Sunteți pe pagina 1din 3

PROIECT DIDACTIC PENTRU

ACTIVITATE DE DEZVOLTARE PERSONALĂ


ÎNTÂLNIREA DE DIMINEAȚĂ

DATA:
PROFESOR:
UNITATEA DE ÎNVĂŢĂMÂNT: G. P. P. „Gulliver” Suceava
NIVELUL DE VÂRSTĂ/GRUPA: Nivelul I, grupa mică ,,Fluturasi”
TEMĂ ANUALĂ DE STUDIU: „Cu ce și cum exprimăm ceea ce simțim?”
TEMA SĂPTĂMÂNII: „Pentru mama mea… ”
CATEGORIA DE ACTIVITĂŢI DE ÎNVĂŢARE: Activitate de dezvoltare
personală/Întâlnirea de dimineață
ELEMENTELE ACTIVITĂŢII: Întâlnirea de dimineaţă - salutul, prezenţa, completarea
calendarului naturii, momentul zilnic de mişcare, noutatea zilei, reamintirea regulilor grupei,
prezentarea programului zilei, activitatea de grup, împărtășirea cu ceilalți, mesajul zilei.
TEMA ACTIVITĂŢII DE DEZVOLTARE PERSONALĂ: ,, Eu o iubesc pe mama
pentru că.........”- exerciţii de coîmpărtăşire

SCOPUL: Stimularea comunicării, a interrelaționării, dezvoltarea unităţii şi coeziunii


grupului prin participarea la jocuri şi activităţi specifice, valorificând cunoștințe referitoare la
ziua mamei.
OBIECTIVE OPERAŢIONALE:
să utilizeze formule de salut adecvate, adoptând un comportament potrivit (mimica,
gesturi, privire);
să descrie principalele caracteristici ale vremii, specifice momentului zilei şi
anotimpului primăvara: precipitaţii, fenomene ale naturii, asociindu-le cu simboluri
corespunzătoare;
să identifice colegii cu care se vor juca, asociind fotografia cu o floare roșie,
selectându-i astfel pe cei absenţi;
să denumească trăiri emoţionale resimţite faţă de mama, argumentându-le;
să execute exerciţii motrice însuşite anterior în contexte variate, într-un ritm
corespunzător;
STRATEGII DIDACTICE:

a) Metode şi procedee: conversaţia, explicația, problematizarea, observaţia, exerciţiul


fizic, jocul;
b) Resurse materiale: scăunele, simboluri pentru caracteristici/ fenomene ale naturii,
panoul cu ,,Întâlnirea de dimineaţă”, flori.

c) Elemente de joc: surpriza, aplauzele, aşteptarea, jocul;


d) Forme de organizare: frontal, individual;

DURATĂ: 25 minute

BIBLIOGRAFIE:
Bane, Coleen, ,, Ce este întâlnirea de dimineaţă”-,, Bună dimineaţa! Mă bucur că
eşti aici !” , Manualul cadrului didactic pentru întâlnirea de dimineaţă
Daniela Răileanu, Dorina Vieriu, Iuliana Alecsa, (2009), „Proiectarea pas cu pas”,
Îndrumător pentru cadrele didactice din învăţământul preşcolar, Ed. Diamant.

1
Dumitrana, M., (2001), Educarea limbajului în învăţământul preşcolar, Comunicarea
orală, Ed. Compania Bucureşti;
MECI, (2008), Curriculum pentru învăţământul preşcolar, Editura DPH Bucureşti;
Oprea, C.L, (2007), Strategii didactice interactive, E.D.P. Bucureşti;
Silvia Breben şi colaboratorii, (2007), Metode interactive de grup, Ghid metodic,
Editura Araves, Craiova;

2
SCENARIUL ACTIVITĂŢII
Copiii vor intra în sala de grupă în rând câte unul, intonând cântecelul ,,Mărțișor”(T) și
se vor așeza în semicerc pe scăunele, observând prezenţa unor imagini cu mame și copii
fericiți, imagini plasate în diferite locuri din grupă. (Noutatea zilei)
Educatoarea transmite copiilor un salut însoţit de o apreciere: ,,Bună dimineaţa copii veseli!
Mă bucur că suntem astăzi din nou împreună!”. Aceştia vor răspunde salutului adresat de
educatoare, fiind încurajaţi să salute musafirii: ,,Bună dimineaţa doamna educatoare!”
Micuții se vor saluta în semicerc de la stânga la dreapta utilizând expresia: ,,Bună
dimineaţa, Alexandra….” (numele copilului din sânga ). (Salutul)
Peste tot în grupă sunt presărate flori roșii și albastre iar împreună cu copiii realizez
prezența astfel, florile roșii vor fi așezate sub fotografia copilului prezent și florile albe
așezate sub fotografia copiilor care astăzi nu se vor juca cu noi. – (Prezenţa)
După ce au ,,împodobit” tabela prezenței cu flori, se va iniţia o discuţie cu copiii,
evidenţiind aspecte legate de vremea de afară (cerul, soarele, vântul, cum ne-am îmbrăcat
când am plecat de acasă), completând apoi Calendarul naturii cu jetoane reprezentând:
anotimpul, vremea, data, ziua, anul. Se poartă discuţii despre starea vremii la sosirea copiilor
la grădiniţă cu accent pe: temperatură, prezenţa/absenţa zăpezii, apariţia unor fenomene,
ghiocei, soare, şi simboluri ale primăverii.
Pentru o bună desfăşurare a activităţilor, Regulile grupei stabilite la începutul anului
şcolar, vor fi reamintite printr-o formulă specifică: ,,Eu cred că astăzi veţi fi prietenoşi, vă veţi
ajuta unii pe alţii, veţi vorbi când sunteţi întrebaţi, veţi folosi un ton potrivit, veţi împărţi
frumos jucăriile şi materialele de lucru!”
Se va executa apoi Momentul zilnic de mişcare cu preşcolarii sub formă de exerciţii fizice:
mersul ”Fluturașilor”-mers pe loc, ”Privim după păsari călătoare”- brațele îndoite la frunte,
răsucirea trunchiului alternativ la dreapta și la sânga” Suntem floricele săltărețe”- sărituri pe
două picioare , ” Ne odihnim la umbra unui copac”- exerciții de respirație, etc.
În continuare preşcolarii vor fi întrebaţi de ce le place de mama lor. Educatoarea va
prezenta copiilor opţiunea personală, motivând alegerea, apoi cei mici vor prezenta propriile
alegeri. ,,Eu o iubesc pe mama pentru că…..” De asemenea va sprijini copiii în exerciţiul de
coîmpărtăşire, prin adresarea de întrebări simple sau prin inducerea unor opţiuni pentru copiii
timizi.- (Împărtăşirea cu ceilalţi.)
Activitatea de grup se realizează prin recitarea unor versuri: ”Pentru ziua mamei mele”

,,Mama mâine-i ziua ta,


Daruri nu ți-am pregătit,
Dar in inimioara mea
Loc iubirea și-a gasit.
Ți-o dau cu dragoste, toată !
Deși-s mic, să o știi bine,
Ca micuța-mi inimioară
Bate numai pentru tine ! ”

În urma discuțiilor legate de trăirile pe care le simt pentru mama , preșcolarii împreună cu
educatoarea ajung la concluzia că își iubesc nespus mama și extrag mesajul zilei : ”Să o
iubim și să o prețuim pe mama! ”.Apoi se vor stabili Responsabilităţile la nivel de grupă: doi
copii vor fi responsabili cu adunarea materialelor folosite în cadrul activităţii ALA 1, doi copii
vor avea grijă de curățenia la locul de muncă, iar alții doi vor împărţi materialele folosite în
cadrul activităţii DOS.

S-ar putea să vă placă și