Documente Academic
Documente Profesional
Documente Cultură
ADP
ÎD:,,Ce frumoase sunt povestile! ”
R:,,Preietenii povestilor !’’(deprinderea de a audia cu atentie textul unei
povesti)
T:,,Noi suntem pitici...”-joc cu text si cant
ADE
Activitate integrată(DLC şi DEC1)
,,Alba ca Zapada si cei sapte pitici’’,de Fratii Grimm -lectura educatoarei
şi pictura
ALA1
Biblioteca:,,Scriem litera S”-exercitii grafice
ALA2
,,Prinde piticul!’’-joc de miscare
PROIECT DE ACTIVITATE
Data:28.03.2016
Unitatea de învăţământ:G.P.N. nr.1 Nicolae Balcescu
Grupa:Ciupercutelor-mare(Nivel II)
Cadru didactic:Badica Florentina
Categoria de activitate: Activităţi de dezvoltare personală
Întâlnirea de dimineaţă
Tema:,,Alba ca Zapada si cei sapte pitici ’’
SCENARIUL ACTIVITĂŢII
Copiii sunt invitaţi să intre în sala de grupă şi se aşează în semicerc.Ei
observă elementele noi din decorul sălii de grupa şi îşi exprimă părerea sau
emoţiile.
Salutul:Educatoarea salută copiii prin următoarele versuri:
,,Bună dimineaţa, copilaşi
Frumuşei şi drăgălaşi!
Începe acum o nouă zi,
Bună dimineaţa,copii!’’
După răspunsul copiilor la salutul educatoarei,aceasta le va prezenta
copiilor ,,surprizele zilei”,acelea pe care copii le vor observa şi de la care vor
pleca activităţile ce vor urma.
Bibliografie:
1.Bane Colen:,,Buna dimineata! Ma bucur ca esti aic!”.Manualul cadrului
didactic pentru intalnirea de dimineata.
2. Curriculum pentru educatia timpurie a copiilor, de la 3 la 6\7 ani”,M.E.C.T.-
2008
PROIECT DE ACTIVITATE
Data: 28.03.2016
Unitatea de învăţământ:G.P.N. nr.1 Nicolae Balcescu
Grupa:Ciupercutelor-mare(Nivel II)
Cadru didactic:Badica Florentina
Categoria de activitate:Activităţi didactice liber alese I
Sector de activitate:
Biblioteca
Arta
Sarcini de lucru:
-Sa coloreze prin hasurare utilizand culoarea corespunzatoare.
Strategii didactice:
Metode şi procedee: observaţia, conversaţia, explicaţia,
demonstraţia,exerciţiul.
Mijloace didactice:fişe de lucru individuale, creioane colorate.
Evaluare:evaluare grafică.
Constructii:
Obiective operaţionale:
1. să selecteze materiale în vederea realizării temei;
2.să asambleze corespunzător materiale în plan orizontal şi vertical;
3.să respecte tehnica de lucru aleasă, plasând piesele de construcţie pentru
a reda cat mai bine casta piticilor.
Sarcini de lucru:
-să observe cu atenţie piesele date;
-să aşeze în ordine piesele;
Strategii didactice:
Metode şi procedee:observaţia,explicaţia,exerciţiul.
Mijloace didactice:cuburi plastic
Evaluare:,evaluare practic-acţională.
Desfasurarea activitatii:
Copiii vor intra organizati in sala de grupa unde sunt asezate materialele
pe centre de inters.
Voi prezenta copiilor ceea ce au de facut la fiecare centru deschis.
In timp ce copiii lucreaza, educatoarea ii va supraveghea si le va da
indicatii si ajutor acolo unde este necesar.
PROIECT DE ACTIVITATE
Data:28.03.2016
Unitetea de învăţământ:G.P.N. nr.1Nicolae Balcescu
Grupa:Ciupercutelor-mare(Nivel II)
Cadru didactic:Badica Florentina
Tema activităţii:,,Prinde piticul!’’
Categoria de activitate:Activităţi didactice liber alese II
Mijloace de realizare:Joc de miscare
Scopul activităţii:
Dezvoltarea capacităţilor de comunicare şi crearea unei atmosfere
pozitive,de bună dispoziţie în sala de grupă.
Obiective operaţionale:
-să se aşeze în formă de cerc;
-să se miste in interiorul cercului;
-să respecte regulile jocului;
-sa participe cu interes la joc pastrand ordinea si disciplina.
Strategii didctice:
Metode şi procedee:explicaţia,demonstraţia,exerciţiul,conversaţia.
Mijloace didactice:pitic din plus
Forme de organizare:frontal
Locul de desfăşurare:sala de grupă
Durata:20-25 minute
Resurse bibliografice:
1.Georgeta Dragomirescu,Suzana Kun,Elena Bojin-,,Metodica predării
educaţiei fizice în grădiniţa de copii”,E.D.P.Bucureşti 1972
2.MECTS-,,Curriculum pentru educaţia timpurie a copiilor de la 3 la 6/7
ani”,2008
SCENARIUL ACTIVITĂŢII
I. Captarea atenţiei:
,,Pentru ai arata Albei ca Zapada ca noi cunoastem numele tuturo
piticilor vom juca un joc:,,Prinde piticul!”.
Pentru a le trezi interesul copiilor pentru acest joc educatoarea va
numi cei sapte
pitici:Mutulica;Morocanosul;Somnorosul;Inteleptul;Hapciu;Rusinosul;Bu
curosul.
II. Desfăşurarea activităţii:
Educatoarea explică copiilor regula jocului.
Copii se vor aşeza în formă de cerc.Unul dintre copii se afla in
exteriorul cercului tinand in mana un pitic din plus. La numirea de
catre educatoare a unuia dintre pitici,la intamplare copilul din exterior
alearga in jurul cercului lasand piticul usor la picioarele altui
copil.Educatoare rosteste numele altui pitic,copilul intra in
cerc,colegul la picioarele caruia se afla piticul il ridica de jos si
alearga pana ce educatoarea rosteste numele altui pitic.
Jocul se repeta astfel incat totii copiii sa participe la joc.
Data: 28.03.2016
Unitatea de învăţămînt:G.P.N. nr.1 Nicolae Balcescu
Grupa:Ciupercutelor-mare(Nivel II)
Cadru didactic: Badica Florentina
Tema activităţii:,,Alba ca Zapada si cei sapte pitici”,de Fratii Grimm
Domenii experienţiale: DLC şi DEC1
Mijloace de realizare:activitate integrată( lectura educatoarei si pictura)
Tipul de activitate:predare ,invatare
Scopul activitatii:
Informativ:
– Însuşirea logică a conţinutului ideilor comunicate prin intermediul
textului lecturat de educatoare;
Formativ:
– Formarea unor abilităţi practice,specifice nivelului de dezvoltare
motrică;
Educativ:
– Educarea abilităţii de a relaţiona,de a comunica şi colabora cu membrii
grupului din care face parte.
Obiective operaţionale:
Cognitiv-informaţionale:
-Să asculte cu atenţie textul lecturat de către educatoare;
-Sa isi imbogateasca vocabularul cu sensul cuvintelor si expresiilor noi:
,,mastera”, ,,codru”, ,,negru ca abanosul”, ,,rosu ca sangele”, ,,cingatoare”,
,,racla”.
-Să formuleze răspunsuri clare şi corecte la întrebările educatoarei şi ale
colegilor, utilizând informaţiile primite prin audierea textului lecturat;
-Să formuleze întrebări logice în vederea satisfacerii unor curiozităţi
legate de întâmplările redate în poveste, de personajele acesteia şi de
întâmplările petrecute;
-Sa denumeasca materialele de lucru puse la dispozitie.
Psiho-motorii:
-Sa manuiasca materialele puse la dispozitie pentru rezolvarea sarcinilor;
-Sa utilizeze tehnica picturii pentru a realiza sarcina data;
-Sa aseze imaginile pe plansa in ordinea corecta.
Socio-afective:
Strategii didactice:
Metode şi procedee: lectura, observaţia, conversaţia, explicaţia,
exerciţiul, demonstratia, ,, Turul galeriei”, surpriza.
Mijloace didactice: o masă pe care se află planse cu scenele
importante din poveste ,cartea cu povestea , planse cu imaginea Albei ca
Zapada impreuna cu printul, acuarele,pensule,apa.
Forme de organizare: frontal, individual.
Resurse umane: copiii,educatoarea.
Resurse de timp: 45 minute
Resurse bibliografice:
1. Curriculum pentru învăţământul preşcolar 3-6/7 ani,2008
2. Didactica activitatii de educare a limbajului-Vasile Molan Ed. Credis -2008
3. Activitatea integrată din grădiniţă-ghid metodic,Editura Didactică Publishing
House,2008
4.Alba ca Zapada si cei sapte pitic,de Fratii Grimm
SCENARIUL ACTIVITĂŢII
Conversatia
VIII.Evaluarea După realizarea tablourilor Turul galeriei Picturile Frontal Evaluare
performanţei educatoarea le expune pe un Observaţia realizate de observativă
panou ,iar fiecare copil copii Evaluare
primeşte câte o bulină roşie cu Panou practic-
care merge la panou şi o lipeşte Buline roşii actionala
în dreptul lucrarii care îi place Stimulente(b
cel mai mult. uline rosii)
La sfârşit se fac aprecieri
pozitive, generale şi
individuale cu privire la
activitate şi comportarea
copiilor,aceştia fiind felicitaţi
şi răsplătiţi cu buline rosii.