune i aezai-le n intersecia cercurilor. explicaia exerciiul Diagrama Venn Plan cu schema diagramei Venn Jetoane cu personajele din cele dou poveti.

14

5.

Obinerea performanei

Fiecare copil va primi pe msue o carte de poveti. Le voi cere s deschid cartea la o anumit pagin, s o priveasc bine , iar apoi s nchid cartea. Eu voi face acelai lucru. Voi cere copiilor s deschid repede cartea la pagina respectiv. n cartea mea se va afla un semn de carte la ultima pagin folosit, astfel voi gsi foarte repede pagina. Voi evidenia copiilor acest lucru. Astzi vom face un semn de carte pentru a-l putea folosi i voi la crile de poveti. Deci vom nurui i apoi vom decora semnul de carte. Copiii vor prezenta materialul didactic de pe msue: coulee cu buci de carton de form dreptunghiular, perforate pe margini, nur, steue, flori, inimioare, frunze perforate pentru decorat. Voi demonstra i explica modul de lucru corect: introducerea corect a nurului n fiecare orificiu de jos n sus. Explicaia Demonstraia Conversaia Coulee cu semnele de carte, nur, elemente perforate pentru decorat Activitate frontal Conversaia Activitate frontal

15

Un copil va repeta modul de lucru. Se vor executa exerciii pentru nclzirea muchilor mici ai minii. Copiii vor ncepe s nuruiasc semnul de carte. Voi supraveghea modul n care copiii realizeaz tema propus i i voi ajuta pe cei care ntmpin greuti i le voi da indicaii suplimentare. n final voi numi civa copii care va alege cele mai reuite lucrri pe care le vom analiza mpreun cu ceilali copii, cerndule s-i motiveze prerile. 6. Evaluarea Se va repeta tema activitii. Se va gsi o utilitate semnelor de carte realizate, acestea fiind expuse la Bibliotec. Se va realiza tranziia la ALA II. 7. ncheierea activitii Copiii sunt apreciai pentru lucrrile realizate i pentru activitatea desfurat. explicaia recompense frontal Exerciiul Activitate individual

16

S-ar putea să vă placă și