Sunteți pe pagina 1din 21

,,În lumea poveștilor”

Proiect de activitate integrată


17.01.2023
Proiect de activitate integrată

Unitatea de învățământ:Școala Gimnazială Nr.3 Voluntari-Pipera


Grădinița:”Dumbrava Minunată”
Data:17.01.2023
Educatoare:Voicu Florina Mihaela
Nivelul : I
Grupa:Mijlocie „Albinuțe”
Tema anuală:”Cum este, a fost și va fi aici, pe Pământ?”
Tema proiectului tematic -,,Săptămâna independentă”
Tema săptămânii:”În lumea poveștilor- Afost odată....”
Tema zilei: „Povești la gura sobei”
Categorii de activități:
-Activități de dezvoltare personală (ADP)
-Activități liber-alese (ALA)
-Activități pe domenii experiențiale(ADE):
-DLC- Joc didactic -”Personaje îndrăgite”
-DEC1-Educație plastică- ”Măști ”- pictură cu bețișorul

Tipul activității: Consolidare și sistematizare de cunoștințe+formarea deprinderii de a picta folosind tehnica picturii cu
bețișorul
Locul desfășurării: sala de grupă
Durata : o zi
Dimensiuni ale dezvoltării: -Interacțiuni cu adulții și cu copiii de vârstă apropiată
-Autocontrol și expresivitate emoțională
-Activare și manifestare a pontențialului creativ
-Mesaje orale în contexte de comunicare cunoscute
Comportamente vizate: -Participă la activități adecvate nivelului de dezvoltare
-Manifestă creativitate în activități
-Identifică categorii de obiecte cu care va lucra
-Demonstrează capacitate de comunicare,curiozitate,acțiuni și emoții.
Forma de realizare:Activitate integrată:ADP+ALA1 +ADE-DLC–Joc didactic +DEC1 -Educație plastică- pictură cu
bețișorul+ALA2

Scopul activității::
Consolidarea și sistematizarea cunoștințelor copiilor referitoare la povești învățate și formarea deprinderii tehnicii picturii
cu bețișorul.
Obiective :
O1-să intuiască materialul didactic
O2-să modeleze corect;
O3-să construiască corect;
O4-să rezolve sarcina din fișa de lucru;
O5- să respecte regulile jocului;
O6- să recunoască poveștile și personajele;
O7- să asocieze personajele, la povestea potrivită;
O8-să facă deosebirea dintre personaje pozitive și personaje negative;
O9- să picteze măștile, folosind corect materialele de lucru.

Strategii didactice:
Metode și procedee: explicația,demonstrația,conversația,exercițiul,dialogul,surpriza,turul galeriei,munca
individuală,aprecierea verbală ,aplauze.
Material didactic –,,Șorțul poveștilor”,cutie, plicuri, baghetă, jetoane cu personaje, jetoane colorate, măști.
Mijloace de învățământ - cuburi , fișe de lucru ,creioane colorate,acuarele, bețișoare, plastilină,planșete.
Forma de organizare: frontal,individual.

Bibliografie:

-Smaranda Maria-Cioflica,Camelia Lazar, Ziua bună începe la “Întâlnirea de dimineaţă”,Editura Tehno-Art,Petroşani, 2009;
-Curriculum pentru educație timpurie (a copiilor de la naștere până la vârsta de 6 ani )-2019;
-“Psihopedagogia jocului”, “Educație timpurie – o prioritate a învățământului românesc”
Autor: Conf.univ.dr. Conona Petrescu,Editura ProUniversitaria;
-Culea, Laurenţia şi colaboratorii, Activitatea integrată din grădiniţă – Ghid pentru cadrele
didactice din învăţământul preuniversitar, Editura Didactică Publishing House, Bucureşti, 2008

ELEMENTE COMPONENTE ALE ACTIVITĂȚII INTEGRATE

1.Activități de dezvoltare personală(ADP)


a).Întâlnirea de dimineață:
-Salutul -Gimnastica de înviorare-Prezența-Calendarul naturii-Activitatea de grup: -Noutatea zilei.
b)Tranziţii

2.Activități liber alese(ALA):Centre de interes


a)Artă:,,Coșulețul Scufiței Roșie”
Sarcina didactică: -să denumească materialele puse la dispoziție;
-să modeleze coșul;
Material didactic: plastelină, planșete;
b)Construcții:,,Căsuța bunicuței”
Sarcina didactică: -să denumească materialele puse la dispoziție;
-să construiască o căsuță;
Material didactic: cuburi
c)Joc de masă : ,,Labirint”
Sarcina didactică: -să denumească materialele puse la dispoziție;
-să rezolve labirintul;
Material didactic: Fișe de lucru
d) Rutine și tranziții
3)Activităţi pe domenii experiențiale(ADE):DLC(domeniul limbă și comunicare) +DEC(educație plastică)
DLC: Joc didactic
DEC: Pictură cu bețișorul
Rutine și tranziții
4)Activități liber-alese(ALA):
Joc de mișcare:”Cursa personajelor”
Scopul:-Dezvoltarea atenției ,a spiritului de orientare și coordonare.
Descrierea jocului:-Copiii vor trece printre obstacole, ei vor executa mișcările indicate de educatoare.

SCENARIUL ZILEI

Activitatea începe cu Momentul organizatoric:Voi asigura condițiile optime pentru desfășurarea activităților.
I.Activități de dezvoltare perosnală(ADP):
Întâlnirea de dimineață:,,Bună dimineața ,dragile mele albinuțe!”
a)Salutul: Pornește de la educatoare prin recitarea unei poezii:
” Dimineața a sosit
Toți copiii au venit,
În semicerc să ne-adunăm
Cu toții să ne salutăm.
Bună dimineața, albinuțe!”

b)Gimnastica de înviorare:
,,Albinuțele se trezesc!”
Se fac exerciții motrice,usoare pe fond muzical .
b)Prezența:
Se vor consemna copiii prezenți în catalogul grupei .
c)Calendarul naturii:
Le voi adresa copiilor întrebări legate ziua săptămânii,luna,anul apoi aspecte ale vremii din acea dimineață,îmbrăcămintea
adecvată pentru acea zi.
d)Activitatea de grup: Purtăm o discuție pe tema: De ce ne place anotimpul iarna? Copiii vin cu argumente despre ce le
place să facă iarna cel mai mult.
e)Noutatea zilei: Voi arăta copiilor cutia primită prin poștă. O voi deschide și voi scoate din ea ” Șorțul poveștilor” trimis
de însăși Zâna Poveștilor. Vom descoperi în șorț o scrisoare pe care o voi citi copiilor și care ne va îndruma spre ce avem de
realizat pe tot parcursul zilei.(Anexa 1).
Tranziții: ”Trenulețul Tuc-Tuc”
Pleacă din stația ”Întâlnirea de dimineață” și se oprește la stația ”Centre de activități”. Copiii formează un trenuleț.

II.Activități liber-alese(ALA):
Le voi prezenta copiilor, activitățile care pot fi realizate la centre și materialele necesare..Vor analiza materialele de la
fiecare centru, voi anunţa temele activităților care se vor desfășura și voi explica modul de realizare a temelor propuse.
La centrul Artă- copiii vor modela ,, Coșulețul Scufiței Roșie”
La centru Construcții- copiii vor construi „Căsuța bunicuței”.
La centrul Joc de masă - copiii vor realiza fișa de lucru labirint ,,Ajută Scufița!”. ( Anexa 3)
Preșcolarii vor alege la care centru vor lucra.Înainte de începerea lucrului se fac exerciții de încălzire a mușchilor
mâinii(deschidem și închidem pumnii,mișcăm degetele,rotim pumnii,morișca înainte-înapoi, aplauze),după care le voi ura
copiilor SPOR LA LUCRU!
Copiii vor lucra individual, voi urmări cu atenție preșcolarii și-i voi influența selectiv în funcție de necesitate.În tot acest
timp voi urmări comportamentul,interrelaționarea și modul de lucru al copiilor la sectoare.
Dacă au reușit să finalizeze sarcina propusă, copiii pot lucra și la alt centru..După terminarea activităților propuse se vor
purta discuții cu copiii despre ceea ce au realizat la fiecare sector.
Evaluarea activității preșcolarilor de la centre se face prin aprecieri verbale și aplauze.
Rutine: Singur îmi fac ordine la locul de muncă- exersarea unor deprinderi de muncă gospodărească
Pauză de toaletă, bem apă- deprinderi specifice.
Tranzție: :,,Bat din palme clap, clap,clap,
Din picioare trap, trap, trap,
Ne-nvârtim, ne răsucim
Și spre jocuri noi pornim.”

III.Activități pe domenii experiențiale:


DLC(domeniul limbă și comunicare)-,, Personaje îndrăgite”- joc didactic
În ”Șorțul Poveștilor” vom descoperi alte trei scrisori ce conțin jetoane cu personaje, jetoane colorate și regulile
jocului.Încep activitatea prin explicarea și demonstrarea jocului.Voi deschide primul plic și le voi explica preșcolarilor ce
sarcină au de realizat. ”Așază personajul la povestea potrivită!” se numește jocul iar voi, dragi copii, trebuie să duceți pe
rând personajele la povestea din care fac parte. Ne vom folosi de o tablă din polistiren care este despărțită în două jumătăți,
pe care avem lipite imaginile din povestea ”Sufița Roșie” și povestea ” Ursul păcălit de vulpe”. După ce le demonstrez cum
se face, trecem la jocul de probă pentru a mă asigura că toți copiii au înțeles sarcina de lucru. Pentru asta, voi folosi
”Bagheta Magică”, care va alege un copil. Acesta iese în față, extrage jetoane cu diferite personaje din plic, le denumește și
le duce la povestea potrivită. În tot acest timp supraveghez și ajut copilul în caz de nevoie.
Mai departe vom trece la JOCUL PROPRIU-ZIS: ” Așază personajul la povestea potrivită!”. Voi chema pe rând
copii care vor realiza sarcina. Se execută jocul până terminăm toate personajele. La nevoie, voi îndruma și ajuta copiii. La
sfârșit voi aprecia verbal activitatea fiecăruia și vor fi recompensați cu aplauze.
În continuare vom face VARIANTA I a jocului didactic: ”Am spus bine, n-am spus bine”, în care le prezint pe
rând, patru aserțiuni cu întrebări din cele două povești. Două întrebări vor fi adevărate și două false. În al doilea plic avem
jetoane verzi și roșii pe care le voi împărți copiilor. Când răspunsul este adevărat, copiii trebuie să ridice jetonul verde, iar
când este fals ridică jetonul roșu. La sfârșit voi aprecia verbal activitatea fiecăruia și vor fi recompensați cu aplauze.
Pentru COMPLICAREA JOCULUI, vom juca ” Personaje pozitive/Personaje negative”. Copiii aleși de ”Bagheta
Magică” vor veni în față, vor extrage din cel de-al treilea plic jetoane cu personaje, vor denumi personajul și apoi îl vor lipi
pe tabla magnetică în dreptul indicat personajelor pozitive/ negative. Voi indica locul personajelor pe tabla magnetică cu
două buline mari lipite, verde pentru personaje pozitive și roșie pentru personaje negative. La sfârșit voi aprecia verbal
activitatea fiecăruia și vor fi recompensați cu aplauze. ( Anexa 2)

DEC1- Educație plastică -,,Măști”- pictură cu bețișorul ( Anexa 4)


Copiii vor descoperi materialele de lucru și le vor denumi,după care urmează să le explic modul de lucru, realizând fișa
model..Înainte de începerea lucrului copiii vor executa exerciții pentru încălzirea mușchilor(închidem și deschidem
pumnii,mișcăm degețele,rotim pumnii,morișca înainte/înapoi, aplauze).Le voi ura copiilor,, SPOR LA LUCRU!”.
După terminarea lucrarilor vom face Turul Galeriei și voi face aprecieri verbale .
Tranziție: ”Trenulețul Tuc-Tuc!”
Pleacă din stația ”Artă” și se oprește la stația ”Ocolește obstacolul”

IV.Activităţi liber alese(ALA)


-„Cursa personajelor”-joc de mișcare
Scopul- Dezvoltarea atenției ,a spiritului dec- orientare și coordonare mâini –picioare.
Descrierea jocului:Copiii vor primi indicații de la educatoare pentru desfășurarea jocului. Formăm două trenulețe iar la
îndemnul ”Start!”, primii copii din cele două trenulețe pleacă și ocolesc obstacolele iar apoi revin la finalul trenulețului. Se
repetă jocul până joacă toți copiii. La sfârșit fac aprecieri verbale despre cum s-au descurcat și le ofer abțibildurile cu fețe
zâmbitoare.

SCENARIUL DIDACTIC

Evenimentul Conținutul științific Strategii didactice


didactic Metode și Mijloace de Evaluare
procedee învățământ Metode și
indicatori
1.Moment Se creează condiții optime pentru
organizatoric desfășurarea activității:
-aerisirea clasei.aranjarea scaunelor în formă Calendarul naturii Participarea activă
de semicerc; la discuții.
-pregătirea materialului didactic necesar
desfășurării activităților.

Activitatea debutează cu:întâlnirea de Observarea


dimineță:salutul,momentul de comportamentului
mișcare,prezența copiilor,completarea Conversația verbal şi non-verbal.
calendarului naturii,noutatea zilei.
Se poartă discuții referitoare la tema
abordată în această saptămână.
2.Captarea Copiii primesc vizita Șorțului Poveștilor care Zâna Poveștilor Stimularea
atenției aduce o scrisoare și le explică albinuțelor ( scrisoarea) interesului pentru
care este motivul pentru care a venit la ei. activitate.
Surpriza
,,Dragii mei, Conversația
Explicația
Zâna Poveștilor m-a trimis la voi de îndată Dialogul
ce a aflat că sunteți copii harnici, isteți și
cunoașteți multe povești.
- Este adevărat?
Astăzi ea dorește să vadă cum vă descurcați.
La centrele de activități veți modela, construi
și veți realiza o fișă de lucru. Mai departe vă
veți juca împreună cu doamna educatoare un
joc pentru a vedea cât de bine cunoașteți
poveștile „ Scufița Roșie” și „ Ursul păcălit
de vulpe”. Atenție!!! Pentru a reuși să
terminați jocul, trebuie să ascultați și
respectați indicațiile doamnei educatoare.
După aceea Zâna Poveștilor dorește să
pictați măștile personajelor din povești, iar la
sfârșit să vi le puneți pe față și să vă jucați un
joc de mișcare.
- Ce spuneți de asta? Vreți?”
3.Anunțarea Vom lucra la centrele de interes și veți
temei și a descoperi activități îndrăgite de voi .Le voi
obiectivelor prezenta obiectivele pe înțelesul lor. Conversația Formativă

4.Reactualizare Vom merge la centrele de interes.Se


a cunoștințelor analizează materialele de la fiecare centru,
după care, voi voi anunţa temele activităților Conversația
care se vor desfășura și va explica modul de
realizare a temelor propuse. Plastilină
La centru Artă-. copiii vor Planșete
modela ,,Coșulețul Scufiței”
La centru Construcții- copiii vor
construi„Căsuța bunicuței”. Observarea
La centrul Joc de masă-copiii vor realiza comportamentului
fișă cu labirint ”Ajută Scufița!”. Explicația verbal și non-verbal.
Înainte de începerea lucrului se fac exerciții
de încălzire a mușchilor mâinii(deschidem și Demonstrația Cuburi
închidem pumnii,mișcăm degetele,rotim
pumnii,morișca înainte-înapoi),după care le
voi ura copiilor ”SPOR LA LUCRU!” Fișe de
Copiii sunt lăsați să lucreze lucru
individual,educatoarea va urmări cu atenție
preșcolarii și-i va influența selectiv în funcție
de necesitate..În tot acest timp se va urmări
comportamentul,interrelaționarea și modul de
lucru al copiilor la sectoare.
Copiii pot schimba centrul ales inițial dacă au
reușit să finalizeze sarcina propusă..După
terminarea activităților propuse se vor purta
discuții cu copiii despre ceea ce au realizat la Aplauze
fiecare sector,se vor face aprecieri și Aprecieri verbale
autoaprecieri .
Tranziții

5.Dirijarea Explicarea și demonstrarea regulilor


învățării prin jocului:
abordarea Copii sunt asezati pe scaunele în semicerc
integrată a iar pe rând câte un copil va fi atins de Explicația
conținuturilor Bagheta Magică. Acesta va trebui să rezolve
cerința aflată în plicul din ,,Șorțul Formativ
Poveștilor” . Cei care rezolvă corect fără să Continuă
Demonstrația
greşească vor fi aplaudaţi şi recompensaţi la Exercițiul
finalul jocului.
”Șorțul Poveștilor”
În funcție de cerința aflată în plic,vor aranja
personajele la povestea potrivită. Plicuri
Aprecieri verbale
Jocul de proba: Se va desfășura jocul de Jetoane cu personaje Aplauze
probă în care vom chema un copil pentru a se Jetoane verzi și roșii
asigura înțelegerea regulilor și a sarcinii.
Executarea jocului
Jocul propriu-zis: ”Așază personajul la
povestea potrivită!”
Explicația
Voi deschide primul plic și voi citi prima
Exercițiul
sarcină de lucru: copilul atins de Bagheta
Magică va ieși în față, va lua din plic un
personaj și-l va așeza la povestea potrivită
Voi urmări activitatea,ajutându-i la nevoie.La
final voi aprecia vebal activitatea fiecăruia și
vor fi recompensați cu aplauze.
Varianta I: „Am spus bine, n-am spus
Explicația
bine!”
Exercițiul
Voi deschide cel de-al doilea plic.Le voi
citi sarcina de lucru: „în continuare vă voi
pune câteva întrebări la care trebuie să-mi
raspundeți cu adevărat sau fals”. Între timp le
împart jetoanele roșii și verzi. „Când
răspunsul este adevărat, trebuie să ridicați
jetonul verde. Când răspunsul este fals,
ridicați jetonul roșu.”.Voi urmări activitatea
fiecăruia ,ajutându-i la nevoie. La final voi
aprecia vebal activitatea și vor fi
recompensați cu aplauze.
Complicarea jocului: „Personaje pozitive/
Personaje negative”
Deschidem și cel de-al treilea plic:
Explicația
copilul atins de Bagheta Magică iese în față,
Exercițiul
alege un personaj, îl denumește și îl așază la
locul indicat, personaje pozitive sau
personaje negative. Locul va fi indicat astfel:
personaje pozitive, bulină verde și personaje
negative, bulină roșie.Voi urmări activitatea
fiecăruia ,ajutându-i la nevoie.La final voi
aprecia vebal activitatea fiecăruia și vor fi
recompensați cu aplauze.
Tranziții
6.Obținerea Vom trece la activitatea plastică. Formativ
performanței Explicația continuă
Copiii descoperă materialele pentru pictură, Măști
le denumesc ,după care urmează
Demonstrația Acuarele
executarea,planșei model de către
educatoare.Înainte de începerea lucrului Planșete
Exercițiul
copiii vor face exerciții pentru încălzirea
mușchilor(închidem și deschidem
pumnii,mișcăm degețele,rotim Formativ
pumnii,morișca înainte/înapoi). continuă
Le urez copiilor ” SPOR LA LUCRU!”
După terminarea lucrarilor vom face Turul
Galeriei unde voi face aprecieri verbale și
copiii vor primi aplauze.
Evaluarea reciprocă
7.Evaluarea
performanțelor Voi face aprecieri privind efortul depus de Aprecieri verbale
copii pentru finalizarea lucrărilor și pentru Conversația Abțibild
activitățile desfășurate și le voi dărui fețe
zâmbitoare.

8.Încheierea Activitatea se încheie cu jocul de mișcare. Conversația Aprecieri verbale


activității Explicația Jaloane Aplauze
„Cursa personajelor”. Copiii vor executa
Exercițiul
jocul urmând indicațiile educatoarei.
Anexa 1
,,Dragii mei,

Zâna Poveștilor m-a trimis la voi de îndată ce a aflat că sunteți copii harnici, isteți și cunoașteți multe povești.
- Este adevărat?
Astăzi ea dorește să vadă cum vă descurcați.
La centrele de activități veți modela, construi și veți realiza o fișă de lucru. Mai departe vă veți juca împreună cu doamna
educatoare un joc pentru a vedea cât de bine cunoașteți poveștile „ Scufița Roșie” și „ Ursul păcălit de vulpe”. Atenție!!!
Pentru a reuși să terminați jocul, trebuie să ascultați și respectați indicațiile doamnei educatoare.
După aceea Zâna Poveștilor dorește să pictați măștile personajelor din povești, iar la sfârșit să vi le puneți pe față și să vă
jucați un joc de mișcare.
- Ce spuneți de asta? Vreți?”

Anexa 2
Aserțiuni- întrebări:
1. Lupul o înghite pe Scufiță și pe bunicuță. ( Adevărat)
2. Scufița s-a întâlnit în pădure cu ursul. ( Fals)
3. Vulpea fură pește din carul tras de boi. ( Adevărat)
4. Ursul vrea să mănânce miere. ( Fals)
Anexa 3 Fișă de lucru
Anexa 4 Masca

S-ar putea să vă placă și