50% au considerat acest document util (2 voturi)
2K vizualizări18 pagini

Proiect Didactic Martisorul

Documentul prezintă un proiect de activitate pentru grădiniță pe tema „Primăvara prin ochi de copil”. Proiectul include obiective, strategii didactice, activități pe domenii experiențiale și un scenariu al desfășurării zilei cu mai multe momente.

Încărcat de

Cristina Bubă
Drepturi de autor
© © All Rights Reserved
Respectăm cu strictețe drepturile privind conținutul. Dacă suspectați că acesta este conținutul dumneavoastră, reclamați-l aici.
Formate disponibile
Descărcați ca ODT, PDF, TXT sau citiți online pe Scribd
50% au considerat acest document util (2 voturi)
2K vizualizări18 pagini

Proiect Didactic Martisorul

Documentul prezintă un proiect de activitate pentru grădiniță pe tema „Primăvara prin ochi de copil”. Proiectul include obiective, strategii didactice, activități pe domenii experiențiale și un scenariu al desfășurării zilei cu mai multe momente.

Încărcat de

Cristina Bubă
Drepturi de autor
© © All Rights Reserved
Respectăm cu strictețe drepturile privind conținutul. Dacă suspectați că acesta este conținutul dumneavoastră, reclamați-l aici.
Formate disponibile
Descărcați ca ODT, PDF, TXT sau citiți online pe Scribd

GRADINITA CU PROGRAM PRELUNGIT NR.

13 FOCSANI

EDUCATOARE: Barsan Georgiana-Viorica


PROIECT DE ACTIVITATE
NIVEL I (3-5 ani)
Data: 03.04.2019
Educatoare: Barsan Georgiana-Viorica
Grupa MICA C “Razele de soare”
Tema de studiu:”Cu ce si cum exprimam ceea ce simtim”
TEMA SĂPTĂMÂNII: “Primavara prin ochi de copil”
SUBTEMA ACTIVITĂŢII: ,,Un martisor iti daruiesc”
TIPUL DE ACTIVITATE: consolidare de cunostinte,priceperi si deprinderi
Categoria de activitate: ADE (DŞ + DOS)
Mijloc de realizare: Activitate integrată
•Obiective de referinta Domeniul STIINTA(activitate matematica):
-Să-şi îmbogăţească experienţa senzorială, ca bază a cunoştinţelor matematice referitoare la recunoaşterea, denumirea obiectelor,
cantitatea lor, clasificarea, constituirea de grupuri/ mulţimi, pe baza unor însuşiri comune (formă, mărime, culoare) luate în considerare
separat sau mai multe simultan;
-Să efectueze operaţii cu grupele de obiecte constituite în funcţie de diferite criterii date ori găsite de el însuşi: triere,
grupare/regrupare, comparare, clasificare, ordonare, apreciere a cantităţii prin punere în corespondenţă.
•Obiective de referinta DOMENIUL OM SI SOCIETATE(activitate practica)
-Să efectueze operații simple de lucru cu materiale din natură ori sintetice
Obiective operaţionale pe domenii experienţiale:
Domeniul ştiinţe:
să raporteze numărul la cantitate si invers.
să formeze grupe de elemente după un criteriu dat. 
să manifeste interes pentru rezolvarea sarcinilor
Domeniul Om şi societate:
Sǎ denumeascǎ materialele şi instrumentele de lucru puse la dispoziţie;
Sǎ aplice pe un suport dat elementele primite;
Sǎ respecte indicaţiile cu privire la poziţionarea elementelor,
manifestand interes pentru aspectul estetic al lucrǎrii.
Strategii didactice:

Metode şi procedee: surpriza, Metoda Turul galeriei, Metoda Brainstorming-ul, munca în grup/perechi, problematizarea, jocul, explicaţia,
conversaţia, observaţia, demonstraţia, recompense.

Mijloace de învǎţǎmânt:inimioare din spuma, tǎvițe suport, lipici, panou afișaj, martisoare,snur, Fișe de lucru, culori, jetoane flori,jetoane cu
cifre,coronite cu flori de primavara.

EVALUAREA:
Forme de evaluare:formativ-continua
Metode evaluare:
-observarea comportamentului copiilor
-aprecieri verbale
FINALIATATEA ZILEI:expozitia lucrarilor
Durata: 1 zi
Forma de organizare: frontal, pe grupuri mici, individual.
SCENARIUL ZILEI

[Link]ĂŢI DE DEZVOLTARE PERSONALĂ (ADP):


Primirea copiilor
ÎNTÂLNIREA DE DIMINEAŢĂ: Salutul; Prezenţa; Calendarul naturii; Noutatea zilei.
”Dimineata a sosit,
Toti copiii au venit
În semicerc să ne-asezam,,
Cu totii să ne salutăm:
A-nceput o nouă zi.
-Bună dimineata, copii!”
Copiii intră în sala de grupă pe un fundal muzical şi îşi ocupă locul în semicerc. Astfel, se va realiza salutul, pornind de la educatoare şi
continuând către toţi copiii grupei:
,,- Bună dimineaţa, copii, bine v-am găsit!“- Eu sunt ajutorul Zânei Primǎvara, iar voi sunteti prietenii mei. O sǎ-i cunoaşteţi pe fiecare. Copiii se
prezintă pe rând:,,- Bună dimineaţa! Eu sunt: raza de soare Madalina, eu sunt raza de soare Stefan,raza de soare Ioana etc. (fiecare copil salutǎ şi se
prezintǎ). Prezenţa se realizează prin amplasarea fotografiei proprii copilului la panoul grupei, şi prin completarea calendarului naturii:
(Calendarul naturii
“A-nceput o noua zi,
Cum e vremea azi copii?”)
după ce răspund la câteva întrebări (În ce anotimp suntem? Ce zi a săptămânii este astăzi? Ce zi a fost ieri? Ce zi va fi mâine? Cum este
vremea afară? Care este jetonul corespunzător acestui anotimp? Cum ne îmbrǎcǎm în acest anotimp? Care este jetonul corespunzǎtor?) .
NOUTATEA ZILEI -Se va realiza in cadrul “Intalnirii de dimineata” cu ajutorul elementului surpriza :o scrisoare de la Zana [Link]
copil deschide scrisoarea iar educatoarea o citeste si de aici aflam ca Zana Primavara a plecat la drum spre tara noastra si ne-a trimis un colet in care
vom descoperi cateva surprise pregatite special pentru copii si pentru mamele lor.
TRANZITIA catre urmatorul moment se va realiza cu ajutorul jocului cu text si cant:”Cum face micul greieras”.

[Link]ĂŢI LIBER ALESE (ALA1):


Anuntarea temelor si a obiectivelor la fiecare sector in parte se face prin intuirea materialelor de pe masute:
•Stiinta” Coloram martisoare”-copiii care vor alege acest sector , vor avea de
rezolvat o fisa de lucru care ne cere sa coloram martisoarele .
•Arta:”Confectionam martisoare” fiecare copil va primi cate o albinuta din fimo pe care va trebui sa o ambaleze si sa-i puna snurul de martisor.
Ştiinţă: “Coloram martisoare ”

Artă :„Confectionam martisoare”

„Daca ati vazut ce v-am pregatit astazi,v-as ruga sa va indreptati catre locul in care vreti sa lucrati.”In timp ce copiii
lucreza,eu ii voi indruma si urmari [Link] da explicatiile necesare,voi pune intrebari ajutatoare,acolo unde
exista dificultati,voi monitoriza activitatea la fiecare centru si voi interveni daca e [Link] incheierea acestor
activitati copiii vor trece pe la fiecare sector pentru a analiza rezultatele [Link] analiza activitatea proprie,dar si
pe cea a [Link] fac aprecieri [Link] primesc aplauze.

TRANZITIE: ,,La cules de floricele” - joc muzical

3. ACTIVITĂŢI PE DOMENII EXPERIENŢIALE (ADE):

DŞ (ACTIVITATE MATEMATICA) –joc didactic „ Cine ştie câştigă!”

SARCINA DIDACTICĂ:
Formarea de grupe de obiecte respectând criteriul dat(asociere numar-cantitate,formare de grupe mare-mic)
REGULILE JOCULUI: Copiii respectă precizările educatoarei, respectă ordinea de intrare în joc, aşază la panou, la tabla magnetică grupele de
obiecte, aplaudă răspunsurile corecte, îşi încurajează echipa.
Complicarea jocului:formare perchi:Da-i fiecarei fetite/baietel cate o inimioare!;Asocierea numarului(1) la cantitate.
ELEMENTE DE JOC:Surpriza, mănuirea materialului, întrecerea, aşteptarea, închiderea şi deschiderea ochilor, aplauze.
DOS (Activitate practicǎ) – “Borcanul cu inimioare”-lipire
MATERIAL BIBLIOGRAFIC:
Programa activităţilor instructiv-educative în grădiniţa de copii, Ed.V&I Integral, 2005;
M. Neagu, G. Beraru, Activităţi matematice în gădiniţă, Editura AS’S, 2006;
V. Preda, Educaţia pentru ştiinţă în grădiniţă, [Link], Bucureşti,2003;

[Link]ĂŢI LIBER ALESE (ALA2):


Tranzitie:Copiii intonează cântecul „Grădiniţa”, îndreptându-se spre colţul verde al grupei:
Floricică, floricea,
Asta-i grădiniţa mea,
Ce frumos mă joc în ea,
Tra, la, la, la, la, la, la. (bătăi din palme).
„Scaunele muzicale”
DEMERSUL DIDACTIC
Momentele Continutul stiintific Strategii didactice Evaluarea
activitatii Activitatea educatoarei Activitatea Metode si Mijloace de
copiilor procedee inv./Forme de
organizare
[Link] Se asigură condiţii optime
organizatoric pentru desfăşurarea
activităţii:
- aerisirea sălii de grupă;
- aranjarea măsuţelor în
careu; Deprinderea de
- pregătirea materialelor a se pregati
necesare; pentru
- intrarea copiilor în sala de activitate
grupă
–aşezarea copiilor pe
pernute, în interiorul
careului;

[Link] Acum iarna e pe sfarsite. Da.


structurilor V-a placut acest anotimp? A venit Mos
anterioare
De ce? Ce sarbatori Craciun,ne-am
importante sunt iarna? V-ati jucat cu zapada.
jucat cu zapada?”. Conversatia
“ De acum iarna cea Frontal
geroasa a trecut si se
apropie primavara. Stiti ce
este pe 1Martie? Dar pe 8
Explicatia
Martie ce sarbatorim? Voua
va place primavara? De ce?
Si o asteptati cu drag? Daaa.!
Se apreciaza
Atunci haideti sa ne luam “ fiecare
La revedere” de la iarna si raspuns.
sa-i multumim pt toate
bucuriile pe care ni le-a “- La revedere,
facut: iarna si iti
“- La revedere, iarna si iti multumim!”
multumim!”

[Link] Ati spus ca o asteptati pe


atentiei Zana Primavara? Atunci, sa
o intampinam cum se
cuvine: Gradul de
“- Bine ai venit, Bine ai venit, interes
Primavara!” Primavara! manifestat de
Astăzi a venit la noi Zâna copii(privirea,a
primăverii. A auzit cât de tentia,raspunsu
bine vă descurcaţi voi la rile copiilor)
activităţi, că ştiţi să formaţi
grupe de obiecte şi să
număraţi şi vrea să se
convingă dacă este
adevărat.

[Link] Pentru a putea să o


jocului si a convingem pe
enuntarea
obiectivelor Zână că a auzit adevărul Copiii asculta cu
despre voi, m-am găndit ca atentie.
astăzi la activitatea
matematică să ne jucăm un Explicatia
joc care se numeşte Cine
ştie câştigă! Le voi spune Cosulete cu
copiilor ca astazi vor separa Conversatia flori,inimioare si
florile din cosulet dupa ghiocei de diferite
marime si culoare. Pt. a marimi si culori. Observarea
lucra corect trebuie sa fie
copiilor
atenti la explicatii, sa separe
corect imaginile dupa
marime si culoare, sa aseze
fiecare floare la locul lui.

[Link] Desfăşurarea jocului


invatarii in a) Explicarea jocului:
maniera
Am pregătit pentru fiecare
integrata
echipă un coşuleţ cu
jetoane; va trebui să formaţi
grupe de flori, inimioare si
ghiocei dupa Coronite cu flori
culoare(rosu,galben,albastru
Conversatia
,roz),forma [Link]
Explicatia
voi cere copiilor sa scoata
din cosulet grupa floricele
rosii si sa o aseze pe panou Se vor aprecia
de jos in sus. Cativa copii rezultatele
verbalizeaza actiunea activitatii pe
efectuata. echipe si
Se procedeaza la fel cu raspunsurile
grupa de flori galbene si cu copiilor.
grupa de flori rosii.
Le voi cere copiilor sa aseze
in cosulet grupele de
obiecte conform indicatiilor
primite. Apoi vom grupa
ghioceii dupa marime: vom Flori de diferite
aseza grupa de ghiocei mici Observatia marimi si culori.
in partea stanga, iar grupa
de ghiocei mari in dreapta.
Copii aseaza si verbalizeaza
actiunile efectuate.
Exercitiul
Pentru fiecare răspuns
corect veţi primi o bulină Frontal Aprecierea
roşie. Va câştiga echipa verbala
care reuşeşte să obţină un
număr cât mai mare de
buline.
b)Jocul de probă:
Se va desfăşura un joc de
probă pentru a verifica dacă
toţi copiii au înţeles regulile
jocului.
c)Executarea jocului:
Jocul continuă, copiii Problematizare
formând grupele de a
elemente. Observatia
d)Complicarea jocului:
Se lucrează la tabla
magnetică; fiecare echipă
va fi reprezentată pe rând de Lucrul in
către doi copii. Perechea echipa
din echipa florilor vor
forma grupe dupa culoare
iar cea a fluturasilor dupa
marime.
Voi aseza la panou doua
grupe de inimioare de Explicatia Explicatia Inimioare de
marimi diferite . Cand voi Conversatia diferite dimensiuni
batea din palme copiii Aplauze
inchid ochii si voi aseza o Apreciere
inimioara mica in grupa de verbala
inimioare mari. Ei trebuie
sa gaseasca greseala si sa
spuna cine si-a schimbat
locul. Apoi voi aseza si 2
grupe de flori colorate(rosii
si galbene). Voi aseza un Buline rosii
floare de culoare galbena in
grupa de baloane rosii.
Cand copiii vor deschide
ochii va trebui sa descopere
greseala. Voi aseza la panou
grupa inimioarelor mici si
grupa inimioarelor mari.
Voi solicita un copil pt a
ascunde o grupa de
inimioare. Cand copiii
deschid ochii va trebui sa
spuna care grupa a plecat.
Voi solicita un copil sa vina Individual
la tabla magnetica sa aleaga
un jeton cu imaginea unei
fetite/baietel si sa-i dea o
inimioare mica/mare.
Se prezintă panoul cu
buline pentru evidenţierea
punctajului. Aprecierea
Se formulează concluzii rezolvarii
asupra modului de corect a
respectare a regulilor şi sarcinii date
sarcinilor de joc. Se repetă
titlul şi scopul jocului.
Se fac aprecieri stimulative
asupra desfăşurări jocului şi
participării copiilor la
activitate.

ACTIVITATEA II-
DOS(activitate practica)
Introducerea in activitate se
face cu ajutorul Zanei
Primavara.
In continuare port o discutie
cu copiii pe baza
materialului intuitiv.
Explicarea si demonstrarea
modului de lucru.
Incalzirea muschilor mici ai
mani cu ajutorul cantecului Felicitari de 1
„Vine ploaia”. martie,snur de
Executarea activitatii
martisor,buburuze
practice-lipire de catre
[Link] dirija activitatea
si voi interveniajutandu-i pe
copii cand este [Link] voi
incuraja pe cei mai abili
intervenind cu explicatii
suplimentare,cand si unde
este nevoie.

Realizarea lucrarii de catre


[Link] timp ce prescolarii
lucreaza,scriu numele pe
lucrari si daca este necesar
ofer ajutor sau explicatii
necesare.

[Link] Evaluarea lucrarilor:toate Conversatia


performantei lucrarile vor fi expuse Frontal
astfel incat sa poata fi
vazute de toti [Link]
vor evalua munca lorsi a
colegilor avand in vedere
estetica si corectitudinea cu
care au lucrat.
[Link] Voi face o sinteza a Problematizare
retentiei si a activitatii desfasurate: a
transferului
-Ce am facut noi astazi?
[Link] Voi face aprecieri
performantei verbale,individuale si
colective privind modul de
lucru,originalitatea Conversatia
indeplinirilor sarciilor si
spiritul cooperant maifestat
pe tot parcursul intregii
activitati integrate.
[Link] In incheierea activitatii se Conversatia Stimulente/Aplauz
activitatii vor face aprecieri generale Frontal e
asupra modului in care au
lucrat si s-au comportat in
cadrul activitatilor.
ALA2
Tranzitie:Copiii
intonează cântecul
„Grădiniţa”,
îndreptându-se spre
colţul verde al
grupei:
Floricică, floricea,
Asta-i grădiniţa mea,
Ce frumos mă joc în
ea,
Tra, la, la, la, la, la, la.
(bătăi din palme).
„Scaunele muzicale”

S-ar putea să vă placă și